Šta je novo?

Nova Dell P serija P2x14H

Sad sam se malo igrao sa ovim modovima slike na P2414H. Ubjedljivo najbolji prikaz mi je na Standard (probao u odnosu na Custom u Battlefieldu 4 i porediti se ne mogu koliko Standard mod daje bolje boje i ostriju sliku) ali me strasno nervira sto slika preostra u bilo kom drugom nacinu rada osim u igrama. Linije nisu ravne , sve je previse grubo nekako...

Zanimljivo je sto nikako do sada nisam ovoliko ovu razliku uocavao... Dakle Preset : Standard i Custom, razlika je nebo i zemlja!
 
Evo par fotografija koje sam uslikao gdje se ta razlika vidi :


29zv8nl.jpg

2l9m6wx.jpg


Gornja slika je Standard preset a donja Custom preset.

Jasno se vide izlomljenje linije na Standard modu i pored nesto boljih boja u odnosu na Custom mod.

Primjeri texta i brojeva :

10dtfth.jpg

skvwa1.jpg


Gornja fotografija je Custom a donja Standard preset. Posebno obratiti paznju na "File Edit Format View Help".

Ovo je nesto sto nisam do sada vidjao, nije se bas spominjalo. Recimo u BF na Standard presetu sve je bar 5 puta ljepse, ostrije i kvalitetnije dok na Custom kao da je sve mutno...

Ne znam sad da li je ovo samo do interpolacije kod ovog monitora ili nesto s moje strane nije u redu...
 
Meni deluje da ti je ukljucen Image Enhance u standard pa zato tako izgleda.
 
Jeste, u tome je i poenta, bez Image Enhance slika nista posebno nije...
 
Da l neko možda zna zašto mi na jednom od 2414H prolazi 1080p sa 75hz a na drugom ne? Pokušavao sam i sa 70hz al neće. Prvi je povezan preko display port-a a drugi preko DVI, da l to možda ima veze?
 
Gde se uopste ulazi da bi se podesio enhance? Ja sam saltao par opcija kod nekih su bas vidljivi pixeli pa sam isao na custom i valjda 92 93 99 il tako nesto, i nije lose mada kad prislonim fon i tablet, svaki ima drugaciju belu i to drasticna razlika, mada kad ih koristim pojedinacno, skroz mi ok deluju boje...
 
U Menu -> Color Settings -> Image Enhance.

Kenzo, hvala na odgovoru, skinuo sam patch, odradio to što treba ali opet ne da. Probaću nešto da isčeprkam i vidim u čemu je problem..
Šta te konkretno zanima oko prikaza slike? Ja držim bez Image Enhance baš iz tog razloga što je slika previše oštra, Standard mod, meni su boje ovako savršene. Ne znam kako je u igrama i filmovima, pošto to ne praktikujem...
 
Evo da i ja dam svoj komentar posle kupovine modela P2214H. Odlucio sam se sa ovaj manji model jer je novac odigrao kljucnu ulogu a i sirina stola i jos neki aspekti, ali nije ni vazno. Izgleda da mi je zapao dobar komad jer nema nekih vecih probijanja osim donji levi ugao kao i kod svih. Odmah sam morao da smanjim osvetljenje sa 75 na nekih 35 jer previse bljesti na fabrickom podesavanju. Podesavanja boja sam malo eksperimentisao, ali sam brzo odustao jer neki custom color bez hardware kalibracije nema smislila. Znam da su dosta ljudi ukucali custom vrednosti koje su videli na sajtovima koji su testirali ove modele, ali bih rekao da to ne moze da se primeni u 100% slucajeva, jer se svaki komad razlikuje sam po sebi, zavisi od toga na kojoj su grafici oni radilila kalibraciju kao i na kom operativnom sistemu, sve to utice na krajnju tacnost boja. Tako da sam ja ostavio na Standard dok eventualno ne potrazim pomoc nekoga ko ima kalibrator. Na Standard su mi najrealni boje od svih preseta, ali verujem da prikaz boja moze da bude jos malo bolji. Neko je rakao da su boje na ovim modelima kao malo isprane, ne bih mozda tako rekao, mislim da na IPS ekranima sve deluje malo drugacije nego na ekranima na koje smo do sada navikli. Za sada mi se siva boja malo ne svidja ali verovatno kalibracijom moze da se dovode u bolje stanje. Ostrina, odziv i ostalo je sve na zavidnom nivou, uglovi gledanja i slicno. Definitno preporuka za sve koji zele kvalitet monitor. Ako neko ima da kaze neke sugestije na moje iznete utiske, neka slobodno kaze, kako bih ja ili neko drugi saznali nesto sto ne znamo ili nismo provalili do sada.
 
Aj da ne otvaram temu, ASUS MX279H ili DELL P2714H ??

Drugar 'oce neki od ova dva (ne znam zasto bas).
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna da li model P2214H koristi PWM for backlight dimming, da li je neko testirao ili zna pouzdano? Znam da model P2414H to ne koristi ali ne znam da li je isti slucaj i kod manjeg brata? Hvala na odgovoru.
 
Na drugom monitoru situacija je ovakva:

2ev43sl.jpg

2s7t8np.jpg

Ne dopada mi se ovo nikako a ne znam da li bih mogao da reklamiram ovo..
 
Ako si kupio online, mozes da vratis iz kog god razloga hoces. Jedino sto moze malo da potraje (tako se oni valjda stite od toga da ljudi pocnu masovno da vracaju stvari)


Nego, mogao bi da slikas oba istovremeno, bas me zanima da vidim razliku, jer kamere umeju malo da preteruju po ovom pitanju.
 
Toliko brzo, bez problema?
Koja je radnja u pitanju?

Thx
 
Nakon 2 zamenjena asusa MX279H i trećeg samo probanog, uzo i ja 2714.

Oba asusa zamenjena zbog izuzetno jakog probijanja svetlosti, i problema sa zvučnicima.

P2714H takođe ima u donjem levom uglu probijanje, međutim znatno manje nego kod asusa, tako da sam relativno zadovoljan.

Neverovatno da kod 4 IPS monitora, uključujući i kod drugara, svaki probija u donjem levom uglu ekrana.
 
Hajde da se i ja javim obzirom da sam proteklih dana napamet naucio ovu temu...sa 21.5 (16x10) sam presao juce na dell P2314H i korisno je da kazem da nisam expert tako da i ostali koji nisu experti slobodno uvaze moje misljenje a ne brojke koje nama "obicnima" nista ne znace a realan sam do bola...

Ovde u temi je problem kome sta treba od monitora jer ne postoji monitor da je najbolji u svim aspektima...i problem je "probajte pa vidite ocima" jer to ne postoji u BG bar u svim vecim centrima u kojima sam bio ovih dana,svi imaju istu neku sliku na 20-ak monitora koju furaju i kao "znate,namesteno je po najmanjem monitoru..." sto znaci nema sanse da vam ukljuce na neku konfiguraciju pa da promenite 3 monitora i odlucite...znaci samo mozete videti ima li mrtvih pixela i da li je ispravan a sve ostalo ipak kod kuce...mene zena ugusi u radnji da uzmem neki valjda 24"TLC jer je on zaista imao najbolju sliku a pored njega je sa slikom stvarno ocajno izgledao dell 2414...:wall:

Eto,niko od vas nije naveo da mu je prvo potrebno a meni je najbitniji prikaz HD satelitskih sportskih kanala i filmova,pa onda surf,tekst i po koja zahtevna igrica...

Prvo sto mi je upalo u oci je da moramo ovde napomenuti buducim kupcima da IPS za sada nije ama bash nikakva revolucija i 99% nece ni znati da li je IPS ili TN...
Citajuci ovde mislio sam da moram videti razliku i sada potvrdjujem da to nije tacno i da sam vidjao TN monitore sa istim bojama i ostrinom tako da nema potrebe po svaku cenu juriti IPS panel kada je rec o slici,e sad kome trebaju nenormalni uglovi,ili vek trajanja ili bilo sta drugo sta vec pripisuju IPS panelima onda sami odlucite...

Ja sam ocekivao i volim staklastu ostru sliku kakvu sam na kraju i video kod dell 2240L ali sam i video svoju dlaku koji nisam dobro izbrijao sto se pripisuje glossy ekranu i koliko god se trudio nisam mogao da predjem preko toga mada da je bio 2340 mozda i bih...vidjali smo te odsjaje kod laptopova,mobilnih i tableta ali njih je lako pomeriti koji cm za razliku od staticnog monitora i odustao sam...opet da se vretim na pocetak,da sam u fullu mogao da testiram 2314 i 2340 glossy ko zna sta bi uzeo...

Dakle,prvo sto od vas niko nije,da bih i malo bio zadovoljan ovim monitorom 90 bright i 95 contrast inace bih sve isto imao kao i na 5 godina starom aceru 16x10 osim boljih boja...
Samo tako HD video izgleda sjajno,nemam nikakvu zamerku,uzivanje...
Probijanje crne ili ne vidim ili je minimum...surf sjajan,ostar,boje takodje mada ih nisam dirao a vidim da je default rgb 100-100-100...igrao sam malo GTA4 i BF3 i nikakav problem ne vidim osim sto je vece uzivanje i bolja slika a sad ne znam da li je to zbog samog monitora ili prelaska sa 16x10 na 19x10...

Kao najvecu manu bih naveo da crna nije crna nego malo vuce na sivo ali stvarno nije strasno a obzirom da sam to video i na bratovom LG TV od 1100EU pa mozda tako mora...

Boje (koje ja ne gledam po nekim glupim slikama cveca,mora i sl.) su izuzetne a gledam po najsitnijim detaljima gde su razlicite jedna do druge....recimo logo TV kanala,bookmarksa i sl. i zaista nema nimalo prelivanja,tacno se vidi koja boja je dokle...

Kontra crnoj,bela je bash bela,zuta je zuta itd,realno i odlicno...

Sharpness po malo neupotrebljiv jer se gube slova sa bilo kakvim podesavanjima osim 50 ili se dobijaju crnja slova a gubi njihova ostrina ili obrnuto...dakle,ko je od nas starijih 45+ racunao da moze i ne mora naocare za citanje zbog vece rezolucije,ostrine ili IPS-a neka se ne nada...:d

E sad se moram samo ograditi da nisam instalirao SW jer stvarno ne vidim sta bi on tu pomogao osim da vestacki nesto napravi ali ako gresim ispravicete me i ako ima da jos nesto treba da proverim ili isprobam-recite...

Moj zakljucak bi bio, da iako neki mozda pomisle da "pljujem" ovaj monitor,to jednostavno sami odlucite,ja ne mislim tako zato sto racunam moje potrebe pa sam prilicno zadovoljan ali ne i odusevljen...
Ako vam je kao meni budzet oko 170EU za monitor,necete nikako pogresiti ni sa nekim TN 24",a sve ovo sa IPS mi malo lici na marketing mada nisam expert...

Meni nikako nije ni zanemarljiva garancija od 3g umesto 2g kao kod vecine i mozda je to i presudilo...naravno,kao i svi vi i ja zelim da imam najnovije tehnologije sa najvise svega pa cu bar u potpisu staviti IPS iako realno to nema veze sa slikom,nego onako,da se pravim vazan malo...;)
Opet,realno,165EU za 2314 ili 145EU za neki TN 24" je bila moja opcija i nisam mogao da pogresim...mislim da monitor taman vredi 165EU i to je sve,ne bih se nikako usudio da kazem da je best buy za 165EU...e da,uracunajte dodatnih 5EU ako nemate DVI kabl jer ne ide sa monitorom,samo VGA...

Mozda je to i prava recenica za kraj...IPS?TN?...ma jeste svejedno obicnim korisnicima kakvih je 90%...
 
Poslednja izmena:
Razlika izmedju TN i IPS panela je za mene prilicno primjetna. Na poslu imam 24'' TN a kuci ovaj 2414 IPS Dell monitor i mogu slobodno da kazem da je razlika primjetna u svim poljima i nikad ali nikad ne bih uzeo TN ako za te pare mogu kupiti monitor s IPS panelom. Recimo kod IPS monitora jednu od uloga igraju i color profili, dosta se mjenjaju stvari kad je monitor pravilno kalibrisan... Naravno panel u TVu od 1100€ se nikako ne moze porediti s panelom u monitoru od 160-170€ dok bi recimo taj isti panel potpuno besmisleno izgledao pored nekih npr. pro 10bit monitora koji prikazuju vise od milijardu boja itd. od 1000+€ .

Kao i uvijek ukusi i same preferencije su razliciti kao i sami tipovi panela monitora (TN, IPS, VA, MVA). Svaki tip panela ima svoje prednosti i mane naravno.
 
to je kao da si rekao da ce te i yugo i bmw prevesti od tacke a do tacke b...sto 90% ljudi zeli...al ovih preostalih 10% razmislja i o bezbednosti i gomili drugih stvari, kao sto i ja ne mogu stalno da obrcem monitor da bi uboo najbolji ugao gledanja da ne bi dolazilo do distorzije boja...poredjao sam stari tn, ovaj dell i lap top jedan do drugog, i uopste se nisam pokajao sto sam dao 20k za monitor...slika je fantasticna, ocima prijatnije mozda sto je led posto stari tn i lap nisu led, a mozda i zbog neceg drugog...monitor na lapu me bije kao reflektor...crna na dell-u se ne razlikuje od bezela samog monitora, nigde probijanja u realnom radu osim ukoliko nisi u mrklom mraku pa se nazire malo u levom donjem cosku...za nekog ko prelazi sa starijih tn-a na ips, isplativ je prelazak ;)
 
Ajde da pitam ovde pošto je u pitanju P2414. Naime, monitor je do sada radio preko integrisane grafike u G1620. Ubacio sam nVidiu EN210 (integrisana isključena u BIOS-u), poveyano preko DVI kabla. I dalje postoji full rezolucija, ali prikaz nije preko celog ekrana. Ostaje po nekoliko cm od ruba slike do kraja ekrana. Opcija Auto Adjust na samom monitoru je neaktivna jer veza ide preko DVI kabla. O čemu se radi, kako da sredim ovo?

poz
 
I kad podignem neki Linux live ista stvar, kad podignem DOS, isto. Uvek sa strane postoji par cm praynog prostora...

edit: Scaling je rešio problem.
 
Poslednja izmena:
Planiram da uzmem P2214H i imam jedno pitanje.
Da li bih mogao da povežem monitor sa grafičkom na sledeći način: Imam hdmi kabal i dvi(m) na hdmi(ž) adapter. Na monitoru postoji dvi(ž) port. Da li bi mogao da stavim taj adapter na monitor i preko hdmi kabla da ga povežem sa grafičkom?
 
Reci da nema razlike izmedju IPS i TN panela je smesno. Jos je smesnije pricati o bojama na panelu koji nije hardverski kalibrisan. To moze samo neko ko nikada nije gledao boje na kalibrisanom non TN panelu. Ljudi ne sirite opasne dezinformacije!
Tacno, za ofis rad nikome nece biti bitno o kakvom panelu se radi ali ako udjemo u bilo kakvu ozbiljniju primenu/namenu monitora, vrsta panela/kalibracija su od fundamentalne vaznosti. Ako neko tvrdi drugacije, ima crnu rupu u znanju. Pa cak i banalno gledanje hd filmova na razlicitim/kalibrisanim panelima pravi sasvim razlicito iskustvo.
 
Ajde da pitam ovde pošto je u pitanju P2414. Naime, monitor je do sada radio preko integrisane grafike u G1620. Ubacio sam nVidiu EN210 (integrisana isključena u BIOS-u), poveyano preko DVI kabla. I dalje postoji full rezolucija, ali prikaz nije preko celog ekrana. Ostaje po nekoliko cm od ruba slike do kraja ekrana. Opcija Auto Adjust na samom monitoru je neaktivna jer veza ide preko DVI kabla. O čemu se radi, kako da sredim ovo?

poz

ukljucen ti je scaling .... idi u podesavanja I iskljuci to.
 
Uzeo juče P2314H, posle Asus VW222S kao da sam progledao :)
 
Hah, upravo sam video da mi se pojavio mrtav pixel u gornjem desnom delu ekrana :(

20140407_122940.jpg
 
Crn nije, svetao je. Zvao sam Tehnomaniju sad, rekli da ga vratim.
Uzeo sam ga u petak i jutros primetio da se pojavio.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno