Šta je novo?

Nokia Lumia 730 and 735

Kako bre nije realno stanje stvari kad je to moja realna upotreba telefona? "Surfujem" kad dodjem kuci i sednem za komp. Ponekad nesto na brzinu pogledam na telefonu i super je sto mi pruza tu mogucnost, ali prosto nije to to kao kad lepo sednes i gledas u monitor. A igranje igrica na telefonu ne bih da komentarisem... Samo sam hteo da podelim svoje iskustvo i da neko ko na slican nacin koristi telefon zna sta da ocekuje jer sam ja nekad bio u dilemi.
 
Oprosti, nisam se lepo izrazio. Mislio sam da to ne prikazuje kako je baterija ultra jaka već da ti slabo koristiš telefon. 90% korisnika će imati realno stanje baterije od dan, dan ipo. Ne razumem zašto si bio u dilemi kada bi ti, sa takvim korišćenjem, većina telefona izgurala dva dana.
 
Nije to nista neobicno, ako smatrphone koristis kao dumbphone, moze bat da traje i po nedelju dana...
 
Upravo tako. Nema potrebe da se oduševljavaš baterijom ovog telefona. Sa takvom upotrebom vecina telefona bi izdrzala toliko, neki i mnogo više. Kad smart telefon koristiš kao nokiu 3310 i baterija ce ti trajati kao na njoj. Mislim lepo je sto si izneo mišljenje, ali ne i preterano korisno jer velika vecina ljudi koristi smart telefon bas kao smart telefon, a ne za tri poziva i dve poruke i da ponekad pogleda koliko je sati.
 
Poslednja izmena:
Zasto mi lumia 730 kada je vremenska zona setovana na Auto, prikazuje +1 Afrika? I nije automatski promenio vreme sad kod pomeranja sata.
 
Istina je negde između . Treba ipak naći neku meru , ajde neki blagi surf, malo viber, wa il fb , mail to je ok . Sa druge strane postoje ekstremi koji bulje po ceo dan u ekran telefona, šatro poweruser a ovamo vise po fb i igraju igrice.

Tapatalk volim da koristim na telefonu i super je za forume ali surf nikako ne može biti dobar ma koliko je veliki telefon. Prosto 22+ inca je za ugodno surfovanje a bar se nećeš oćoraviti .
 
Poslednja izmena:
Evo obecavam da necu vise da se odusevljavam baterijom svog telefona. :D A uvek se iznova odusevim kad ljudi ne citaju ono sto je napisano nego ono sto zele da procitaju. Gde sam ja napisao da je baterija ultra jaka ili vrhunska ja stvarno ne znam. U poslednjoj recenici mog prethodnog posta je sve receno.
 
Jel se desava nakom na Limiji 730 da mu se mobilni internet (cellular data) vrlo sporo pali, tj. da tesko uspostavlja vezu? Desava mi se i po 10 minuta da cekam, kada se jednom uspostavi, onda nije problem da se gasi i pali , brzo dođe, ali ako se dugo ne koristi, pa ga uključim, uglavnom prođe baš dosta dok ne uspostavi vezu.
 
Ousborne ljudi čitaju šta pišeš ali izgleda da ti ne razumeš šta hoćemo da kažemo. Surf je bitan pošto hteli to da priznamo ili ne većina nas provede puno vremena radeći upravo to. Slažem se da je ugodnije surfovanje na 22" ili još bolje 28 ali teško da to možemo da stavimo u džep i koristimo dok smo u vozu na primer. Hoću da kažem da je baterija tek nešto bolja od proseka ali ne tako drastično. Voleo bih da je bolja ali to nije toliko problem do nokie koliko do današnje tehnologije u izradi baterija.

@milic meni se sat promenio automatski. Proveri u podešavanjima sata šta si označio.
 
Poslednja izmena:
To da je baterija na Lumiji 730 fantastična je činjenica. Baterije na Galaxy S3 ili S4 recimo, uz isto korišćenje kao na Lumiji izdrže neuporedivo kraće, govorim iz sopstvenog iskustva. Ono što jede bateriju je surf, hotspot pogotovo, i igre naravno. Ali, naprosto nije istina da bi većina smart telefona izdržala isto ili više od Lumije 730 uz isto korišćenje. Nije najbolja baterija, ali je jedna od boljih, bez ikakve sumnje.
 
Pa svaki telefon ima razlicite kapacitete baterije i razlicite specifikacije, pa samim tim i razlicito trajanje baterije, koje pak na kraju zavisi od stepena koriscenja uredjaja. :D

Jedan moj prijatelj ima LG L3 i njemu baterija traje nedelju dana. :D A za tih nedelju dana posalje mozda 10,20 poruka i 5,10 min razgovora. Mozda i nesto vise, ali on samo za to koristi telefon i normalno da vidi koliko je sati. Pa samim tim i baterija duze traje, jos je sing procesor, stedljiv (osim kada se radi nesto zahtevno, ali za ove 3 stvari koje on koristi moze imati i 150mhz), mala rezolucija ekrana, mali ekran i sasvim solidna baterija od oko 1500mah.

Ja uz auto osvetljenje ekrana i uz neko moje osrednje koriscenje najduze sa Lumia 730 izdrzim 1,5 dan, mozda 2 dana uz nesto slabije koriscenje recimo da igrice izostavim, a i slabo ih igram. A 1 dan je sasvim realno za ocekivati od ovog telefona ako se koristi, ili ako se "bas" koristi (ne igranje igara do iznemoglosti, ili neprestano surfovanje, vec mesovito koriscenje) onda nekih 16,18h je za ocekivati.
 
Razmisljam se izmedju 735 i 830. Sta bi bile prednosti jednog a sta drugog?
 
830 ima bolju zadnju kameru i ima glance. 735 ima bolji oled ekran i bolju prednju kameru i jeftiniji je. Zavisi šta ti preferiraš.
 
prednost L830:
1. Dosta bolja glavna kamera + OIS koji dosta znaci kada se snima video, ovako kada skljocas slike ne znaci bas mnogo, jer svejedno moras da umiris ruku i jos jedan + je trenutno mnogo bolja podska (735 nema LC 5.0 app)
2. glance, to kako kome, ima ko ne koristi
3. dizajn, mada i 735 fino izgleda, jedino sto ovde imas alu ram pa deluje eksluzivnije
4. zvucnici su bolji, ali mislim da malo ko slusa muziku preko tel (jos neke sitnice su malo bolje, poput podrske za vise frekvencija za wifi i 4G...ovo verovatno ne moze da se oseti u realnom koriscenju)
5. SAR vrednosti su manje...ko obraca paznju na to sigurno mu je dosta vazno
6. kamera dugme i kapacitivni tasteri (po meni ogromna prednost ako tel ima ugradjene navigacione tastere)
7. veci ekran, IPS je i prednost i mana, meni su na IPS boje mnogo bolje, tacnije, ali crna je bas tankoza, mada se naviknes brzo. (ovo zavisi od osobe, kako ko sta voli, manje dimenzije, amoled...)


prednost L735
1. prednja kamera je mnogo bolja, na L830 je tu samo za video call
2. mislim da je baterija bolja iako na mnogim testovima kazu da je L830 bolja...
3. jeftiniji je
4. ekran kao sto rekoh gore, stvar ukusa
5. ima led diodicu koja ce mozda moci (na W10) da sluzi kao identifikacija da imas neku notifikaciju
 
Hvala na poredjenjima. Uzeo sam 735, zelenu, nadam se da nisam pogresio.
 
Utisci nakon par sati koriscenja : sve aplikacije se otvaraju relativno glatko, neka usporenja nisam primetio, i ja sam zadovoljan po tom pitanju. Boje na ekranu mi se dopadaju, medjutim kod sitnijeg teksta se primete "iskrzane" ivice, sto nisam primecivao kod HD IPS displeja. Sagovornik se cuje jasno i razgovetno, mada mi se cini da je kvalitet malo slabiji nego na xperi-i. Napravio sam par fotografija po stanu, videcemo kako ce se kamera pokazati napolju, medjutim , to mi nije prioret. 4G mreza radi lepo, limiti su kod operatera, ne na telefonu. Ja imam paket sa zagarantovanih 30 MBit downloada, a speed test je izmerio 70/12 MBit/s. U prodavnici gde obicno kupujem tehniku nisu imali 830, samo 735 tako da sam njega uzeo, nisam hteo da porucujem preko interneta i cekam. Sada da li sam pogresio, mislim da nisam i da ce ovaj telefon obaviti dobro svoju osnovnu namenu zbog koje sam ga i uzeo, a zbog koje bi na androidu morao uzimati procesore brze od mog desktop i5, koji se greju kao mala pokretna furuna.

Eh da, koje su vase preporuke za aplikacije iz Google ekosistema ?
 
Poslednja izmena:
Preporuka za google je da ga ne koristis :) . Šalu na stranu gmail mozes normalno koristiti preko default mail aplikacije ,takodje i kalendar i imenik mozes da sinhronizujes,samo dodas nalog. Za youtube mozes da biras izmedju myTube,Metrotube,Tubecast. To je sve ...
 
Hvala, podesio sam default aplikaciju i za gmail i za yahoo... jos jedna prednost u odnosu na google. Sada sam vec primio par porukica i vidim da mi nedostaje notifikacija ili barem glance od 830, hmm. Nisam primetio nikakav nedostatak aplikacija, barem onih koje ja koristim, osim da mi je za whats up na androidu vec ponudio mogucnost poziva, a na wp toga jos nema.
 
osim da mi je za whats up na androidu vec ponudio mogucnost poziva, a na wp toga jos nema.

To je veliki problem kod WP, ogromno kaskanje za iOS i Android varijantama. Nemoj da te cudi ako ni za pola godine ne bude poziva na Whatsappu..
 
Ako samo to bude problem , bice dobro. Posto to nijednom nisam koristio ni na anroidu, samo sam primetio razliku. Mozda u sledecim danima primetim vise razlika.
 
@ nemanja

Da, nisam ni ja neki Vajberas, pa mi to ne treba ni na Whatsappu, samo kazem da je bukvalno toliko kaskanje u pitanju, nekad i duze.. Recimo za Twitter mi treba mogucnost da pusta Gifove, ko zna kad i da li ce to ikad ubaciti..
 
Ne znam da li si provalio ali gmail aplikacija vec pola godine podrzava i yahoo i druge naloge.

Ne, vec par godina imam instalirane klijente za hot i yahoo, i samo njih i njihove automatski unapredjene verzije koristim.
Sada sam isprobao na L 5.1 i notifikacije mi se cine bolje i preglednije na WP.
 
Poslednja izmena:
Isti slučaj je sa fejsbukom i njegovim messengerom koji na androudu podrźava call i bolje radi od ovog na whstsupu a i viber je siromašniji od onog na androidu ali su mi viber pozivi bolji na wp nekako.

WP je malo tržište pa zato i kaskaju. Čekamo windows 10. Videćemo, možda korisnicima wp omogući pristup play storu.
 
Poslednja izmena:
WA pozivi su za sada dostupni samo za Android. Ceka se jos za IOS da se pojavi pa tek posle za wp
 
Ja ću definitivno da promenim ovaj telefon. Resetovao se u sred razgovora i to je sada već problem. Kakva šteta što su ga tako usrali, inače nije loš telefon.
 
730 ili 735? Gde si ga uzeo?
 
Nazad
Vrh Dno