Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Lepo to radi čak i na n5095 a kamoli nešto jače.
Screenshot_20240207_182942_Plex Dash.jpg
 
Radi direct stream, transcode teško da će moći. Davno je taj sistem zamenjen kod mene, sada je u igri i5-3570, 16gb ram i podešen radare/sonarr da skida samo fajlove koji su podržani od mog TV-a (ne podržava hevc).
 
Tek od nedavno sam video da NAS može da se podesi kada da se gasi i kada da se pali. Noću je tišina i nema lampica.
 
Radi direct stream, transcode teško da će moći. Davno je taj sistem zamenjen kod mene, sada je u igri i5-3570, 16gb ram i podešen radare/sonarr da skida samo fajlove koji su podržani od mog TV-a (ne podržava hevc).
Naravno da neće, ali ne kapiram ni zašto bi u kućnim uslovima koristio bilo šta drugo osim direct stream max quality. Jedino ako ne planiraš remote stream ili opet zavisi od uređaja nemam pojma jer na shield mi pušta sve.
Tek od nedavno sam video da NAS može da se podesi kada da se gasi i kada da se pali. Noću je tišina i nema lampica.
Zašto bi gasio? Poenta NAS-a je da radi 24/7. Ne držiš ga valja u spavaćoj?
 
Stvarno?
Javite Benchmark-u da obrišu ovaj forum.

P.S.
U poslednjem broju SK NEMA Duo verzija...
 
Stvarno?
Javite Benchmark-u da obrišu ovaj forum.

P.S.
U poslednjem broju SK NEMA Duo verzija...
Ok, važi.
p.s. Duo je potpuno ista stvar, samo sa dva hard diska koji se mogu konfigurisati u Raid 0 ili 1.
@momsab skroz jednostavan, ali jeste NAS (network attached storage).
 
Poslednja izmena:
@Poolmaker samo sam citirao šta sam WD tvrdi za svoj proizvod :) realno, slažem se.

imam WD My Book Live 2TB 10-ak godina i to je, kao i ovo, mrežni hard disk. diskovi se ne mogu zameniti, softver se ne može dograđivati/menjati (media server na ovom mom je odavno zastareo), to je što je. kod NAS (network attached storage) se diskovi mogu zameniti, softver se može dograđivati/menjati. s druge strane, NAS zahteva cimanje, ovakav uređaj realno ne. utakneš, podesiš IP adresu ako treba, ako hoćeš podesiš pristup spolja, media server (striming) koristiš dok ne zastari, eventualno namestiš prava pristupa na novim folderima.
 
Ok, važi.
p.s. Duo je potpuno ista stvar, samo sa dva hard diska koji se mogu konfigurisati u Raid 0 ili 1.
@momsab skroz jednostavan, ali jeste NAS (network attached storage).
Potpuno ista stvar? To je potpuno drugi koncept i Vi to, siguran sam, dobro znate.
Mene zanima da li neko sa foruma ima ličnog iskustva? Da li je ovo uređaj od koga treba bežati, da li postoji bolje za iste novce, da li je aplikacija za android užasna... Kako radi na Linux okruženju itd.
 
U RAID konfiguraciji ako jedan uredjaj prestane sa radom nisi ostao bez podataka zar ne? I to nije totalno drugačiji koncept?
 
U principu od WD-a treba bezati ako hoces nas. RAID nije bekap,vec samo tvoji podaci su na vise mesta u istoj masini(sto ne znaci da nisu korumpirani/zakljucani zajedno).
 
Kako radi na Linux okruženju itd.
dobro radi, sudeći prema pretku koji ja imam. čisto sumnjam da je došlo do većih promena u međuvremenu.
RAID nije bekap,vec samo tvoji podaci su na vise mesta u istoj masini
mislim da nije ni rekao da je RAID bekap već da je manja verovatnoća da se ostane bez podataka

Potpuno ista stvar? To je potpuno drugi koncept
sa stanovišta korisnika jeste ista stvar. RAID u ovom slučaju znači manju verovatnoću za gubitak podataka i eventualno brži pristup.
no, ako je već bitna sigurnost, ja bih pre išao na pravi NAS zbog mogućnosti zamene disk(ov)a. ja ove WD My Book/Cloud uređaje posmatram kao mrežne diskove, kao zamenu za fleševe
 
Poslednja izmena:
@AlexRob u pravu si, može da se promeni disk u My Cloud Home Duo (hotswap nije podržan). piše u uputstvu. doduše, piše i da je max kapacitet ako nije u RAID-u. tj. na primeru modela za koji pitaš, 4TB je 2x2TB. ja sam prvo pretpostavio da je 2x4TB i da su fabrički namešteni u RAID.
 
Poslednja izmena:
Taj WD NAS ima upotrebljivu vrednost isključivo ako planiraš da ga koristiš kao najobičniji file server, tj. ako ti je plan da u okviru kućne mreže možeš da pristupaš fajlovima, bez insistiranja na brzini transfera (sporo je).
“Pravi” NAS može ovo (obično brže) i još mnogo toga više.
 
Da, ideja bi bila da mogu da pristupim, recimo, porodičnim fotografijama sa bilo kog uređaja. I još par, sitnih, datoteka za posao.
Plus, da u lokalnom mreži na TVu gledam filmove.
 
Da, ideja bi bila da mogu da pristupim, recimo, porodičnim fotografijama sa bilo kog uređaja. I još par, sitnih, datoteka za posao.
Plus, da u lokalnom mreži na TVu gledam filmove.
Ovo primarno će da radi.
Ali za ovaj plus nisam siguran.
 
Da, ali ako Plex (moraš da) instaliraš na PC (jer na taj WD ne možeš), onda tu nema neke dobiti, jer obično na taj PC možeš onda i da instaliraš i neku od NAS distribucija, pa da imaš i Plex.
 
ima Plex, tj. ima nekih servisa/aplikacija koje se mogu instalirati na tom WD-u. piše u data sheet. a na linku koji je dao @AlexRob piše da podržava striming na Chromecast i druge uređaje.
al' mislim da za webOS ne treba Plex, pošto ume da šeta po mrežnim folderima pa samim tim može direktno da pristupi multimedijalnom sadržaju na ovom WD-u. ja tako radim sa VLC-om na televizoru sa Android TV-om (odnosi se na pristupanje multimedijalnom sadržaju na mom WD My Book Live)

nego, ova tema se pretvara u WD My Cloud vs "pravi" NAS. stoga bih zamolio da se nekako vratimo na pravu temu
 
Poslednja izmena:
Problem kod WD Clouda je,ko je skoro pratio,da im je uleteo ransomware i da su neki period ovi uredjaji bili svima nedostupni. Sto znaci da je ovo jako specifican uredjaj, slicno kao one igre sto traze always-on-internet. I zato je uvek preporuka da se kupi nesto ili bilo sta normalnije ili sam da napravim umesto ovo cudo da koristi.
 
jedno tehnicko pitanje oko sklapanja konf. Stara i nova maticna imaju 8pinski konektor za PSU, pored onog velikog, i na starom mi je bilo povezano samo sa kablom od 4 pina. na druga 4 bio poklopac. Spojio isto i sa novom maticnom, ali ne dobijam nista na ekranu, samo se cpu fan vrti.
user guide vidim posle da pise, ensure to connect 8pin power plug. Da li mogu izvesti nesto sa starom napojnom ili mi treba nova?
 
CPU trazi 65W a citam da 4pin moze isporuciti do 75W. Probacu ali opet sumnjam da je to razlog sto ne dobijam nista na ekranu. Mozda zahteva odma svih 8 zbog overclocking-a
 
Treba da radi i sa 4 pina (ako je pravilno povezano), mozda nesto drugo nije u redu, RAM, BIOS?
 
Nazad
Vrh Dno