Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Koji procesor imas/planiras? Sta ce ti B450 cipset? Samo se greje vise od A320. Da neces da overklokujes NAS? :) Ili ti treba vise PCIe linija?

Kupi najslabije kvalitetno napajanje koje nadjes. Sta ce ti 650W? Nije da visak snage 'leba ne jede'. Posto ce ti sistem trositi jako malo struje, moguce i manje od 100W, napajanje ce ti raditi jako daleko od vrha efikasnosti. Slabije napajanje ce ti zapravo biti efikasnije od jaceg, ukoliko poredimo jednako kvalitetna napajanja iz iste serije.

Sve zavisi i od toga za sta ces koristiti sve NAS...
Nesto konkretnije na osnovu mog odgovora?
 
@Irfilius Pa jos i da ti sastavim i isporucim NAS :)

Dao sam ti smernice. Moraces da biras hardver sam na osnovu toga kako kupujes. Evo tek sad si dao informaciju da kupujes polovno sa oglasa i da ta ploca sa B450 nije nesto sto vec imas. Nacelna preporuka za procesor, Athlon 200GE ako mozes da ga nadjes, ako ne, neki od naslednika 3000G ili slicno. Athlon 200GE trosi manje od 10W. Ploca, najjeftinija AM4 koju nadjes a da ima slotova i SATA portova koliko mislis da ti treba, a to ja ne znam jer ne znam koje ces diskove stavljati. Mozda pravis NAS od 10 starih diskova od laptopova, pa ti treba 10 SATA portova, ja to ne znam. RAM, najjeftiniji.

*sve sto si napisao je ok za ovaj slabi procesor osim Plex-a ako mislis da radis transcoding. U tom slucaju ti treba ili intel procesor sa quick sync ili dodatna Nvidia graficka sa NVENC-om u konfiguraciju odozgo.

**sve generalne preporuke. Uvek mozes naci specificnosti koje citavu konfiguraciju cine besmislenom
  • Mozda hoces ZFS za koga je preporucen ECC RAM sto kompletno menja situaciju
  • Mozda hoces potpuno tih NAS sa pasivnim hladjenjem, sto dosta menja situaciju
  • Mozda hoces da vrtis neke virtuelne masine za kucnu upotrebu na tom NAS-u, sto prilicno menja situaciju u zavisnosti od zahteva (piHole ili Home Assistant ce raditi i na ovome)
  • Mozda krades struju od komsija u garazi - u tom slucaju kupis 10-15 godina star 2U server sa 24 diska i bog da te vidi :devilish:🫥😶
 
Ja kontao da uzmem belink s12 sa n100 procesorom i 16 gb rama i yottamaster kućište sa 5 harddiskova.
Video sam na YouTube da je unraid dobar a hvalio ga je ovde na forumu neko.
 
Da,vidim da dosta hvale taj n100, nisam jos stigao da ga isprobam. unraid se placa nesto sitno, lepo je odradjen.
 
*sve sto si napisao je ok za ovaj slabi procesor osim Plex-a ako mislis da radis transcoding. U tom slucaju ti treba ili intel procesor sa quick sync ili dodatna Nvidia graficka sa NVENC-om u konfiguraciju odozgo.
i neki AMD procesori sa integrisanim GPU mogu da rade encoding. tako da je bolje bez nVidia grafičke, iako nVidia ima najbolje rezultate po pitanju encoding-a (odnosi se na starije generacije procesora i grafičkih)

@tambur88 manje je cimanje oko prostora i struje ako bi uzeo NAS umesto te kombinacije mini PC koje je preko USB-a povezano sa kućištem za hard diskove
 
Poslednja izmena:
@momsab Sa nagleskom na "neki". Moze AMD, ali je kompatibilnost nepredvidiva, a i ako radi, kvalitet je nizi od Intel QSV ili NVENC. Ako se vec namenski pravi masina za to, racionalnije je odabrati Intel ili Nvidia za hardverski transkoding. Intel QSV ima jako dobru kompatibilnost i konzistentnost.
A i sve to nema smisla ako covek nema placen Plex Pass jerbo i to treba za harverski transkoding.
 
dosta NAS-ova to podržava, pogotovo ako imaju x86 procesor recimo neki Intel. al' što bi se radio transcode pošto je 4K uglavnom HEVC a to svi današnji 4K televizori podržavaju. transcode se uglavnom radi za audio
 
Ako pustas u lokalu, uglavnom ne treba.
Ali ako hoces da pustis film ili seriju dok si, recimo, na putu, onda treba ako nemas dobar upload ili hoces da stedis mobilne podatke.
Ili ako hoces da pustis licni video sa 4k kamera na uredjaju koji to ne podrzava.

Kako bi mi nas onda radio transcode za 4k filmove na plexu

Ne razumem pitanje. Bez Plex Pass-a nikako.
 
Kako bi mi nas onda radio transcode za 4k filmove na plexu
Radi plex servere. Ako je na mini pc-ju, tu se radi transcode. Ali je poenta da za to, naročito za 4k, treba ozbiljno jak hardver. Za transcode putem grafičkih kartica treba plex pass, za cpu transcode ne treba. Ali meni ryzen 3100 (4c/8t) nije imalo šanse da se izbori sa transcode-om jednog 4k HEVC filma u realnom vremenu, gledaš 10s pa onda čekaš 20s.
 
Mislim da je neki minimum six core. Ja u mojoj mašini gde držim Plex server imam Ryzen 3600.
 
Kod mene je Plex na mini Zotac ZBoxu sa linux-om i intel-ovim procesorom. Malo je starija konfiguracija ali sam mogao gledati kad sam na putu, na njemu ce verovatno i ostati. Mada je trenutno evo druga godina ugasen. 4K bi bio problem ali u tom smeru i ne idem. Za lokalno uglavnom koristim NM player. Tako da cu za svoj NAS neki AMD verovatno.
 
OMV radi normalno (cca10g) na usbu,tako da ima logike,posto se tebi tu samo vrti par stvari. Ako resis da koristis compose plugin obavezno sve volumene stavi na disk umesto na usb.
 
Athlon 200GE ako mozes da ga nadjes, ako ne, neki od naslednika 3000G ili slicno
Nasao sam na amazonu, 80€. Cekao sam da nece biti sta snizen. Sad mi nudi trenutnu ponudu snizen 25% Ryzen 5 4500 za 76€ pa mozda da uzmem njega
Ako bude kasnije potrebe mogu ici sa nekom nVidia grafickom
 
Uz polovan Synology dobio sam 4 umesto 8 šrafova za diskove tako da sam stavio samo jedan disk za sada.

1. Da li je pametno povezati disk sa dva umesto četiri šrafa?

2. Gde mogu da kupim još četiri:

1703663907005.jpg
 
Probaj sa M3 x 5 mm vijcima sa upustenom glavom, mislim da su ti...
Najbolje pitaj po bolje snabdevenim gvožđarama sa uzorkom.
EDIT: Mislim da se razlikuju za 3.5" i 2.5" diskove
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Koje su prednosti/mane recimo truenas-a u odnosu na windows file server?
HP DL20 gen9 server bi poslužio za tu svrhu pa ne znam u kom pravcu da krenem.
Možda bi na njega prebacio i nextcloud koji je podignut Oracle-ovom VPS-u.
 
Koje su prednosti/mane recimo truenas-a u odnosu na windows file server?
ZFS i Jails kao najbitnije. iSCSI jednostavnost, redunantnost, sigurnost jer nije Windows i nije Linux based. Pričam o TrueNAS Scale.
 
Imas Nextcloud i za Windows preko Docker Desktopa. Zavisi naravno sto ti treba,tj koliko sesija imas za Nextcloud.
 
Isprobaću i tu varijantu ovih dana dok je na njemu jos uvek win 2019

@alex303
HP već ima raid kontroler, sad čitam da to baš i nije dobra kombinacija sa ZFS-om. Imam opciju da ga prebacim u raid0 ili ACHI mod.
 
@zlaja87 - Pobrkah SCALE i CORE. Mislio sam na CORE.
 
Scale je Debian,isto kao i proxmox bese.
Sto se tice ZFS-a, kontroler mora u IT mod takozvani,e sad nemaju svi to,ili barem dok ih ne fleshnes.
 
Docker desktop nece na win server 2019, ranije je bio neki enterprise edition koji je mogao.

Instalirao sam radi probe OMV preko Hyper-V a posle i nextcloud preko njegovog compose plugin-a.
Svidja mi se ovaj OMV, jeste da ostale nisam ni probao ali mislim da cu za sada ostati na njemu.
Samo jos da odlucim da li mi treba proxmox ili da ide na "bare metal".
 
Taj NAS sam prodao u međuvremenu ali svakako hvala na informaciji.
 
Radi plex servere. Ako je na mini pc-ju, tu se radi transcode. Ali je poenta da za to, naročito za 4k, treba ozbiljno jak hardver. Za transcode putem grafičkih kartica treba plex pass, za cpu transcode ne treba. Ali meni ryzen 3100 (4c/8t) nije imalo šanse da se izbori sa transcode-om jednog 4k HEVC filma u realnom vremenu, gledaš 10s pa onda čekaš 20s.
Zasto se mucis tako? Zasto ne nabavis neki media player koji moze fino da vrti Kodi?
 
Nazad
Vrh Dno