Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Koji wifi? n/ac? Možda ti je zagušen etar
 
Jesi probao sve zicanim putem ?
 
Nemam zicu na mbp :) U pitanju je sbb, n ruter (tp link), teoretski 150mbs...
 
Ako je se sve gleda, bez fizickih prepreka trebalo bi da filmici rade normalno, za njih ne treba vise od 1-1.5MB po sec. Probaj restartuj taj sbb ruter modem.
 
Ma razmak izmedju rutera i laptopa je 1m.
Resetovao sam sve zivo, te probleme imam od prvog dana.
Recimo prodje po 10-15 sekundi dok mac pristupi sharovanom folderu. Nesto je tu jako cudno.
 
Nesto nije ok tu. Najlakse ti je da sa telefona probas to isto, ako je android, probaj da pristupis preko ES File explorer-a, imas slicne browsere za apple telefon, pa vidi da li otvara trenutno.
 
Da li neko ima objasnjenje zasto mi je komunikacija izmedju laptopa (mbp 2015) i nas-a (qnap 212p) prilicno spora, moglo bi se reci da se primeti lagovanje. Da li je to zbog wifi konekcije ili koristim neki pogresan protokol za pristup nas-u?
Transfer fajlova u oba smera je prilicno slab, tipa 2-3 megabajta po sekundi. Kada pustim hd film sa sharovanog foldera na nasu, desava se da prekida povremeno i slicne gluposti.
U firmi imam isti taj nas, i nisam nista cudno primetio (tamo koristim windows masine). Pristum sharovanim folderima je munjevit, file transfer neuporedivo brzi...
Probaj da kopiraš nešto sa laptopa na telefon ili još bolje drugi računar.
Mislim da nije do NAS-a nego rutera. I ja imam takav problem (sa PC-a na PC se kopira po 2-3 mbps), takođe Tp-link ruter (moj) i neki stari PTT-ov modem (ne mogu sada da pogledam).
 
Probao sam preko telefona da se prikacim na nas (qfile) aplikacija, imam download preko 60 mb po sekundi na telefon. Dakle nije do rutera.

Edit: greska, 2.7mbps, dakle lose.
 
Poslednja izmena:
Ruter je, 100%.

On je glavna karika. Ovo ti pričam zato što ja imam NAS QNAP i MBP early 2011...Wi-Fi brzina ide i do 30 MB/s kada se kopira sa NAS-a na MBP, a max 15 MBP/s kada ide sa MBP na NAS.
Ali je zato ruter u okviru najnovijeg Apple Time Machine.
 
I kod mene je isti problem, ne mogu da gledam seriju, 720p, a da ne secka. Racunar mi je u jednoj sobi, a sbb ruter u drugoj, sa q212p zajedno. Hteo bih da gledam preko wifi. U pitanju iMac
 
Poslednja izmena:
Probao sam preko telefona da se prikacim na nas (qfile) aplikacija, imam download preko 60 mb po sekundi na telefon. Dakle nije do rutera.

Edit: greska, 2.7mbps, dakle lose.

Koji tačno ruter? Ako je 150mbps, to mu dođe na nekih 8-9MB/s. Povezan je LAN-om na NAS, na modem? Širina kanala na 20 ili 40MHz? Kanal auto ili si podesio određeni? Dupli NAT? DHCP? WMM ? Može sve od ovoga da te blokira.
 
Kod mene je u pitanju sbb cisco ruter epc3925, povezan lanom sa NAS-om. Koristim fabricka podesavanja. Ako treba nesto da menjam, molim za pomoc, posto o ovome bas ne znam puno
 
Ok, sve vise sam ubedjen da je do rutera, evo opisa povezivanja.
1. Sve je na kablu osim laptopa
2. Ruter je tp lin wr740 n
3. Taj tp link ruter je zicom zakacen na sbb modem cisco epc3208
4. U settingsima rutera je sve na auto, channel auto, mode 11bgn mixed, channel width auto
ImageUploadedByTapatalk1453488858.275083.jpg
ImageUploadedByTapatalk1453488897.993218.jpg
ImageUploadedByTapatalk1453488922.460060.jpg
 
Poslednja izmena:
Ko kontroliše mrežu ovde? TP-link ili Cisco? Možeš da pristupaš Cisco podešavanjima kroz pretraživač? Ili si ga stavio u Bridge, pa si podešavanja za ISP nameštao kroz TP-link WAN port?

Ja bih ti rekao da prvo vidiš kako je podešen cicsco. Pretpostavljam da koristiš/planiraš i telefon, pa je onda najbolje da on kontroliše komplet mrežu. Znači na njemu podesiš staitčku adresu 192.168.0.1, uključiš DHCP, staviš neki opseg 192.168.0.101-192.168.0.120. TP-link podesiš da ima statičku 192.168.0.2,staviš kako je već Default GW 192.168.0.1, ISKLJUČIŠ DHCP, isključiš NAT, SPI, tako nekako se zove pod Security ili Advanced. Bežičnu podesiš na određeni kanal, proveri nekim WiFi Analyzer-om slobodne, širina 20MHz, ostavi bgn mixed. Povežeš ga LAN kablom ali uštekaš u LAN1 port, a ne u WAN. Ovako podešen, TP-link se pretvara u običan switch, LAN i WiFi. Sva kontrola, klijenti, adrese i Firewall su na Ciscu. Na ovaj način možeš u dogledno vreme da dodaš još nekoliko istih takvih u kaskadu, pa da proširiš mrežu odnosno povećaš domet bežične mreže.

Sad ti - šta je od ovoga tačno, odnosno izvodljivo?
 
Kod mene je u pitanju sbb cisco ruter epc3925, povezan lanom sa NAS-om. Koristim fabricka podesavanja. Ako treba nesto da menjam, molim za pomoc, posto o ovome bas ne znam puno

Izvini, ovo gore je bilo za Pioneerko-ov slučaj. Kakva ti je situacija sa etrom? Imaš neki WiFi Analyzer, na Androidu, da proveriš? WiFi možeš da podesiš kako sam napisao i iznad, tako bi trebalo. Generalno, na 2.4GHz imaš samo tri kanala koji se NE preklapaju. 1, 6 i 11. Pod uslovom da niko ne uključuje turbo od 40MHz, inače sve ode pm. Ako nemaš mnogo mreža u blizini koje se preklapaju, trebalo bi da imaš taj neki protok od 8-9MB/s. Ja kroz dva doooobra zida imam nekih 7-8MB, i više nego dovoljno za 1080p.
 
Ko kontroliše mrežu ovde? TP-link ili Cisco? Možeš da pristupaš Cisco podešavanjima kroz pretraživač? Ili si ga stavio u Bridge, pa si podešavanja za ISP nameštao kroz TP-link WAN port?

Ja bih ti rekao da prvo vidiš kako je podešen cicsco. Pretpostavljam da koristiš/planiraš i telefon, pa je onda najbolje da on kontroliše komplet mrežu. Znači na njemu podesiš staitčku adresu 192.168.0.1, uključiš DHCP, staviš neki opseg 192.168.0.101-192.168.0.120. TP-link podesiš da ima statičku 192.168.0.2,staviš kako je već Default GW 192.168.0.1, ISKLJUČIŠ DHCP, isključiš NAT, SPI, tako nekako se zove pod Security ili Advanced. Bežičnu podesiš na određeni kanal, proveri nekim WiFi Analyzer-om slobodne, širina 20MHz, ostavi bgn mixed. Povežeš ga LAN kablom ali uštekaš u LAN1 port, a ne u WAN. Ovako podešen, TP-link se pretvara u običan switch, LAN i WiFi. Sva kontrola, klijenti, adrese i Firewall su na Ciscu. Na ovaj način možeš u dogledno vreme da dodaš još nekoliko istih takvih u kaskadu, pa da proširiš mrežu odnosno povećaš domet bežične mreže.

Sad ti - šta je od ovoga tačno, odnosno izvodljivo?

OK,
pokusacu ovo da izvedem, ali veceras nikako.
Kod mene mrezu trenutno kontrolise TP Link, spojen je sa Ciscom preko Wana. Nisam ja nista podesavao, nego serviseri iz SBB-a, nisam bio kod kuce.

Od prilike sam shvatio sta treba da uradim. Za sad sam na brzinu postavio na 20MHz, i kanal umesto na auto postavio na broj 8.

Izgleda da vec radi dosta brze, nisam jos detaljno testirao, ali izgleda da je sa 2.7mbps skocilo na 4mbps.
 
Vreme je da investiraš u ruter koji podržava 5ghz :) ja u okolini mene imam redovno 40-45 wifi mreža na 2.4ghz dok sam na 5 ghz kao tom henks u castaway :)
 
Ne valja ti 8, slobodni su 1, 6 ili 11(12,13). A ja tek sad vidim da Cisco ima i WiFi. Znaš da možeš da uključiš i njegov, a TP staviš malo dalje, pa pokriješ veći prostor. Nego sve ovo baš i nije za HDD sekciju, više je za mreže. Otvorite tamo temu, da ne gušimo ovde.
 
Ja imam Asus RT-AC68U, 60 megabajta/s - ssd na ssd :) nema, mora bolji ruter, to je srce svake mreže
 
Pojam nemam! Gneralno 5GHz ima manji domet, ali i mnogo kanala, pa nema preklapanja. Moraju i svi uređaji da budu dual band. A opet, mogao bi i da ih podeliš, deo da ide na 2.4GHz, a ovi noviji na 5.
 
Jel bi ovako nesto mogo da prodje da svi uredjali lepo rade? http://www.winwin.rs/mreze-sigurnos...wan-3x-lan-1xiptv-2x5dbi-antenas-1181184.html
Nisam upoznat sa tom 5ghz tehnologijom, jel se svi klijenti kace na to bez problema?
Imam u kuci 3 telefona, laptop, smart tv, nas, tako da taj ruter treba da opsluzi sve ove kako treba.

Ruter koji si naveo jeste dual-band, ali i dalje pripada N standardu (802.11n). Ako već planiraš kupovinu novog rutera, bolje odmah uzmi neki model koji podržava AC standard (802.11ac) i miran si duže vremena. Ja imam ASUS RT-AC3200 i na njemu dva NAS-a. Ubi kako radi! Koristio sam i RT-AC68U, kao što ima @Ninoslav1983, i takođe radi besprekorno. Topla preporuka!
 
Ja imam Asus RT-AC68U, 60 megabajta/s - ssd na ssd :) nema, mora bolji ruter, to je srce svake mreže

Hm, ovde je rec o lokalu. Moze i da nema nikakav ruter niti Internet. Recimo da ima NAS vezan na LAN preko centralnog Switch-a, a od Switch-a da ima vezan obican AP. Ako veza izmedju AP-a i Laptopa npr. nije dobra (dakle bezicna veza), dzaba sve drugo.
 
Razmišljam o kupovini Qnap TS-251 sa dva WD Red 3 ili 4TB. Razmišljao sam o Qnap TS-431 koji je u istom cenovnom rangu, a kasnije mogu da se dodaju diskovi, ali je procesor slabiji.
Do sada sam koristio Synology DS-211J koji me i dalje dobro služi.
Uređaj namenjen torentovanju, gledanju filmova,...

Imate li nekih sugestija?
 
Razmišljam o kupovini Qnap TS-251 sa dva WD Red 3 ili 4TB. Razmišljao sam o Qnap TS-431 koji je u istom cenovnom rangu, a kasnije mogu da se dodaju diskovi, ali je procesor slabiji.
Do sada sam koristio Synology DS-211J koji me i dalje dobro služi.
Uređaj namenjen torentovanju, gledanju filmova,...

Imate li nekih sugestija?

Vidim na SmallNetBuilder-u da se ASUSTOR NAS-ovi jako dobro kotiraju i imaju visoke ocene. I ja tražim nešto "optimalno", pa sam nedavno u ovoj temi postavio upravo pitanje vezano za ASUSTOR, ali izgleda da na našim prostorima niko nema iskustva sa ovim brendom.
 
Razmišljam o kupovini Qnap TS-251 sa dva WD Red 3 ili 4TB. Razmišljao sam o Qnap TS-431 koji je u istom cenovnom rangu, a kasnije mogu da se dodaju diskovi, ali je procesor slabiji.
Do sada sam koristio Synology DS-211J koji me i dalje dobro služi.
Uređaj namenjen torentovanju, gledanju filmova,...

Imate li nekih sugestija?


Odličan NAS, ako si rešio uzimaj, nemam ništa da dodam.

Imam sličan uređaj (doduše, nešto jači) i to radi bez greške - Intel je miljama ispred bilo kod ARM procesora.


ASUSTOR nije ni blizu Synology-ju i QNAP-u, pri čemu ovde ne mislim na hardver koji svako može da napravi, već na softver, koji je suština (hardver je samo uslov).
Npr. ovaj bi bio pandam u odnosu na QNAP TS-251 koji ti merkaš:
http://www.asustor.com/product?p_id=38&lan=en#specifications
A veruj mi, uopšte nije jeftin ako se poredi cena u odnosu na TS-251, dok je softver upeglaniji. Ja Synology ne preporučujem zbog jedne stvari: Twonky multimedia server (koji vidim da ASUSTOR ima, što je pohvalno) - ubedljivo najbolji media server koji postoji i koji će vam skratiti sate nerviranja zato što jednostavno radi bez problema.

Jednostavno, ja svima preporučujem QNAP Intel NAS. Hardver dovoljno jak da može čovek da radi sa njim šta god hoće + za mene najbolje optimizovan softver + izuzetan izbor aplikacija (imaju meni omiljen Twonky, za razliku od Synology-a).
 
Odličan NAS, ako si rešio uzimaj, nemam ništa da dodam.

Imam sličan uređaj (doduše, nešto jači) i to radi bez greške - Intel je miljama ispred bilo kod ARM procesora.


ASUSTOR nije ni blizu Synology-ju i QNAP-u, pri čemu ovde ne mislim na hardver koji svako može da napravi, već na softver, koji je suština (hardver je samo uslov).
Npr. ovaj bi bio pandam u odnosu na QNAP TS-251 koji ti merkaš:
http://www.asustor.com/product?p_id=38&lan=en#specifications
A veruj mi, uopšte nije jeftin ako se poredi cena u odnosu na TS-251, dok je softver upeglaniji. Ja Synology ne preporučujem zbog jedne stvari: Twonky multimedia server (koji vidim da ASUSTOR ima, što je pohvalno) - ubedljivo najbolji media server koji postoji i koji će vam skratiti sate nerviranja zato što jednostavno radi bez problema.

Jednostavno, ja svima preporučujem QNAP Intel NAS. Hardver dovoljno jak da može čovek da radi sa njim šta god hoće + za mene najbolje optimizovan softver + izuzetan izbor aplikacija (imaju meni omiljen Twonky, za razliku od Synology-a).

Pretpostavljam da je TS-251+ još bolja opcija u tom slučaju? Kod mene je u pitanju kompleksnija kućna mreža sa puno uređaja. Za sad koristim WD My Cloud koji je pomalo trom, ali ima Twonky DLNA server. Slažem se da je najbolji DLNA server! ;-) Kombinujem WD My Cloud sa eksternim HDD-om koji je povezan na USB 3.0 port mog ASUS RT-AC3200 rutera, što inače radi dosta dobro, ali bih sve to da zamenim jednim "ozbiljnim" NAS-om.
 
Poslednja izmena:
Ako hoćeš ozbiljan NAS onda je neki Intel QNAP jedino adekvatno rešenje.
U principu je manje-više svejedno koji, TS-251 ima dual-core CPU, a TS-251+ quad-core CPU. Ja koristim TS-453 Pro sa 4x6TB WD Red u RAID5 konfiguraciji i radi kao zmaj. Kupiš model sa 2GB RAM memorije i zameniš je sa 2x4GB RAM-a (obavezno moraju oba modula da budu identična i da budu DDR3 low voltage koje rade na 1,35V - imaju oznaku DDR3L, obične ne rade). Ubaciš WD Red i to je to.

Evo, imaš ovde QNAP kod nas pa vidi:
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/racunari-i-oprema/serveri/index.php
Bude nekad akcija i neki modeli im budu sa povoljnom cenom.
 
Ako hoćeš ozbiljan NAS onda je neki Intel QNAP jedino adekvatno rešenje.
U principu je manje-više svejedno koji, TS-251 ima dual-core CPU, a TS-251+ quad-core CPU. Ja koristim TS-453 Pro sa 4x6TB WD Red u RAID5 konfiguraciji i radi kao zmaj. Kupiš model sa 2GB RAM memorije i zameniš je sa 2x4GB RAM-a (obavezno moraju oba modula da budu identična i da budu DDR3 low voltage koje rade na 1,35V - imaju oznaku DDR3L, obične ne rade). Ubaciš WD Red i to je to.

Evo, imaš ovde QNAP kod nas pa vidi:
http://www.mikroprinc.com/proizvodi/racunari-i-oprema/serveri/index.php
Bude nekad akcija i neki modeli im budu sa povoljnom cenom.

Hvala na informacijama i preporuci!
 
Vrh Dno