Šta je novo?

NAS -- sam da ga napravim ili kupim?

Recimo osx radi sa smb, nfs i sa svojim afp, windows je tesko namestiti da radi sa afp, sa nfs moze, kod linuxa slicno kao i kod osx-a.
 
Da li neko ima ideje/preporuke/iskustva/etc sa nabavkom Supermicro ili AsRock Rack serverskih matičnih ploča kod nas?

Za AS Rock ja sam probao i nista. Postoji ovlasceni AS Rock partner/distributer, ali nemaju licencu da uvoze i prodaju serverske proizvode AS Rock. Steta. Imaju sjajnih modela u ponudi.
Za Supermicro: takodje postoji ovlasceni distributer (imas i sajt sa istim nazivom, samo umesto ...miCro domen je ...miKro dot rs), moze pratkicno da se nabavi sve sto postoji u njihovoj ponudi, ali mozes samo kao pravno lice da narucis robu. Cene su bile 20-30% vise u odnosu na ono sto sam tada uspeo da nadjem u Nemackoj preko online shopa. Ali sam imao dosta peripetija, na kraju bolje da sam platio nasima vecu razliku i bio miran... jer mi je crkla integrisana ethernet kartica na ploci koja sluzi za IPMI nakon dva meseca :( A zbog toga me mrzelo da je saljem nazad za DE radi RMA.... ne isplati se prosto, sreca pa IPMI moze da radi i na primarnom ethernet adapteru.
 
Poslednja izmena:
Recimo osx radi sa smb, nfs i sa svojim afp, windows je tesko namestiti da radi sa afp, sa nfs moze, kod linuxa slicno kao i kod osx-a.

Ma znam ja to, nego se osvrnuh na Win podršku za NFS. Postoji, ali radi kao... pa recimo bolje da je nema. Ako je mreža sa Unix klijentima, onda može i AFP i NFS, čim uleti Win i Android, a i iOS, bolje ( u fazonu manje boli glava) da se ide na SMB.
 
^pa da, smb mu dodje kao all in one resenje :)
 
Ljudi, molim za pomoc, pokusavam da shvatim da li ja radim nesto pogresno ili to prosto ne moze tako kako sam zamislio.
Dakle cilj mi je da mkv ripove reprodukujem sa Nasa preko dlna na tv. Napomena, bitno je da rade externi srt titlovi.
Testirao sam Twonky, Plex, tvMobili i defaultni Dlna server koji je u Qnap Nasu.
Pokusao sam na sledecim uredjajima:
1. Direktno na smart tv preko njegovog medial playera.
Ne radi kako treba. Ili video laguje, ili nema zvuka ili nema titla (tacnije titla nikad nema).
2. Na PS4 konzoli preko default media playera i preko plex aplikacije.
Ne radi kako treba.
Video radi perfektno, premotavanje radi jako brzo.
Ali titlova nema. Zvuka uglavnom nema.
Plex aplikacija izbacuje eror da hardver nije dovoljno jak.
Na netu kazu da plex radi ok na ps4, ali ako nema titlova. Cim prepozna titlove, zahteva od Nasa da radi transcoding i onda ne moze da pusti.
3. Pokusao sam i na MacBooku Pro da pustim plex, samo radi experimenta, ali ni to nije uspeo (vrv iz istog razloga kao i na ps4).

Twonky server pusta video sa zvukom direktno na tv, ali ne dozvoljava titlove.
 
Poslednja izmena:
Koji QNAP NAS?
Koji Smart TV?
Koji mkv ripovi (720p, 1080p, 1080i)?


U mom slučaju i jedan od najslabijih QNAP NAS-ova (TS-112) u kombinaciji sa modelom Samsung Smart TV (UE40D6100), koji je od pre cirka 3 godine, je sa Twonky-jem radio kao sat.
Dakle, setup je sledeći:

- mrežni kabl iz TV u ruter
- NAS mrežnim u ruter
- instaliran Twonky, urađen maping foldera od strane Twonky-a (ovo traje jako brzo)
- naziv mkv fajla i srt subtitla identičan
- preko source tastera na daljincu TV-a se nađe spoljni izvor - mreža (Twonky server)
- nađe se folder i mkv fajl
- stratuje se mkv (srt se automatski povlači - potrebno je u plejeru Smart TV-a uključiti prikazivanje subtitlova i podesiti code za Centralnu Evropu)

I to je to.

Radi bez ikakavih problema, čak i sa ripovima sa jako visokim bitrate-om (nekomprimovani bluray-evi, spakovani u mkv kontejner).
 
Mkv 1080p, nas qnap ts212p, tv je panasonic as500 50" smart, a moze i preko ps4 sto se mene tice.
 
@ringeraja

Potvrdjujem. Twonky savrseno radi na TS-219 i Samsung 51D6900 plazmi. Meni se najvise svidja to sto iste sekunde kad zavrsim download na NAS odmah se vidi fajl u folderu na tv-u. Znam ranije kad sam dizao Serviio ili tako nesto nekad sam morao da refreshujem rucno da bi se pojavio, plus strimuje bezicno bez greske. Meni ovaj NAS genijalna investicija, mnogo olaksava neke stvari.
 
Meni stize za koji dan qnap ts-112p pa cu isprobati kako radi kod mene na lg ln570 ( smart ) tv-u koji ima plex aplikaciju i javicu ovde rezultate. Preko kompa je islo glatko, doduse uz 90% opterecenja proca ( q1900 sa 2gb rama ).
Potvrdjujem da plex ne radi na ts-112p ( verzija ts-212 ali sa jednim hdd ) Ustvari on radi ali kad treba pustiti film izadje obavestenje da server nije dovoljno jak. U opcijama za transkodovanje nema ni podesavanja jer stoji da server nema tu mogucnost.
 
Tako je, isto kao kod mene.
Twonky radi, ali mi ne prikazuje titlove.
 
Zna li neko kako da na android tvboxu mountujem nfs share?
 
Upravo instalirao Twonky i radi savrseno, zajedno sa titlovima. Tako da titlovi rade na Twonky-iju.
 
^to je to, radi k'o zmaj.
 
Malo je glupo što ovde postavljam pitanje ali verujem da dosta vas koristi Transmission na NAS-u. Dakle problem je sledeći, da li se u može ograničiti maksimalni broj upload slotova? Smeta mi što ne postoji kao u qbittorrentu da se koristi lupam max 50 konekcija kad skida torrent a kad ga seeduje da po torrentu može da napuni samo 10 upload slotova, odnosno da ne ide i dalje onih max 50 konekcija (znam da ne ide baš 50 konekcija, računa on to po nekoj formuli ali opet mi je previše). Nisam video da postoji ta opcija u settings.json. Valjda sam lepo objasnio, evo i slike šta mi treba:
qbit1.png
 
Malo je glupo što ovde postavljam pitanje ali verujem da dosta vas koristi Transmission na NAS-u. Dakle problem je sledeći, da li se u može ograničiti maksimalni broj upload slotova? Smeta mi što ne postoji kao u qbittorrentu da se koristi lupam max 50 konekcija kad skida torrent a kad ga seeduje da po torrentu može da napuni samo 10 upload slotova, odnosno da ne ide i dalje onih max 50 konekcija (znam da ne ide baš 50 konekcija, računa on to po nekoj formuli ali opet mi je previše). Nisam video da postoji ta opcija u settings.json. Valjda sam lepo objasnio, evo i slike šta mi treba:
Pogledajte prilog 189816

U tekstu si napisao da trazis da se namesti po torentu na 10 slotova a zaokruzio si drugo nesto, zaokruzeno na slici je na globalnom nivou broj, a to ispod zaokruzenog je po torentu, znam da po torentu sigurno postoji, i na globalnom nivou.

gkj.png
 
Poslednja izmena:
Pardon, loše sam zaokružio. Mogu samo reći da sam oćoravio, grep je pomogao, nisam uopšte video taj red u settings.json :D Čak ga ni na sajtu nisam opazio. :d
 
Pojavio se i OMV 3.0 , malo sam stigao samo da se poigram. Vidim i da je flashmemory plugin ispeglan dosta, tako da sad mozda i ne treba vise hdd za instalaciju. Trebalo bi isprobati ,jedino dal ovde neko ima preporuku za kvalitetniji flash od recimo 8-16Gb?
 
Imaš u temi za USB fleš memorije. Neko je skoro uzeo nekoliko komada za instalacije raznih verzija windowsa, a okačio je i testove.
 
To je sad postalo normalno, recimo zadnjih par ESXova koje smo dizali su isli na Sdcard direktno u server. moguce da sam to vec pisao ovde pre par strana. Uglavnom, odlicna stvar za jednu drugu stvar a to je bekap cele konfiguracije. Samo uzmes stik i kloniras ga. Doduse ima i onaj backup plugin koji instalira klonzilu. Jos neko od nas da odradi zfs test plugina, da vidimo kako i to radi i onda stvarno nema OMV alternativu :)
 
Mozda nije tema bas najbolja za problem ali vidim da je ovde dosta ekipe u tim vodama pa da pitam i ja:

Koristim freeNAS 9.3 i da ne davim sa ostalom konfiguracijom imam pitanje da li neko od vas ima mozda skriptu ili zna kako se ista pravi za uvid u to ko je sta ubacivao, kopirao i slicno na samom NAS-u? U zgradi je umrezeno nas 17, ja odrzavam zajednicki NAS, pa bih voleo da imam neki log.
 
Drugari,

Da li je neko koristio ASUSTOR NAS uređaje u kompleksnijoj kućnoj mreži i kako se pokazao?
 
To je sad postalo normalno, recimo zadnjih par ESXova koje smo dizali su isli na Sdcard direktno u server. moguce da sam to vec pisao ovde pre par strana. Uglavnom, odlicna stvar za jednu drugu stvar a to je bekap cele konfiguracije. Samo uzmes stik i kloniras ga. Doduse ima i onaj backup plugin koji instalira klonzilu. Jos neko od nas da odradi zfs test plugina, da vidimo kako i to radi i onda stvarno nema OMV alternativu :)
ZFS test plugina? Hmm, kako je OVM baziran na GNU/Linux kernelu, nisam siguran da je ZFS implementacija 'spremna'. Zato se koriste UNIX/BSD derivati. Npr. ja ga teram na Nas4free i Nexenta.
P.S. ZFS trazi mnogo RAM-a, i to ne obicnog vec ECC-a. A to podrzaumeva ulaganje u serversku plocu i ECC memoriju.

Trebalo bi isprobati ,jedino dal ovde neko ima preporuku za kvalitetniji flash od recimo 8-16Gb?
Transcend USB 3.0... dosta povoljni a kvalitetni. Imam vise kom od 8 i 16 GB.
 
Mozda nije tema bas najbolja za problem ali vidim da je ovde dosta ekipe u tim vodama pa da pitam i ja:

Koristim freeNAS 9.3 i da ne davim sa ostalom konfiguracijom imam pitanje da li neko od vas ima mozda skriptu ili zna kako se ista pravi za uvid u to ko je sta ubacivao, kopirao i slicno na samom NAS-u? U zgradi je umrezeno nas 17, ja odrzavam zajednicki NAS, pa bih voleo da imam neki log.

To sto pominjes je audit. Tebi treba servis koji ce da 'hvata' sve upise, ispise i sl. Ala event listener. :)
Odgovor zavisi direktno od tipa servisa koji koristite za pristup NAS resursima. Ovako napamet bih rekao da je to CIFS/Samba sharing jer verovatno zgrada tera $windjoze.
Onda dobre vesti za tebe - postoji modul za Sambu koji radi audit.
Ali tu ce biti mnoooogo podataka. Obrati paznju na: https://forums.freenas.org/index.ph...on-samba-shares-full_audit-freenas-9-3.13840/
Mozda moze i bez plagina: https://www.samba.org/samba/docs/man/manpages-3/vfs_full_audit.8.html
vfs_full_audit is able to record the complete set of Samba VFS operations


Premda ja mislim da ti je bolje da se to radi kroz interfejs neke aplikacije, nesto nalik Cloud servisima tipa Dropbox i sl. Cifs kao protokol mora imati 'parent' koji ce da se bavi permisijama, u firmama to je obicno AD.
Ovako kroz web app imas permisije koje sam postavljas, i naravno na svako preuzimanje / snimanje fajlova se vrsi log u neku bazu tipa SQLite na serveru.
 
Poslednja izmena:
Qnap ima super pracenje svih promena naravno na CIFSu, pretpostavljam da je to direktno u sambi implementirano. Ali da je puno podatkaa, veruj mi da jeste. ALi opet, kad se desi neki problem,neverovatno brzo se nadje krivac :)
 
Da li neko ima objasnjenje zasto mi je komunikacija izmedju laptopa (mbp 2015) i nas-a (qnap 212p) prilicno spora, moglo bi se reci da se primeti lagovanje. Da li je to zbog wifi konekcije ili koristim neki pogresan protokol za pristup nas-u?
Transfer fajlova u oba smera je prilicno slab, tipa 2-3 megabajta po sekundi. Kada pustim hd film sa sharovanog foldera na nasu, desava se da prekida povremeno i slicne gluposti.
U firmi imam isti taj nas, i nisam nista cudno primetio (tamo koristim windows masine). Pristum sharovanim folderima je munjevit, file transfer neuporedivo brzi...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno