Šta je novo?

Musk upozorio proizvođače automobila, ukoliko se ne transformišete u autonomna električna vozila, ubrzo ćete biti eliminisani

Dve najvece prevare ovog veka...
Globalna promena klime usled čovekove aktivnosti i EV kao resenje "problema"...
Za globalnu promenu klime bez uticaja čoveka je i najmanju ruku potrebno nekoliko desetina ako ne stotina hiljada godina. S'obzirom da se klima promenila u poslednjih 100godina, i u vreme industrijske revolucije suludo je verovati da je to normalan ciklus promene klime na globalnom nivou.
 
Planeta je u mnogo navrata u proteklih nekoliko hiljada godina bila toplija i hladnija nego sto je to sada, a nije bilo ni 5% ljudi koliko je sada, a da ne govorim o industriji.
temp graph 12k yrs.jpg
 
To ti i kažem, hiljade godina, ne desetine godina.
 
To ti i kažem, hiljade godina, ne desetine godina.
Ko zaista zeli nesto da zna, van ove pseudonaucne, liberal-kapitalisticke medijske histerije o CO2, neka samo potrazi na YT neko predavanje Dr Patrika Mura, jednog od koosnivaca i bivseg predsednika Greenpeace-a.
 
Planeta je u mnogo navrata u proteklih nekoliko hiljada godina bila toplija i hladnija nego sto je to sada, a nije bilo ni 5% ljudi koliko je sada, a da ne govorim o industriji.
Pogledajte prilog 405372

U potpunosti se slažam sa tobom, ali ima tu još nešto. Zadnjih pedesetak godina masovnom upotrebom plastike uništavamo prirodu i životinje. Postoje par jednostavnih rešenja gde može sve da se promeni:

  • da se koristi samo "opravdana" upotreba plastike
  • sva pića, a posebno voda, da se pakuje u staklo kao nekad.

Ova zelena priča je totalna laž napravljena za maloumne osobe koja na žalost prolazi u većem delu sveta. Koliko zaista košta da se napravi električlni i dizel automobil, u zagađenju ? I ove što su ekološki svesni da pitam. Da li je bolje da nuklearke rade, ili energija na ugalj, gume, gas, i ostale uobičajne stvari do sada ? Ovi u svetu što se brinu oko radijacije i gašeja eletrana, neka za početak počnu da protestuju protiv upotrebe bombi sa osiromašenim uraniumom u Ukrajni , i daljem testiranju Atomskih bombi.
 
Цела зелена прича је у конфликту са основном особином овог данашњег потрошачког капитализма, а то је зачарани круг што веће потрошње ради што веће производње, прихода, зараде, "напретка". Не можеш и чувати планету и обарати рекорде бдп-а, производње, потрошње, свега...
 
To je naš problem, što živimo na gomili u spavaonama, sa nikakvom infrastrukturom, a problem svih problema je da u našim glavama to predstavlja uspeh. Zbog toga Srbija zvrji prazna gde je najlepša.

NBGD za mnoge nije problem. Kapacitet je sigurno sto hiljada punjača sutra da ljudi pomisle da mogu da uštede po sto, dvesta evra mesečno u proseku, kapacitet proizvodnje elektricne energije bez problema izdržava.

Realno Tesla najbolji izbor, zatim Kinezi. Proizvođači koji su u jednoj potpuno drugoj industriji decenijama, koja dodirnih tačaka nema sa ovom temom, su najebali.
Slazem se za elekto auta, nisu ni slicna starim tako da tolko iskustvo im maltene ne znaci nista.
Dokaz je mercedes koji ima ugovor sa kineskom kompanijom da kinezi daju tehnologiju (baterije motore itd) a mercedes samo izgled odnosno dizajn auta.

Ne slazem se sa tobom da svi trce u velike gradove jer im se moze. Cinjenica je da mali gradivo odumiru jer u njima nema nista. Niti skola, niti fakulteta, niti posla. Jednostavno moras ici u grad da bi preziveo. Poljoprivredom mogu da se bave ljudi koji imaju imanje na selo a to nije slucaj sa svima, na primer u malim gradovima ljudi nemaju imanja znaci osudneni su da idu u BG na primer. Ono sto jos manjka u malim gradovima jeste zivot, manjak svega za zivot od igralista za decu, setalista, uredjenja celog grada konkretno. Nismo mi kao neke zapadne zemlje gde su naselja i manji gradovi sredjeni do te mere da nemas potrebe ici u velike gradove, na zalost kod nas se sve centralizuje i gura u 3 velila grada u Srbiji. Ja prvi ne bih ziveo u BG da ne moram, iako sam developer firma nece sa me pusti da radim od kuce, a ne zeli ni da zaposljava ljude iz unutrasnjosti bas iz tog razloga jer joj je cimanje i trosak a velika je korporacija i zaposljava nepunih 1000 ljudi u BG. Na zalost nije jedina, ali sve se svodi na to da moras u veliki grad.
 
Vidim i sam da sam nespretno napisao, @Mladja996 , nažalost mora da se živi u, ili blizu jednog od tri velika grada. Povratak u selo je nemoguć bez velike sitemske intervencije.
 
Ukrupnjavanje obradivog poljoprivrednog zemljišta je završeno. Tako da bez ponovnog oduzimanja tog istog zemljišta kao posle drugog svetskog rata, nema ništa od povratka na selo.
 
Nismo se razumeli - ne moraš da se baviš poljoprivredom, tj. to ne mora biti selo uopšte u tom smislu reči. Potrebna su naselja, kao u Nemačkoj, Italiji, Švajcarskoj, gde može dostojanstveno da se živi, da ima škola, da ima vanškolskih aktivnosti, sportska hala, sve mora da bude prisutno u adekvatnom kvalitetu da bi tu ljudi želeli da žive. Potrebno je takođe još sličnih ljudi, sa decom, da bi to sve profunkcionisalo. U nemačkoj neka peta liga ima svoj teren, otvoren, zatvoren, deca treniraju, itd itd. To se selu ne isplati, nikome se ne isplati, sem državi na kraju koja to sve mora da subvencioniše.

Ne kontaju da bi ta priča pomogla i da se otarasimo bele kuge, ali ovde je jedini parametar novac, a tu nikakve smislene subvencije i investicije koje bi se tek kroz tri generacije isplatile - tj. niko od vlasti ne bi video te pare u svom džepu nikad, nema šanse da se dese.
 
Ukrupnjavanje obradivog poljoprivrednog zemljišta je završeno. Tako da bez ponovnog oduzimanja tog istog zemljišta kao posle drugog svetskog rata, nema ništa od povratka na selo.
To je razmišljanje kad selo vidiš kao štalu, bašte i njive, a razlog tome je što nisi video selo u nekoj razvijenoj zemlji.
Ne moraš da se baviš poljoprivredom ako živiš na selu.

I kakve ovo ima veze sa temom?
 
De mene nađe da mi to kažeš, 😊 živeo sam i u Francuskoj i u Švajcarskoj (Hausen)u takvim mestima/selima kako ih naši tamo zovu.
Apsolutno se slažem sa svim što ste ti i nidza napisali. Sve sam to video iz prve ruke, vodio unuke u školu, hale sportske, poljoprivredna gazdinstva, itd...
Ne volim da budem isključiv, ali toga kod nas teško da će ikad biti.
 
Nisu problem igrališta za decu, šetališta i ostale mambo džambo gluposti. Ljudi u malim mestima nemaju lekare (ni onog opšte praske svaki dan), nemaju apoteku, nemaju ni jednu prodavnicu robe široke potrošnje. Da ne pričam o prodavnicama druge robe. Po Vojvodini nemaju ni vodovod kako treba (voda nije za piće), a kanalizacija nije ni u planu. Jednostavno nemaju ništa. U osnovnoj školi koju imaju ima oko 50 đaka za svih 8 godina (ako i toliko). Životare zaboravljeni od svih. I sada oni treba da kupuju automobile na struju. Ha ha ha.
 
Planeta je u mnogo navrata u proteklih nekoliko hiljada godina bila toplija i hladnija nego sto je to sada, a nije bilo ni 5% ljudi koliko je sada, a da ne govorim o industriji.

Ko zaista zeli nesto da zna, van ove pseudonaucne, liberal-kapitalisticke medijske histerije o CO2, neka samo potrazi na YT neko predavanje Dr Patrika Mura, jednog od koosnivaca i bivseg predsednika Greenpeace-a.

Ne znam zbog čega toliko samouveren stav da globalno otopljavanje nije uticaj ubrzanog sagorevanja fosilnih goriva poslednjih 100 godina?!?
Na tvom dijagramu, najmanji podeok je 1000 godina, a ceo dijagram se odnosi na temperaturu na Grenlandu, ne na celoj planeti.

To što smo našli jednog pojedinca (pa može i više njih) sa Dr titulom čije mišljenje podržava naš stav da je sve jeste ili nije laž ili istina, ne znači da zaista jeste ili nije tako.

Na kraju krajeva, valjda nam je jasno da kakvu god glupost ili ne glupost neko smisli/tvrdi/iznese/kaže, odeš na internet i nađeš ili da jeste ili da nije tako. Lako nađeš ili potvrdu onog što misliš da jeste, ili negaciju onog što misliš da nije tako. Sasvim u skladu sa onim što želiš da nađeš.

... ... ...

U poslednjih 100 godina smo sagorevanjem oslobodili CO2 sakupljan u fosilnim gorivima nekoliko miliona godina. Ta promenljiva u jednačini klime do sada nije mogla da postoji. Postojala su kolebanja apsorpcije CO2 iz atmosfere i C iz zemlje. Manje ili više je prikupljano i "lagerovano" u nespaljenim već zakopanim živim organizmima (jer, od takvih su i nastala fosilna goriva, takvi su apsorbovali C). Ali oslobađanje, u ovim količinama, milionima godina apsorbovanog C, pa onda časkom poslatog u atmosferu kao CO2, do sada nije postojalo na planeti.

Zajednički stav naučne zajednice, ne nekoliko pojedinaca već svih svetskih instituta, uključujući i kineske, i ruske i EU i USA i brazilske, jeste da kada se u jednačinu klime unese povećanje C02, dovodi do ovog što kreće da se događa. Najsnažniji superračunari sveta i u Kini i u USA i EU, redovno rade nove proračune modelovanja klime, i daju iste rezultate. Naučni principi proverivosti i ponovljivosti su takođe ispoštovani, a u istražiavanjima učestvuje hiljade nezavisnih timova. Da, u proračune su unete i Milankovićeve precesije i enklinacije, i svi do sada zabeleženi uticaji, promene i merenja. A unet je i uticaj atmosfere. Kada se ponovi proračun BEZ povećanja C02, dobija se dijagram koji odgovara ranijim kolebanjima klime.

... ... ...

@mitar1982 je lepo rekao, naš način života je u suprotnosti sa očuvanjem planete (a nešto ne mogu ni da zamislim način života 7x10^9 ljudi na planeti, a da bude u skladu sa planetom)
Zato je u nekim eksteminjim USA državama (poznatim i po sklonosti kreacionizmu) gotovo zabranjeno spominjati izraz "klimatske promene".
Baš to mi pomalo govori o čemu se tu radi i koji lobi gura koju priču.
 
Slazem se za elekto auta, nisu ni slicna starim tako da tolko iskustvo im maltene ne znaci nista.
Dokaz je mercedes koji ima ugovor sa kineskom kompanijom da kinezi daju tehnologiju (baterije motore itd) a mercedes samo izgled odnosno dizajn auta.

Ne slazem se sa tobom da svi trce u velike gradove jer im se moze. Cinjenica je da mali gradivo odumiru jer u njima nema nista. Niti skola, niti fakulteta, niti posla. Jednostavno moras ici u grad da bi preziveo. Poljoprivredom mogu da se bave ljudi koji imaju imanje na selo a to nije slucaj sa svima, na primer u malim gradovima ljudi nemaju imanja znaci osudneni su da idu u BG na primer. Ono sto jos manjka u malim gradovima jeste zivot, manjak svega za zivot od igralista za decu, setalista, uredjenja celog grada konkretno. Nismo mi kao neke zapadne zemlje gde su naselja i manji gradovi sredjeni do te mere da nemas potrebe ici u velike gradove, na zalost kod nas se sve centralizuje i gura u 3 velila grada u Srbiji. Ja prvi ne bih ziveo u BG da ne moram, iako sam developer firma nece sa me pusti da radim od kuce, a ne zeli ni da zaposljava ljude iz unutrasnjosti bas iz tog razloga jer joj je cimanje i trosak a velika je korporacija i zaposljava nepunih 1000 ljudi u BG. Na zalost nije jedina, ali sve se svodi na to da moras u veliki grad.
Ukratko, arkologije i megalopolisi, kao u SF literaturi...
Dodaj tome da smo već do pupka u distopiji i ispašće da su Vilijam Gibson & co. zaista bili proroci. Samo što je po meni budućnost još mračnija...uopšte nisam optimista.

I kome to prodaju priču o smanjenju CO2 kad isti ti bilmezi koji propovedaju to zarađuju od kompanija koje emituju više no što svi mi zajedno možemo? I onda jedan takav izađe i kaže da moramo da menjamo način života i žrtvujemo se da bi smanjili CO2, dok mu se u džep slivaju pare zarađenje emitovanjem CO2 i posle održanog govora će da sedne u privatni mlaznjak a ti kupi kola na baterije koje nemaš gde ni da puniš...m'rš!

Sa EV mogu da se nose, pričaju sebi i ljudima bajke...da bi to išlo kako su zamislili, moraće sve ljude da nabiju u pomenute megalopolise i onda će moći do mile volje da se voze električnim kolima, pijuckaju đus od buba i budu konzumenti, jer smo na to svedeni...
 
Poslednja izmena:
To punjenje el. automobila od kuce zaboravite, jer sa klasicnom el. instalacijom Tesli treba oko 20sati da se napuni.
 
Hm, ti Maskovi elektricni samovozeci usisivaci na 4 tocka pre par noci napravili kolaps na ulicama grada Austin-a, u drzavi Teksas. Mnogi prozivodjaci tih tempiranih bombi vec imaju velikih problema da ih prodaju (cak i Tesla koja redovno redukuje cenu vozilima), a po nekim izvestajima prekidaju proizvodnju (Chevrolet ukida Bolt, njihov najprodavaniji model 😕), otpustaju radnike, gube ogromne sume novca. Ford, na primer, na svakom proizvedenom vozilu gubi 60 soma dolara, ocekuje gubitak od citave 4.5 milijarde. U Kini donekle opstaju jos samo najjaci igraci poput BYD i NIO. Gradovi im puni parkiranih i napustenih automobila. O pozarima tog djubreta da i ne govorimo.

A sto se tice "klimatskih promena" tice, porazavajuci je broj onih koji su se i na ovu prevaru tako lako navukli. Znaci, treba verovati na rec lazljivim politicarima, potplacenim "naucnicima" i multimilionerima, koji lete privatnim avionima okolo, poseduju palate i jahte, superautomobile, kucerine na obalama mora da mi obicni smrtnici unistavamo klimu tako sto vozimo nase stare kante, zderemo previse mesa i kupujemo previse tehnike i odece? Samo neko ko je maksimalno retardiran moze poverovati da su za "povecanje nivoa mora" i "otapanje ledenih bregova" krivi poljoprivreda (prdez i podrigivanje krava) i "prevelik" broj ljudi na Zemlji. Sumanuti Bil GejC, Klaus bubaSvab i njihovi poslusni klovnovi da nam odredjuju sta cemo jesti, koliko cemo cega kupovati i kuda se mozemo kretati? Predpostavljam da je to ista ona sekta, kojoj i dalje nije jasna govnid19 cirkusijada, ni nakon 3 godine najvecih budalastina, manipulacija, medicinskog terora i kolektivnog izivljavanja nad celim svetom. Ako stvarno vise nije jasno da se radi o cistom porobljavanju, kontroli i otimacini svega, na konto "zastite" i "bezbednosti", onda smo ga ugasili svi kompletno.
 
Ne znam zbog čega toliko samouveren stav da globalno otopljavanje nije uticaj ubrzanog sagorevanja fosilnih goriva poslednjih 100 godina?!?
Na tvom dijagramu, najmanji podeok je 1000 godina, a ceo dijagram se odnosi na temperaturu na Grenlandu, ne na celoj planeti.
Svestan sam da je ovo sto cu da ti napisem mokrenje uz vetar ali ajde...
Samouverenost nije posledica zaludnosti vec znanja i iskustva. Preko 25 godina se profesionalno bavim medjunarodnim odnosima (politickim, bezbednosnim, ekonomskim). Pitanje CO2 je politicko a ne naucno pitanje. Da si cuo, video, procitao ono sto sam i ja, pevao bi drugu pesmu, osim ove CNN/BBC. Mislim malo samo da si otisao van ovog nametnutog medijskog kvazinaucnog narativa, mogao si svasta da naucis. Npr da se klima prati na Grenlandu jer je pomenuto ostrvo "merni instrument" planete, sve se reflektuje kroz naslage u ledu, to ti je biblioteka svih geoloskih i klimatskih promena na planeti od pocetka nekoliko poslednjih ledenih doba.
[/QUOTE]

To što smo našli jednog pojedinca (pa može i više njih) sa Dr titulom čije mišljenje podržava naš stav da je sve jeste ili nije laž ili istina, ne znači da zaista jeste ili nije tako.
Na kraju krajeva, valjda nam je jasno da kakvu god glupost ili ne glupost neko smisli/tvrdi/iznese/kaže, odeš na internet i nađeš ili da jeste ili da nije tako. Lako nađeš ili potvrdu onog što misliš da jeste, ili negaciju onog što misliš da nije tako. Sasvim u skladu sa onim što želiš da nađeš.
Mora da si zavrsio EFT ili masinski ili nesto slicno a!? Samo ljudi sa tim diplomama poseduju ovu vrstu arogancije, zivot me naucio. Vidi lepo si ovo sve banalizovao, onako u skladu sa medijima kojima verujes ali ajde ovako.
Nisu to "neki pojedinci" kako si posprdno to napisao! Nisu to neki pojedinci sa Dr titulom ciji nam se stav dopada ili ne dopada.
Radi se o nekim od najvecih svetskih klimatologa, geologa i ekologa! Hoces da kazes da oni nemaju pojma o cemu govore a da Al Gor, Greta i Bil znaju, da korporativni mediji govore istinu!? Za mene slobodnomisleci covek, svestan pojedinac lako moze doci do zakljucka.

U poslednjih 100 godina smo sagorevanjem oslobodili CO2 sakupljan u fosilnim gorivima nekoliko miliona godina. Ta promenljiva u jednačini klime do sada nije mogla da postoji. Postojala su kolebanja apsorpcije CO2 iz atmosfere i C iz zemlje. Manje ili više je prikupljano i "lagerovano" u nespaljenim već zakopanim živim organizmima (jer, od takvih su i nastala fosilna goriva, takvi su apsorbovali C). Ali oslobađanje, u ovim količinama, milionima godina apsorbovanog C, pa onda časkom poslatog u atmosferu kao CO2, do sada nije postojalo na planeti.
To je recimo potpuna laz, ali ono potpuna 100%
Apsolutno ne postoji egzaktno, naucno utvrdjen podatak koliko smo sagorevanjem oslobodili CO2. Postoje samo pretpostavke i nagadjanja, manje vise kako kome odgovara da upotpuni svoju "poruku straha" populaciji o tome sta ih ceka ako ne slusaju vlade svojih drzava.
Medjutim ono sto se egzaktno zna, sto je utvrdjena naucna cinjenica koja jaaaako smeta slicnima tebi je podatak da CO2 ucestvuje u tzv "zelenim"m gasovima sa svega 0.03%! Sad ti meni reci dal 0.03% BILO CEGA na planeti moze da utice na klimatske promene i da nas dovede na "rub postojanja civilizacije i zivota", sto je popularni narativ straha kojim se vlada. Ajmo ono zdravorazumski pa da recimo te pitam ako ti krvni pritisak skoci za 0.03% jel to znaci da si na ivici infarkta!?
Kako je planeta bila toplija i po 6 stepeni nego sto je to sada, a bilo jedva 100 miliona ljudi i bez industrije i zivot nije nestao i nismo izgoreli i nisu se otopili polarni predeli? Nemas odgovor na ovo, jasno, nemas ni ti ni svi oni koji dizu ovu histeriju. Medjutim odgovor je vrlo jasan ako se zadje u dubinu problema i pogledaju sedimentni nalazi kako u ledu tako i u zemljistu.

Zajednički stav naučne zajednice, ne nekoliko pojedinaca već svih svetskih instituta, uključujući i kineske, i ruske i EU i USA i brazilske, jeste da kada se u jednačinu klime unese povećanje C02, dovodi do ovog što kreće da se događa. Najsnažniji superračunari sveta i u Kini i u USA i EU, redovno rade nove proračune modelovanja klime, i daju iste rezultate. Naučni principi proverivosti i ponovljivosti su takođe ispoštovani, a u istražiavanjima učestvuje hiljade nezavisnih timova. Da, u proračune su unete i Milankovićeve precesije i enklinacije, i svi do sada zabeleženi uticaji, promene i merenja. A unet je i uticaj atmosfere. Kada se ponovi proračun BEZ povećanja C02, dobija se dijagram koji odgovara ranijim kolebanjima klime.
E tek je ovo laz druze moj.
Apsolutno je netacno da postoji konsenzus u naucnoj zajednici sirom planete. Malo procitaj kako i na koji nacin je organizovan UN panel u Tunisu o globalnom zagrevanju pa da vidis druze moj koja je to prevara bila, a danas se svi zeleni fasisti pozivaju na taj dokument kao na Bibliju! Dakle apsolutna laz! Ovo sto ti pricas je narativ koji besomucno ponavlja jedno 40% naucne zajednice, koju naravno podrzavaju korporativni mediji, ciji su vlasnici globalne finansijske firme, koji su opet uglavnom manje vise vezane za vojno-industrijski kompleks. Zamisli da vecina populacije sazna kako postoje nezavisni naucni instituti, vrhunski svetski autoriteti po pitanju klimatologije i geologije koji su argumentovano protiv ove ideolosko-totalitarne price! Kako je krenula cela ova laz, ko je celu pricu postavio na ove noge i kako je to finansirano, kako je data "naucna autenticnost" celom ovom projektu, moze dosta lako da se sazna, samo treba biti slobodomisleci covek, covek sa sumnjom, covek koji postavlja pitanja i covek koji je sperman da dobije odgovre koji se nece dopasti njegovom egu.

@mitar1982 je lepo rekao, naš način života je u suprotnosti sa očuvanjem planete (a nešto ne mogu ni da zamislim način života 7x10^9 ljudi na planeti, a da bude u skladu sa planetom)
Zato je u nekim eksteminjim USA državama (poznatim i po sklonosti kreacionizmu) gotovo zabranjeno spominjati izraz "klimatske promene".
Baš to mi pomalo govori o čemu se tu radi i koji lobi gura koju priču.
Slozicu se da je nas nacin zivljenja u potpunoj suprotnosti kako bi covek trebao da se odnosi prema planeti i zivom svetu. Zagadjenje plastikom i pesticidima unistava planetu 1000x vise nego CO2.
Citiranje Gardijana smatram nedostatkom dobrog kucnog vaspitanja i elementarne intelektualnosti. Ta novina laze vise od Informera, da i to je moguce. Woke djubre ober klase i da se razumemo ne podrzavam ni Trampa ni demokrate, ni leve ni desne. Sve njih finansira ista ekipa. Ideologija je kontrolni mehanizam, deo "hleba i igara" paradigme.

Na kraju ove pisanije da dodam. Verovanje u narativ koji se prezentuje putem korporativnih medija je jednako verovanju u deda Mraza. To sto si ubedjen putem tih medija da je svaka kritika i suprotstavljanje tom narativu "teorija zavere" ili "desni ekstremizam" ili "antinaucni narativ" ili "dezinformacija", je problem cije ces razresenje doziveti za svog zivota i bice te sramota sto si bio izmanipulisan u toj meri. Mogu sad nasiroko i nadugacko da pisem o tome kako se manipulisalo ljudima i vladalo strahom u proteklih 100 godina, dovoljno sam mator da se secam apokalipticnih naslova u svim medijima od pre 40-50 godina ... i sta se desilo!? Nista druze moj, ama bas nista od toga.
Jel nafta nestala 1990? Jel nestalo pijace vode 2000? Jel su kisele kise spalile svo drvece do 2007? Jel su se otpopile polarne kape do 2004? pa pomerise rok do 2014, pa Al Gore rece do 2015, pa onda niko nista vise i ne govori a treba reci da su Artik i Antartik trenutno sa vise leda nego ikada. Jel NY potopljen do 2019? Jel deca od 2001 nisu videla sneg? Jel UK postala novi Sibir do 2024? Jel nestala riba u morima do 1980? Gretini tvitovi o nestanku civilizacije su sad vec mimovi jel tako!? Jel urbana populacija nosi gas maske do 1995? Jel porast mora zbrisao priobalne gradove i drzave do 2000? Evo ovoga se samo secam na prvu loptu, ima toga koliko hoces.
Medijske lazi i sirenje kvazinaucne propagande u cilju vladanja populacijom putem straha i nametanje tehnoloskih sistema koji sluze za kontrolu i nadgledanje populacije. Eto to je, nista vise.
 
Pazi kada se slažem sa MM :)....Postoji u nauci nešto što se zovu Kondratijevi ciklusi ili krugovi...uprošćeno svakih 20 30 hiljada godina zemlja se ciklično greje i hladi...0.03 % CO2 nemaju veze sa mozgom...recimo pre 20 hiljada godina čovek je bio pred izumiranjem jer je planeta bila mngoo hladna....tako da može da bude i mnogo vruća pa opet mnogo hlada ....
Inače naravno da su ETF i mašinsci arogantni zna se koji su najjači fakulteti :)...
 
Jel ste izlazili vi iz kuca/stanova 2020. kada je bilo vanredno stanje i drasticno smanjenje vozila na putevima?
Vidite ja jesam, ono sto sam video tj. osetio nosem je da nema nigde automobila a i dalje smrdi, ali gle cuda loze ljudi pa smrdi. Ok, ovo je samo u Nisu mali grad mali ekosistem ali u istom tom Nisu ne moze da se dise zimi od lozenja a ne od automobila.
Verovao sam i ja do tada da automobili imaju veliki utcaj secam se olimpijate u Kini i price da je nekoliko meseci pre otvaranja uvdeno rpavilo par nepar u cilju smanjna smoga. Sam sam par puta zimi bio u nekoj guzvi pesaka i bas je gadno smrdelo od dizelasa.

Ti svi dusebriznici sto se brinu za opstanak zemlje vidim resili glad u sveu, ima manje gladnih u Africi.
Zamlacuju narod globalno
 
Poslednja izmena:
Jel ko primetio da nafta vise nije nafta da samo lici na naftu ,dali je ko primetio da zemlje koje imaju energente se razdvajaju od ovih sto nemaju ,dali je ko primetio da nafte ima sve manje u ponudi kao proizvod za papirice ,dali je ko primetio da Severna Koreja ulazi u predstavu koja sledi na bliskom istoku .Niti ce vetrenjace ,solarni paneli ,litijum itd zameniti naftu do koje ce se vrlo tesko dolaziti kao i uranijum ,primer Francuske i afrike koja je na delu ima puno toga u svakom slucaju slede dogadaji na bliskom istoku a zatim i ostatak sveta kako gde .Onaj koji veruje u zelenu agandu i sve sto ide uz to naka mu je sa srecom povesce ga gde treba i nek ide svojim putem , a ovo sto je smrdelo po Bg uglavnom zimi , zar niko nije pomislio da mozda bude od termoelektrana primer radi , ubacis neki los energent i polijes ga kerozinom da bi dobio vecu energiju raznih varijanti postoje ,Do pre koju godinu nisam ni znao da kad se vadi sirova nafta pri obradi (po prirodnom zakonu) ide od prilike 60 posto od 100 na dizel i benzin a ostatak kerozin oko 40 posto kao otpad (ako se dobro secam ako nije i 40 prema 60).Mnogo toga ne znam ali kao sto rece jadan poznanik dok velike sile medusobno ne obaraju jednim drugima satelite budi miran sve je u dogovoru i ide sve po planu ,ma kakav god plan to bio .
 
Jel ko primetio da nafta vise nije nafta da samo lici na naftu ,dali je ko primetio da zemlje koje imaju energente se razdvajaju od ovih sto nemaju ,dali je ko primetio da nafte ima sve manje u ponudi kao proizvod za papirice ,
Nafta beše trebalo već da nestane? E pa vidiš nije. To da nafta ne liči na naftu važi za neka nalazišta koja su na "izdisaju" ako recimo ova naša U banatu - to je više zemlja sa parafinom nego nafta... Ali na bogatim nalazištima, ima toga još ihaha... Samo je pitanje cene, a to je već (geo) politika...
 
Ne što je ima nego se i dalje stvara u zemlji, sto je malo poznata i cesto namerno precutkivana cinjenica. 😉
 
Cenim trud ali uzalud pises...
 
Ukrupnjavanje obradivog poljoprivrednog zemljišta je završeno. Tako da bez ponovnog oduzimanja tog istog zemljišta kao posle drugog svetskog rata, nema ništa od povratka na selo.

Ma kakvi završeno....prosek veličine poljoprivrednog gazdinstva u Srbiji je manji od 6 hektara....

A ovi što obrađuju na desetine ili stotine hektara to u ogromnoj većini slučaja nije njihova zemlja nego zakupljuju (iznajmljuju) zemlju od države (nekadašnja PIK imanja) ili od ljudi koji ne žele/neće da obradjuju zemlju

Čak ni te veće privatne firme koje po Srbiji obradjuju zemlju,ni njih nema baš mnogo....mada oni obradjuju dosta više zemlje od fizičkih lica

Btw,sa sela u gradove su ljudi odlazili i tokom 60,70 godina prošlog veka.....dok je Tito bio još u punoj snazi :)
 
Još nešto, da se vratimo na temu, jer nema veze sa zelenom agendom, bar ne direktne. Nafte se nećemo rešiti, niti ima nekih razloga za to. EV su kap u moru, ali su dobra stvar iz previše razloga, a posebno što su se pokazali dugotrajnijim i jeftinijim u eksploataciji, sa stvarno mnogo manje zagađivanja i veće mogućnosti reciklaže. Na korak smo da se baterije recikliraju i da više neće biti bacanja ulja, filtera, kvačila, svećica i drugih potrošnih delova do besvesti. Tradicionalni proizvođači su držali monopol nad tehnologijom, jer su imali motore i transmisiju, dok EV to ništa nema i mnogo je jednostavniji za napraviti. U skladu sa temom, ko se nije uključio na vreme, a većina nije, prošao im je voz. Ne samo da moraju da uče nešto što Kinezi i Tesla rade već 15 godina, već imaju i teret starih tehnologija i pogona, koji neće prestati da postoje, ali svaki više prodat EV je manje prodat SUS. Tržište je zasićeno, ne povećava se broj vozila u opticaju, samo se zamenjuju.

Najprodavaniji auto svaki mesec od početka godine je Tesla Y, u svim segmentima. Bez ulaženja u to da li je dobro loše, zeleno, plavo, slatko, ljuto, to je činjenica. Svaka prodata Y je jedan manje prodat auto iz VAG, Stelantis, Citro…, a trend je sve samo ne dobar po njih.

Još jednom, da batalimo zelenu agendu, previše je nepoznanica, a još više manipulacije u svemu tome. Prihvatimo stvarnost da će EV biti sve više, a SUS sve manje, bez obzira na ekologiju.
 
Na korak smo da se baterije recikliraju i da više neće biti bacanja ulja, filtera, kvačila, svećica i drugih potrošnih delova do besvesti. T
Reciklaza baterija ce potrajati dok ne zazivi, ostalo sto si naveo se odavno reciklira. Ne mali udeo recikliranog ulja se nalazi u svakoj novoj litri koju kupis.

Lokalna politicko-ekonomoska ekipa ako nastavi sa spamom, bicete banovani bez pardona.
 
Najprodavaniji auto svaki mesec od početka godine je Tesla Y, u svim segmentima. Bez ulaženja u to da li je dobro loše, zeleno, plavo, slatko, ljuto, to je činjenica. Svaka prodata Y je jedan manje prodat auto iz VAG, Stelantis, Citro…, a trend je sve samo ne dobar po njih.
Потпуно небитно за купце е-возила, да није купљен Тесла био би би купљен неки електрични ауто из ваген, пежо или неке друге групе. Проблем са данашњим аутомобилима као и са свом осталом техником је што је век трајања изузетно кратак, па аутомобили већ после 10-15 година масовно иду у отпад јер се не исплати улагање и поправка, а за производњу истих се потроши огормна количина и матријала и енергије.
Не постоји ништа рационално у данашњем модерном друштву, све се свело на то како протерати што више робе, ствари, услуга, чега год кроз гузицу у што краћем року. Купи - баци, купи - баци...
 
Nije to samo odlika danešnjeg "modernog" društva.
Pre jedno 45 god sam
prisustvovao sceni, kad je jedan moj drugar slučajno ispustio keramičku šolju iz koje je pio vodu. Njegova baba videći da se ovaj uplašio, mu je rekla: "ne sekiraj se dete moje, pa kako bi fabrike radile da mi ne razbijemo ili ne pokvarimo ono što se proizvede, moraju i ti radnici da jedu i da žive".
 
Nazad
Vrh Dno