Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Mnogi nismo još ni dobili optiku. U centru poslednje stiže izgleda. :)
На Котежу 2, оптику су развлачили почетком лета и уједно су улазили у зграде.
Тек данас, комшија је први који је добио оптички интернет у згради.😀
 
Nama tek sada postavili kutijice one i to. Navodno kada sam pitao ljude tu što rade, sa puštaju do nove godine. Veoma optimistično. Ja mislim da nema šanse.
 
Da li neko zna koje IP adrese idu ako je CG NAT? I Kako to da proverim da li sam NAT-ovan?
 
Da li imate veliki pad preko bežične mreže?
Na paketu 400/160 kada priključim kabl radi ok ( oko 380/150), međutim na metar od rutera imam pad na ~250/100 a u prizemlju je još gore evo sad sam izmerio 180/20, konetovano na 5ghz
Primetio sam da generalno brzina prilično varira.
Razmišljam da isključim Wireless skroz i uzmem neki bolji ruter, ne znam koliko se isplati.
 
Kako ti je na 2.4ghz? 5ghz je osetljiv kada se udaljavaš od rutera, ali naravno da ima i do samog kvaliteta wirelessa na ruteru.
 
63.3 / 23.2 mereno ovog trenutka u prizemlju
Pokušao sam i da promenim kanale ali ne vidim razliku

EDIT: Ima doduše neke razlike kad se meri sa Google i Ookla, Ookla meri 90/50
 
Poslednja izmena:
Hahaha, pa to i ja mislim, neki Nokijin je u pitanju.
Vidim da ću morati da uzmem nešto zglavno.
 
Da li imate veliki pad preko bežične mreže?
Na paketu 400/160 kada priključim kabl radi ok ( oko 380/150), međutim na metar od rutera imam pad na ~250/100 a u prizemlju je još gore evo sad sam izmerio 180/20, konetovano na 5ghz
Primetio sam da generalno brzina prilično varira.
Razmišljam da isključim Wireless skroz i uzmem neki bolji ruter, ne znam koliko se isplati.
ovo je sasvim korektno za tako neki ruter koji se dobija od provajdera(pad brzine u prizemlju), sto se tice brzine pored rutera, poigraj se se kanalima a i pitanje je na kom telefonu meris...., ako hoces nesto ozbiljnije moraces da ulozis malo ozbiljniju cifru, zarad 100mbps koji ti verovatno ne prave neku razliku u zivotu..
 
ovo je sasvim korektno za tako neki ruter koji se dobija od provajdera(pad brzine u prizemlju), sto se tice brzine pored rutera, poigraj se se kanalima a i pitanje je na kom telefonu meris...., ako hoces nesto ozbiljnije moraces da ulozis malo ozbiljniju cifru, zarad 100mbps koji ti verovatno ne prave neku razliku u zivotu..

Merim na Dell G5 laptopu, telefon me zaista ne zanima toliko :)
Menjao sam kanale i nisam dobio ništa. Samo da dodam da i nisam u nekom prezagušenom području jer samo jedan komšija ima wireless.
Sad da li mi je 100mbps bitno, pa kako se uzme - za download nije.
Meni je veći problem taj mali upload i prevelike oscilacije u brzini koje imam, a zbog uploada sam i uzeo ovaj paket.
Ne radim uvek sa pozicije blizu rutera pa ne mogu da uvek budem zakačen sa kablom.
Gledam neki Honor ruter 3, mislim da ću ga uzeti, imam i neke bodove u toj prodavnici pa će izaći malo jeftinije. Da ne postavljam link ne znam da li se kosi sa pravilima, ali sam postavio pitanje u temi na "Šta da kupim".
 
Hahaha, pa to i ja mislim, neki Nokijin je u pitanju.
Vidim da ću morati da uzmem nešto zglavno.
Ovaj nokia G-240W-C sto daju van beograda ima prilicno slab wifi, HG8245Q2 ima duplo duzi domet kada sam ih uporedjivao (slicno kao SBB-ov veliki Technicolor CGA2121 koji isto ima veci domet, dok je Ubee djubre)

jos jedna stvar sto sam primetio sada kad imam Bridge mode na Nokiji je sto mogu koristiti pun MTU od 1500 preko PPPoE, pre nisam jer Nokia nije imala opciju za to u configu/webgui, dok huawei ima: huawei wan config
rezultat mtu testa (default je 1492)
 
Da li ovo sto svetli LOS lampica znaci da nema signala optickog signala? U pitanju je HG8245W5-6T,do danas je radila optika savrseno.20211224_194913.jpg
 
Da, LOS znaci "Lost Optical Signal". Normalna operacija je PON zelen, LOS ugasen. Mozes prijaviti smetnju preko mts sajta, izaberi da "ADSL lampica ne radi", naravno, proveri opticki kabl koji ide u ruter i u mts splice box, mozda se izvukao malo ?
 
LOS znaci Loss Of Service.

Ne znaci nuzno da nema signala, ovde je tabela gde je objasnjeno:

No.
Indicator Status(PON)
Indicator Status(LOS)
Description
1OffOffThe ONT is prohibited by the upper-layer device or blinks abnormally, contact the service provider for help.
2Blinks twice a secondBlinks twice a second
3Blinks twice a secondOffThe ONT attempts to set up a connection with its upper-layer device.
4Steady onOffA connection is set up between the PON terminal and its upper-layer device.
5OffBlinks once two secondsThe ONT is not connected to optical fibers or does not receive optical signals.
6Blinks once two secondsBlinks once two secondsThe hardware is faulty.
 
Ovaj nokia G-240W-C sto daju van beograda ima prilicno slab wifi, HG8245Q2 ima duplo duzi domet kada sam ih uporedjivao (slicno kao SBB-ov veliki Technicolor CGA2121 koji isto ima veci domet, dok je Ubee djubre)

jos jedna stvar sto sam primetio sada kad imam Bridge mode na Nokiji je sto mogu koristiti pun MTU od 1500 preko PPPoE, pre nisam jer Nokia nije imala opciju za to u configu/webgui, dok huawei ima: huawei wan config
rezultat mtu testa (default je 1492)
Sve u svemu da se pazari ruter, ne vidim neki veliki izbor.
 
juce od 10 popodne odprilike na svaki sat nestane skroz opticki signal pa se vrati za 8-10 minuta, sta li rade u mojoj okolini, imam od jula optiku i nije se tako nesto desilo pre
2021-12-25_14-53-44_mN2aAmJVY.png
 
Hvala @rajkosto i @akki proverio sam kablove u kuci ista je situacija naravno prijavio sam mtsu. Simptomaticno je sto vidim opticki kabl sa bandere sa koje su sproveli do druge sa koje ide ka meni je isecen mada ima suma kablova pa mozda nije moj mada se poklapa prekid sa uocenim isecenim kablom. Koliko mtsu je pitrebno da izvrsi proveru i otklananje smetnje. Mislim svakako je ovo za dinar i na svu srecu imam sbb pa nisam u problemu ali ako se ovako nesto jos desi do aprila svakako cu otkazati mts uslugu jer nije adekvatna a mene bas briga cija je koja bandera, a ko se seca prica prva ekipa nije uvela optiku jer je navodno bandera ispred sbb medjutim druga ekipa jeste uvela. Obavesticu vas kada mfs reaguje jer ce mozda ovome nekome koristiti.
 
Mene su uvek zvali sledeceg dana od prijave smetnje, ko to sme da sece kabl izmedju bandera wtf ?
 
Ne znam mada prva ekipa koju je poslao mts je odbila da montira jer je ta bandera kazu vlasnistvo sbba i ne smeju da je koriste dok je nakon toga bio neki supervizor mtsa pogledao i kaze sme da se koristi bandera i poslace ekipu. Mislim meni je logicno da vlasnik moze da ukloni tudje stvari. U ovom mts sbb sukobu samo korisnici trpe stetu.
 
Ima li sanse da se na HG8245W5-6T setuje guest wifi?
Ne nalazim nigde tu opciju... :mad:
 
Guest WiFi u smislu da uređaji nakačeni na taj SSID su izolovani (budu poseban VLAN) i ne mogu da pristupaju ostatku LAN mreže to ONT ne nudi.

Imaš samo opciju da praviš dodatne SSID koji će da koriste drugačijim password i to je sve. Tj pretpostavljam da imaš & da koristi UI i firmware sličan kao na HG8245Q2.
 
na HG8245Q2 postoji "Secondary LAN address" i "secondary DHCP server" u LAN->Lan host configuration/DHCP Server Configuration koji se defaultuje na 192.168.2.1 mrezu ali nikad to nisam koristio i ne znam kako bi to bindovao sa wifi ssidovima
 
Uh stigao novi MTS Nokia G-2425G-B i problemi sa njim . Dok moneter nije otisao sve radilo kako bi trebalo , kako to uvek biva. Kako je proslo sat vremena , laptop koji je savrseno havatao wifi vise ne vidi moj SSID . Dakle vidi sve u okolini komsiju , signal iz zgrade preko puta , milion drugih samo moj ne vidi vise. Mobilni rade bez problema hvataju wifi ?? Sve resetovao vise puta ali dobijem samo da se posle reseta MTS NOKIE pojavi na momenat SSID na laptopu i dok pokusava da se zakaci nestane ???!!! Lap top se kaci na druge wifi signale bez problema , znaci nije on problem . Jednostavno iz nekog razloga uopste ne hvata SSDI od mog nesretnog MTS NOKIE ...... Probao sam i da iskljucim 5GHz SSDI ko ono mozda se zaglupi laptop ali nije to ....
 
Mator laptop + stavio si channel 13 da koristi 2.4 GHz WiFi? Tj ako ti je podešeno channel na Auto ti uzmi stavi neki konkretan tipa 11 pa testiraj da li ga laptop vidi ili ne... pa onda dalje ako hoćeš igraj se sa WiFi analyzer aplikacijom na mobilnom da vidim na kom kanalu najmanje komšiluka već jaši da staviš tvoj signal na taj kanal.
 
Pozdrav, svima! Nameravam da predjem iz SBB u Mts i uzmem samo net (jer onaj tv program sto oni nude je bljuc), pa me zanima par stvari:
  • Kakve su sada u mtsu mogucnosti cackanja podesavanja po ruteru, posto vidim da se dosta ljudi ovde zali da su sve zakljucali i stavili katanac (pocetak plana masovne spijunaze gradjana?). Pre sam rodbini secam se preko config fajla menjao sifru za admin nalog, pa onda tako ulazio u podesavanja. Sad vidim da su se stvari malo promenile, pa me interesuje kako se to sada radi - da li se od njih trazi da ti promene sifru ili kako?
  • Da li je moguce uzimanje modema umesto modem-rutera, kao sto moze u SBB-u?
 
Ne znam da li se samo meni dešava, ali ono šta sam primetio jeste da je prema nekim serverima brzina veoma spora (Hetzner, Scaleway, OVH), samo 10Mbps, kao da je namerno ograničena.

Speedtest.net pokazuje brzinu ~200/80, naravno, prema serverima u Srbiji, za strane servere brzina je niža, ali ok, ako uzmemo u obzir da je reč o kućnom internetu, ali nije 10Mbps.

Da li neko može da potvrdi da li dobija punu brzinu recimo na ovim linkovima, tako što će inicirati preuzimanje:


Napominjem da ima perioda kada radi ok, ali poslednjih par dana je baš loše.
 
Region NBG1: ide u proseku 190 Mbps (1GB fajl)
Region HEL1: 180 - 208 10GB fajl
Region FSN1: varira 160 -210 10GB fajl
Paket je 200/80
 
Nazad
Vrh Dno