Šta je novo?

MTS optika za fizicka lica

Koliko mi je poznato Huawei ONT ne radi tamo gde je na strani Telekoma Nokia OLT, tako su podesili mrežu. Verovatno zato dolazi do greške.

da, a da kloniram HardwareVersion, ProductionID, nisam nasao gde cak ni sa root ssh na huaweiu, ako Nokia OLT ima whitelistu za to.
ili jednostavno ovaj huawei ne podrzava OMCI poruke koje salje Nokia OLT pa se zaglavi.
 
Poslednja izmena:
ovo se pojavilo meni na moj.mts.rs ovog meseca:

2021-12-17_04-12-59_tXPP6BruC.png
Da li si probao aktivaciju? Za 200 din deluje kao dobar dil ako ti je potrebna statička. Možda će u ovom slučaju da prebace Nokia ONT u bridge...
 
Da li si probao aktivaciju? Za 200 din deluje kao dobar dil ako ti je potrebna statička. Možda će u ovom slučaju da prebace Nokia ONT u bridge...
zasto bi imalo veze sa bridgeom ? jednostavno ce promeniti pppoe username/password na Wan settings unutar rutera da koristi ovaj novi sto ti daju, ne znaju oni sta je bridge
static mi ne treba i u stvari mi je gore nego dinamicka jer ne mogu da promenim po potrebi (brzo disable->save, enable->save i dobijes nov ip)
verovatno se ovo svima pojavilo, bas me zanima da li radi ali ne bi da rizikujem da mi ostane trajno na racunu
 
Nema veze sa bridgeom direktno, ali možda kao "specijalni" korisnik statičke adrese izađu u susret da ti reše i bridge problem.
 
Da li neko ima problema sa wifi brzinama na ruteru HG8245H? Download mi varira od 30 do 50, a upload je uvek ok, 20mbps (paket 100/20). U poslednje dve nedelje mi je wifi katastrofa, probao sam promenu kanala ali nema bas nekog efekta.
 
Aktivirao si ili samo se aktiviralo?
Edit. Kod mene nije aktivan ali imam opciju za aktivaciju (200din).
 
aktivirao sam ali nisam dobio mejl sa pristupnim parametrima niti se nista desilo sa ruterom (i dalje je nasumican ip)
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo je kako se aktivira na dugme, a da se deaktivira mora poziv, mail ili kontakt...

Da ti ne piše u onom tabu "podrška" pa status zahteva da je u toku?
 
ovo se pojavilo meni na moj.mts.rs ovog meseca:
Sad sam pogledao, ima i kod mene na vDSL-u.

Javite kako radi [mozda samo radi van optike, posto listing spominje ove niske vDSL brzine do 50mbit, ja sam taman na 20/4], pa cu preci na to da osposobim direktnu konekciju do Plex servera.
 
Baš ćeš se nadgledati Plexa kad si van kuće sa tih 4 Mbps upload-a...
 
Jos gore, imam 3mbit upload. Ali eto, juce sam na autoputu na putu do BG-a pogledao dve epizode serije preko Indirect streaming moda [capped at 1mbits]...

Ako sam pre par decenija igrao igre u 240p sa 10fps i bio srecan do neba sa tim, moze i ovo da se prezivi. :D Probao sam u kucnoj mrezi da forsiram 3mbit Plex transcoding do moba, i izgleda drasticno bolje od 1mbits.
 
Možeš sa tim uploadom ako je slab kvalitet sadržaja, što da ne.
 
danas se prebacila modifikacija iz stanja "u radu" u stanje "zavrseno" ali i dalje mi je nasumican ip, nista se nije promenilo, nikakav mail nisam dobio, niko me nije zvao, a na 0800100100 cekam po pola sata ono samo se ponavlja vreme cekanja 2 minuta, u subotu kada sam zvao rekla mi je da mora da prodje 24sata dok se ne aktivira (i valjda zato je prebacen status, ali nista se realno nije promenilo)
 
danas se prebacila modifikacija iz stanja "u radu" u stanje "zavrseno" ali i dalje mi je nasumican ip, nista se nije promenilo, nikakav mail nisam dobio, niko me nije zvao, a na 0800100100 cekam po pola sata ono samo se ponavlja vreme cekanja 2 minuta, u subotu kada sam zvao rekla mi je da mora da prodje 24sata dok se ne aktivira (i valjda zato je prebacen status, ali nista se realno nije promenilo)
Ukucaj svoju IP adresu ovde i proveri status: https://www.ip-adress.com/search [vidi pod PTR Resource Record]

Inace, restartom rutera i zadrzavanjem IP adrese ne znaci da neko ima pravu staticku IP adresu, jer postoje i pseudo-staticke IP adrese. U tom slucaju IPS vezuje IP adresu za mac adresu rutera, pa i posle restarta ostaje ista IP adresa, ali promenom ruter bi se promenera i IP adresa. Ne znam koju tehniku koristi MTS za staticke adrese.
 
Poslednja izmena:
mts treba da promeni pppoe user/pass u ruteru (ili da user/pass korisniku ako koriste svoj ruter) koji je vezan samo za tu adresu, ne koristi DHCP uopste
 
2021-12-21 08:24:51[al]TR069: SetParameterValues(InternetGatewayDevice.WANDevice.1.WANConnectionDevice.1.WANPPPConnection.1.Username=[email protected])
2021-12-21 08:24:51[al]TR069: SetParameterValues(InternetGatewayDevice.WANDevice.1.WANConnectionDevice.1.WANPPPConnection.1.Password=XXXXX)
2021-12-21 08:25:45[al]TR069: SetParameterValues(InternetGatewayDevice.WANDevice.1.WANConnectionDevice.1.WANPPPConnection.1.ConnectionTrigger=AlwaysOn)

evo postavljeno je preko TR069 automatski nov username i password za staticki ip danas (verovatno zato sto sam juce cekao sat vremena na 0800100100 da to prijavim korisnickoj sluzbi da nije uradjeno jos), i tehnicar je pozvao i izdiktirao mi user/pass ako mi treba (mada se vidi ovde u logu i takodje se moze izvuci iz config fajla), ali kada sam ga gnjavio za bridge mode rekao da on samo zove da me obavesti da ne zna on nista o tome, neko drugi u lancu bi to znao kako i sta, on ne zna, zauzet je, dovidjenja. tako da sam odmah posle otisao kod drugara u poslovnici i on mi rekao da ce napraviti nov tiket za bridge mode onako kako sam mu ja izdiktirao, ne znam da li ce to pomoci.
naravno, stari username i password @xdsl.isp.telekom.yu koji je pre toga bio na modemu i dalje radi i mogu da se prebacim na njega ako hocu da imam nasumican ip.
 
Meni to nešto nerealno malo.
 
videcu kada dodje racun, ali tako je bilo kada sam kliknuo aktivaciju. ako nije onda je to nelegalno. mozda su pojeftinili sada jer su oslobodili veliki broj ip adresa time sto su svi adsl korisnici na CGNAT ;)
i evo pozvao me je sada lik i rekao da je bridge mode za internet saobracaj na nokia ont-u ukljucan na portu LAN4 ;)
ubacivanjem kabla izmedju tog porta i WAN porta bilo kojeg drugog rutera sada, i stavljanje na tom ruteru da je WAN mode pppoe, user i pass @open.telekom ili @xdsl telekom kako treba, taj ruter dobija WAN ip i pppoe radi ;) ne treba nikakav VLAN
tekst smetnje/tiketa koji mi je drugar u poslovnici pisao je bio nesto kao "molim da se na Nokia ruteru prebaci jedan port u bridge mode za internet kako bi mogao da koristim svoj ruter za internet pristup". posle aktivacije kada me je zvao pitao za sta meni konkretno treba bridge mode i rekao sam da se ovaj nokia prilicno uspori kada NAT-uje punih 500mbita saobracaja, sto je tacno, cak mu se i webgui uspori i ni na ping ne odgovara brze od 1s.
 
Jel si ti tražio da LAN4 bude u bridge modu ili je tako po defaultu?
 
napisao sam da sam trazio "jedan port" (da mi ne bi prebacili sve portove slucajno ili tako nesto). ne znam da li sam prvi koji je dobio bridge mode za internet na Nokia ONT-u (niko drugi barem na ovom forumu nije pisao da je uspeo)... tako da ne znam da li je "default" ili "izuzetak", ali vec sam drzao LAN4 u bridge modu (ali pre konfiguracije na telekomovoj strani to znaci da je LAN4 ugasen posle OMCI setup-a LINK lampica) pa je mozda to video i njega assignovao ?
 
Znači postoji šansa da se tako nešto dobije. Ja svakako neću imati televiziju, samo mi internet treba. Ali verovatno su pojedini LAN rezervisani za TV ili šta već.
 
u default OMCI konfigu su LAN2 i LAN3 vec bridgovani na iptv VLAN (sto je standardno na bukvalno svakom telekomovom modemu/ruteru), mozes da ih vratis u normalan mode samostalno sa admin nalogom, ali ne mozes da menjas na KOJU mrezu su bridgovani, a posto 1 i 4 nisu bridgovani ni na sta u OMCI, oni se ugase posle LINK lampice ako su u bridge modu. sada je sa njihove strane konfigurisano da mi je LAN4 bridgovan na internet mrezu (gde ide pppoe traffic), tako da se vise ne gasi, nego mi daje da koristim svoj ruter. e sada ne znam da li je promenio config samo za moj Nokia ont, ili za sve Nokia ont u mom gradu, ili globalno, tako da je mozda vredno probati da li vam se LAN4 ugasi kada ga prebacite u bridge mode na nokia ont posle LINK lampice, ako ne, onda je vec konfigurisano za bridge mode i vama na LAN4 ako ga na taj mod prebacite.

EDIT: hahaha static ip koji sam dobio je vec na 3 DNSRBL spam liste pa me blokiraju irc serveri
 
Poslednja izmena:
Питање за форумаше који су из Панчева:

Који сте оптички уређај добили за интернет?
 
Mnogi nismo još ni dobili optiku. U centru poslednje stiže izgleda. :)
 
Nazad
Vrh Dno