Šta je novo?

[MTS] BOX paketi

Ja sam dobro shvatio!:dTi si rekao -"najmanje 12 godinu dana".Meni je tu sve jasno!!!:p
 
Ljudi kakva su iskustva sa TELEKOMOVIM VDSL ? Evo proslo je gotovo 3 godine od kako je uveden,jel ima neko iz prve ruke pravu informaciju ? zanimaju me vasa iskustva posto planiram da predjem sa ADSL od brzine DO 20 na tu novu tehnologiju do 50 odnosno do 100 Mb/s :type: :alo:
Iskustva su odlicna, a detaljnije sam ti objasnio u drugoj temi gde si isto to pitao :)
 
Jel jos daju neki besplatni telefoncic kad produzavas ugovor za box,ono za dinar?Jel kad gledam telefone nigde ne pise (kao pre sto je pisalo) da uz box je cena 1 dinar.
 
Nema, skoro godinu dana vise nisu dinar uz Box.
 
Истиче ми двогодишњи уговор крајем септембра, мејлом су ме обавестили да немам техничке могућности за Супер бокс. Да ли је неко успео да изгура тај пакет иако је био мало даље од централе? Делује као одлична понуда.
 
^ ne može, iako nađeš nekog ko je voljan da to uradi/vezu, sistem im ne dozvoljava da tako izaberu. Našao sam vezu, ali to je smetnja. Ranije je moglo, više ne, promenili su u sistemu.
 
Kakva fiksna telefonska linija spada u BOX4?

Moj prijatelj je uzeo BOX4. Pre toga je već imao telekomov ADSL, MOB i klasičnu analognu telefonsku liniju. Kad je uzeo BOX4, promenili su mu broj sa 6-cifrenog na 7-cifreni, ali izgleda da mu telefon radi samo priključen na ADSL modem, tj ispada da je dobio IP tj VIOP telefonsku liniju?
Čoveku je ovo problem, jer živi u kući i ima telefonske priključke u svakoj sobi, a sad je sveden na na jedan priključak (dobro ajde dva, ako adsl modem ima dva priključka za telefon). Pogotovo u slučaju da nestane struje, automatski nema ni telefon.
Da li je ovo moguće?
Lepo ovde piše da BOX paketi sadrže klasične telefonske linije.

Da li može neko da mi malo bolje objasni, kako funkcionišu BOX paketi sa fiksnom linijom? Da li mora da bude IP fiksni ili može da bude klasični analogni telefonski priključak? Da li to može da se bira ili zavisi od slučaja do slučaja?
 
MTS BOX paketi!!!

Kod mojih je takodje Box 4 i standardno su povezani telefon i modem preko splitera.U svakoj sobi ima prikljucak za fiksni i ti kablovi su spojeni svi na jedno mesto i povezani za taj kabl iz splitera sto vodi i sve radi bez ikakve greske.
 
Poslednja izmena:
Kod mojih je takodje Box 4 i standardno su povezani telefon i modem preko splitera.U svakoj sobi ima prikljucak za fiksni i ti kablovi su spojeni svi na jedno mesto i povezani za taj kabl iz splitera sto vodi i sve radi bez ikakve greske.

Tako mu je bilo do sad, pošto je već imao ADSL, imao je spliter pre svakog telefona.
Ali sad mu ne radi telefonska fiksna linija iz utičnice, ni iza splitera, ni direktno. Samo kad priključi telefon na Adsl modem, tek onda ima fiksni signal. Pretpostavljam da je dobio IP fiksnu, mada to nije hteo, niti su mu to unapred rekli da će tako biti.
Da li neko zna nešto više? Da li može da traži da mu vrate telefonski priključak na staro?
Pretpostavljam, ako sad ima IP fiksnu liniju, da bi mogao da radi neki IP fiksni telefon i u utičnici iz zida? Samo što su oni 4 - 5 puta skuplji od naobičnijih telefona.
 
On je dobio VOIP telefon, a fiksnu IP adresu ne mora da ima da bi imao VOIP telefoniju.
Fiksna IP adresa se dobija na zahtev korisnika i plaća se dodatno 590 RSD mesečno.
Da li ćeš imati klasičnu fiksnu telefonsku liniju ili VOIP zavisi od Telekom-a.
 
Poslednja izmena:
On je dobio VOIP telefon, a fiksnu IP adresu ne mora da ima da bi imao VOIP telefoniju.
Fiksna IP adresa se dobija na zahtev korisnika i plaća se dodatno 590 RSD mesečno.
Da li ćeš imati klasičnu fiksnu telefonsku liniju ili VOIP zavisi od Telekom-a.

Argh. Nisam pričao o fiksnoj IP adresi :S: već o IP telefonskoj liniji tj. VOIP-u. Jednostavno čovek nije očekivao da će mu se usluga fiksne telefonije razlikovati posle prelaska na BOX. Niti mu je to unapred predočeno.
 
Pa realno između klasične telefonske fiksne linije i VOIP linije nema velike razlike.
Klasična linija je bolja ako imaš FAX ili alarm jer ti uređaji u nekim slučajevima mogu da ne rade preko VOIP,
i naravno da VOIP ne radi ako nema stuje ali to može da se reši sa jednim malim UPS-om za modem.
Uostalom danas svi imaju mobilne telefone za hitne pozive kada fiksni ne radi.
Inače VOIP ima i prednosti jer besplatno dobijaš dodatne usluge kao što je naprimer indentifikacija poziva.

VOIP telefonski aparat nije potreban.
Pošto je modem podešen i ima izlaz za klasični telefonski aparat, prelazak VOIP signala na klasičnu telefonsku liniju vrši modem.
Kao što se je pre na ADSL-u uštekavao klasični telefon u spliter,
sada se telefon ušteka u modem u izlaz predviđen za priključenje klasičnog telefonskog aparata.

Ako na modemu imaš dva izlaza za klasični telefonski aparat, to znači da možeš imati dve nezavisne telefonske linije sa dva različita broja.
 
Poslednja izmena:
Izgleda da im je to postala praksa sa menjanjem brojeva moja dva drugara su takodje uzela box i morali su da promene broj u sedmocifren ,da li je to do centrale ili cega nem pojma.
 
Izgleda da im je to postala praksa sa menjanjem brojeva moja dva drugara su takodje uzela box i morali su da promene broj u sedmocifren ,da li je to do centrale ili cega nem pojma.
Pa uslovno receno je do centrale!Tj. centrale na kojoj su bili tvoji drugari ne podrzavaju sve sto BOX paket zahteva.
 
Poslednja izmena:
Tako mu je bilo do sad, pošto je već imao ADSL, imao je spliter pre svakog telefona.
Ali sad mu ne radi telefonska fiksna linija iz utičnice, ni iza splitera, ni direktno. Samo kad priključi telefon na Adsl modem, tek onda ima fiksni signal. Pretpostavljam da je dobio IP fiksnu, mada to nije hteo, niti su mu to unapred rekli da će tako biti.
Da li neko zna nešto više? Da li može da traži da mu vrate telefonski priključak na staro?
Pretpostavljam, ako sad ima IP fiksnu liniju, da bi mogao da radi neki IP fiksni telefon i u utičnici iz zida? Samo što su oni 4 - 5 puta skuplji od naobičnijih telefona.
Mislim da sada ne moze da trazi da mu se vrati obicna analogna linija zato sto je u BOX-u,a i ne vidim prednost stare analogne linije naspram VOIP tehnologije!
Jedina uslovno receno mana BBTF (VOIP) linije je ta da ne radi kada nema struje!Ali i to je koliko puta u godini?
Neka kupi jos jedan DECT bezicni telefon a slusalicu neka seta po svakoj sobi ili malo skuplje resenje da dokupi jos koju slusalicu i prijavi ih sve na jednu bazu pa ce imati telefon u svakoj sobi!
A sto se tice IP telefona on ne moze u zid vec njega kacis samo na neki od LAN portova u Telekomovom ruteru,ali to koliko znam ne dozvoljavaju obicnim korisnicima vec samo biznis!
 
Poslednja izmena:
Jel zna neko mozda da li se pri uzimanju dodatnog stb uredjaja obnavlja ugovori na novih 24 meseca?
 
Nije trebalo pre 2 god, od tada ga koristim, funkcioniše kao dodatna usluga možeš da otkažeš kad god hošeš al da vratiš opremu.
 
Uz Voip sa tim ruterima koji se dobijaju od telekoma, može čovek malo češće da očekuje da mu neće raditi fiksni, a ne samo kada nema struje. Npr. svaki put kada ruter zabaguje, neće raditi fiksni. Ako u tom momentu u kući ima samo starijih osoba, odnosno osoba koje se uopšte ne razumeju u to, oni neće imati telefon dok neko ne dođe i resetuje taj ruter. Sumnjam da su ti ruteri išta dobri, tako da može da bude još zezanja oko toga.
A i bezveze je da čoveku ne kažu da će mu dati Voip liniju, pa zato sada treba da ulaže novac da prevaziđe to nametnuto rešenje.
 
Uz Voip sa tim ruterima koji se dobijaju od telekoma, može čovek malo češće da očekuje da mu neće raditi fiksni, a ne samo kada nema struje. Npr. svaki put kada ruter zabaguje, neće raditi fiksni. Ako u tom momentu u kući ima samo starijih osoba, odnosno osoba koje se uopšte ne razumeju u to, oni neće imati telefon dok neko ne dođe i resetuje taj ruter. Sumnjam da su ti ruteri išta dobri, tako da može da bude još zezanja oko toga.
A i bezveze je da čoveku ne kažu da će mu dati Voip liniju, pa zato sada treba da ulaže novac da prevaziđe to nametnuto rešenje.
To si u pravu,ali to je problem samo kod nas u Srbiji i do Telekoma!Koliko vidim ceo svet sve vise prelazi na VOIP jer jednostavno je mnogo isplativije i prakticnije dovesti i 5,6 linija preko jedne parice,koaksialca ili optike nego kopati i polagati nove kablove za svaku liniju zasebno.Na primer i mom tastu su skoro zamenili PSTN zbog BOX-a za BBTF i nema problema sa bagovanjem rutera i BBTF radi savrseno.
 
jel planiraju ovi da povećaju net
i ovo je sporo ali tek sad u odnosu na sbb....

još ako poskupi kao što su rekli
 
Poslednja izmena:
Ma mogu oni da povecaju nije to problem vec je problem kako ce vecina vas to moci da izgura.
Pa ovde samo mozda nas dvoje-troje mozemo uzeti recimo brzine do 100Mbit.
Dakle nije problem u samoj cifri vec koliko to korisnika moze da izvuce.
E tu je problema TS imaju konkurentne brzine to nije problem.
 
nek oni povećaju samo, ja na nbg sam siguran da mogu
 
A sta ti je malo 100Mbita?
Jel ti mozes da imas 100? Ja recimo mogu a koliko bi ti hteo brzinu?
A i kakve veze ima sto si na nbg? I moji roditelji i brat su na nbg pa mogu samo do 10Mbita zato sto su na preko 2km od centrale.
Zavisi na koliko si od centrale a i samo mi odgovori jel ti 100 malo?
 
Poslednja izmena:
Mozda misli na Net10 jer je Box tema :)
 
A sta ti je malo 100Mbita?
Jel ti mozes da imas 100? Ja recimo mogu a koliko bi ti hteo brzinu?
A i kakve veze ima sto si na nbg? I moji roditelji i brat su na nbg pa mogu samo do 10Mbita zato sto su na preko 2km od centrale.
Zavisi na koliko si od centrale a i samo mi odgovori jel ti 100 malo?

Da li znaš koliko 100 Mb/s košta ?
 
Download na ADSLu nije problem, upload je očajno mali.
To i ja kazem...
Ali postoje realne prepreke za to kod VECINE pogledaj samo DL koliki je max kod nekih ne znam da li ima nas i 10% u Srbiji koji bi mogli 50Mbit UL da izvucemo sa sadasnjom infrastrukturom i HW na strani TS.
Ali ja ocekujem sa prodajom i modernizaciju i vektorisanje pa ce samim tim i max brzina svima biti veca.
Naravno dodatna izgradnja mini ipanova resava ove probleme ali sporo to ide za sada mislim da ce posle privatizacije ako uopste bude bilo biti i ubrzan razvoj infrastrukture.
Naravno ja za sada imam max sto moze TS da ponudi, ali pored toga za 1.5 godinu kad mi istekne UO za super box ja odoh na IKOM kod njih mogu 125Mbit da dobijem :)
I veci UL iako ovde na vdsl mogu 50 ali sam gotovo siguran da to mozda nikad nece dati.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno