Šta je novo?

Moj 771 na 775 mod (FAQ u prvom postu)

Izvinjavam se unapred na OFF_u.Skinuh video 4K UHD.Pustio sam video u KM Player_u na Q6600...zauzece procesora oko 90%.Grafa 4870 Vapor Toxic.Isti video pustim na Celeronu G1820 bez externe grafe,zauzece oko 45-50 %.Nadam se da je dovoljno.Ako se sportom smatra to koliko moze da se klokne quad koji je slican kao i q6600...to bas i ne razumem.Pogotovo dati 50-60 evra na plocu koja je ko zna sta pregurala za svoj vek..i to ne kontam.
 
Ovde se uglavnom govorilo o Xeon procesorima koji su u rangu Q9xxx a ne Q6xxx.

A za ploce ne vredi davati vise od 25 evra, nebitno da li su overclockerske ili ne.
 
Koja je realna razlika koja se oseca u odnosu na q6600 i zione 771?Ja ih ne videh.Nemam quad za 771 ali sam imao peilike da se poigram s njim.Sve je to stara tehnologija.A ploce jesu napucane po oglasima,ali ja ne bi dao te novce za istrosene ploce.
 
da se ubacim, tice se soketa 775 ima li mnogo razlike i koja je izmedju 6 i 8 giga rama?

Ima. Jedno 2.500din :D
Prvo, pogrešno postavljeno pitanje. Soket nije nužno vezan za određeni tip memorije. LGA775 ploče postoje i za DDR, i DDR2 i DDR3 memorije. Procesori, sa druge strane, već treba da imaju ugrađeni odgovarajući kontroler. Ili bar podršku za njega.
 
...Skinuh video 4K UHD.Pustio sam video u KM Player_u na Q6600...zauzece procesora oko 90%.Grafa 4870 Vapor Toxic.Isti video pustim na Celeronu G1820 bez externe grafe,zauzece oko 45-50 %..

Odakle toliko zauzeće? Imao sam tu kombinaciju, gledao raznorazne, nikakav film nije pravio preko 40%.

Što se tiče cena, rekao bih i ja da su napucane, tehnologija dobro izrabljena, odavno na zalasku. Ali da li je neko pogledao možda cene preko? Čak i kod geografski najbližih suseda (Cro), drastično su veće nego kod nas. A tek po nemačkoj isl! Više nego što su nove koštale.
 
Poslednja izmena:
Mozda zbog 4K videa? :)

@iSpirit81
Sto se tice km plejera i tog videa probaj da menjas video rendere u podesavanjima, verovatno postoji neki render koji ce manje biti zahtevan.
 
A jel si pustio 4k video ?
Probaj pa ces videti.Ja pustim 1080p film i zauzme nekih 10%.Ali probaj neki ultra hd video.
 
Koja je realna razlika koja se oseca u odnosu na q6600 i zione 771?Ja ih ne videh.Nemam quad za 771 ali sam imao peilike da se poigram s njim.Sve je to stara tehnologija.A ploce jesu napucane po oglasima,ali ja ne bi dao te novce za istrosene ploce.

Q9xxx su klonovi Xeon E54xx procesora. Tako su npr. Q9550 i Xeon E5440 identicni.

E sad, kolika je realna razlika izmedju Q9550 i Q6600, ne znam. Ovaj drugi nisam koristio.
 
Poslednja izmena:
Ma sve je to OK, naravno da su novi procesori superiorniji u mnogim operacijama. Suština je da za 30-40€ ili čak i manje možeš da dobiješ pristojan upgrade, dok bi za upgrade na novu platformu sličnih opštih performansi (i3) morao da kupuješ i ploču i procesor (i RAM ko ima DDR2)...
 
Procesori, sa druge strane, već treba da imaju ugrađeni odgovarajući kontroler. Ili bar podršku za njega.

mala ispravka, S775 procesori nemaju IMC već se kontroler nalazi u čipsetu.
 
Yeap. Loše sam se izrazio, nije se odnosilo samo na 775, govorio sam uopšteno i mešovito (...soket nije nužno... ).
Prethodno navedeno, da LGA postoji za tri varijante DRAM-a, i implicira taj zaključak.
 
Poslednja izmena:
ddr 2 sta drugo.... na 800 mhz :D
 
6gb je i vise nego dovoljno za desk voznju,ogromnu vecinu igara,i dosta softvera.kapiram da vozis neki intezivniji softver da bi znao da ti je i 8gb malo.
 
Ko radi sa adobe premierom i after effects pojesce mu i 16 Gb bez problema za rendering :D
 
Ko radi sa adobe premierom i after effects pojesce mu i 16 Gb bez problema za rendering :D
Jedno pitanje,da ne otvaram temu... Pisao sam par stranica unazad,uzeo sam e5440 za prijatelja koji je radio u premiere na c2d.... On kaze da mu treba i grafa,jer mu je kolega rekao da kod hd snimka premiere koristi i cuda. E sad,koju grafu uzeti,za sto manje para,a da se hd ubrza? Cini mi se i da je tanak s ramom, morace i to da uzme.
Ranije kada je radio, kod sd snimka je renderovalo istom brzinom kao kod njegovog kolege,a kod hd je bila razlika,kaze verovatno sto nema grafu....

Jos jedno pitanje. Cpuid ucitava multi 8,i proc ide do 2.66. Jel normalno,ili mora da se cacne nesto u biosu da bi bilo 8.5. Provalio bih sam,ali je drugar daleko od mene tako da ne mogu da mu vidim masinu
 
Jedno pitanje,da ne otvaram temu... Pisao sam par stranica unazad,uzeo sam e5440 za prijatelja koji je radio u premiere na c2d.... On kaze da mu treba i grafa,jer mu je kolega rekao da kod hd snimka premiere koristi i cuda. E sad,koju grafu uzeti,za sto manje para,a da se hd ubrza? Cini mi se i da je tanak s ramom, morace i to da uzme.
Ranije kada je radio, kod sd snimka je renderovalo istom brzinom kao kod njegovog kolege,a kod hd je bila razlika,kaze verovatno sto nema grafu....

Jos jedno pitanje. Cpuid ucitava multi 8,i proc ide do 2.66. Jel normalno,ili mora da se cacne nesto u biosu da bi bilo 8.5. Provalio bih sam,ali je drugar daleko od mene tako da ne mogu da mu vidim masinu

Mislim da će tvom drugaru ovaj članak biti od koristi - nek prouči malo i vidi koliko para bi da potroši na grafičku sa CUDA podrškom. https://forums.creativecow.net/thread/2/1019598

Naravno da mora da se podesi u BIOS-u. Ne zanam koju ploču ima ali ja na mojoj ploči imam kao opciju "fine tuning npr." za multiplier, tako da je to +0,5 multiplier i ukupno je 9,5. Ako se drugar ne razume - bolje da ništa ne dira :)
 
Hvala ti puno :)

Ne razume se, tj razume on sve sto mu kazem,uspece sigurno, cak je sam sredio plocu i bios a samo sam mu uratko objasnio kako i sta. Stariji covek je u pitanju, ali razume kad mu se kaze :-D
 
Poslednja izmena:
Pretpostavio sam da si preplatio ploču i ostao kratak za proc. X5460 je, pored E5450, najbolja kupovina, ukoliko ga kupiš na pravom mestu i za dobro poznatu cenu. Ukoliko ga, pak, platiš kao i ploču ili i više, moraću da se napregnem da te razumem :)

Ploča je lepa, ali je lepota ne svrstava u vrh za Socket 775. Mislim da ne može ni FSB450 da prebaci sa quad-om. Dakle, 9.5×450=4.27GHz u naj-bo-ljem! slučaju, sa vrhunskom memorijom, napajanjem, hlađenjem i to za slikanje.

Da si plojku platio 3 banke i isto toliko proc, rekao bih lepa kupovina, ali opet, ne baš neka egzotika i interesantan sport.

Na kraju, hteo si samo malo da se pohvališ i to je super! Pozdravljam entuzijazam i čekamo što "masnije" rezultate te Cu lepotice :)

Ne, stvarno nisam imao nameru da se hvalim, nego samo sam očekivao upravo ovakav odgovor i ocene kakve si mi sada dao. I ja mislim da sam je preplatio, ali šta da radim. Hteo sam MB u koju može da se stavi DDR3, a cilj će mi biti da pregura preko 4GHz. Pa sam onda hteo da pitam i koju bi mi memoriju preporučili, ali već vidim da je krenulo neko prepucavanje. Da još jednom ponovim nisam imao nameru da polemišem i da se raspravljam van teme. Pego tebi veliko hvala na korisnom odgovoru.
 
Poslednja izmena:
Sto se memorije tice gledaj da nabacis neki Corsair/Geil/OCZ/HyperX. Imas s vremena na vreme i za neke pristojne novce, ali su s obzirom na godine uglavnom precenjene.
Ploca k'o ploca deluje kao neka Teslina kreacija :D, salu na stranu, cini mi se da je demios sa drugacijom verzijom P5Q ploce postigao solidan OC bas tog X5460, tako da ces ostvariti taj klok od 4+GHz.
 
demios je OC-ao X5470 na čistoj deluxari.. X5460 je bolja kupovina, jer je jeftiniji skoro 25e, nevezano za batch. Tih -0.5 mult-ija i može da se preboli zarad razlike u cifri. Skuplje nas vodi u višu ligu i približava "budućnosti", tako da nema potrebe bacati kintu, ako baš ne nalete komponentice z dž..
 
@ ivicanikolic 34 - Stormbringer_NS ti je dao lepo objasnjenje. Cuda pomaze prilikom renderinga, atijev pandan cudi je Open CL, ali neko moje skromno iskustvo je da su nvidia grafike bolje optimizovane za ovu vrstu posla od atijevih (premiere, after effects) i da su bolja investicija za potrebe obrade hd materijala.
 
Poslednja izmena:
@pega,
Zato i rekoh cini mi se, tesko mi je na TT da listam do njegovih postova.
Inace sto se tice ulaganja, u potpunosti se slazem, onog trenutka kada za kombo ploca+proc ulozim 100+e to prevazilazi svrsishodnost ovakvog moda. I upravo sam iz tog razloga rasprodao plocu, proc i ram (Ivicin lolega je udomio moj 5440), za nesto preko 12000, a uzeo sam AsRock P67 pro3 sa 4gb i celeron G550 za ravno 10000. Ploca stara svega 6 meseci, a podrzava iX 2xxx/3xxx procesore, a neki dan sam na kp video i5 3370 ili 3350 koji je otisao za 90e (sto bi mi bila doplata od 30-ak eura da uzmem), a perf gain u odnosu na 771 xeona cini razliku u ceni mizernom.
 
Stigao E5450... zezala me memorija koja je deklarisana za 1333, ali na auto u BIOS-u brlja pa je butovao tek posle 5-6 bezuspešnih pokušaja. Da li zbog toga, ili je nešto drugo u pitanju (inače sam mislio da reinstaliram sistem zbog nekih softverskih problema), Windows nikako nije uspevao da se podgne (pukne pri kraju), a kao za inat nisam imao ni jednu spremnu instalaciju, pa sam našao neki stari disk sa XP-om, iz XP (strašno sporo, ne znam zašto) nasnimio flash i sada, posle svih celodnevnih peripetija, imam svežu mašinu. A BIOS sam flešovao još pre dve nedelje da bude sve spremno kada stigne Xeon, da ne gubim vreme...

Uglavnom, sada je sve OK, puštam Prime, pa javljam kako je prošlo.
Untitled.png
 
Radi sve, na žalost brzopleto sam zatvorio programe pa nemam SS. Vrtelo je 4-5 sati na 100%, temperatura je dolazila do max 51 za pojedina jezgra, tako da je to sve OK. Danas popodne ću probati OC, ali sam pesimista zbog memorije.

U svakom slučaju, hvala svima, naročito @Pega koji je pokrenuo celu priču.
Za ovaj mod sam čuo negde pre 2 godine, ali mi se učinilo komplikovanim i rizičnim, ali zahvaljujući vama sam shvatio da nije ništa strašno.
Danas ću instalirati ostatak programa i igara, pa javljam koliki je stvarni napredak.
 
Najzad sam stigao malo da se poigram sa Xeonom. Instaliranjem poslednjeg beta biosa za P45 Platinum se drasticno dobija na OC mogucnostima i stabilnosti. Iz prve je usao u Win preko 4 GHz, sad samo da nadjem stabilan klok uz prihvatljive temperature.

UqmlQWM.jpg
 
@ Air Jordan - lepo si ga potegnuo, sa malim naponom. Ako ti je stabilan u win-u sa tim podesavanjima, udri po kulerima da to lepo ohladis i uzivaj :D
 
Nazad
Vrh Dno