Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Da, bluetooth 4.0, navodno može mesec i po na jedno punjenje :)
 
Da, bluetooth 4.0, navodno može mesec i po na jedno punjenje :)

Evo kod mene treća nedelja na prvom punjenju, doduše retko palim pozadinsko osvetljenje, neću da dopunjavam dok se ne istroši baterija pa ću da javim koliko stvarno traje baterija.
 
Nov sam u ovom delu sa tastaturama i ne razumem se, pa imam par pitanja za vas.
Treba mi nova tastatura, gaming sa rgb osvetljenjem.. video sam na par mesta da za budzet koji planiram 50-60e, svi kazu da se uzima neka mehanicka. Ja posto se ne razumem, odlucio sam da pitam vas, ima li sta kvalitetno za te novce ? Video sam ovu Motospeed CK108:
http://www.gearbest.com/keyboards/pp_358748.html
i bas mi se svidja. Ima osvetljenje, mehanicka je, ima onaj deo da naslonis dlanove.. samo me muci kakva je ova firma Motospeed. Takodje sam i procitao negde da ima plave switcheve ili sta vec, pa da su mnogo glasni kada se kuca.
Voleo bih neki savet, da znam sta mi je najbolje da gledam i sta da trazim.
 
Nadjes na YouTube Motospeed CK108 i pogledaj.
Inace tastatura je blaga kopija Corsair k70.
 
Takođe pogledaj i vrste prekidača / switch-eva. Plavi su glasni, više za kucanje. Crni tihi i idu glatko. Crveni super laki, odlični za gaming. To su uglavnom vrste koje se sreću kod jeftinijih tastatura, ima ih još ali uglavnom u skupljim. Naravno, nije pravilo, ima ljudi koji igraju na plavim ili kucaju na crvenim ali moja preporuka bi ti bila kad već tražiš za gaming da uzmeš crvene.

Sent by homing pigeons
 
Napisao sam ovaj post letos, nije najbolje uradjen, probaj da se snadjes ako mozes. Baci pitanja.... Btw sta planiras da igras na tastaturi?
 
Hvala momci, @LaxGTR sjajan post, bas pomaze laiku poput mene.
Gledao sam po youtube, i raznim sajtovima i uglavnom kazu da te Motospeed tastature uopste nisu lose.. ipak, ja sada po navici, prvo na bench forumu ispitam, pa tek onda kupujem.
Znaci da ganjam neke crvene switcheve ?
Posto mi je ovo gaming kompjuter, kucanje mi i nije presudno.. a igra se sve od sportskih simulacija, preko Battlefielda, pa do Witchera.
 
Hvala momci, @LaxGTR sjajan post, bas pomaze laiku poput mene.
Gledao sam po youtube, i raznim sajtovima i uglavnom kazu da te Motospeed tastature uopste nisu lose.. ipak, ja sada po navici, prvo na bench forumu ispitam, pa tek onda kupujem.
Znaci da ganjam neke crvene switcheve ?
Posto mi je ovo gaming kompjuter, kucanje mi i nije presudno.. a igra se sve od sportskih simulacija, preko Battlefielda, pa do Witchera.

Tesko ces naci crvene, uzmi brown ili black.
 
Imam i braon i crne i braon su uživancija za kucanje, prvo sam probao crne, to je bilo Ok, ali sad posle braon, oseti se razlika :)
Nažalost još nisam imao priliku da nešto igram ni sa jednim.
 
Hvala momci, @LaxGTR sjajan post, bas pomaze laiku poput mene.
Gledao sam po youtube, i raznim sajtovima i uglavnom kazu da te Motospeed tastature uopste nisu lose.. ipak, ja sada po navici, prvo na bench forumu ispitam, pa tek onda kupujem.
Znaci da ganjam neke crvene switcheve ?
Posto mi je ovo gaming kompjuter, kucanje mi i nije presudno.. a igra se sve od sportskih simulacija, preko Battlefielda, pa do Witchera.

Odi u game-s ili slicnu prodavnicu gde mozes naci mehanicke tastature pa probaj neki switch.
Sto se tice tih "novih", da ne kazem kineskih tastatura nema nista kao: da li je dobar brend. Radi na principu: Za te pare (50, 60e..) mehanicka tastatura je takva kakva je, teraj dok ne stane.

Mislim da za takav gejming trebas imati ok komp, monitor i stolicu, pa tek onda da trazis da kupis mehanicku tastaturu i slicno, zato sto neces dobiti nikakav performance boost od mehanicke tastature, neces biti bolji sa njom. :)


Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Odi u game-s ili slicnu prodavnicu gde mozes naci mehanicke tastature pa probaj neki switch.
Sto se tice tih "novih", da ne kazem kineskih tastatura nema nista kao: da li je dobar brend. Radi na principu: Za te pare (50, 60e..) mehanicka tastatura je takva kakva je, teraj dok ne stane.

Mislim da za takav gejming trebas imati ok komp, monitor i stolicu, pa tek onda da trazis da kupis mehanicku tastaturu i slicno, zato sto neces dobiti nikakav performance boost od mehanicke tastature, neces biti bolji sa njom. :)


Sent from my A0001 using Tapatalk

Nemoj tako, mehanikom dobija bolji osecaj tokom igranja :D

edit: kakva bre stolica, tastatura ima prednost :d
 
Kada smo vec kod mehanickih, ima li neko od ovog proizvodjaca?

https://goo.gl/RKY0vy
https://goo.gl/CeZkyd

Kod nas ima da se kpi k552/553

Ono sto sam primetio je da tasteri kod 553 i 550 nisu farbani za 552 nisam siguran ali mislim da nisu ni oni. Kod 553/550 gornji deo tastature je aliminijum. Kakav je sada kvalitet generalno ne znam. Ja imam g710+ zadovoljan sam u principu samo sto mislim da je precenjena.
 
Poslednja izmena:
Odi u game-s ili slicnu prodavnicu gde mozes naci mehanicke tastature pa probaj neki switch.
Sto se tice tih "novih", da ne kazem kineskih tastatura nema nista kao: da li je dobar brend. Radi na principu: Za te pare (50, 60e..) mehanicka tastatura je takva kakva je, teraj dok ne stane.

Mislim da za takav gejming trebas imati ok komp, monitor i stolicu, pa tek onda da trazis da kupis mehanicku tastaturu i slicno, zato sto neces dobiti nikakav performance boost od mehanicke tastature, neces biti bolji sa njom. :)


Sent from my A0001 using Tapatalk

Razume se da imam sve bitne stvari, pa tek na kraju kupujem periferiju :D
Onda cu se ustekati vise para, pa da biram nesto bolje, Kinezi otpadaju.
E samo jos da pitam, da nemate neki predlog konkretnog modela sa switchevima za gaming, a da joj je cena niza od premium modela ?
Hvala na savetima :)
 
Razume se da imam sve bitne stvari, pa tek na kraju kupujem periferiju :D
Onda cu se ustekati vise para, pa da biram nesto bolje, Kinezi otpadaju.
E samo jos da pitam, da nemate neki predlog konkretnog modela sa switchevima za gaming, a da joj je cena niza od premium modela ?
Hvala na savetima :)
Gaming premium switchevi postoje, premium su zato sto su CherryMX i nose oznaku "speed". Najpoznatija tastatura na kojoj mozes naci switcheve je Corsair K70 Speedfire. Uzeo je ortak sa foruma pre ~2 nedelje.

@vegeta

Imas fetis da dirkas i gurkas, priznaj. :D

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Razume se da imam sve bitne stvari, pa tek na kraju kupujem periferiju :D
Onda cu se ustekati vise para, pa da biram nesto bolje, Kinezi otpadaju.
E samo jos da pitam, da nemate neki predlog konkretnog modela sa switchevima za gaming, a da joj je cena niza od premium modela ?
Hvala na savetima :)

Ajde ne daj da te lože. Kineski svičevi rade isto kao i Cherry mx. Baš će neko da primeti razliku u 0.2 milimetra za registraciju pritiska na taster. To su priče za budale i napaljene klince. Ti premium gaming svičevi su dokaz one izreke: dok bude ovaca, biće i džempera.
I, brate mili, nauči engleski, ako ga već ne znaš i traži informacije na relevantnim izvorima. Ovde svaki klinac misli da je stručnjak, svako lupeta šta mu padne na pamet.
 
Sve je to isto, kao i sto su iste slusalice od 10 i 300e.
Mislim, sta sve covek ovde nece procitati.
 
A Cherry MX tasteri se prave na marsu a ne u Kini.
Uostalom nisu oni jedini premium gaming svičevi. Postoje i Razer, koje pravi Kailh, Steel Series, koje isto pravi Kailh, Logitech Romer svičevi, koje pravi Omron, Topre svičevi, Cooler Master Hybrid Capacitive svičevi, Matias svičevi i naravno kineski klonovi Cherry MX svičeva (Gateron važe za najbolje klonove, neki čak smatraju da su bolji od Cherry MX svičeva i ljudi ih masovno ugrađuju u custom tastature).

Tako da ako neko hoće da se kurči i pokazuje da ima para za bacanje ima dosta veći izbor nego što par nepismenih likova ovde na sajtu smatra.

Prvo se informišite pa dođite da kenjate ovde. Evo odavde možete da počnete.

http://www.pcgamer.com/best-mechanical-switches-for-gaming/
 
Druze, ja koristim bubice od 300+ evra koje su napravljenje u Kini. I presrecan sam.
Ne zanima me gde je sta proizvedeno, vec da li je po mom misljenju vredno razlike u ceni ili ne.

Naravno, dosta ljudi se nece sloziti, ali ok. Njihovo misljenje i njihov novac.
Sigurno ih necu po forumima nazivati nepismenim likovima, ovcama.
 
Poslednja izmena:
A Cherry MX tasteri se prave na marsu a ne u Kini.
Uostalom nisu oni jedini premium gaming svičevi. Postoje i Razer, koje pravi Kailh, Steel Series, koje isto pravi Kailh, Logitech Romer svičevi, koje pravi Omron, Topre svičevi, Cooler Master Hybrid Capacitive svičevi, Matias svičevi i naravno kineski klonovi Cherry MX svičeva (Gateron važe za najbolje klonove, neki čak smatraju da su bolji od Cherry MX svičeva i ljudi ih masovno ugrađuju u custom tastature).

Tako da ako neko hoće da se kurči i pokazuje da ima para za bacanje ima dosta veći izbor nego što par nepismenih likova ovde na sajtu smatra.

Prvo se informišite pa dođite da kenjate ovde. Evo odavde možete da počnete.

http://www.pcgamer.com/best-mechanical-switches-for-gaming/

Obraticu se tebi samo generalno zato sto si klasican primer nekulture i nepristojnosti. Ovo nije windows hate tema, pomesao si mesto da budes bezobrazan.

Nisam ni mod ni admin ali mogu da objansnim. Ako ne znas da se ponasas nemoj da postujes na forumu. Ti znas sve, nemoj da delis sa nama.

Necu ni da ulazim u nebulozu o masovnoj proizvodnji jer ovo nije tema sa tom tematikom, nije windows hate tema gde idete i lupate teorije zavere.

Jos jedna stvar je stavljanje reci u usta. Ja nisam rekao nigde da kinezi prave lose switcheve, apsolutno. Niti sam nekoga terao da ne kupi kineske. Izneo sam subjektivno misljenje.

Hvala bogu pa mogu toksicni ljudi da se mutiraju, sto bih preporucio svima.

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Onda lepo treba da se objasni da je nešto lično mišljenje, a ne da se momku koji pita za jeftine kineske tastature preporučuje Corsair od 200 evra.
Ja ne sumnjam da je ta Corsair tastatura, kao kompletan proizvod, bolja od neke kineske od 60 evra, ali ne treba onda da se kreće u priču o gaming svičevima, za koje ne postoji nikakav egzaktan dokaz da su bolji od nekih drugih. Corsair ima bolje RGB osvetljenje nego neki kinez, to je nekome bitno, ima verovatno bolji softver za makroe, i to je nekome bitno. Ima usb hub, većina jeftinih kineza ga nema. Ima onaj gotivan točkić za kontrolu jačine zvuka i izdvojene multimedijalne tastere, većina kineza nema ni to. To su sigurno prednosti, ali da će neko biti bolji u igrici zato što je aktuacija svičeva na 1,2 mm, a ne na 2 mm, to su priče za malu decu i totalno individualno. Sve ovisi o tome kakav neko ima osećaj i koliko je precizan u doziranju pritiska, ako će da botomuje taster svaki put, onda je totalno svejedno, i u takve priče neću da ulazim.
 
247bbe6aa80d7cf2791b500e54838571.jpg


Na pitanje sam dao odgovor.

3222ae807544a60b1d75d401e80b8c17.jpg


Trenutno nisam u stanju da trazim test da bih nekom dokazao da su "speed" switchevi brzi od bilo kojih cherry na trzisu. Ako nekoga interesuje uradjeni su testovi imate po netu. Koliko se secam prililom tapinga do 20% brzi rezultati....

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
A odakle ti dokaz da su bolji od romer, matias, razer, topre, CM Hybrid capacitive ili Steel Series svičeva? Nisu Cherry MX jedini svičevi koji postoje. Ima i skupljih i verovatno boljih na tržištu. Evo izbaciću kineze iz priče pošto vidim da si tipičan elitista. To je tvoje legitimno pravo da priznaješ isključivo ono što ti smatraš premium brendove.

Mada evo ovde je čovek poredio Gateron i Cherry MX i kaže da Gateron nisu lošiji, čak mu se neki i više sviđaju nego Cherry.

http://imgur.com/a/39DS8
 
Poslednja izmena:
464fd54dfc1458ef74d066c790258494.jpg


Ne zanimaju me licno neki drugi switchevi, pogotovo onima gde u faq pise cherry clones, lookalikes.
Moja preferenca je cherry od prvog dana kada sam se sreo sa mehanickom tastaturom... :)

Apsolutno podrzavam sve ostale da naprave bolju reklamu i prodaju razer switch za ~50e prosecno po tastaturi vise nego cherry.
Tu zavrsavam pricu, ne zelim da ulazim u marketing, menadzmet i obmanjivanje.

Sent from my A0001 using Tapatalk
 
Nemam ja ništa protiv takvog razmišljanja, kao što prosečan Srbenda misli da je Golf najbolji i jedini auto koji postoji. Ali sa takvim mišljenjem se ne daju preporuke drugim članovima šta da kupe, nego se ulazi sa argumentima.
Kao drugo: Matias i Topre nisu klonovi i nisu ništa manje premium proizvodi od Cherry MX. Isto tako ne možeš da tvrdiš da su Logitech i Omron proizvođači ž kategorije, jer verovatno i sam koristiš omron svičeve u mišu.

Evo naprimer jedne vrhunske premium tastature koja nema nikakve veze sa Cherry MX



http://www.keyboardco.com/blog/inde...o-review-my-new-favourite-ergonomic-keyboard/
 
Poslednja izmena:
Ma gde omron da budu dobri em dalokoistočni proizvođač neki tamo Japanci, em ih koristi industrija, medicina to mora da je neki težak krš.

A tek tamo neka Futaba to je tek krš.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Drugari mi pricamo ovde o mehanickim tastaturama koje pretenzo koriste Cherry MX ili lookalike, nekoliko njih ima hibridne Logitech i CM switcheve. Ovde nema golfa vec ima to sto moze da se kupi.

Vecina ljudi ce otici kod nas u prodavnicu i kupiti tastaturu nekog brenda sa Cherry MX switchevima ili njihovim "kopijama", ne zato sto je golf medju tastaturama, vec zato sto nemamo u prodavnicama druge varijacje mehanickih switcheva. Nikada nisam probao druge switcheve niti znam nekoga ko poseduje neki old school switch osim Cherry-a.

Sa obzirom na to da Cherry MX zauzima top, mogu se naci tastature za oko 90e sa istim switchevima kao sto je QuickFire XT, 6GV2. (Ovde sam nadam se objasnio zasto necu nekome preporuciti Topre switch jer ga je probalo mozda 1% mase koje ucestvuje u diskusiji)

Druga stvar kada pricamo o "hibridima", meni licno se ne svidjaju i razlog zasto ih ne bi preporucio ljudima ja iste je ta sto je CUSTOMISING = 0. Redovni Cherry i lookalike imaju mogucnost zamenu i edita kapica. Sa obzirom na to da se desava da pucaju kapice, ne bi bilo svejedno.

Sada da se vratimo na pricu sa kinezima koja se vodi vec duze vreme. Sve sto neko proizvede na primer u nemackoj, odakle su potekli oridjidji Cherry switchevi, kosta vise da se finalizira nego u kini. Logicki splet: Platiti kinezima koji rade za 100din na dan da odrade proizvodnju, shipovati to u nemacku i sklopiti; eventualna zamena da se sve sklopi u nemackoj. Mislim da to svi znaju danas.

Ne bih da ulazimo u dalje pricu: kineske kopije cherry switcheva se nalaze u puno tastatura, imaju ih ortaci sa foruma i jos se ne zale tako da su super buy za pocetnike koji bi hteli da "probaju" da rade na mehanickim tastaturama to je sigurno. :) U onom momentu kada ljudi daju feedback za neke druge vrste mehanickih switcheva i kada ih masa proba, kada postoje kod nas da se kupe, mozemo da krenemo da propagiramo i to.. :)
 
Kad već pričamo o vrstama swicheva, video sam skoro na Massdrop-u tastaturu sa HAL swichevima, nema mehaničkog prekidača već rade na principu detekcije magnetnog polja.

Daleko je od toga de je Cherry jedini (najbolji) samo smo mi zemlja za bogu plakati pa ništa drugo nismo ni videli ni probali.

Gledao sam da si kupim neki trackball umesto miša, tek tu se vidi koliko smo katastrofa, bukvalno u celoj zemlji nema trackball da se kupi.

Sent by homing pigeons
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno