Šta je novo?

MaxTab Slim - 9.7" IPS

GPSShop

Slavan
Učlanjen(a)
29.11.2006
Poruke
61
Poena
309
Dospeo nam je u ruke konacno dugoocekivani pre-production primerak novog MaxTab tableta pod radnim imenom MaxTab Slim. Radi se o 9,7" modelu sa 4:3 odnosom stranica - 1024x768 rezolucije i to na IPS ekranu - kvalitet slike i vidni uglovi su kao i kod skoro svakog IPS ekrana odlicni. Touch panel je osetljiv u 10 tacaka istovremeno i vrlo je osetljiv i precizan. Procesor je generacije Cortex A8 na 1 GHz, grafika je Arm Mali 400MP multi core. 1 GB ram memorije, 8 GB flash-a (u ovoj verziji nesto vise od 1 GB je predvidjeno za programe - tako da je app2sd totalno suvisan)
Za razliku od 7" modela, ovde je telo metalno - izradjeno od aluminijuma i vrlo tanko cca 9.8-9.9mm a dimenzije uredjaja su 243mm x 190mm sto se prakticno poklapa sa originalnim iPad-om osim debljnine koja je manja - u praksi to znaci da mozete koristiti futrole i razne dodatke za ipad na ovom modelu.
Od konekcija tu su HDMI, microSD slot, 2x micro USB (dobijaju se i USB i OTG kabl), i konektor za slusalice.
Na uredjaju se nalazi Android 4.0.3 koji radi dosta dobro - ostalo je da se ispeglaju jos neke sitnice - ono sto je vecini bitno - flash radi, youtube app radi odlicno, video player bi trebao bez problema po specifikacijama da pusta i HD 2160p video - ali to jos nisam imao prilike da probam, 1080p pusta bez ikakvih problema. Takodje postoji i verzija skype-a koja radi normalno sa web kamerom. Ugradjen je i bivsi Android Market koji ce se pri prvom koriscenju sam update-ovati na Google Play shop. Web browsing je dosta brz i bez glavljenja.. PDFovi klize lepo..
Baterija bi po mojim procenama trebalo da traje bez problema preko 6h aktivnog koriscenja sa upaljenim wifi i ekranom na cca 60% osvetljenosti (mada vam toliko treba samo napolju - unutra je dovoljno oko 40% za ovakav ekran) Ostalo je da se baterija par puta napuni da dostigne pun kapacitet pa cu tada mozda gorenavedeno ispraviti.
Ostalo je da se ispeglaju drajveri za kameru i jos par sitnica. Tesko ga je porediti sa Dual modelom - razlicit je OS, ekran, procesor itd - jedno je "mobilan tablet" a ovo je za ipak drugaciju namenu. Malo me nervira google filtracija u marketu za uredjaje sa ICS-om :(
Uredjaj ne menja Dual 7" model vec ce biti paralelno sa njim na trzistu, ostalo je da se istestira OS, da se eventualno naprave izmene u bojama okvira i ledja itd. Neka realna procena je da ce biti na trzistu kraj aprila / pocetak maja. Cena ce biti verovatno biti u rasponu 200e-220e u zavisnosti od finalnog modela, opeme itd.

Ovde je par video sekvenci cisto da vidite kako to izgleda fizicki.. Vise video materijala uskoro.. Ako neko ima nekih predlog ili sugestija tu smo..







 
Dali moze da se instalira SPB Shell 3D na nega i dali ima GPS
 
Evo, da ne ispadnem kao neko ko je apriori anti-protivan MaxTab-u, ovo mi deluje jako zanimljivo i dobro. Ima li OTG 3G, i sta je sa smart Cover-om. to bi bila bas ekstra fora.
 
Drago mi je što se ovakav tablet valjda iz "domaće" kuhinje :) Deluje mi kao moja sledećga kupovina :)

Interesuje me par stvari ako se zna:
1. Da li tablet ima ekran otporan na grebanje?
2. Da li ima BT?
3. Ako sam dobro skapirao ima kamericu sa prednje strane?

Svaki info dobrodošao, pošto koliko vidim ovo će na domaćem tržištu biti glavni takmac novom Prestigiu PMP5097, pa ako već imate u najavi šta je kod "domaćeg" bolje podelite sa nama :)
 
Ovo zvuci dobro, jedino me brine sto nemam pojma sta je to maxtab, nikad cuo. :) Nasao sam na netu neki sajt na srpskom za maxtab, da li je to domaci proizvod?
 
Ovo zvuci dobro, jedino me brine sto nemam pojma sta je to maxtab, nikad cuo. :) Nasao sam na netu neki sajt na srpskom za maxtab, da li je to domaci proizvod?

To je izgleda *domaci* proizvod kineske proizvodnje :D Ako bude 170e definitivno vredi, sve preko mi se ne svidja
 
"video player bi trebao bez problema po specifikacijama da pusta i HD 2160p video - ali to jos nisam imao prilike da probam"

A gde bi i nasao 2160p video, stvarno me zanima? Da li tako nesto stvarno postoji, a da nije skalirano sa manje na vecu rezoluciju?
 
Ovaj a8 na 1ghz mi deluje slabasno za ics...a tu je i diskutabilna podrska zajednice..
 
Deluje zanimljivo i lepo je to što domaći proizvođači hoće da pokrenu priču oko tableta, ali... jedino ako bude za male pare. MaxTab 7" je nekih 30-40 evra iznad svoje realne cene, a zaista mi nije jasno kako će onda ovaj model biti 200-220 evra, kada je 7" GPS verzija bila 220e, pre nego što je povučena iz prodaje. Podrška zajednice - nešto što je veoma bitno. Android je takav kakav je, a da bi se izvukao maksimum, važna je podrška developera koji imaju ovaj model.
 
Deluje zanimljivo i lepo je to što domaći proizvođači hoće da pokrenu priču oko tableta, ali... jedino ako bude za male pare. MaxTab 7" je nekih 30-40 evra iznad svoje realne cene, a zaista mi nije jasno kako će onda ovaj model biti 200-220 evra, kada je 7" GPS verzija bila 220e, pre nego što je povučena iz prodaje. Podrška zajednice - nešto što je veoma bitno. Android je takav kakav je, a da bi se izvukao maksimum, važna je podrška developera koji imaju ovaj model.

Pod *domaci proizvodjaci* podrazumevds ljude koji iz Kine uvezu stotinak generickih tableta i nalepe mu ime , cak ni to se ne radi ovde :) Ja licno ne bih dao 220e za maxtab osim ako me neko ne uveri u ekstra kvalitet kucista.
Da se razumemo nisam gadljiv na *kineze* imam i ja jedan i veoma sam zadovoljan njime ali uz ovu cenu.... kao sto rekoh jedino ako je kuciste stvarno ekstra kvalitetno...
 
Poslednja izmena:
Pod *domaci proizvodjaci* podrazumevds ljude koji iz Kine uvezu stotinak generickih tableta i nalepe mu ime , cak ni to se ne radi ovde :)

Kao uostalom i svi drugi brendovi.

Samo što je razlika u kvalitetu komponenti i kontroli kvaliteta pri proizvodnji (sklapanju).
 
Ajmo redom...
@Cane_66
Probacu SPB shell cim nadjem negde verziju koja nije slinuta sa file sharing servisa
Nema GPS
@zekaisapa
Ima otg 3G mogucnosti sledece nedelje ponovo sledi ispitivanje lokalno dostupnih modema - mada mislim da ce lista biti slicna kao i za Dual 7" model
Smart Cover bi bio prava stvar - jedino sto su uglavnom dostupni za ipad 2 a nama trebaju dimenzije za ipad 1 - ja za sada drzim ovaj uzorak u "futroli" ili "cover"-u za ipad 1 i pasa savrseno (slikano je telefonom ali shvaticete ideju):


@Prokka
1. Touch nije naravno gorila glass ali je poprilicno dobro odradjen - mislim da grebanje nece biti problem - uostalom ko se bas plasi za ogrebotine na ekranu preostaje folija za ipad - bar njih ima na trzistu dovoljno
2. Nema bt nazalost
3. ima kamericu i sa spoljne strane - diskutabilan je kvalitet - to je ostalo da se zameni boljim modelom kamere na modelu koji ce ici u prodaju. Interna je zadovoljavajuceg kvaliteta za svoju namenu

@Air-max
Ima vec po netu po neki sample 2160p da se nadje - naravno da je ta rezolucija videa totalno beskorisna za bilo kakvu normalnu primenu - ne mogu sad da preracunavam ali mislim da bi vam trebala jako velika brzina citanja kartice da bi ovo hipoteticki i radilo. Sto se tice internog flasha antutu prijavljuje read speed >50 MB/s - poenta price je da i 1080p radi kako valja (bar za testiranje)

@Ateluv
I ja sam bio skeptican prema procesoru u odnosu na ISC pre nego sto je ovo stiglo, medjutim kompletan osecaj u 4ci je vise nego prihvatljiv - vise video materijala tokom nedelje - i to bas u primeni.

@Gizmo i @Ateluv
"domaci proizodjaci" ne rade nista dugacije od Prestigia, Vodafona, Viewsonica, PoinOfViewa itd.. Odaberes plocu, modifikujes komponente (flash, ram, 3G, GPS, BT, Wifi, bateriju, kamere, antene itd.. tam gde je to moguce) odaberes kuciste, boju, dodatke a onda to testiras i menjas sta ti ne odgovara pa onda testiras sve to sa odredjenim ROMom pa onda menjas taj ROM ubacujes nesto sto ce strebati korisnicima lokalno i izbacujes svuvisne budalastine. Onda SVAKI pojedinacno flesujes i testiras. Stoga ima MNOGO uredjaja koji su spolja IDENTICNI a i po specifikacijama slicni a da se ipak iznutra dosta razlikuju. Obezbedjujes podrsku od root-a, romova, opreme i pribora pa do obavezno i rezervnih delova. Naravno da bi bilo sta pazario na u Kini i da bi ti dozvolili bilo sta da menjas (pa makar i rom) moras da uzmes veliku kolicinu - naravno vecu od spomenute (na 100 kom i ne moras da uzima delove dovoljno je da rashodujes par kom). Delove moras da imas - ako mislis ozbiljno da radis ovakav posao i ne sme da bude dranja na njima - npr za Dual 7", ekran za zamenom u servisu kosta oko 35-36e. Probaj da pitas u Vipu koliko bi te kostala zamena ekrana za Vodafon SmartTab. Cenu ovog IPS ekrana jos nemam ali ne sumnjam da je veca od spomenute za 7"
Cena procesora i ploce puno diktira cenu (ovaj model ima jeftiniji procesor, nema BT i GPS - usteda na tome prebacena je u kvalitetan ekran i kuciste)
Sto se tice podrske zajednice ovaj procesor / platformu, mnogo zastupljenija ova platforma i totalno je open source u odnosu na Dual 7" gde je NEC Renesas tek skoro ovjavio source
@Novicki
Otvoricu veceras "fizicki" ovaj model pa cu moci reci nesto vise o komponentama
 
To stoji da su svi oni *kinezi* al nekako mi vise samopouzdanja uliva Prestigio od *domaceg* proizvoda bas zbog garancije i podrske zajednice...ne sumnjam da je tab prilicno ok izrade i kvaliteta sem tog a8 cortexa koga je vreme debelo zgazilo bar za ics mogao je dual core na 1ghz sto bi u neku ruku opravdalo cenu od 220e ovako bi se u tom rangu definitivno odlucio za prestigio ili pov
 
@GPSShop hvala na odgovorima, nisam ni mislio na gorilla glass, ali verujem da postoje i drugi načini zaštite. Ono što bi vaš tablet moglo da izdvoji u odnosu na druge jesu upravo dodaci za njega, npr. dock, tastatura, već pomenuti Smart Cover...
 
Nemojte me shvatiti pogresno ovo je samo radni uzorak i smisao teksta je cuti druge sugestije, sta promeniti, sta poboljsati i sl.. Isto kao sto ce i Prestigio 5097 model doziveti ukidanje senzorskih tastera, tako ce i ovaj uredjaj doziveti neke promene.. Ovo pisem kao zaljubljenik u tehniku i prenosim moje utiske - kako dobre tako i lose.
Ako se ne varam i na Prestigio je isto cortex a8 - pretpostavljam isti procesor kao i na 5080b. A sto se tice romova oni nisu bar problem - meni se nije dopao prvobitno isporucen i nasao sa isto vece jos 2 druga za istu platformu od kojih ovaj sto je sad na tabu olicno radi.
Sto se tice komponenti kompletna "ledja" koja drze uredjaj i daju mu osnovu od pozadi i sa sve 4 strane su od neke legure aluminijuma - "matirane" zavrsne obrade (vrlo slicno kao na MB Pro) debljine 1,2 mm - dosta cvrsto uradjeno bez ikakvog uvijanja ili sl
Od komponenti:
Procesor: AllwinnerTech A10 - (za ovu platformu imate mnogo ISC romova i alata)
Hynix 1 GB DDR3 memorije @1333 MHz (ovo je vrlo retko na cortex A8)
Oznaka: h5tq2g83cfr-h9c
Fles memorija:
4GB Micron 29F32G08CBACA MLC NAND (koristi se i u SSD diskovima ili npr u novim usb 3.0 transcend usb flesevima)
WiFi addon board sa Realtec RTL8188CUS sa eksternom antenom u desnom delu tableta (portret)
Power IC je AXP209 - ima ga u mnogo tableta - i u 7" Dual modelu takodje
Baterija je ogromna dvocelijska (2 celije paralelno vezane) @3.7V 7800Mah
Jedna intresantna komponenta FE 1.1s - "USB 2.0 HIGH SPEED 4-PORT HUB CONTROLLER" (inace uredjaj ima 2 istovremeno aktivna microUSB konektora)
2 kom GT801 multi touch procesora (obezbedjuju zajedno 10 point multitouch)
Ekarna je ultratanak - nazaire se ispod baterije u donjem uglu crna nalepnica ali be bih da skidam bateriju da bih saznao oznaku, dovoljno mi je to sto je po prosirenjima za kacenje, rupicama po uglovima i potpuno identicnom konektoru na sredini mogu da zakljucim da je 1:1 kompatibilan za ekranima za iPad 2 (ne tvrdim da je isti nego da je kompatibilan)
Ostavljeno je upraznjeno jos mesta na samoj ploci za jos neke opcije.. Ima dve tri sitnice koje ce morati da se dodaju na zavrsnom modelu...

Da li mislite da biste od konkurencije mogli dobiti ovakve detaljne podatke?
 
Sve to jako lepo zuci, verujem da je u pitanju jako dobra stvara... samo sam hteo da istaknem da da je morao bolji proc da bi tab bio best buy naspram izvikanije konkurencije jer ipak to je stariji proc koji je isao na dosta starije modele sto naravno ne znaci da nece gurati ICs. Al opet kad kupac vidi Dual Core lako je pretpostaviti za sta ce se opredeliti iako i ne slute da nemaju neku koris od toga.
 
Sto se tice memorije samo sam dao tacnu oznaku i njene specifikacije - dakle "zateceno stanje unutra" :) a pod onim da je retko na Cortex A8 podrazumevao sam DDR3 tip memorije (uglavnom je DDR2)
Multicore je graficki podsistem tj. Mali 400MP (od 1-4 jezgra po potrebi) - to se moze procitati i na zvanicnom ARM sajtu a ostatak je marketing - pod multicore nabrajali su i "CPU + GPU + DPU, + VPU, + the APU ..." ovo su sastavni delovi cortex arhitekture, nazalost ovo su i neki domaci trgovci poceli da rade stavljajuci dualcore ili multicore u opise (na sajtovima) za single core procesora na tabletima
Evo na primer ovde:
http://www.winwin.rs/laptop-i-tablet/tablet-racunari-i-oprema.html
imaju 6 primeraka "Cortex-A9"! Od svih nabrojanih samo je 1 stvarno Cortex A9! Samo sto mislim da ce ima neko ko bude kupio ove "A9" naj... m.... kad ustanovi sta je dobio na kraju :)
 
Jos jedna lepa mogucnost koju nema veliki broj tablet pc-a - istovremeni prikaz na internom ekranu i na lcd-u preko HDMI u 1080p (bar tako je tv prijavio kada je dobio signal) - nije losa stvar za igrice ili prezentacije. Sa druge strane npr. MX video plejer prepoznaje da je HDMI zakacen i gasi sliku na ekranu (ostaju samo tri tackice za komande)
 
Nadam se pre maja. Definitivno ce imati neku dobru futrolu. Rano je pricati o ceni - poslednja info koju imam o ceni bila je spomenuta u prvom postu. Sigurno se nece nesto razlikovati od najblize konkurencije (Prestigio).
 
Sve za sada ide po planu. Zamenjene su i prednja i zadnja kamera sa boljim modelima (kvalitet video snimaka je mnogo bolji, Skype radi odlicno), trenutno se radi na optimizaciji ICSa i prilagodjavanju za nase trziste (konkretno se odnosi na prosirenje podrzanih 3G modema). Testovi baterije su mnogo bolji od ocekivanih. Malo se iskomplikovala prica oko ubacivanja BT modula - nisam siguran da ce to biti moguce u kratkom roku...
Testirao sam MX, MOBO i ugradjeni video plejer - sa MX i MOBO sam imao problema sa podrskom za nasa slova u titlovima, dok na ugradjenom je bilo dovoljno pokrenuti video i kliknuti ikonicu za encoding fonta i odabrati win1250 i to je to.
Sve u svemu ICs lepo radi - vec je gotov i root script (ide preko ADB-a) - moja jedina zamerka - navikao sam na MaxTab Dual modelu da se sistem (2.3.5) podigne za 35-45 sekundi... Na 4ci to vreme je duplo duze..
Bice ovo odlican tablet za nekog ko trazi i dobar 9,7" ekran i izgled i kvalitet izrade i dobru bateriju.
 
Valjalo bi da bude bar 10e jeftiniji od direktne konkurencije~Prestigio, bas zbog toga sto konkurent ima ime, koliko vidim kvalitet izrade ce biti na strani maxtaba.
 
Wayteq xTAB 100s je oko 200€, Prestigio 5097 će biti oko 230€...
Znači da bi MaxTab Slim trebao biti negde između: 200 do 220€, s obzirom da, kao što je Ateluv rekao Prestigio ipak zvučnije ime, a MaxTab brendu tek treba da se probije.
Da li će i on, kao MaxTab 7" imati OTG USB kabl u pakovanju?!
I vidim da se spominje Smart Cover umesto klasične futrole. Ima li vesti o tome?!
I za kraj: Sredina aprila je, kada možemo očekivati MaxTab Slim u prodaji?!
Prestigio će biti u prodaji početkom maja, Wayteq je već u prodaji, a ja bih tablet za sebe :)
 
^ Tako onda svi imaju punu sliku :) i informacije na jednom mestu ;)
 
Ko je zajedljiv, samo sam konstatovao... :)
 
Nazad
Vrh Dno