Šta je novo?

Mali vodič vodenih hladjenja (CLC)

 
Porucio Liquid Freezer III 420 A-RGB direktno preko njihovog sajta, izadje sa postarinom 100e. Imaju neku akciju na sve proizvode.

Videcu da li moci da ga spakujem u CM Cosmos II 25th kuciste, po specifikacijama podrzava maksimalno 320mm radijatore, po prostoru moze i vise da se zbudzi. Ako ne uspem, menjam kuciste :D
 
Ne vidim ih nigde kod nas niti kod "mađara" . Ja bih rado uzeo crni 360 jer 420 ne staje u moje kućište a ARGB ventilatore već imam. Moj Freezer 2 360 već gura treću godinu mada je garancija 6 godina pa može da vredi bar 50% od plaćene. Taman mi fali nekih 5c za optimalne temperature.
Pazi samo, 420 ima 3 x 140mm ventilatore pa ako kućište nema mesta za 3x140mm jedno do drugog ventilatora 420 sigurno neće stati bez veće "hirurgije", verovatno ni po širini.
 
Mogu da se ugrade 2x 14-ice, ili 3x 12-ice. Kada su montirane 2x 14-ice postoji mogucnost za jos jednu 12icu uz malo hirurgije. Moracu lepo jos jednom da izmerim, svakako mogu do kraja dana da otkazem porudzbinu i da porucim 280 model, on sigurno moze.

Nego ne znam kolika je razlika u temperaturi pri opterecenju izmedju 280 i 420 modela kada je u pitanju 13900K procesor, ako je 2-3c onda mozda i uzmem 280mm i batalim cimanje sa kucistem.
 
Tom processoru treba sve što može da mu se pruži. 253w struje, TDP do neba. Ako staje, lakše ti je 360, svakako bolje nego 280.
Ako je 12ica u produžetku sa 2 x140, onda možda uzmeš 420 pa umesto jednog 140 staviš 120, neće to da napravi neku primetnu razliku.
 
 
Izmerio sam sve, izgleda da ce moci da stane. Nece celom duzinom imati radijator otvor od samog lima od kucista, bice par cm ‘prigusen’ zbog dizajna samog lima za fabricke ventilatore, ali ne verujem da ce to nesto da smeta. Jedva cekam da stigne, da sto pre otklonim dilemu da li moze da se montira uopste.

IMG_1552.jpeg

Radijator ce se montirati ispod, kao ova 2 venta od levo (zanemarite ventilator desno koji je montiran odozgo da ubacuje vazduh, nije moglo drugacije, a pomaze za sveziji airflow za cpu kuler :D). Postoji cak i rezervna varijanta, da radijator montiram u poziciji iznad ovih ventilatora, izmedju lima i gornje maske. Po debljini radijator je 138mm, to mi odgovara da tacno upadne izmedju, medjutim ta mera je verovatno samo radijator bez ventova koji idu na njega.

Dobra stvar kod velikog kucista je ovo, moze svasta nesto da se zbudzi iako nije fabricki kompatibilno :)
 
^ pošto vidim da imaš cosmos 2 aniversery uvek možeš izbušiti lim da dobiješ odnos rupa kako treba. A na takvom je bilo 280mm vodeno od dole fanovi/lim/hladnjak i radilo je bez problema.
 
Mislis da ventove od radijatora otkacim, montiram ih na sam lim kao ova 2 ventilatora levo, a radijator da postavim iznad lima? To ti je sjajna ideja, samo se pitam da li bi se radijator hladio isto kao kada su ventilatori montirani direktno na njega.

Time bi svakako radijator upao gore bez problema, a ventove bi takodje uspeo da montiram na lim, 2 levo sigurno, onaj treci skroz desno ako bi uspeo na 2 srafa da stoji bilo bi top. Ako ne, izbusim jos 2 rupe i resen problem.
 
^ upravo to. Hladiće normalno bez problema jer je taj lim možda 1mm debeo. Ja sam imao to kućište samo je bilo cosmos 2 pa sam dokupio staklenu stranicu. Stavio sam kraken NZXT 280mm.
 
Mađari su dobili LF III, cene na Iponu su 91e za 280mm, 96e za 360mm i 98e za 420mm.
Za sada samo black verzije, još nema ARGB...

Black verzija, koliko vidim, i dalje koristi stare P12/14 ventilatore...što je ok ako stavljaju onu noviju seriju sa smanjenom/eliminisanom bukom. Ko ne bi da se kocka, možda je bolje da sačeka ARGB verziju, mada ne znam koliko će biti skuplja. Na Arcticovom sajtu se razlika kreće od 10-20e, zavisno od modela, što nije mnogo.

Još jedna stvar...za Intel koriste onaj njihov contact frame koji daje nešto slabije rezultate nego Thermalright. Onda bi možda bilo bolje uzeti LF II + frame, imali bi iste ili možda bolje rezultate uz više slobode oko mountovanja...ionako je nova pumpa malo bučnija od stare, ako je verovati GN-u.
 
Poslednja izmena:
Odlična vest, moram da pitam "mog mađara! da mi nabavi jedan 360.

1708862164153.png
 
Iskoristite akciju i porucite direktno preko Artic sajta, meni stize DHL-om sledece nedelje. Kao sto rekoh, LF III 420 RGB me je izasao sa postarinom 101e. Dostupni su svi modeli za porucivanje, a vreme dostave je 4-7 radna dana.
 
Odgovor "Mog mađara"
1708863155781.png
Odmah poručujem.
PS. mora da je i to promotivna cena. Freezer II je koštao više.
1708863725376.png
 
Poslednja izmena:
Upravo. Slave 23 rodjendan, zato su svi njihovi proizvodi na popustu. I ujedno imaju i rodjendanske cene za postarinu.

Taj model kojeg ste porucili bi izasao 81e sa postarinom preko njih. I najverovatnije bi stigao pre nego preko madjara.
 
Upravo. Slave 23 rodjendan, zato su svi njihovi proizvodi na popustu.

Taj model kojeg ste porucili bi izasao 81e sa postarinom preko njih. I najverovatnije bi stigao pre nego preko madjara.
Problem je što ne mogu da plaćam u inostranstvu. Već imam LF II 360 pa nije hića.
 
Pre nekoliko godina sam takodje porucivao sa Artic sajta, tada kuler za graficku, kostao je manje od 100e, nisam platio nikakvu carinu i porez. Secam se da mi je kurir iz DHL-a direktno na adresu dostavio paket. Porucivao sam jos par puta druge stvari u slicnoj ili manjoj vrednosti, nisam platio takodje nista.

Tako da nadam se da nece ni sada. Mada, kod nas sa carinom kako ti se zalomi.
 
‚Zanimljiv koncept...
 
Upravo to sada gledam, pumpe se naj ranjljiviji deo, dobro bi bilo da se izbegnu.
 
Super stvar, samo da ne bude luda cena, ako se uopšte ikad i pojavi u prodaji.
 
Pre nekoliko godina sam takodje porucivao sa Artic sajta, tada kuler za graficku, kostao je manje od 100e, nisam platio nikakvu carinu i porez. Secam se da mi je kurir iz DHL-a direktno na adresu dostavio paket. Porucivao sam jos par puta druge stvari u slicnoj ili manjoj vrednosti, nisam platio takodje nista.

Tako da nadam se da nece ni sada. Mada, kod nas sa carinom kako ti se zalomi.
Stiže li ti LF3 ?
 
Iskoristite akciju i porucite direktno preko Artic sajta, meni stize DHL-om sledece nedelje. Kao sto rekoh, LF III 420 RGB me je izasao sa postarinom 101e. Dostupni su svi modeli za porucivanje, a vreme dostave je 4-7 radna dana.
Čekaj, cene sa njihovog sajta uključuju shipping, plaćaš dodatno samo PDV koji naplati carina?
 
Carina će da naplati PDV, to ti ne gine, osim ako imaš sreće.
Ja sam nažalost pod Niškom carinom, oni mi naplate jbni PDV na predmet od 3 evra...
 
Upravo to sada gledam, pumpe se naj ranjljiviji deo, dobro bi bilo da se izbegnu.
Jeste da je Roman objasnio fiziku i da se topla voda penje gore, da hladnija ide dole, sve sam to znao još u osnovnoj školi učeći o okeanima i morskim strujama, ali još uvek pokušavam da uklavirim KAKO ovde nateraju da topla voda ide na donju cevku, da ulazi topla u desni deo radijatora i da je na levom delu hladnija i da sve to kruži bez ikakve pomoći!!
Ovi zaslužuju Nobela za ovako nešto što može naći značajnu primenu ne samo na CPU kulerima.
 
Jeste da je Roman objasnio fiziku i da se topla voda penje gore, da hladnija ide dole, sve sam to znao još u osnovnoj školi učeći o okeanima i morskim strujama, ali još uvek pokušavam da uklavirim KAKO ovde nateraju da topla voda ide na donju cevku, da ulazi topla u desni deo radijatora i da je na levom delu hladnija i da sve to kruži bez ikakve pomoći!!
Ovi zaslužuju Nobela za ovako nešto što može naći značajnu primenu ne samo na CPU kulerima.
Pa to je isti princip konvekcije fluida ali je drugačije od recimo okeana jer su razlike u temperaturi mnogo veće a tu je i efekat kapilara koji ubrzava strujanje, energija se ne rasipa na sve stranem gura samo u jednom pravcu a pritisak je veći. Caka je verovatno u onim malim tankovima sa starana i jednosmernim ventilina. Tesla je patentirao nešto slično za turbine.
 
Merkao sam LF III sa trenutnim cenama na Arctic sajtu ali sam odustao.

Prvo, ne vidim neki realni napredak u odnosu na LF II. Ništa osetno, makar, LF II je već bio odličan.
Drugo, ne volim što si sa Intelom vezan za contact plate koji se isporučuje sa njim koji daje slabije rezultate nego 3rd party. Ok ako ga neko nema jer je svejedno malo bolji od stock ali pošto imam Thermalrightov ne vidim zašto bih se vezivao za ovaj. Plus je samo za LGA1700 (nebitno za mene ali eto).
Treće, videh žalbe na AMD mounting, nezgodnije nego LF II.
Četvrto, Arctic će neminovno da izvrti hrpicu revizija da popravi ovo ili ono i stvarno mi se ne prolazi kroz to. Mislim da je bolje ne zaletati se na ovu prvu verziju, pogotovo što još uvek može da se kupi LF II i verovatno će biti rasprodaja...

Mislim da ću se vratiti na prvobitni plan, da nabavim Thermalright Phantom Spirit 120 ili Frost Spirit 140 koji će me koštati dosta manje, manji su, prostiji su, versatilniji i odlično rade posao...stvarno ne vidim poentu LF-a ako ne teram nešto poput i9/7900x.
 
Nazad
Vrh Dno