Šta je novo?

Mašine za pranje sudova - sudomašine

Jel zna neko zbog čega mašina za sudove više ne otvara automatski vrata? Pretpostavljam da je nešto pokvareno, ali nemam predstavu koji deo je zadužen za to i koliko je komplikovano za zamenu.

Primetio sam da se onaj jezičak na vratima normalno uvlači tačno kad treba da se otvore vrata, ali u tom momentu kao da ne funkcioniše nešto što treba ta vrata da "odgurne" da se otvore.
 
Crče grejač na Boschu starom 10 godina, popravka cirka 150-250e. Što činiti? :)
Ovo je bila serija 6, sad vidim da su one oko 85-90k a serija 4 oko 60-65k.
 
Tu je grejač integrisan sa motorom, zato je skupo.
Glupo i nepotrebno rešenje.
 
Koje bese tablete nikako ne uzimati? Finish, Kalgon?
 
Uzmi koje ti odgovaraju cenovno.

nije mi poznato da neke ne valjaju, skuplje bolje peru jer imaju vise sastojaka
 
Meni Fairy bolji od svih, što skuplji to bolji.
Finish mi ostavlja nekad neke fleke po sudovima, Fairy nikad.
Somat izbegavam, bilo koji.
 
Zdravo svima, procitao sam svih 20 i nešto strana teme i doneo sam skoro 100% odluku da bih uzeo ovu ugradnu mašinuza sudove, mislim da sve uslove ispunjava koje su se u temi pokazali kao važni. Šta Vi mislite i da li je možda neko imao iskustvo sa ovim modelom mašine
Gorenje Mašina za pranje sudova GV673C60
Ovde je cena 57k, ali sam našao za 51k nego sam stavio link sa druge prodavnice jer tu ima dobro i pregledno sve specifikacije navedene. Jedino što možda nedostaje je onaj ekran spoljni da se vidi dokle je stigla mašina, šta radi itd ali vidim da ima neko povezivanje sa aplikacijom tako da kapiram da će tu biti pregled, ako mi nekad baš zatreba

Video sam da ima ovo da se poveže na toplu vodu, to bih radio na bojleru iz toaleta, nemam prikljuceno u zgradi iz toplane. Zanima me da li na taj jedan dovod u kuhinji mogu da povećem i slavinu kod sudopere i mašinu za sudove?
 
Video sam da ima ovo da se poveže na toplu vodu, to bih radio na bojleru iz toaleta, nemam prikljuceno u zgradi iz toplane. Zanima me da li na taj jedan dovod u kuhinji mogu da povećem i slavinu kod sudopere i mašinu za sudove?

Imaš namenski te slavine sa nastavkom za sudo i veš mašine, evo kako je kod mene isto na toploj vodi.

Proveri kolika je temperatura vode iz bojlera, mislim da ako je pojačan termostat ide preko 70°C koliko ti dozvoljava mašina.

Obrati pažnju i na dovodno crevo, uglavnom se uz mašinu dobija za hladnu vodu (piše na njemu npr. max 25°C ili ima plavu liniju). Onda dokupiš namenski za toplu vodu, sa crvenom linijom ili piše maksimalna temperatura.
 

Prilozi

  • IMG_20230710_163428.jpg
    IMG_20230710_163428.jpg
    128.3 KB · Pregleda: 56
Imaš namenski te slavine sa nastavkom za sudo i veš mašine, evo kako je kod mene isto na toploj vodi.

Proveri kolika je temperatura vode iz bojlera, mislim da ako je pojačan termostat ide preko 70°C koliko ti dozvoljava mašina.

Obrati pažnju i na dovodno crevo, uglavnom se uz mašinu dobija za hladnu vodu (piše na njemu npr. max 25°C ili ima plavu liniju). Onda dokupiš namenski za toplu vodu, sa crvenom linijom ili piše maksimalna temperatura.
Kod mene ce to biti ivako, hoce li i onda moci da se izvede da voda ide i na slavinu i u masinu?
 

Prilozi

  • IMG_6344.png
    IMG_6344.png
    433.5 KB · Pregleda: 55
Može, treba ti samo T račva, mada ne vidim poentu kačenja mašine na bojler iz kupatila. Ništa time nećeš dobiti, osim nerviranja kad tokom tuširanja mašina povuče toplu vodu, pa ti se naglo ohladi voda iz tuša.
Jedino što dobijaš je neznatno kraći ciklus pranja, a ne verujem da ti je baš to cilj.
Pozdrav
 
Da, može kao što reče @rafiki. Biće samo malo veća budža na levoj strani ali isto bi bilo i na desnoj ako bi povezao na hladnu vodu.
 
Može, treba ti samo T račva, mada ne vidim poentu kačenja mašine na bojler iz kupatila. Ništa time nećeš dobiti, osim nerviranja kad tokom tuširanja mašina povuče toplu vodu, pa ti se naglo ohladi voda iz tuša.
Jedino što dobijaš je neznatno kraći ciklus pranja, a ne verujem da ti je baš to cilj.
Pozdrav
Mislio sam da ce to recimo pored brzeg pranja malo vise stedeti grejace na masini i manje struje trositi pa da ce se na duze isplatiti. Ako je jedina mana to sto bi povuklo vodu dok se tusiram ne verujem da bi mi to bilo previse problematicno jer bih gledao svakako da je palim uglavnom preko noci (ima i ovo otvaranje vrata pa ce se osusiti sudovi) Na kraju krajeva uvek mogu promeniti i staviti je na hladnu vodu i ne mislim
 
Može, treba ti samo T račva, mada ne vidim poentu kačenja mašine na bojler iz kupatila. Ništa time nećeš dobiti, osim nerviranja kad tokom tuširanja mašina povuče toplu vodu, pa ti se naglo ohladi voda iz tuša.
Jedino što dobijaš je neznatno kraći ciklus pranja, a ne verujem da ti je baš to cilj.
Pozdrav

Kakva je to logika?
Više vode će da potroši za ručno pranje sudova nego što će mašina (onda valjda nije bitno za tusiranje :rolleyes:) za ceo ciklus pranja pune mašine da potroši vode.

I od kad to nije bitno brže pranje?
Kod mene ce to biti ivako, hoce li i onda moci da se izvede da voda ide i na slavinu i u masinu?
jos lakse kada je ispod sudopere
 
Poslednja izmena:
@Vaskodegama: manje ćeš trošiti grejač mašine, a više grejač bojlera. Što se struje tiče, i bojler troši struju, osim ako je na gas.
@bakara: slažem se da će više vode potrošiti ručnim pranjem, samo ne znam kakve to veze ima sa mojim postom? Ja mu nisam predlagao da pere ručno, nešto si pobrkao.
Što se tiče vremena pranja, koliko je pranje brže ako je mašina povezana na toplu vodu? I koliko mu to znači ako već planira da je uključuje noću?
Pozdrav
 
Što se tiče vremena pranja, koliko je pranje brže ako je mašina povezana na toplu vodu? I koliko mu to znači ako već planira da je uključuje noću?

Pa ako je npr. ceo program 2h skrati ga za oko 15-20 minuta.
Ima još jedna sitnica koju treba razmotriti, ako je bojler dalje od sudomašine (više metara instalacija) ona će u toku noći prvo povući ohlađenu vodu iz cevi a onda će tu vodu grejati i sudomašina i bojler koji će se upaliti posle nekog vremena. Tu onda nema neke računice...
Ja sam inače u zgradi sa toplom vodom iz toplane pa nama sudomašina više radi danju...
 
Poslednja izmena:
@Vaskodegama: manje ćeš trošiti grejač mašine, a više grejač bojlera.
Grejač mašine je snage ko i onaj u bojleru.
S tim što grejač u bojleru vodu održava toplom a u mašini greje hladnu vodu.

I kad priključi vodu iz bojlera grejač mašine će verovatno morati malko da dogreje vodu, teško da će voda iz bojlera biti dovoljno vruća za sudove ali svakako će pomoći i skratiti vreme pranja.
 
Sto se tice ovog a sa grejanjem svakako mi dodje na isto sad kad razmislim, jedino kad bi se isplatilo je ako bih palio mašinu u toku dana pa da se voda koja je zagrejana noću u bojleru uzme za pranje i tako se malo uštedi struja, ali onda ono što smo rekli povuče vodu za kupanje. Noću mi svejedno da li grejač zagreje odmah na licu mesta ili uzme iz bojlera.
Što se tiče dužine cevi to mogu rešiti tako što bih pustio vodu na slavini i ta hladna voda bi izašla na česmi.
Sve u svemu zaključujem da nema neke velike prednosti da bude prikačena na bojler, ta funkcija je verovatno za opciju ako ima topla voda iz toplane tako da mislim da mi tu kao najbolja opcija dođe da ne komplikujem previše i nakačim je na hladnu vodu. Još jedna mana koja može biti je da mi povuče iz bojlera vodu pa nemam za kupanje ujutru
Hvala na savetima oko priključka, što se izbora mašine tiče to je okej?
 
Mašina za sudove za ceo proces pranja potroši oko 12-15l vode
 
Mislim da sam negde pročitao da voda koja ulazi u mašinu mora da bude hladna.
 
Postoje mašine koje imaju ulaz i za toplu vodu.
Po meni, to ima smisla kad imaš toplu vodu iz daljinskog sistema grejanja.
Pozdrav
 
Kod mene je mašina za sudove povezana na toplu vodu, ali mi imamo daljinski sistem grejanja tople potrošne vode, plaćamo "zajednički" po potrošnji cele zgrade, pa prilično ima smisla da se tako povežem. Bosh mašina podržava ovakvo povezivanje, a u meniju mašine se nešto tamo klik-set-ok podesi da mašina zna da uzima toplu vodu. Topla voda iz toplane nam je oko 50C.

U uputstvu piše da ovakvo povezivanje ima smisla koristiti ako imamo solarni, gasni ili boljer na principu toplotne pumpe (što sve ima smisla, jel?).

Ali povezivati ovako mašinu na naš električni bojler, ne vidim smisao?!?
Još što neko reče, ako ima 2-3 ili više metra cevi od bojlera do mašine, gubitak je jasan.

BTW, ako se dobro sećam, pisalo je i da ulazna voda ne bi smela biti toplija od 70C. A iz kućnih bojlera uglavnom jeste, osim ako baš ne pazimo kako podešavamo termostat (i sigurni smo da ga niko neće navrnuti na max). Regulacioni termostat kupatilskog boljera, max podešenje je oko 90C što je previše za uređaj za omekšavanje vode na bazi soli u mašinama za sudove.
 
Podatak koji sam pronašao za moju mašinu kaže da na automatskom programu, pri temp. vode 15C utrošak struje je 0.75kW - 1.10kW. Ako se priključi na toplu vodu temperature 55C, utrošak je 0.50kW - 0.65kW. Dakle, ušteda je 0.25kW - 0.45kW, ali opet tu vodu mora bojler da zagreje. Vreme pranja je kraće za 5-15min. Na tom programu potroši od 6.5-15lit vode.
Kod novijih modela koji troše malo manje vode, i razlika u potrošnji struje je manja.
 
Poslednja izmena:
Crče grejač na Boschu starom 10 godina, popravka cirka 150-250e. Što činiti? :)
Ovo je bila serija 6, sad vidim da su one oko 85-90k a serija 4 oko 60-65k.
Meni isto riknuo grejač na seriji 4 posle tačno 8 godina. Sa zamenom i odnošenjem mašine u servis me koštalo 17000. Integrisan je grejač sa motorom, prilično skup kvar.
 
Da ne bude zabune, priključak na toplu vodu ima smisla samo na mašinama kod kojih je tako nešto predviđeno, ne kod svih, šta više, kod većine to kao opcija ne postoji.
Ono što je bitno znati, proces sušenja najviše energije zahteva a ne zagrevanje vode jer je mala količina vode u pitanju, a kvalitetan proces sušenja se vrši upravo uz pomoć hladne vode i tu nastaje problem ako je mapina priključena na toplu vodu a mašina nije predviđena za to a nema opciju automatskog otvranja vrata.
 
Ispiranje mašine rade toplom vodom (oko 60C), a za sušenje dalje ne uzimaju vodu.
 
... kvalitetan proces sušenja se vrši upravo uz pomoć hladne vode i tu nastaje problem ako je mapina priključena na toplu vodu a mašina nije predviđena za to

Kako se to proces sušenja vrši uz hladnu vodu?!?

Inače da, na toplu vodu treba priključivati samo mašine koje su predviđene za to.
 
Nazad
Vrh Dno