Šta je novo?

Mašine za pranje sudova - sudomašine

Čisto preko aplikacije vidim kad je završila (što vidim i ovako) ispratim koliko imam još tabletica (i to vidim) i stanje napunjenosti sjajem i to je to... Generalno ima puno stvari da se poigraš a u stvari ništa bitno što nećeš uraditi/podesiti odmah na mašini.
 
Ja posto zivim sam, masinu cu kapiram paliti dvaput nedeljno jer ne jedem previse kuci, uglavnom napolju pa samim tim nemam mnogo sudova. Masinu cu ukljucivati najvise nocu za sad, a wifi opcija bi mi bila korisna u slucaju da mi trebaju cisti sudovi pre nego sto stignem kuci. Svakako cu zatvoriti masinu kad god ostavim sudove, a valjda ima i ona opcija gde moze nekoliko tableta da se stavi, pa masina uzima sama jednu po jednu, ne mora svaki put da se dodaje. A mozda i gresim.

Ako živiš sam, možda ima smisla da uzmeš manju mašinu, 45cm širine.
Ne valja da prljavi sudovi predugo stoje u mašini (pa još zatvorenoj), nema smisla uključivati je polupraznu, a ako se još i hraniš van kuće, trebaće dosta vremena da je napuniš.

WiFi da bi imao čiste sudove pre nego dođeš kući?!?
Mašinu uključuješ kada je napuniš, i čisti sudovi stoje u njoj dok se ne izvade, može i par dana (mislim, čisti su i kada se izvade, dok ih opet ne uprljaš, jel :p ).
Ne vidim smisao da je uključuješ daljinski, par sati nakon što si je napunio, stavio deterdžent, zatvorio je i otišao van kuće?!?
Bolje je da čisti sudovi čekaju da se izvade, nego prljavi da pranje počne.
Ako baš hoćeš da krene noću, gotovo sve imaju odloženi start.

WiFi je gimick koji je možda nekome zabavna igračka, ali nije funkcija bez koje se ne može. A jako sužava izbor.

Dalje, ne znam da ima mašina u koje strpaš više tableta pa one uzimaju jednu po jednu... ?!?
Sve što sam ikada video imaju dozer deterdženta za jedno pranje. Dakle jedna tableta ili merica praška ili tečnog deterdženta.
Mi koristimo pretežno tečni deterdžent jer je manja mašina pa je tableta previše, a i doziramo ga prema količini i zaprljanosti sudova.

Još jedna digresija, recimo, ako si zaista samac i ne kuvaš, bolje gledaj da donja fijoka ima nešto gušću rešetku.
Naša Bosh, u donju fijoku ne možeš stavljati čaše, ili manje šolje i činijice, jer jednostavno propadaju ispod i zaglave donju prskalicu.
Kada par dana ne kuvamo, nema većih šerpi/lonaca/tiganja, a nakupi se sićurije. Onda je gornja fijoka pretrpana, a donju onda budžim pa stavljam neku rešetku (onu neku da vruću šerpu staviš na sto), da bih mogli i manje sudove da stavljamo dole. Ali to je bzvz.
 
Dobro ajde onda dajte preporuku bez wifi😄 Ne bih uzimao uzu, mozda bude mala kasnije ako ne budem vise ziveo sam😀
 
Ako imaš mesta, ne uzimaj užu. Mnoge mašine imaju opciju za pranje manje količine sudova (half load).
Pozdrav
 
U sustini ono sto sam u grupi shvatio da treba da gledas je to inox dno, treca fioka za escajg, da ima otvaranje vrata kad zavrsi pranje i ja bih gledao da ima te programe za intenzivno pranje ako ćeš već stavljati zaprljane sudove često, sve ostale opcije su manje više fensi i bolje da daš novac za kvalitet mašine nego da ti cenu dižu te dodatne funkcije koje se koriste prvih mesec dana. Što se tiče pomenutog za paru koja izlazi i uništi radnu ploču sa donje strane ima u IKEA valjda neki dodatak za to da se zaštiti:

Ja sam hteo da uzmem od 60cm ali ipak nemam mogućnost za nju pa ću ovu od 45cm, makar je češće palio šta da se radi
Ja ću uzeti najverovatnije ovaj model, Gorenje koliko sam pratio za sudomašinu nije toliko loše
 
Ja bih izbegao gorenje, ne mirisem ih nesto. Ciljam na bosch i electrolux.
 
I onda će ti neko reći da si se zeznuo, jer si za pola tog novca mogao kupiti odličnu mašinu
 
Samo se ne treba zanositi da postoji nešto dobro zašta vredi davati velike pare, kao prvo. Druga još veća zabluda je "miran sam bar 10 godina".
I da, automatsko otvaranje vrata vam garantuje bubrenje ploče radnog elementa u nekom momentu osim ako nije granit u pitanju, to nisam precizirao u postu kada sam naglašavao koliko je to primitivna funkcija a pomenuo kolega par postova iznad
 
Naša Bosch izgurala 9 godina. Jednom sam menjao opruge na vratima, i sad skoro pumpu sa grejačem (malo jača cena dela, 14k).
 
Treba mi pomoc pri odabiru masine za sudove. Nikada je do sada nisam koristio, pa ne znam mnogo o tome. Iz onoga sto sam procitao ovde, trebalo bi da ima inox dno, fioka za escajg je isto dobra stvar i da se sudovi bolje suse kada se vrata sama otvaraju na kraju pranja pa neka to bude neka osnova. Bitno mi je da ima wifi, da mogu da je ukljucim i dok nisam kuci kao i da ima program za kratko pranje. Budzet je nekih 60.000din. Ne bih uzimao Beko i Gorenje, najvise me privlace Bosch i Electrolux.
Pisao sam gore skoro sam uzeo Bosch serija 4 40k
Lepo pere, tiha je, plastično dno što je valjda nebitno za tu cenu i nije to sad neka plastika da se topi. Inox dno je malo zeznuto jer mora da se održava zaboravih šta kako.
Wifi je super fora jer podesiš iz app programu i temp kako hoćeš, upališ iz app ili podesiš kad da se upali noću, pošalje notification da je gotovo što je super za nas muškarce koje bole ona stvar uglavnom da vidimo ili se setimo dal je oprano.
Meni je isto delovalo wifi glupost ali za mene kao tech zaljubljenik super korisna fora i od sad ću sve uređaje belu tehniku uzimati da ima wifi.
Iskreno nemam pojma kako se podešavaju programi na samoj mašini niti želim da naučim ovako iz app 4 klika i to je to.
Mašina pere daleko bolje nego 15g stara Candy smeće koji me neće videti više nikad, kad vidim Candy u radnji skloniću se bar 2m da se ja ne pokvarim
Jeste da se ne vadi ništa sad, stoji do jutra da se osuši ali meni korisna informacija
 

Prilozi

  • Screenshot_20230726_235916_Telegram.jpg
    Screenshot_20230726_235916_Telegram.jpg
    198.5 KB · Pregleda: 34
Poslednja izmena:
Ja sam 2010. godine uzeo na nekoj akciji od -40% neku Bosch sudomašinu za tada oko 80k dinara.

Radila super 11 godina i sigurno bi radila i dalje super da žena nije bila tvrdoglava i doprinela da joj ode toplotna pumpa.

Majstor koji je dolazio iz ovlaštenog Bosch servisa je rekao da je pored zamene pumpe, procurelo i dno i da bi kompletna intervencija zahtevala da se pumpa nosi kod njih te da bi opravka koštala ako se dobro sećam 43k dinara.

Kako mi je to bilo previše za već 12 godina staru mašinu odlučim da kupim novu i izbor padne na takođe Bosch SMV6ZCX19E.

Navedena mašina radi stvarno jako dobro već 8 meseci a ja opet imam neki subjektivni osećaj da je stara mašina to bolje radila i neke stvari su mi se više sviđale na staroj (recimo na staroj su svi oni graničnici za tanjire/čaše bili sklopivi u obema korpama dok se na novoj ne mogu svi sklopiti i tako napraviti više mesta u korpama) iako je između njih tolika razlika u vremenu.
 
Znaci sve ono sto sam procitao u temi, sada je suprotno. Ranije ljudi preporucivali masinu koja sama otvara vrata, sad kazu bolje bez. Isto bilo bolje inox dno, sad ne mora, zeznuto za odrzavanje. Ne znam vise sta da mislim.

Meni su zapali za oko ovi modeli, pa ako neko moze da kaze nesto vise o njima ili da prepourci nesto slicno iz licnog iskustva, bio bih zahvalan. Ne znam ni sam koje su razlike izmedju ovih masina. Ako ima neki jeftiniji model da valja, moze i to. Kao sto rekoh, slabo cu ja tu prati sudove i verovatno cu koristiti jedan do dva programa.






E da, moze li se staviti front u boji kuhinje na ove masine ili ne?
 
Poslednja izmena:
Ranije ljudi preporucivali masinu koja sama otvara vrata, sad kazu bolje bez. Isto bilo bolje inox dno, sad ne mora, zeznuto za odrzavanje. Ne znam vise sta da mislim.
Krenula tema u smeru da će se polako doći do zaključka da je najbolje ručno pranje sudova :)

Razlog ugradnje plastičnog dna u sudomašine je samo ušteda na ceni i materijalu (i smanjenje veka trajanja uređaja). Iz istih razloga se sada prave plastični kazani na veš mašinama umesto od inox-a kao što je bilo ranije. Ništa dobrog u tome nema. Kakvo crno održavanje inox-a; plastika je ta koja upija i vremenom postaje prljava da se ni ne može oprati.

Automatsko otvaranje vrata mašine je vrlo korisna stvar koja pomaže sušenju sudova. Razlike mogu da budu očigledne. Praktično svaka mašina bi to trebala da ima, ali proizvođači to reklamuraju kao neku extra funkciju koju posebno naplate...
Neko je ovde pomenuo "bubrenje" kuhinjske ploče iznad mašine. Sigurno je i to moguće, kao i još mnogo toga lošeg ako se mašina loše ugradi ili loše postavi zaštita za ploču ili ošteti sama ploča na neki način i sl.
 
Poslednja izmena:
Prvi put čujem da inox dno mašine treba da se održava. Na sreću, mašine za sudove koristim tek 23 godine, pa još nisam došao do tog održavanja...
A nije mi jasno ni kako je jednostavnije staviti sudove i deterdžent u mašinu, uzeti telefon, otključati ga, pokrenuti aplikaciju, kliknuti u njoj par puta od stavljanja sudova i deterdženta u mašinu i pritiskanja 2-3 dugmeta na samoj mašini?
WiFi može da bude zgodna stvar, ali kao faktor odluke treba da bude na poslednjem mestu, daleko iza bilo koje druge funkcije mašine. Meni je važnije da mašina ima unutrašnje osvetljenje, nego WiFi - da noću ne moram da palim svetlo u kuhinji da bih nešto stavio u mašinu.
Pozdrav
 
Koliko ja znam, jedino što ne bi trebalo je da se prospe so za mašine po inoxu i da se tako ostavi dugo, valjda to može da ih ošteti. Zato se i dobija levak sa kojim se lakše sipa so bez prosipanja. Ako i prospete a ne možete da skupljate, pustite odmah da pere i sve je ok.
 
E da, moze li se staviti front u boji kuhinje na ove masine ili ne?

Postoje ugradne mašine koje jesu predviđene za to, i samostojeće na koje ne može da se stavi front od iverice/medijapana/drveta...
Samostojeće eventualno mogu da se postave ispod radne ploče ako izabereš da je radni deo kuhinje višlji, ili ako se skine gornji poklopac mašine.

Kada gledaš filtere na on-line prodavnicama, uglavnom imaš da biraš da li da prikazuje ugradne ili samostojeće uređaje.
 
Ipak cu ici na neku masinu sa inox dnom i vratima koja se otvaraju. Za wifi cu videti. To svetlo unutra deluje kao korisna stvar. Jel moze na kraju neko da da preporuku za odredjeni model ili su ovi modeli koje sam naveo svi manje vise ok?
 
Prvi put čujem da inox dno mašine treba da se održava. Na sreću, mašine za sudove koristim tek 23 godine, pa još nisam došao do tog održavanja...
A nije mi jasno ni kako je jednostavnije staviti sudove i deterdžent u mašinu, uzeti telefon, otključati ga, pokrenuti aplikaciju, kliknuti u njoj par puta od stavljanja sudova i deterdženta u mašinu i pritiskanja 2-3 dugmeta na samoj mašini?
WiFi može da bude zgodna stvar, ali kao faktor odluke treba da bude na poslednjem mestu, daleko iza bilo koje druge funkcije mašine. Meni je važnije da mašina ima unutrašnje osvetljenje, nego WiFi - da noću ne moram da palim svetlo u kuhinji da bih nešto stavio u mašinu.
Pozdrav
To mi rekla žena koja radi u Bosch
Inox i te kako zna da propadne znam po roštilj rešetkama.
Jer iako često kupiš inox zna da bude hromirano gvožđe ili neko smeće od inox bez adekvatne spec
 
Žena u Bosh-u priča bzvz. ako tvrdi da je plastično dno mašine za sudove bolje od inox-a.
Predpostavljam da je u pitanju sales staff. Dakle, prodavačica. Ne verujem da si pričao development and construction inžinjerom ili menadžerom.
(Iako je i plastična konstrukcija sasvim ok za budget mašine)

Kakve veze inox na rešetki roštilja ima sa inox-om u mašini za sudove?!? :eek:
Da, inox je jako loš za vrlo visoke temperature roštilja, ili avionskih motora npr. :p
Ali je dobar za unutrašnjost mašina za sudove. :)

Ako kažemo inox, mislimo baš na inox, a ne na hromirano gvožđe.
Ako neko prodaje hromirano gvožđe kao inox, to jeste fake.
Ali ne znači da npr. Bosh, Elektrolux, Miele, Whirpool pa čak ni Gorenje koriste hromirano gvožđe kao posudu u mašinama za sudove.
 
Poslednja izmena:
Dno je i posle 9 godina kao novo (FOTO, VIDEO - ako treba).
 
Mi smo imali Candy metalno dno pa se smeće kvarilo na svaka 3m zadnje bar 2g
Džabe full metal ako je loša elektronika( menjana cela) i te gumice ispod šta već popuste ne zamene ih "top" majstori
 
Uzesmo mašinu konačno, danas bih trebao da je instaliram pa da li može dumb guide za osobe koje prvi put koriste mašinu za sudove? :)
S obzirom da smo na Voždovcu, rekao bih da je voda tvrda, shvatam da je to faktor.
Ako koristimo tablete, i pored njih koristimo sjaj i so? Ili ako se koriste tablete onda to ne treba?
Znam da su "glupa" i osnovna pitanja, ali nemamo iskustva pa bi svaka preporuka značila :)
 
Ja sam na Voždovcu i koristim tablete i so dok sjaj ne koristim jer realno pored tableta (Finish Quantum) smatram da nije neophodno.
 
Aj malo da upotrebimo logiku, samo malo, sipam so, prepunim ili omasim levak, izadje so po dnu masine, to obicno radim kad mi indikator pokaze da mi fali soli, obicno posle toga punim masinu, pustim masinu. Gle cuda kada masina zavrsi, nema soli po dnu masine jer sta, pa tu stoji vodii otapa tu so, jedino mi ti sudovi budu malko slaniji.
Nemoj bre da verujete svemu sto vam kazu prodavci, pa ako nema masinu sa inox dnom, dobar prodavac ce vas ubediti da je ta masina koju ima na stanju najbolja, jer je prodavac.
 
Uzesmo mašinu konačno, danas bih trebao da je instaliram pa da li može dumb guide za osobe koje prvi put koriste mašinu za sudove? :)
S obzirom da smo na Voždovcu, rekao bih da je voda tvrda, shvatam da je to faktor.
Ako koristimo tablete, i pored njih koristimo sjaj i so? Ili ako se koriste tablete onda to ne treba?
Znam da su "glupa" i osnovna pitanja, ali nemamo iskustva pa bi svaka preporuka značila :)
So uvek treba.
A sjaj treba samo za one najosnovnije tablete, sve druge sadrže i sjaj
 
Možda je sve ovo deo opšteg znanja o garancijama, ali baš sam čitao sad ove uslove Gorenja za 10 godina garancije za Inverter Power Drive motor na sudomašini (verovatno je tako i kod drugih proizvođača), ono što mi je interesantno bilo i zapalo za oko. Daće mi zamenski motor, ali prevoz i rad majstora ja plaćam, što je po meni čista glupost, ako mi već garantuju da će motor raditi 10 godina, meni se pokvari nakon 7-8 godina i nemam para za majstora onda krastavac ne ispunjavam uslov iz garancije jer maltene jedan od uslova je ovim taj da moram imati novca da platim majstora. Znam da nije to sad 200e ali opet garancija, a platis deo troskova
Ovi ostali uslovi da sam je 10 godina održavao kod ovlašćenih servisera i sa originalnim delovima je isto glupost al ajd razumem ih donekle, evo ako neko želi malo da iščita, dobro je znati

Uslovi garancije
 
Vrh Dno