Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Au bre Micko kao da moram da crtam. Pod unistavanjem nisam mislio da neko baca aparat (mada nisam bas sreo puno profi aparata da nemaju tragove upotrebe), ali ljudi koji svaki dan koriste opremu mnogo okidanja prave, samim tim aparat ne moze biti u istom stanju kao kod amatera koji koriste aparat jednom mesecno
 
Ja sam uzeo 600D za 290 evra, posle par meseci za toliko i prodao, imao je ispod 10k okidanja, bukvalno nov bio, taj broj okidanja nije ništa za DSLR.
ali zasto da za manji novac od toga ne uzmem nov d3300 zajedno sa kit objektivom (ovaj novi sto se uvlaci), torbom i memorijskom karticom sa dve godine garancije (koja doduse ne vazi u srbiji)? zar je toliko 600d bolji da moram polovan da platim 100 evra vise od novog d3300. zar je d3300 toliko odvratan aparat? tj. ne da uzmem, vec sam uzeo :d da sam cekao prosao bi brzi voz. samo mi sad nije jasno otkud toliki hejt prema d3300?

drugo zasto mislis da amater ne moze da upropasti aparat? moze on da ima 10k okidanja, ali nemas ti pojma kako ga je on nosio, da li je cuknut nekad negde, kako se ponasao prema njemu... i zasto mislite da amater ne moze da napravi 100k okidanja, kakve veze to ima? ti koji su pro nisu vanzemaljci, nikad mi nije bilo jasno zasto je amaterski koriscen aparat u prednosti od onog ko ga je koristio profesionalno?

nova stvar je nova stvar. ja nisam puno razmisljao- da dam 100 evra vise za polovan 600d mi uopste ne pada napamet, opet kazem. i stvarno iskreno sumnjam da 600d sa kit objektivom pravi toliko bolje slike od d3300 sa kit objekitvom da vredi te razlike u ceni.
 
Poslednja izmena:
Sad kad si kupio gotovo je, shvatices kroz neko vreme zasto su ti kolege savetovale neke stvari koje ti sad nisu jasne.
 
mene i dalje niko ne moze da ubedi da je 600d polovan za 300 evra bolja kupovina od novog d3300 za 200.
 
A gde si kupio d3300 zz 200e i to nov? Ja sam danas gledao u prodavnici u BG-u je oko 450e sa 18-55mm VR II objektivom.
 
ali zasto da za manji novac od toga ne uzmem nov d3300 zajedno sa kit objektivom (ovaj novi sto se uvlaci), torbom i memorijskom karticom sa dve godine garancije (koja doduse ne vazi u srbiji)? zar je toliko 600d bolji da moram polovan da platim 100 evra vise od novog d3300. zar je d3300 toliko odvratan aparat? tj. ne da uzmem, vec sam uzeo :d da sam cekao prosao bi brzi voz. samo mi sad nije jasno otkud toliki hejt prema d3300?

drugo zasto mislis da amater ne moze da upropasti aparat? moze on da ima 10k okidanja, ali nemas ti pojma kako ga je on nosio, da li je cuknut nekad negde, kako se ponasao prema njemu... i zasto mislite da amater ne moze da napravi 100k okidanja, kakve veze to ima? ti koji su pro nisu vanzemaljci, nikad mi nije bilo jasno zasto je amaterski koriscen aparat u prednosti od onog ko ga je koristio profesionalno?

nova stvar je nova stvar. ja nisam puno razmisljao- da dam 100 evra vise za polovan 600d mi uopste ne pada napamet, opet kazem. i stvarno iskreno sumnjam da 600d sa kit objektivom pravi toliko bolje slike od d3300 sa kit objekitvom da vredi te razlike u ceni.

Super, ako si za 190 evra uzeo D3300 sa kit objektivom nov, onda što da ne, obično u toj kombinaciji košta oko 400 evra koliko vidim, ti si prošao odlično, neobična cena ali ok ako kažeš da je toliko. Ništa ne fali D3300, super je to telo, samo što ja nikako ne mirišem Nikon, Canon je uvek po mom mišljenju boji izbor, ali to je tema za neku drugu priliku.

Kako može da ga upropasti, nisu ljudi toliko glupi. Kakvo čukanje, pa da je bacakan po betonu odmah će da primetiš, pogotovo ako je pretrpeo neki veliki udarac, ne znam zašto se pravi nauka od toga, odmah se takve stvari primete. Zašto bi amater napravio 100k okidanja, tačnije u kom bi periodu to uspeo da napravi? Jednostavno se vidi po okidanjima i po stanju aparata kako je korišćen, videćeš na gumi koliko ga je profesionalac koristio, za razliku od amatera koji će povremeno koristiti, profesionalac koji ga koristi za posao svakodnevno će ga koristiti i napraviti ogroman broj okidanja u toku dana. Zato će ga brže "istrošiti" od amatera.
 
mene i dalje niko ne moze da ubedi da je 600d polovan za 300 evra bolja kupovina od novog d3300 za 200.

Ovo je kao da si rekao "ej, nudi mi tetka iz nemacke neki aparat d3300 da mi pokoni, da li da joj kazem da to telo da nekom drugom a ja da jurim neki 600d ili ipak da prihvatim poklon ?" :D
 
A gde si kupio d3300 zz 200e i to nov? Ja sam danas gledao u prodavnici u BG-u je oko 450e sa 18-55mm VR II objektivom.
nije kupljeno u srbiji i nije za 200 evra, da resim zabunu. aparat je kupljen u bundle-u sa torbom i memorijskom karticom i sve skupa kad se odbije cena torbe i memorijske kartice ispada da je aparat sa VR II objektivom dobijen za 200 evra, ovako je bundle skuplji bio - 260.
Super, ako si za 190 evra uzeo D3300 sa kit objektivom nov, onda što da ne, obično u toj kombinaciji košta oko 400 evra koliko vidim, ti si prošao odlično, neobična cena ali ok ako kažeš da je toliko. Ništa ne fali D3300, super je to telo, samo što ja nikako ne mirišem Nikon, Canon je uvek po mom mišljenju boji izbor, ali to je tema za neku drugu priliku.
objasnih gore, nije bas za 200 evra uzet aparat, ali ispada kao da jeste. inace sam i ja vec neko vreme trazio povoljno canon aparate po oglasima, ali nisam uspeo da ulovim nista pristojno za 250 evra sa objektivom, a da nije staro 10 godina i unisteno od koriscenja. na kraju sam odustao.
Mozda ga prodavao onaj boba puzin leica muljator :d
nista leica muljatori, kupljeno u prodavnici sa racunom i vazecom garancijom, bila akcija, ugrabio primerak i to je to.
 
Cisto sumnjam da torba i kartica vrede 60 eur, uglavnom uz takve aparate ide kartica od 16GB koju kupis za 800 i torba za 1000.
 
racunaj kako god oces, kartica, torba, telo i kit objektiv za 260. mogu da kazem i da su me torba i kartica kostale 200, a aparat i objektiv 60 :p mnogo me pa i briga. meni je receno da ta torba i kartica odvojeno kostaju 60 evra i ja nisam proveravao. a bas bih voleo da znam u kom to univerzumu original nikon torba kosta 1000 dinara, da kupim jedno 100 komada pa da preprodam :D

a i nije to uopste tema price, nego je tema prvi dslr i zasto on mora da bude canon :d
 
racunaj kako god oces, kartica, torba, telo i kit objektiv za 260. mogu da kazem i da su me torba i kartica kostale 200, a aparat i objektiv 60 :p mnogo me pa i briga. meni je receno da ta torba i kartica odvojeno kostaju 60 evra i ja nisam proveravao. a bas bih voleo da znam u kom to univerzumu original nikon torba kosta 1000 dinara, da kupim jedno 100 komada pa da preprodam :D

a i nije to uopste tema price, nego je tema prvi dslr i zasto on mora da bude canon :d

nisi ukapirao poentu...naravno da ne mora da bude Canon u pitanju.Poenta je ta da ovde ljudi pitaju šta je bolje iz finansijskih razloga na prvom mestu.A tu je Canon u prednosti zbog jeftinijih i kvalitetnih objektiva u odnosu na recimo Nikon...

Mada 260e za sve što si uzeo je manje više ok...i ja sam moj eos M platio par sesetina eura više,nov sa garancijom pa uporedi da li si dobro prošao :)
 
racunaj kako god oces, kartica, torba, telo i kit objektiv za 260. mogu da kazem i da su me torba i kartica kostale 200, a aparat i objektiv 60 [emoji14] mnogo me pa i briga. meni je receno da ta torba i kartica odvojeno kostaju 60 evra i ja nisam proveravao. a bas bih voleo da znam u kom to univerzumu original nikon torba kosta 1000 dinara, da kupim jedno 100 komada pa da preprodam :D

a i nije to uopste tema price, nego je tema prvi dslr i zasto on mora da bude canon :d
To je dzabe. Skoro poklonjeno. D3300 sa kit objektivom je oko 380 eur u Madjarskoj (bez torbe i kartice)
Aparat je konkurentan i po redovnoj ceni. 260 eur za taj bundle je više nego super kupovina.
 
Poslednja izmena:
a i nije to uopste tema price, nego je tema prvi dslr i zasto on mora da bude canon :d
Ne treba, to je stvar licnog izbora...
Ti jos uvek ne mozes doneti takvu odluku, ali ako nastavis da fotografises kroz godinu/dve/tri ces shvatiti da li si pogresio i da li ti se vise svidjaju fotke koje naprave Nikon objektivi i tela ili Canon.
 
Da da, Canon bas lepe kadrove pravi, Nikon nema pojma. Canon kad izadje do prodavnice da mi kupi cigare, znas kakve fotke donese kuci. Bas mi pre neki dan neko rekao da mi je dobar aparat. I ja preneo to aparatu, rekao mu i ja da je dobar, i dao sam mu keks kao nagradu i poslao ga da napravi jos fotki. Eno ga trci po parku i skljoca, izgleda da mu se svidja keks.

A Nikon bas nema pojma, ne zna ni da sedne kad mu se kaze. I uopste mi se ne svidjaju fotke koje on napravi.
 
Da da, Canon bas lepe kadrove pravi, Nikon nema pojma. Canon kad izadje do prodavnice da mi kupi cigare, znas kakve fotke donese kuci. Bas mi pre neki dan neko rekao da mi je dobar aparat. I ja preneo to aparatu, rekao mu i ja da je dobar, i dao sam mu keks kao nagradu i poslao ga da napravi jos fotki. Eno ga trci po parku i skljoca, izgleda da mu se svidja keks.

A Nikon bas nema pojma, ne zna ni da sedne kad mu se kaze. I uopste mi se ne svidjaju fotke koje on napravi.
LoL :D

Ne treba, to je stvar licnog izbora...
Ti jos uvek ne mozes doneti takvu odluku, ali ako nastavis da fotografises kroz godinu/dve/tri ces shvatiti da li si pogresio i da li ti se vise svidjaju fotke koje naprave Nikon objektivi i tela ili Canon.
koristio sam jedno dve nedelje nikon d3200 koji nije moj i sasvim mi se svidja sta moze da uradi. canon nisam koristio, samo sam probao od ljudi na licu mesta, pa ne mogu da kazem, ali mi se svidja i voleo bih i njega da imam. bice prilike. meni su to jos uvek slicni rezultati, pa mi je sve jedno koji cu prvi da nabavim...
 
@s16

Da ne smatras da ti Canon nije bolji, ne bi bio na 6D, bio bi na Nikon 600D ili slicnom telu... Ko kaze da je razlika ogromna? Apsolutno nije, male razlike su u pitanju, svodi se na to sta nekom vise odgovara. Meni odgovara Canon jer ima te prednosti koje smo pominjali, drugom ce vise odgovarati Nikon jer ima vise MP i ima"ostrije" fotke od Canona. Ukoliko vidite sebe sa Nikonom, sto da ne, udjite onda u taj sistem, niko nikom ovde nista ne brani pobogu...
 
Da mi je naleteo D700 umesto 5D za pare koje sam tad imao, sad bi bio na Nikonu. Kad imas par hiljada evra u objektivima, e to jedina stvar koja te direktno sprecava da menjas sistem.

Apsolutno istu fotku, uz isto truda cu napraviti sa bilo kojim. Bio to D810, D610, 5d3, 6D, A7(koji god), isti q, drugo pakovanje. Te razlike su jos mizarnije u nizoj klasi.
 
Poslednja izmena:
Ne treba, to je stvar licnog izbora... Ti jos uvek ne mozes doneti takvu odluku, ali ako nastavis da fotografises kroz godinu/dve/tri ces shvatiti da li si pogresio i da li ti se vise svidjaju fotke koje naprave Nikon objektivi i tela ili Canon.
Izgleda da moramo da ponavljamo do besvesti!
Fotke ne pravi aparat jerbo mu nije ugradjen kalkulator iz serije Hal9000, vec iskljucivo zivo bice koje okida to sokocalo. Dakle, to je cinjenica da sva sokocala unazad 10 godina i sva stakla mnogo dalje unazad prave odlicne fotke i imaju sve sto je potrebno da se rade predivne fotke.
 
Poslednja izmena od urednika:
Da mi je naleteo D700 umesto 5D za pare koje sam tad imao, sad bi bio na Nikonu. Kad imas par hiljada evra u objektivima, e to jedina stvar koja te direktno sprecava da menjas sistem.

Apsolutno istu fotku, uz isto truda cu napraviti sa bilo kojim. Bio to D810, D610, 5d3, 6D, A7(koji god), isti q, drugo pakovanje. Te razlike su jos mizarnije u nizoj klasi.

Upravo tako, a ko ne zna da napravi istu fotku sa Nikonom ili Canonom, do njega je, verujte! :)

I kad smo vec kod toga, kacite neke fotke napravljene bilo kojim aparatom, nesto ih slabo vidim :)
 
Poslednja izmena:
Da da, Canon bas lepe kadrove pravi, Nikon nema pojma. Canon kad izadje do prodavnice da mi kupi cigare, znas kakve fotke donese kuci. Bas mi pre neki dan neko rekao da mi je dobar aparat. I ja preneo to aparatu, rekao mu i ja da je dobar, i dao sam mu keks kao nagradu i poslao ga da napravi jos fotki. Eno ga trci po parku i skljoca, izgleda da mu se svidja keks.

A Nikon bas nema pojma, ne zna ni da sedne kad mu se kaze. I uopste mi se ne svidjaju fotke koje on napravi.

Izgleda da moramo da ponavljamo do besvesti!
Fotke ne pravi aparat jerbo mu nije ugradjen kalkulator iz serije Hal9000, vec iskljucivo zivo bice koje okida to sokocalo. Dakle, to je cinjenica da sva sokocala unazad 10 godina i sva stakla mnogo dalje unazad prave odlicne fotke i imaju sve sto je potrebno da se rade predivne fotke.

Prvo - morate da shvatite da je ovo forum i da svako ima pravo da iskaze svoje misljenje. Ako mislite suprotno - pravac Severna Koreja, odaberete frizuru i to je otprilike taj fazon - mora ovako i nikako drugacije.
Drugo - zamolio bih vas da citate post a ne da vidite ono sto zelite da sam napisao.

Zasto ovo kazem - ima ljudi kao ja kojima je ovo hobi i nemaju bas vremena da se zezaju sa obradjivanjem raw-a i u gomilu situacija hoce da imaju odmah iz aparata fotku kako treba. Meni licno fotke iz Sony-a i Nikon-a koje direktno pravi nikako ne stimaju (pisao sam o tome ranije kada sam isprobavao iste - ma sta ja radio i kako podesio wb i slicno boje su bile daleko od onoga sto ja vidim svojim ocima). Mozda ja drugacije vidim od ostalih (sto je viralno dokazano sa haljinama nedavno ako se secate - da ljudi dramaticno razlicitu percepciju imaju), ali jednostavno meni te fotke uglavnom imaju cudan cast, e sad da ja sve opet to import u tipa LR pa da primenim cak i kao group neki correction mi stvarno ne pada napamet da gubim vreme. Ovako u 99% slucajeva kartica u stampac i print odmah i bez kompa...
 
Izgleda da moramo da ponavljamo do besvesti #2
Ovde skoro i da nema profesionalaca. Cinjenica da neko ume i da zaradi od svoje fotografije ga ne cini profesionalcem.
Dalje, ko je kupio dslr da bi se mangupirao okolo pred cicama/drustvom/sirimpublikumom (zaokruziti po potrebi) je bacio pare, jer pucanje jpeg-a sa opremom od par stotina/hiljada evra je cisto bacanje para. To kao da kupis sportski automobil kome je menjac zaglavljen u drugoj brzini. Ako ne umes da podesis wb
Ako nemas minimum vremena da se posvetis fotografiji, obradi i svemu sto ide uz to, sto je sa danasnjim softverom decija pesma, a ti brate lepo kupi kompakt od 250 evra, sa malo vecim senzorom i to je to. Mozda rezultati budu jos bolji, a i bice vise para u dzepu.
 
Marti mesas babe i zabe... Ja stvarno ne znam zasto si tako pun sebe sa svojim postovima i sto svaki post treba da bude uvreda prema drugome. Prvo odakle ti da se mangupiram ispred nekoga, fotkam iskljucivo porodicu i eventualno nekad prijatelje, i fotkam zato sto volim, a ne da se mangupiram. Zasto se ne moze pucati JPEG sa DSLR-om ako je sam po sebi upotrebljiv - ako hocu brzo da napravim par fotki i da ih odstampam a nemam vremena da palim komp i sve radim - zasto da ne, kada vec imam tu opremu? I reci mi koji ti kompakt moze da napravi fotku kao npr FF i 135/2 ili evo banalan primer - neki CROP i 50 1.8 - koji kompakt to moze da izvede, a isto tako da se na njega moze montirati i neki telephoto kada zatreba. Sama po sebi definicija compact aparata to ne dozvoljava jer nema izmenljive objektive... Takodje kako ce ko trositi pare je njegova stvar, i to si isto kritikovao @zajebanog vise puta da baca pare na opremu...
Ko je rekao da ne znam WB da podesim - ja kako god podesio WB na npr. Sony-u A6000 konkretno boje su bile of the mark. Da li je to onda moja greska, ili greska samog aparata?
 
Ne mesam ja babe ni zabe, niti babe i pomorandze! :d
Ako ti moj post shvatas kao licnu uvredu, sorry, ja gajim nekonvencionalan stil komunikacije ovde, ali svi koji me dugo i dobro poznaju, pre svega licno, znaju da ja ne gajim ni trunke malicioznosti prema drugima, vec samo beskrajno strpljenje (vidi X-Files Gizmo), da pomognem ljudima kad mislim da mogu.
Dalje, ne kazem ja da si ti kupio dslr iz pomenutih razloga vec kazem da svi oni koji su to uradili su bacili pare. Ovo za sportski automobil se sad direktno odnosi na tebe.
O besmislu pucanja jpeg-a umesto raw sa dslr ne bih da duzim, ima na netu sta hoces na tu temu. Ok je da to bude za neku priliku, ali da to bude dominantan nacin koriscenja, to je totalno bezveze.
Pokazi mi nekoga ko je kupio FF i 135L i puca jpeg, zeleo bih da upoznam taj mentalni sklop.
Sto se tice kompakta sa velikim senzorom i svetlim objektivima, da ja sad ne bih drvio ovde, ne mrzelo te, pogledaj po netu sta ljudi rade sa tim sokocalima, mozda nesto naucis.
Kad vec ne razumes prirodu, sustinu WB i ne umes da ga namestis, a ne postoji sokocalo iz ove klase kome se ne moze lepo namestiti WB, onda lepo pucaj raw, zaboravi na WB ali poradi na post skils.
Sve se opet na ovom forumu, kao i u ranijim slucajevima svede na neznanje i lenjost.
 
Pucam uvek raw+jpeg jer uvek hocu da imam raw ako ikad uhvatim vremena da post process nesto sto mi se svidja.

Postoji razlika izmedju lenjosti i manjka slobodnog vremena. To sto nemam vremena da kacim aparat, da cekam da ocita fotke i da biram sta da import, ili da import sve pa obradim ne znaci da sam lenj, nego jednostavno u gomili slucajeva je iz prostog razloga sto mi je ovo hobi, a trenutno glavni posao koji vodim se poceo razvijati kao lud tako da cu radije da spavam 4 sata dnevno nego da post process fotke i da spavam 3 sata...
 
Nazad
Vrh Dno