Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Da ne citam svih 100 strana unazad, mozda je vec neko pitao. Kakvi su vasi saveti Nikon D3300 vs Canon 1200D? Vidim po spec da je Nikon bolji, ali bih vise voleo ako je neko imao dodira sa oba pa da kaze svoje misljenje. Hvala ;)
 
Ja bih uzeo polovan 60D (u slucaju da planira da kupi neki novi od ta 2). :)
 
Da od ona dva sam planirao nove da uzmem, toliko finansije dozvoljavaju. A sto se tice objektiva, za pocetak onaj osnovni 18-55mm. A za kasnije cu da vidim... Videcu taj 60D kako se krece polovan.
 
Ovakve price se obicno pretvore u pakao, pa ne bih vise polemisao... ali Bokij, posle nekog vremena skapiras da je zapravo najbitnija stvar objektiv, telo je manje bitno... neces ti napraviti bolju fotku sa boljim telom, nego objektivom. I opet ono najvaznije, fotku pravis ti, ne aparat. Dzabati i full frame ako to ne ide.

Tako se opusti, i kupi sto pre aparat i uzivaj u svemu tome, jer je to zapravo poenta ;-)
 
U 2015. godini, u zivotu ne bih razmisljao o kupovini entry level DLSR vec iskljucivo o MILC varijanti.
 
Da ja biram a budzet je takav, zbog jeftinih objektiva (10-18 i 55-250) uzeo bih Canona. Razlike u telima su minimalne da bi tu mnogo razmisljao
 
@Marti Misterija: Konkretno koji MILC bi izabrao, a da se uklapa u budzet kao entry level DSLR (300-350eu)? Sto bi izabrao MILC pre SLR-a?

@Mladen: Slazem se za Canon zbog objektiva, jel bi uzeo nov 1200D ili dodao jos malo para za polovan 600D? Ili mislis da za pocetnika nema neke razlike u telu i da je bitnije da nauci da koristi aparat + koje objektive ima?

Oduvek sam hteo da udjem u photo vode, pa se raspitujem i citam/ucim po netu. Konacno imam uslove da uzmem sebi neki aparat i da pocnem da fotkam/ucim ^^

Otud niz pitanja :D
 
Ako gledate milc, jurite sony nex 3 ili nex 5 polovan, cena 200-300e sa 18-55 ili 16-50 objektivom. Pojave se po oglasima povremeno.
 
Kakav Nikon i kakav MILC, najisplativiji vam je Canon zbog objektiva kojih su široko zastupljeni i jeftini. Zašto da eksperimentišete, skupi se lepo novac i uzme 600D, ispod toga uopšte ne treba da se ide.
 
Kakav Nikon i kakav MILC, najisplativiji vam je Canon zbog objektiva kojih su široko zastupljeni i jeftini. Zašto da eksperimentišete, skupi se lepo novac i uzme 600D, ispod toga uopšte ne treba da se ide.

Koji je objektiv isplatljiviji za Canon? Ja bih bas kao jeftiniju varijantu isao na Nikon zbog 35mm 1.8G koji ne mora da skida i plus 18-55mm, takojde 50mm 1.8G je neuporedivo bolji od Canon varijante.
 
Malo slicna dilema, da li mi vrijedi prelaziti sa 1100D na 700D ..ili za to para uzeti objektiv-dva i nekada kada se bude imalo vise para ici na nesto "konkretnije" ?

Najbitnija mi je razlika u kvaliteti fotografije. Fleksibilni touch screen je cool, prikljucak za mic, bolji grip itd. takodjer ali mi ne igra neku ulogu u mom korištenju. Senzori su manje-više isti osim sto su radi veceg broja "piskela" 700D fotografije nesto detaljnije, ipak se dvoumim. U razlicitim su klasama ali ne znam ..opet je mozda cak 600D logicniji izbor radi identicnog senzora kao kod 700D.

Znaci sve stvari poput ekrana, gripa, videa i mikrofona mi ne igraju ulogu. Iskljucivo me interesuje kvaliteta fotografije.
 
Poslednja izmena:
Krop ko svaki krop. Ako ces da fotkas u raw razlike su mikronske. Za pocetak bi preporucio 600d polovan i novi kit objektiv 18-55 stm koji je fenomenalan. Kao i 50mm stm. Sve skupa bi bilo negde oko 400e. Milc ispod sony a5100 nebih ni gledao. I njegovo vreme tek dolazi. Mislim na milc.
 
Malo slicna dilema, da li mi vrijedi prelaziti sa 1100D na 700D ..ili za to para uzeti objektiv-dva i nekada kada se bude imalo vise para ici na nesto "konkretnije" ?

Najbitnija mi je razlika u kvaliteti fotografije. Fleksibilni touch screen je cool, prikljucak za mic, bolji grip itd. takodjer ali mi ne igra neku ulogu u mom korištenju. Senzori su manje-više isti osim sto su radi veceg broja "piskela" 700D fotografije nesto detaljnije, ipak se dvoumim. U razlicitim su klasama ali ne znam ..opet je mozda cak 600D logicniji izbor radi identicnog senzora kao kod 700D.

Znaci sve stvari poput ekrana, gripa, videa i mikrofona mi ne igraju ulogu. Iskljucivo me interesuje kvaliteta fotografije.

Ja sam sa 1100D presao na 7D jer sam ga uzeo za jako malo para, a jedan od razloga je bio pouzdaniji fokus jer sam povremeno fotkao rukomet tada i bratovog klinca. Ja ti ne bih savetovao 700D a pogotovo ako ti ne treba pouzdaniji fokus. Ili stekaj za full frame (cak i 5D mk1) ili kupuj prime-ove neke - to ti je mnogo pametniji izbor.
 
Tako sam i ja razmišljao, zato se dvoumim pa reko da pitam za drugo mišljenje. Kako kolega gore kaze, krop kao krop.. na papiru su mi mizerne razlike pa vjerujem reko i u praksi.

Sa fokusom sam zadovoljan i ako nisam fotkao neku "live akciju".

Suma sumarum, jjedini osjetni prelazak sa 1100D je full frame sto se kvalitete fotografije tice ? Gledao sam 5D mk1. To mi je bilo prvo.. ali, staro je to za polovnu kupovinu. Ako bi nasao od nekoga ko je zaista pouzdan, moglo bi proci. Ali deset godina nije malo posebno sto je najvjerovatnije bio u PRO rukama gdje je maksimalno iskorišten.

Mene i to najvise vuce, uzeti prime objektiv za te novce ali sam ujedno i razmišljao ..da li je moguc neki upgrade.
 
Ovo i mene zanima.
Da li ima realne razlike izmedju npr. 1200D i 600D, ili su objektivi vazniji? Ili je "krop ko krop".

Kako kaze Gizmo, ne treba ici ispod 600D - ali jel bi ja, kao pocetnik, imao vise koristi od 600D + kit ili 1200D + kit + neki prime (50mm npr.)?
Koristi u smislu ucenja i ulaska u foto svet.
 
Ovo i mene zanima.
Da li ima realne razlike izmedju npr. 1200D i 600D, ili su objektivi vazniji? Ili je "krop ko krop".

Kako kaze Gizmo, ne treba ici ispod 600D - ali jel bi ja, kao pocetnik, imao vise koristi od 600D + kit ili 1200D + kit + neki prime (50mm npr.)?
Koristi u smislu ucenja i ulaska u foto svet.

To o čemu pričaš je stvar ličnog izbora.Generalno akcenat treba da bude na objektivu za početak.Dok ti naučiš osnovne stvari dovoljan je i 1200D.Sad imaš ljudi koji su pri novcu pa odmah uzimaju jače varijante.Recimo Zajebani je odmah krenuo na kvalitetniju opremu,ja sam sa druge strane išao na MILC(eos M) u rangu 600D.Sad za 450e ima isti kit sa 18-55-icom i 22-om.Što je bila misaona imenica kad sam ja kupovao aparat...
 
Kakav Nikon i kakav MILC, najisplativiji vam je Canon zbog objektiva kojih su široko zastupljeni i jeftini. Zašto da eksperimentišete, skupi se lepo novac i uzme 600D, ispod toga uopšte ne treba da se ide.
Razlike u cijenama objektiva koji su dostupni običnim smrtnicima su neznatne.
Zastupljenost je argument koji ima osnova.
 
To bas i nije istina. UWA (10-18) za Canon je extra povoljan, Nikon tako nesto nema. 50ica STM je 125e, za Nikon 50ica 50e vise, 85ica Canon je 150e jeftinija... Tu su i extra jeftini 55-250, 40mm, dovoljno da se pocetnik na cropu pokrije svim objektivima koji mu trebaju. Da, fali 35ica 1.8 i to je jedino gde je Nikon trenutno bolji
 
^Onako na brzinu vidjeh da je razlika između 50mm cijelih 16€ :)
Poslje toga ovo ostalo nisam provjeravao.
 
Kakav Nikon i kakav MILC, najisplativiji vam je Canon zbog objektiva kojih su široko zastupljeni i jeftini. Zašto da eksperimentišete, skupi se lepo novac i uzme 600D, ispod toga uopšte ne treba da se ide.
ne znam bas. to sto si napisao stoji. ali ja za iste pare za koje se valja polovan 600d kome je isisana dusa mogu da kupim nov d3300 sa novim kit objektivom. hteo bi ja canon, ali mislim da to nece biti moguce.
 
^pogresno kapiras ako mislis u startu da je svakom polovnom DSLR aparatu poput 600D u ovom trenutku isisana dusa kako vec kazes, to apsolutno nije tacno i ne mora da znaci u ogromnom broju primera.
 
zomg nisam ja rekao da mu je isisana dusa jer je star ili ne znam sta vec, nego da mu je neko pre mene izvadio dusu- tj. mnogo ga koristio.
 
Sta god da si mislio to nema veze sa realnoscu. 600d kupuju amateri, amaterski ga i koriste i to je daleko od toga da je aparatu izvadjena dusa. Profesionalci unistavaju aparate, amaterima aparat uglavnom stoji nekoriscen
 
Ed, nisi u pravu ovog puta. Ja sam uzeo 600D za 290 evra, posle par meseci za toliko i prodao, imao je ispod 10k okidanja, bukvalno nov bio, taj broj okidanja nije ništa za DSLR. Ima takvih oglasa koliko hoćeš, ljudi kupe, malo koriste, batale ili pređu na nešto ozbiljnije, to su novi aparati u suštini, daleko od toga da im je vađena duša.
 
Sta god da si mislio to nema veze sa realnoscu. 600d kupuju amateri, amaterski ga i koriste i to je daleko od toga da je aparatu izvadjena dusa. Profesionalci unistavaju aparate, amaterima aparat uglavnom stoji nekoriscen

Ako se pod profesinalci podrazumevaju samo svadvari i reportreri onda da. Mada i to je diskutabilno. Ne vidim sto bi neko unistavao aparat koji mu donosi pare.

A sto se tice canona tu su i jeftine 24mm i 40mm f2.8 stm palacinke.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno