Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Aha, hvala za info. Dobro, znaci cenovno ima prednost. A sad sto se same fotogragije tice, ako moze neko da odgovori.
 
D 5200 ima 1080/60 ili 50, dok d700 daje 1080/30 ili 25. Nikon ima po defaultu audio level meter (izuzetno važno za snimanje tona), dok kod canona moraš da instaliras magic lantern da bi to dobio. Malo je brzi fokus.
Eto, to su dva-tri argumenta koja udu u prilog Nikonu.

60/50 fps je interlaced. Znaci...

minoru-3D-row-interlaced.jpg


Ima i 700D audio level meters bez ML, a sa ML (koji ne postoji za Nikon) dobija jos svastanesto.

soundlevels.jpg


Dokle god je AF prilikom snimanja videa kontrastni, to je prakticno neupotrebljivo jer fokus seta s kraja na kraj dok ne ubode gde treba (plus to ce u uslovima slabe vidljivost setati puno puta napred/nazad i verovatno nece ni naci fokus). A i zbog plitkog DOF-a velikih senzora tesko da ce aparat znati gde zelis da bude fokusirano, tj. nije tako jednostavno kao kod video kamera sa majusnim senzorima gde u fokusu moze da bude sve od metar ipo do beskonacno.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
A cek, jasno mi je da na brzim objektivima sa plicim dof-om autofokus radi traljavo. Takodje mi je jasno da se pri snimanju spota/filma prave markeri za focus tacke i da se u toku snimanja fokus menja prema tim predefinisanim markerima. Ono sto mi nije jasno kako neko u kucnoj radinosti da snimi ad-hoc video sa manualnim fokusiranjem a bez focus peakinga?
 
@n1tro, nemoj da razmishljas o 60D ako mozes da dobacis do 5D2. Najbolje da prodas sve, kupis 5D2 i za ostatak jedan ili dva prajma, ili neki zum, zavisi koliko kesa imas. U svakom slucaju sa najgorim objektivima ces dobiti duplo bolju sliku, prajmovi ce te kostati mnogo manje, imaces bolji highiso, bolji video, bolju ergonomiju...

Videcu onda.
Imam 1100D sto je presao 6k
i 18-55 IS II
Sigmu 17-50 2.8 EX DG OS HSM (nova je 660 u najjeftinijoj radnji, a ovoj ce sad godinu dana, mislim da je jos pod garancijom)
Canon 55-250 IS II
i Heliosa sa adapterom hahaha

Mislim da bi sve to tesko rasprodao za ok pare :/
Tj. preciznije mislim da bi trebao da doplatim solidno za 5D mk2 a onda jos doplatim za prime-ove. :d
 
@Jox: A zasto bez focus peaking-a? Instaliras lepo ML i sa FP sebi olaksas. A bez... jeste igranka, al vremenom nabacis skills-e i budes dosta uspesniji. Mozes da uzmes i nesto ovako pa osim sto ces imati uvecanu sliku LCD-a radi preciznijeg i lakseg nalazenja fokusa, imaces i trecu tacku na koju ce ti biti oslonjen aparat (dve ruke + glava) pa ce ti i sami snimci biti stabilniji.

Jeste snimanje DSLR-om komplikovanije od "point&shot" kamera, ali i krajni rezultat bude bolji :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif


P.S. Mislim da 700D s obzirom da ima touchscreen, ima i mogucnost prstom da dodirnem gde hocu da mi fokusira. Nisam probao bas konkretno 700D, ali na 70D to radi vise nego odlicno :) (s tim sto 70D nije trenutno ovde u prici).
 
Delimicno pitam zbog sebe, ali me vise zanima genericni slucaj, jer npr nema MLa za 100D, a i Canon sigurno nije predvideo da instaliras ML za snimanje filmova.
Sa druge strane, 100D ima touch to focus i to stvarno radi fino, ali me zanima kako manuelno... moracu da se poigram sa time
 
jox, i ja imam 100d, i iako je reklamiran kao najbolji do sada model sa hibridnim fokusom u klasi tesko to ide... ne znam kako je na 70d koji bi trebalo da je bolji ali na 100d to i dalje nije idealno...
i ima smisla samo sa STM objektivima...
 
@Jox: Uh, onda bas bedak za ML. Jedino tako na touch (meni se to mnogo dopada) ili da usavrsavas vestinu rucno, ili da se pripomognes onim sokocalom sa linka.

@PlayStation: Ne znam da li je na 100D losiji (na 70D bolji) al meni na 70D to odlicno radi i na 17-55 f2.8 IS i na prvoj verziji 18-135 IS (znaci ne STM). Sigurno da je STM jos brzi i tisi, al meni je i ovo super :) Prati ono sto mu odredim, a ako i pobegne, opet mu touch-nem i ponovo prati. Fina zabava :D

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
D 5200 ima 1080/60 ili 50, dok d700 daje 1080/30 ili 25. Nikon ima po defaultu audio level meter (izuzetno važno za snimanje tona), dok kod canona moraš da instaliras magic lantern da bi to dobio. Malo je brzi fokus.
Eto, to su dva-tri argumenta koja udu u prilog Nikonu.

Nije to bas tako jednostavno uporediti na papiru. Recimo, komande i ergonomija za video je neuporedivo najbitnija stvar kod snimanja DSLRom, jer i onaj najbolji nije pravljen prvenstveno za video, jer to je fotoaparat. Drugo, rece ti Kiza da 700D po defaultu ima podesavanje audio levela, a uz magic lantern dobijes gomilu dodatnih opcija koj Nikon i ne moze da ima, i ML nije nikakva filozofija, instalira se za pola minuta i posle toga ne razmishljas o njemu, ponasa se i stabilan je kao originalni softver, ja ga koristim u ozbiljnim placenim snimanjima i nikada me nije zeznuo zbog nestabilnosti itd.

Sto se fokusa tice, D5200 ima potpuno neupotrebljiv AF u toku videa, dok je 700D jedan od retkih DSLRova koji fokusira kao neka kamera, i to imaju samo noviji Canoni, svi ostali su kao i Nikon, neupotrebljivi.

Sto se tice 1080p/60, to jeste prednost Nikona, jedina prednost koju on ima, ali nije dovoljna da ne kupis Canona koji je u svemu ostalom daleko bolji...
 
Poslednja izmena:
Hteo si da kazes 70D?
Moj glas podrske za ML. Koristio sam ga nekada davno na prozumeru, koristio sam ga na 50D... Sjajna stvar za onoga ko ume da iskoristi brdo dodatnih opcija. ML cini aparat daleko funkcionalnijim od onoga sto nam je Canon ponudio ;)
 
Istripovao sam se da i 700D ima dual pixel AF, ali nema, oba imaju neupotrebljiv fokus, prvi je 70D...

Sto se MLa tice, tu uglavnom ima 3 opcije koje ti trebaju, ostala gomila je tu samo da smeta, ali ako ti trebaju te 3 opcije, isplati se :)
 
Vreme je za moj prvi DSLR foto aparat! :))) U velikoj sam dilemi koji izabrati, pa se javljam vama ovde u cilju i nadi da cete mi pomoci u odluci pri pravom izboru istog. S obzirom da nisam imala prilike da ih koristim, mada sam uvek imala preveliku zelju, jer jako volim fotografiju i kazu mi da imam oko za istu. ;) Voljna sam da ucim i naucim drazi koje ovi foto aparati mogu da pruze. Ovako, naglasila bih da zelim iskljucivo NOV dslr. Budzet mi je od 350 do 400 e maksimum. Do sada sam bila zadovoljni korisnik Nikon aparata, pa mislim da bih nastavila sa njima. Oko mi je palo na ove modele : http://itsvet.com/proizvod/nikon-d3100-+-objektiv-18-55mm-vr/comp_tehn_camera/30/958 , http://itsvet.com/proizvod/nikon-d3200-+-18-55mm-vr-ii/comp_tehn_camera/30/1297 , http://itsvet.com/proizvod/nikon-d3200-+-18-55vr/comp_tehn_camera/30/1288 . Sta mislite o njima? Dajte neki svoj predlog ili misljenje u vezi njih ili sasvim drugih modela. Veliki pozdrav!
 
Mislim da je izmedju ta tri svejedno,isto je to u praksi.
 
Ima samo realnih i nerealnih boja, i loseg izbora objektiva :d
 
Poslednja izmena:
Hvala puno na odgovorima! Mislim da cu ovih dana u kupovinu D3200 ili ću možda ipak sačekati neki novogodišnji popust, mada čisto sumnjam da će ih biti! Veliki pozdrav!
 
Ja lično imam d7000 i vrijedi svake pare, ali da sada opet kupujem preskočio bi svaki crop i odmah isao na FF.
 
^^
Iskustvo je skola koja se placa.

Za pocetnike bilo kakav dslr , po mogunosti polovan, ne trositi puno sredstava na telo za svaki slucaj. Pa ako se zagrize - onda teraj dalje, lako se odluciti da li FF ili crop, koji objektivi , blicevi, itd kad se stekne prakticno znanje ;)
Ni jedan pocetnik nece biti ogranicen velicinom senzora, koliko nedostatkom svojih vestina i znanja.

Sa druge strane, ja da sad uzimam prvi DSLR verovatno bi uzeo 6D i to nov :d

Salu na stranu, pametno bi bilo 30 % - 40 % sredstava uloziti u telo a sve ostalo u stakla. Ali tesko je to uciniti kada se pocinje, gotovo nemoguce bez ikakvog iskustva.
 
^Kada je budžet 1000€ teško je za 30-40% uzeti tijelo, posebno jer za ostatak možeš uzeti 1 objektiv i ona to opet ispadne neka kit varijanta.
Najbolja kupovina je ako se naleti na FF tijelo od poznatog prodavca (iz okruženja) jer su nova jakooo skupa za naše uslove.
S druge strane i samo tijelo se rijetko mjenja 4-5 godina, a može i duže jer nove tehnologije u DSLR svijetu su uglavnom šminka :)
 
Hvala puno na odgovorima! Mislim da cu ovih dana u kupovinu D3200 ili ću možda ipak sačekati neki novogodišnji popust, mada čisto sumnjam da će ih biti! Veliki pozdrav!
Ako ti ne treba video - ne razmisljaj nego 5D mk1 i nekako skrpi za neki jeftiniji objektiv. Ako ne zelis nesto toliko staro (mada po meni nema boljeg izbora za te pare) a hoces neki "noviji" kit, gledaj oglase i kupi neki Nikon ili Canon sa kit objektivom koji nisu skoro korisceni i/ili su pod garancijom. Njima brzo pada cena i proci ces mnogo jeftinije. Primera radi ja cu uskoro prodavati 1100D + 18-55 IS II + vrv Helios 44-2 sa adapterom za 200eur i sve je u super stanju, dok 1100D i 18-55 III (koja nema IS) + torba za aparat u radnjama kostaju uglavnom 39 990. Takodje kod "madjara" imas jeftino 1200D, ali to ti je sve manje vise isto. Zato opet ti savetujem pogledaj mozda D3100 ili 1100D po oglasima po netu sa kit objektivom i to pazari i prodji skoro duplo jeftinije a dobijas skoro isto, ili 5D mk1.
Jedino sto cu ti reci da na D3100, D3200, 1100D, 1200D, 100D i slicnim modelima su uzasno mala i mracna trazila izmedju ostalih problema, ali to ce te za pocetak najvise nervirati...
 
Jedino sto cu ti reci da na D3100, D3200, 1100D, 1200D, 100D i slicnim modelima su uzasno mala i mracna trazila izmedju ostalih problema, ali to ce te za pocetak najvise nervirati...

Ovo je potpuno tacno :D

Inace,posedujem D3200 , 18-55, 55-200 wireless remote, dve torbe, kupljene u AMerici za 650$ total... Aparat je dobar,ali kao sto kolega kaze ,malo je trazilo i mracno :D
 
Poslednja izmena od urednika:
driver/n1tr0
Glede audio-levela loše sam se izrazio - hteo sam reći audio level se ne pokazuje na displeju tokom snimanja. To je ipak važna informacija, jer je u videu ton jednako važan koliko i slika . Ok, problem se dešava uz pomoć ML, ali on je ipak bagovit.
Uostalom, razlike između ova dva aparata su zaista male - i često se takva dilema rešava prosto - il si fan nikona, il si fan canona.

Ja sam to rešio tako što sam se pre par dana ponovio Canonom eos m. Gotivan mališa :smoke:
 
Moze jedan brzinski savet sta je bolje pazariti... Canon 1100d sa kit obj. 18-55 IS II ili Nikon D3100 sa kit obj. 18-55 VR? I jedan i drugi su polovnjaci sa ispod 10k okidanja za u evro istu cifru? Nista mi vise od toga ne treba u ovom trenutku nego jedino izbor iskusnijih da li canon ili nikon.
Hvala u napred.. :)
 
Meni je dilema Canon 600d ili Canon 60d.
Amater, voljan da uci, sa budzetom 450-500e. Koristio prosumer pa zeli da predje na DSLR.
Za ove pare 600d sa bar dva objektiva a 60d samo telo, naravno polovno.
Imam velike sake tako da predpostavljem da ce 60d bolje lezati. Neki savet izmedju ova dva.
Posedujem i dva objektiva od analognog Canona ali to pretpostavljem nije bas upotrebljivo...
 
Pazari lepo 600d i dva objektiva, sa njime ces nauciti vise nego sa 60d bez objektiva! :d
 
Citam ove stranice i ne snalazim se bas najbolje po ovom pitanju, ali znam sta mi treba :p

Budzet do 500e nov ili polovan. Zanima me aparat sto jednostavniji za koriscenje, da nemoram gotovo uopste da se cimam oko nekih podesvanja itd. Da moze upravo bez tog cimanja da se koristi na dnevnom svetlu, i u salabo osvetljenom prostoru, a da slike budu pristojnog kvaliteta. Da li tako nesto postoji i sta bi ste mi preporucili da uzmem. Koja kombinacija tela i objektiva za ovo sto zelim. Jasno je da ne zalim neki spektakl, ali ne zelim ni neki krsic koji je na nivou mobilnog telefona :D:p

Pre svega je bitno jednostavno korsicneje, ako hocu nesto da uslikam jednostavno uzmem aparat slikam, i ta slika bude dobrog kvaliteta :)

Imam nameru malo da se edukujem, ali to zavisi od slobodnog vremna, za sad mi treba ovako nesto pa cu se na tom takvom aparatu uciti koliko to sam uredjaj dozvoljava...
 
550D + 18-55 IS mozes da nadjes za 300-350 evradi.

Takodje i ove tri knjizice dobro iscitas i proucis - 1, 2, 3, pa ces onda da vidis u kom ces pravcu dalje da ides i spucas ostatak love do 500 (da li ces da zamenis taj 18-55 za 18-135, da li ces na 18-55 dodati jos 55-250, da li ces 18-55 zameniti za Tamron 17-50 2.8, da li ces uzeti 50icu 1.8, stativ, blic... ili ces sve to da spakujes nazad u oglase i krenes da se bavis pecanjem)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Nazad
Vrh Dno