Šta je novo?

Laptop Kupovina laptopa 55.000-75.000 dinara

Koji laptop kupiti?

hesselink

Zapažen
Učlanjen(a)
28.06.2022
Poruke
1
Poena
11
Nakon nekoliko godina korišćenja laptopa Lenovo B50-80: Intel Core i3-5005U / Intel HD Graphics 5500 / SSD 128GB / RAM 6GB, osetio sam da je vreme za određene promene. Prethodni period sam proveo u informatičkoj hibernaciji, tako da nisam pomno pratio promene na tržištu. Svaki savet je dobrodošao, pogotovo oni u kojima se sugeriše da se sačeka sa kupovinom nekoliko meseci ili godinu dana.

Glavni razlozi i želje za kupovinom su sledeći:
  • Baterija je pri kraju svog životnog veka
  • Streaming servisi postaju svakodnevnica, pri većem kvalitetu slike se događaju bagovi, pregrevanje (u dozvoljenim okvirima), black screen (nakon promene kanala, izlaska iz full screena, kao i tokom multitaskinga)
  • Želja za korišćenjem programa/igrica (npr. Football Manager) koje integrisana grafička karta može da istrpi
  • Laptop je redovno održavan i servisiran, ali procesi i tehnologije očigledno postaju sve veće opterećenje za njega

Okvirni budžet: 55-75k

Na našem tržištu je sve češća konfiguracija koja uključuje AMD Ryzen procesore (npr. AMD Ryzen 5 5500U, Hexa Core) o kojima nemam nikakve informacije i ne znam kako ih uporediti sa Intel i3/i5 za koje imam kakvu-takvu sliku o njhovim mogućnostima, stoga vas molim za neke savete po tom pitanju.
 
Postojeca ram 8gb je zalemljena,po testu treba da postoji prazan slot.To je manji problem od loseg ekrana,sa losim uglovima gledanja.Kod jeftinijeg HP obicno ugradjuju los ekran,hladjenje je valjda standardno lose.
 
Hlađenje je ok na topm laptopu, ne greje se ovaj procesor. Najveća mana HP-a je što USB-C nije i PD/DP. Ali sve zavisi od potreba korisnika
Видим колико има ситне и мале отворе за излаз ваздуха па нисам баш сигуран какво му је хлађење. Тај модел HP-a није за неки захтевнији рад типа играње игара.
HP има сиромашнија подешавања хлађења у биосу у односу на Леново. Писао је неко пре месец дана да му се један HP лаптоп доста греје, а био је у буџетској класи.
 
Necu ga ja koristiti nego drugar.Samo on je totalno nezahtevan korisnik.Ovo ce mu biti prvi laptop koji ce koristiti.
Tako da neki njegovi utisci nisu neko relevantno merilo,obzirom da mu je ovo uopste prvi racunar.
On ce ga koristiti samo za surf po netu i gledanje po nekog filma a to priznacete i nije nesto zahtevno.
 
Ово су буџетски гејминг лаптопови па бих избегао то. Квалитетни гејминг лаптопови су скупљи. Једино да повећаш буџет и чекаш неко снижење за поједине Легион моделе.
A kakav je taj laptop za redovnu upotrebu? ( bez igrica) ali sa obradom audio/video .mislim na papiru mi performasne deluju ok
 
Ništa mu ne fali ali to je samo moje mišljenje za taj budžet, čak sam ga malo i koristio.
Za ozbiljan gaming je glupo pričati o laptopu u nekom zdravorazumskom cenovnom rangu.
Čitao sam recenziju, i greje se, ali 100 % opterećenje pravi od bilo čega kuvalo za kafu.
Imam godinama i5 4-te generacije sa 920m pa se greje kada puste gta v. Normalno da se greje i eto greje se godinama.
Meni za te pare je dosta bolja kupovina od bilo čega ali bio ja dodao još jedan štap ram memorije.
 
A kakav je taj laptop za redovnu upotrebu? ( bez igrica) ali sa obradom audio/video .mislim na papiru mi performasne deluju ok
Ако мислиш на комплексну аудио видео обраду, то захтева јаку машину. Не баш као да играш игре али опет захтева нешто јаче.
У тој буџетској класи најтеже је наћи добру израду пластике и добро хлађење.
Све је то доста компликовано, један лаптоп има слабији процесор, други има бољи екран, трећи има слабији квалитет израде. Све зависи ко се за шта определи. Тешко може све заједно за мале паре.
Поједини лаптопови се прегревају, у том смислу да процесор достиже 85 - 90 степени врло брзо.
 
a kakavo je mišljenje članova za ovaj laptop ?

takođe kakav je Del u poređenju sa HPom ili lenovom ?
 
Već duže vreme mi izlazi reklama za ovaj Asus laptop za 65k, deluje kao dobra ponuda:


i5-1135G7 2.4GHz, 16 GB Rama, 512 GB SSD
 
a kakavo je mišljenje članova za ovaj laptop ?

takođe kakav je Del u poređenju sa HPom ili lenovom ?
Ovaj kosta 100k a tema je laptop 55k-75k. Ali vec kada smo tu, dobar ekran, ali slabiji procesor i samo 8GB Rama. Mislim da je previse za tu cenu.
Već duže vreme mi izlazi reklama za ovaj Asus laptop za 65k, deluje kao dobra ponuda:


i5-1135G7 2.4GHz, 16 GB Rama, 512 GB SSD

Da li je ovo plasticno ili metalno kuciste? Inace dobar ekran, 16GB RAM i 512SSD, sto je ok za te pare. Po mom misljenju slabiji procesor, ali verujem da ima onih kojima ce 4/8 da zavrsava posao (sve zavisi kakve su im potrebe). Bilo bi lepo da ga neko testira i sa Win11 i da javi da li u tom OS omogucava komforan rad.
 
a kakavo je mišljenje članova za ovaj laptop ?

takođe kakav je Del u poređenju sa HPom ili lenovom ?
Жалили су се да се прегрева и да без већег труда процесор дође до 90 степени. Не знам да ли је тај модел али био је са AMD процесором.
Сада се гледају модели, нема више оно боља и лошија фирма, свака фирма има лоше моделе.
Мени се свиђа Lenovo подешавање у биосу - како ће се одвијати хлађење процесора. Такође ми се и допада бирање количине дељене меморије.
То нема баш увек на моделима других произвођача.
Нпр. одабереш да графичка заузме 2 гигабајта RAM, кад ти не треба, смањиш је у биосу на 512. Згодно, исто као и што се може наместити "inteligent cooling" и "powersave" као методи хлађења (у биосу, на Ленову).
Već duže vreme mi izlazi reklama za ovaj Asus laptop za 65k, deluje kao dobra ponuda:


i5-1135G7 2.4GHz, 16 GB Rama, 512 GB SSD
Застарео процесор, не знам да ли ти то значи ? Провери рецензије на јутујубу, какав је квалитет израде.

Da li je ovo plasticno ili metalno kuciste? Inace dobar ekran, 16GB RAM i 512SSD, sto je ok za te pare
Нема металног кућишта у рангу до 75.000 динара.
У суштини све се своди на врзино коло - неки лаптоп има добро хлађење, неки има добру израду, неки има добар процесор, неки добар екран.
До 75.000 не може све заједно, па треба бирати приоритете.
 
Lenovo Ideapad 5 ima metalno kućište i osvetljenu tastaturu.
Погрешио сам, у праву си. Мислиш на модел 5500u за 72000 динара ? Превише је то новца за тако слаб процесор. А и екран је такође слаб. Штета за тако добру конфигурацију такав процесор, па тај процесор се уграђује у конфигурације од 50.000 динара.
Verzija sa 5500U i 8GB je 70k, a sa 16GB je 77k u radnji čije im počinje na G.
Inače, ja sam ga kupio nedavno dok je bila akcija 25% na laptopove a sada je 2k jeftiji.
Те радње, да их не помињемо, кад намиришу да нешто иде, одвале му цену у небеса, тако да боље да не почињемо о ценама.
5700u у верзији v15 g2 Леново се могао наћи за 62.000 динара (колико и вреди), док је сада најјефтинија цена 85000 динара.
Лаптоп са два USB порта и тако слабим екраном не би смело да кошта толико пуно.
Сам лаптоп има предности и мана, али да не ширимо причу.
Ови наши много повећају цену без разлога.
Па могло је да се бира за 68.000 динара код кога хоћеш да купиш 5700u V15 G2, a сад је 68000 само санак пусти везано за тај процесор.
 
Poslednja izmena:
Ovaj kosta 100k a tema je laptop 55k-75k. Ali vec kada smo tu, dobar ekran, ali slabiji procesor i samo 8GB Rama. Mislim da je previse za tu cenu.


Da li je ovo plasticno ili metalno kuciste? Inace dobar ekran, 16GB RAM i 512SSD, sto je ok za te pare. Po mom misljenju slabiji procesor, ali verujem da ima onih kojima ce 4/8 da zavrsava posao (sve zavisi kakve su im potrebe). Bilo bi lepo da ga neko testira i sa Win11 i da javi da li u tom OS omogucava komforan rad.
svaki savet je dobrodošao ,a ima ga za 73 K tako da spada u temu
 

Ekran nije nesta kao i vecina u ovoj klasi.
Ali R7 5825U je procesor iz prosle godine, 8/16, 16MB L3 cache-a, 2Ghz/4.5Ghz u turbo mode-u. Ako kasnije dokupis stik od 16GB DDR4 SODIMM (ima za 4300dinara) nisam siguran da za ovu cenu od 71k sada mozes naci nesta bolje.

 


Setuj Performance mode u BIOS-u, ulazis sa F2 (ili F2+Fn).
Ekran jeste los.
Instaliraj Win11.
Bilo bi dobro da dodas i jedan stik od 8GB ili 16GB kada budes u mogucnosti.
Javi nam se kasnije da preneses kakvi su ti utisci.

 
Setuj Performance mode u BIOS-u, ulazis sa F2 (ili F2+Fn).
Ekran jeste los.
Instaliraj Win11.
Bilo bi dobro da dodas i jedan stik od 8GB ili 16GB kada budes u mogucnosti.
Javi nam se kasnije da preneses kakvi su ti utisci.

Не може стик од 16, максимум RAM-a је 16. Не може се отварати без сервиса.
Ја имам овај модел неколико месеци, питајте шта вас занима.
 
Не може стик од 16, максимум RAM-a је 16. Не може се отварати без сервиса.
Ја имам овај модел неколико месеци, питајте шта вас занима.

Da slazem se za servis i garanciju.

Za 16GB stik po oficijelnoj Lenovo dokumentacija da, zato sto:
"The max memory is based on the test results with current Lenovo® memory offerings. The system may support more memory as the technology develops. "

Chipset i procesor nisu ograniceni time na V14 i V15, tako da izgleda da ima onih koji su svoje 5500u/5700u sisteme upgradeovali na 36GB/40GB ( mora da bude 3200Mhz SODIMM DDR4 memorijski modul):


Evo ovde i u prodaji isti sistem kao moj ali sa 40GB RAM (zamenili stik od 8GB RAM):

 
^
Skoro godinu dana je proslo, tek sada sam upgradeovao memoriju na laptopu zbog posla.
Kupio sam 32GB DDR4 stik (Transcend JM3200HSE-32G). Stik je 3200 sto je preporuka po Lenovo specifikaciji.
Sistem sada prijavljuje 40GB memorije ukupno, 38GB raspolozivo (2GB je rezervisano od strane video podsistema).
Sve radi 100%. Nadam se da ce nekome da koriste ove informacije ako bude planirao i da on updgraduje svoj sistem.
 

Prilozi

  • newmemory40gb1.png
    newmemory40gb1.png
    295.6 KB · Pregleda: 20
Nazad
Vrh Dno