Šta je novo?

Laptop Kupovina laptopa 55.000-75.000 dinara

Koji laptop kupiti?

hesselink

Zapažen
Učlanjen(a)
28.06.2022
Poruke
4
Poena
11
Nakon nekoliko godina korišćenja laptopa Lenovo B50-80: Intel Core i3-5005U / Intel HD Graphics 5500 / SSD 128GB / RAM 6GB, osetio sam da je vreme za određene promene. Prethodni period sam proveo u informatičkoj hibernaciji, tako da nisam pomno pratio promene na tržištu. Svaki savet je dobrodošao, pogotovo oni u kojima se sugeriše da se sačeka sa kupovinom nekoliko meseci ili godinu dana.

Glavni razlozi i želje za kupovinom su sledeći:
  • Baterija je pri kraju svog životnog veka
  • Streaming servisi postaju svakodnevnica, pri većem kvalitetu slike se događaju bagovi, pregrevanje (u dozvoljenim okvirima), black screen (nakon promene kanala, izlaska iz full screena, kao i tokom multitaskinga)
  • Želja za korišćenjem programa/igrica (npr. Football Manager) koje integrisana grafička karta može da istrpi
  • Laptop je redovno održavan i servisiran, ali procesi i tehnologije očigledno postaju sve veće opterećenje za njega

Okvirni budžet: 55-75k

Na našem tržištu je sve češća konfiguracija koja uključuje AMD Ryzen procesore (npr. AMD Ryzen 5 5500U, Hexa Core) o kojima nemam nikakve informacije i ne znam kako ih uporediti sa Intel i3/i5 za koje imam kakvu-takvu sliku o njhovim mogućnostima, stoga vas molim za neke savete po tom pitanju.
 
Prodaje kolega na forumu MacBook Air M1 za 85K. Dodaj malo novca i imaces top masinu na duze staze. Bolji laptop ne postoji.
 
Dvoumim se da uzmem klincima:
Nešto pametno a da nije integrisana grafika ne mogu da nađem, jeste da je malo preko navedene cifre. Ništa pametnije ne nalazim.
Ово су буџетски гејминг лаптопови па бих избегао то. Квалитетни гејминг лаптопови су скупљи. Једино да повећаш буџет и чекаш неко снижење за поједине Легион моделе.
 
Ideapad 3 gaming je na popustu bio 90k,za Legion cena oko 150k.Imam tuf a17 sa rizen 4600h,ostalo isto i cena 90k,gura sve igrice.Uostalom namenjeno klincima .
 
Ideapad 3 gaming je na popustu bio 90k,za Legion cena oko 150k.Imam tuf a17 sa rizen 4600h,ostalo isto i cena 90k,gura sve igrice.Uostalom namenjeno klincima .
Извини али бијеш изгубљену битку. Треба ти конзола или десктоп.
Овај лаптоп има премало рам меморије за играње.
На попусту је јер га нико ко игра не узима. Зато је и на попусту. Да га гејмери користе, цена би била већа.
Проблем са лаптоповима је што брзо застаревају и не можеш заменити процесор када дође време.
Једино да купиш или десктоп или конзолу.

Прегрева се на тестовима. 98 степени за процесор.
 
Poslednja izmena:
U pravu si,16gb je bolje.Ali gledam sta se dobija za koliko novca.Taj model mi je bio uzi izbor u G......nu.Slicnu konfiguracij- samo ryzen 4600h koristim u Tuf u.Sklona je zagrevanju,pa sam ryzen controlerom ogranicio temperaturu.Rezultati u testovima su malo slabiji,a temperature ok.Sve igrice idu na visoka podesavanja.
Prostorom sam ogranicen zato vozim laptop.
 
Ja sam uzeo Lenovo ThinkBook V15 G2 ALC sa 5700u, 16GB i 512GB SSD pocetkom decembra, nesta oko 75k je tada bilo. Na njemu se vrti Windows 11, podesen je na perfomance mode i 2GB za video ram. Prezadovoljan sam za sve redovne aktivnosti, vrlo je brz i responzivan, 5700u dobro radi sa Windows 11 i u heavy koriscenju VS2022. Ekran mu je los po mome utisku, samo sto sam to znao i to sam prihvatio jer radim na eksternom monitoru, tastaturi i misu za posao (mada ja koristim i desktope u office-u, nisam ogranicen samo sa laptopom). Nosio sam ga i na put, dve destinacije za ovo vreme. Vrlo lagan i zahvalan u tome pogledu.
Nisam siguran da u tom cenovnom rangu mozes naci nesta optimalno za ozbiljno igranje sa novijim naslovima. Ili mora nesta skuplje, ili desktop ako je budzet ogranicen.
Po meni 16GB je minimum za bilo kakav komforan rad. Mislim da je i 5500u dobar izbor po svim review-ima koje sam procitao i testovima koje sam video.
 
Nedavno sam kupio Predator helios 300 mogu vam reci mocna konfiguracija i pokrece igrice nove.Sad imam problem instalirao sam windows 10 (sa neta skino) instalirao sam battlefiled 1 i kad krenem da startujem javi mi eroor 0x00007b ne znam kako da to rijesim ? ili bi valjalo da stavim win 7
 
nije za ovu temu, pošto taj laptop nije u ovom rangu
Za taj laptop je Windows 11. Ako ga nisi skinuo sa Microsoftovog sajta, teško da ti neko može pomoći (podrazumeva se da je BF1 iz EA/Steam prodavnice)
 
Ja sam uzeo Lenovo ThinkBook V15 G2 ALC sa 5700u, 16GB i 512GB SSD pocetkom decembra, nesta oko 75k je tada bilo. Na njemu se vrti Windows 11, podesen je na perfomance mode i 2GB za video ram. Prezadovoljan sam za sve redovne aktivnosti, vrlo je brz i responzivan, 5700u dobro radi sa Windows 11 i u heavy koriscenju VS2022. Ekran mu je los po mome utisku, samo sto sam to znao i to sam prihvatio jer radim na eksternom monitoru, tastaturi i misu za posao (mada ja koristim i desktope u office-u, nisam ogranicen samo sa laptopom). Nosio sam ga i na put, dve destinacije za ovo vreme. Vrlo lagan i zahvalan u tome pogledu.
Nisam siguran da u tom cenovnom rangu mozes naci nesta optimalno za ozbiljno igranje sa novijim naslovima. Ili mora nesta skuplje, ili desktop ako je budzet ogranicen.
Po meni 16GB je minimum za bilo kakav komforan rad. Mislim da je i 5500u dobar izbor po svim review-ima koje sam procitao i testovima koje sam video.
Свака част за цену, узео си одличан процесор. Како си успео наћи по тако ниској цени ? Како си задовољан квалитетом пластике тј израде ? Хлађење ?
Po meni 16GB je minimum za bilo kakav komforan rad. Mislim da je i 5500u dobar izbor po svim review-ima koje sam procitao i testovima koje sam video.
Можда ће неком значити, ја имам лаптоп са 5500u, па кога интересује нешто нека пита.
 
Свака част за цену, узео си одличан процесор. Како си успео наћи по тако ниској цени ? Како си задовољан квалитетом пластике тј израде ? Хлађење ?

Kupio sam u CT tada, bilo je i neko snizenje. Da sam bio nesta brzi, mogao sam kupiti za 3k manje nedelju dana pre toga ali sam promasio to snizenje.
Stari laptop koji je i6200u/8GB mi sada sluzi za black box testiranje sa Win10 (realno i spor je za produktivan rad ili da eksperimentisem sa w11 na njemu).
Za procesor sam se odlucio zbog toga sto dosta radim C#/C++ VS2022/WPF/multi core/parallel programiranje + OpenCL pa mi znaci 8/16.
Plastika nije nista specijalno, ali zavrsava posao, slicna je drugim Lenovo laptopima u tom cenovnom rangu koji se mogu probati u radnji (sto sam i ja uradio pa preporucujem i drugima svakako).
Ja se ne igram na laptopu, desktop mi je za to kada imam vremena.
Najzahtevnije mi je kompajliranje velikih VS solutiona sa 50 projekata iz IDE-a ili komandne linije, kao i rad sa makefilovima i kompajliranje open source projekata (Apache, Nginx, MySQL, Redis, Memcached). U ovim situacijama ne mogu da primetim veliki zaostatak u odnosu na desktop (3700X/32GB/512GB). Ova okruzenja su multi process/heavy multithreaded tako da se pojacaju ventilatori kada procesor bude iznad 70-90% u zavisnosti od trajanja te aktivnosti. Kada pada aktivnost ispod 20% polako se uspore ventilatori. Youtube 4k/60fps video ide glatko, 8k vec ne moze.
Ostale operacije, rad sa Office, Google Docs, browserima, internet, komforno, opusteno i tiho.


Можда ће неком значити, ја имам лаптоп са 5500u, па кога интересује нешто нека пита.

Mislim da vecina ljudi ako nema bas preke potrebe za 8/16 moze bez ikakvih problema na 5500u sa Win11. Cene su bile i oko 15000-20000 dinara za V15 G2 ALC nize sa 5500u u periodu kada sam ja kupovao sto je velika usteda.
 

Prilozi

  • win115700u1.png
    win115700u1.png
    1.3 MB · Pregleda: 51
1674070877970.png
Ima ovaj i sličan Dell u BC Group
 
nisam u toku s aprocesorima . koji ryzen 5 gledati ? i št aje bolje po Vama HP15s (gore spomenut) ili Lenovo ideapad gaming (takođe gore spomenut) ?
 
Ima li ko iskustva sa pomenutim hp-om 255 g9?
Drugaru treba nesto za svakodnevno koriscenje,nije neki zahtevan korisnik.
Malo surfovanje po netu,filmovi.Igrice uopste ne igra.
Cena bi trebalo da je korektna?
 
^ Procesor je i nesta malo bolji od 5500u tako da izgleda kao dobra prilika.
Изгледа да је процесор закључан на 15 вати, и није нешто посебно.
Ima li ko iskustva sa pomenutim hp-om 255 g9?
Drugaru treba nesto za svakodnevno koriscenje,nije neki zahtevan korisnik.
Malo surfovanje po netu,filmovi.Igrice uopste ne igra.
Cena bi trebalo da je korektna?
Ако се не прегрева и ако је добар квалитет израде.
 
Poruceno pa kako bude.Za ove pare i sa ovom specifikacijom mislim da ne moze bolje.Ekran je tanak ali ne moze sve da se dobije u ovoj ceni.

@Diamond
Videcemo kakav ce biti u radu ali mislim da ce njemu odgovarati posto on nije neki zahtevan korisnik.Mislim da ce ga dnevno koristiti 2-3 sata,ne vise od toga.Tako da ne bi trebalo da se pregreva.
Kvalitet izrade ne verujem da je odlican,pre ce biti neki suvi prosek.
Ali kazem za tu lovu od 59 soma mislim da ce biti ok.
 
Poruceno pa kako bude.Za ove pare i sa ovom specifikacijom mislim da ne moze bolje.Ekran je tanak ali ne moze sve da se dobije u ovoj ceni.

@Diamond
Videcemo kakav ce biti u radu ali mislim da ce njemu odgovarati posto on nije neki zahtevan korisnik.Mislim da ce ga dnevno koristiti 2-3 sata,ne vise od toga.Tako da ne bi trebalo da se pregreva.
Kvalitet izrade ne verujem da je odlican,pre ce biti neki suvi prosek.
Ali kazem za tu lovu od 59 soma mislim da ce biti ok.
g15 v2 Lenovo ima loš ekran a dobro hlađenje i izradu. Oko 55k.
 
Nazad
Vrh Dno