Šta je novo?

Kriptovalute - opšta diskusija

Evo ti gore primer za ove sto su pokrali 650m, sta oni mogu sada sa tim, mogu da gledaju taj svoj pokradeni crypto na blockchainu i to je to, nista vise od toga.
... ako sagledaš sa obe strane, ovi što su ojađeni za tih 650m ne mogu da njima raspolažu, najvjerovatnije će morati sarađivati sa hakerima, možda će im trebati platiti neko milionče...

I sta se desava u situaciji gde taj sto treba to da kontrolise je u zapravo u istoj stranci? Ovde je akcenat na tome da nemas potrebe da kontrolises jer jednostavno ne moze da se uradi ili nece niko da uradi jer zna da se ne moze verifikovati.
Sto se drugog pitanja tice, kontrola u blockchainu je na klik misa, transparentnost je maksimalna. To da su transakcije anonimne je stvar izbora i ne vazi za svaki blockchain, zapravo vazi samo za manji broj.

Volio bih da mi neko objasni to na primjeru koji si odabrao, baza katastra... Kako bi se ako je ta baza blockchain razriješio rizik koji si naveo da neko mazne nekretninu koja nema nasljednika. Neka je sve transparentno... Ko će davati odobrenja za prenos nekretnina (da neće nodovi iz Pavlovićevog primjera?) ako ne institucija koja se time bavi, pa čak i kad je baza u blockchainu. Onda dobijamo "stranke" i u blockchainu i sve se svodi na isto. Biće zapisano u blockchainu i transparentno da je Pera dobio nešto što mu po pravdi Boga ne pripada jer mu je neko iz njegove stranke to odobrio, ali ko će to saznati, istraživati, ko će dići glas protiv toga?!?

U pravu si, ne razumem blockchain (ili hajp oko njega).
 
Odobrenja će davati institucija POSLE blockchain kontrole. Ako transakcija nije prošla kontrolu to neće ni stići do institucije a samim tim ni transakcija ne može biti odobrena.
Gle ovako, ako je baza podataka dostupna SVIMA koji tragaju za odgovarajućim nodom koji "pasuje" u kriptografski niz i SVI oni trebaju da je potvrde, pa ne postoji teoretska šansa za zloupotrebe.
 
Kod baza podataka ukoliko imas odgovarajuce permisionse aposlutno mozes da izmenis podatke bez da te nahvataju. Tek ako postoji takav security model da postoji dobra segregacija duznosti (dba nema pravo nad audit podesavanjima i pravo pristupa audit logu) moze se spreciti eventualna zloupotreba. Ali onda taj security model postaje vrlo mucno odrzavati i raditi u njemu.
Kod blockchaina su ovakve manipulacije izbegnute by design koliko ja shvatam.
Složićeš se sa mnom da si sa ovim priznao da blockchain ne donosi ništa novo, sva bezbednost se može postići i kroz postojeće sisteme, možda teže ali ako hoćeš da korektno upravljaš svojim sistemom, može i bez blockchaina. Sve se svodi da li dakle želiš da imaš fer poslovanje, ako želiš onda implementiraš kontrole poput segragacije dužnosti i zaštite logova. To mi djeluje mnogo lakše i brže i zahtjeva manje resursa nego blockchain baza. Dok ne vidim konkretan primjer blockchaina u praksi, ne mogu da shvatim toliko oduševljenje osim što su se neki dobro omrsili u ETH i BTC.
Post automatically merged:

Odobrenja će davati institucija POSLE blockchain kontrole. Ako transakcija nije prošla kontrolu to neće ni stići do institucije a samim tim ni transakcija ne može biti odobrena.
Šta to mijenja? Da li će neki nod ili već ko u blockchain lancu ući u osnovanost zahteva? Pregledati ugovore i dokumentaciju, izvode iz matične knjige i sl? ..

Ili ne shvatam... u čemu se sastoje blockchain kontrole?
 
Evo lepo tekst IBM-a o benefitima blockchaina.
Post automatically merged:

Nas ovde zanimaju kriptovalute i mogucnost zarade na njima. Koga zanima tehnologija ima mnogo boljih mesta da se informise. Ima toliko tesktova, naucnih radova, naucnih skupova, konferencija. Prvo materiju treba dobro prouciti pa uci u raspravu.
 
Evo jedan primer:

Zastita autorskih prava

Slikar taj i taj je naslikao sliku pod nazivom... dana tog i tog u toliko sati i ona se nalazi u ...
To je zapisano u blockchainu i vise niko ne moze da mu ospori autorska prava.

Onda dalje moze:
Ta slika je prodata tad i tad po toj ceni i sada se nalazi... Opet sve moze da se proveri i smanjuje se u velikom procentu mogucnost prodaje falsifikata. I posle 100 transakcija zna se gde je slika i ko ju je naslikao.

Ovde se moje polemisanje na ovo temu zavrsava, vracam se na diskusiju o ceni :)
 
Fascinantno je kako ljudi koji nemaju elemetarno znanje o nekoj temi, daju sebi za pravo da ulaze u polemike i sole pamet drugima.
Naravno, tu su i neizbežne teorije zavere, urbane legende i priče za malu decu. Jer svi mi ovde smo izgleda deca.
 
Ma to je sve laž i prevara, svi ste vi novi Bil GejCovi. Taj crypto je italijanska lira.
Ironija... Omaž postovima koji su obrisani u jednoj temi za grafičke. Ljudi su ovo stvarno pisali, i to stariji ljudi 😂😂😂
 
... ako sagledaš sa obe strane, ovi što su ojađeni za tih 650m ne mogu da njima raspolažu, najvjerovatnije će morati sarađivati sa hakerima, možda će im trebati platiti neko milionče...



Volio bih da mi neko objasni to na primjeru koji si odabrao, baza katastra... Kako bi se ako je ta baza blockchain razriješio rizik koji si naveo da neko mazne nekretninu koja nema nasljednika. Neka je sve transparentno... Ko će davati odobrenja za prenos nekretnina (da neće nodovi iz Pavlovićevog primjera?) ako ne institucija koja se time bavi, pa čak i kad je baza u blockchainu. Onda dobijamo "stranke" i u blockchainu i sve se svodi na isto. Biće zapisano u blockchainu i transparentno da je Pera dobio nešto što mu po pravdi Boga ne pripada jer mu je neko iz njegove stranke to odobrio, ali ko će to saznati, istraživati, ko će dići glas protiv toga?!?

U pravu si, ne razumem blockchain (ili hajp oko njega).
Pa poenta je u tome sto likovi nisu ni razmislili i do kraja razradili svoj plan, da jesu shvatili bi da ne mogu da prodaju crypto i podignu novac. Da su razmislili i shvatili da im je sve uzalud ne bi ni rizikovali. Zasto rizikovati visegodisnji zatvor ako time nista ne dobijas? Jel kapiras o cemu pricam, nema back door?

Cek samo da uzmem olovku i papir...
Zamisli da ti radis u katastru na toj poziciji gde mozes da upisujes te neke podatke o naslednicima. Vidis neku lepu nekretninu a znas da je vlasnik preminuo i znas da nema naslednika, resis lepo da to upises na svoje ime. Uzmes lepo i unistis papire o prethodnom vlasniku, neke ispravis, neke falsifikujes, ispeglas sve jer ti sedis ispod kruske pa sto da ne jedes kruske. Sacekas par godina, nadjes kupca, prodas mu po malo nizoj ceni uz pricu da ti bolesna tasta i da ti hitno trebaju pare i to je to. 99% je sanse da niko nista ne primeti jel tako?
E sad, ako u celu pricu ukljucis bc tehnologiju u kojoj su svi prethodni papiri upisani i ti ne mozes da ih menjas jer ih imamo i nas milion i necemo verifikovati novu izmenu jer nije ista kao kod nas, sta onda mozes da radis? Mozes da probas nesto, ko ovi gore sa 650m, ali pri prvoj proveri u bc, bilo da proveru pusti neko od notara, neko od javnih preduzeca, neka drzavna institucija, po bilo kom osnovu i za neku trivijanu stvar, pali se crvena lampica jer se vidi glich u bc a to je "kako si ti dosao do nekretnine bez osnova?". U principu ne moras da imas nikakvu manuelnu proveru, mozes da imas software koji ceslja bc povremeno i pali crvenu lampicu na bilo koju nepravilnost ili nelogicnost.
Kad ti znas da ovo ne moze da se uradi, neces ni da rizikujes.
Ovo sad sam ja prilicno izlupetao jer se ne razumem dovoljno ni u bc tehnologiju a u katastar jos manje (nije bio moj primer katastar). Samo sam hteo da ti dam primer koji si trazio.
 
Ja mislim da je to tako,cak u zadnje vreme korisim samo paper wallet,jer ti je dovoljan otprilike samo private key da bi se sinhronizovao sa mrezom,i da ti se pokaze stanje na racunu tvom,svi imaju na mrezi podatak kolko imam i kad je stizalo il odlazilo sa racuna,za pocetak si anon al kad krene da se okrece polako se sklapa slika.
Btw za tog turcina sto je zapalio,valjda su mu nasli sredstva,nije sigurno unovcio i sa keshom osao,a ako ima pristup sredstvima ima da ga isprate kao i dred pirate robertsa :),navuku ga na prodaju i kad se pojavi prva konfirmacija sa tih adresa eto fbi hapsenzi ba
 
Koliko smarate 😂
Tema je o cenama da podsetim 🙂
 
Sta je bolje za cuvanje kao "pravi" novac, usdt ili usdc?
Za sad mi je sve u usdt-u.
 
Koliko ja znam, USDC prolazi redovno audite i svaki USDC je kolateralizovan kesom u banci. Ekipa iza USDT je mislim cak i javno priznaola da je manje od 80% u kesu, ostalo kao garantuju nekim drugim finansijskim instrumentima...
To je bar ono sto je zvanicno, niko ne garantuje ni da ovi iz Coinbase koji stoji inace iza USDC ne muljaju nesto..
 
Diverzifikacija je dobra i u ovom slučaju. Deo u USDT, deo u USDC, deo u DAI, deo u BUSD...
 
Pa poenta je u tome sto likovi nisu ni razmislili i do kraja razradili svoj plan, da jesu shvatili bi da ne mogu da prodaju crypto i podignu novac. Da su razmislili i shvatili da im je sve uzalud ne bi ni rizikovali. Zasto rizikovati visegodisnji zatvor ako time nista ne dobijas? Jel kapiras o cemu pricam, nema back door?

Cek samo da uzmem olovku i papir...
Zamisli da ti radis u katastru na toj poziciji gde mozes da upisujes te neke podatke o naslednicima. Vidis neku lepu nekretninu a znas da je vlasnik preminuo i znas da nema naslednika, resis lepo da to upises na svoje ime. Uzmes lepo i unistis papire o prethodnom vlasniku, neke ispravis, neke falsifikujes, ispeglas sve jer ti sedis ispod kruske pa sto da ne jedes kruske. Sacekas par godina, nadjes kupca, prodas mu po malo nizoj ceni uz pricu da ti bolesna tasta i da ti hitno trebaju pare i to je to. 99% je sanse da niko nista ne primeti jel tako?
E sad, ako u celu pricu ukljucis bc tehnologiju u kojoj su svi prethodni papiri upisani i ti ne mozes da ih menjas jer ih imamo i nas milion i necemo verifikovati novu izmenu jer nije ista kao kod nas, sta onda mozes da radis? Mozes da probas nesto, ko ovi gore sa 650m, ali pri prvoj proveri u bc, bilo da proveru pusti neko od notara, neko od javnih preduzeca, neka drzavna institucija, po bilo kom osnovu i za neku trivijanu stvar, pali se crvena lampica jer se vidi glich u bc a to je "kako si ti dosao do nekretnine bez osnova?". U principu ne moras da imas nikakvu manuelnu proveru, mozes da imas software koji ceslja bc povremeno i pali crvenu lampicu na bilo koju nepravilnost ili nelogicnost.
Kad ti znas da ovo ne moze da se uradi, neces ni da rizikujes.
Ovo sad sam ja prilicno izlupetao jer se ne razumem dovoljno ni u bc tehnologiju a u katastar jos manje (nije bio moj primer katastar). Samo sam hteo da ti dam primer koji si trazio.

Tacno tako bi isla implementacija.
Ovako nekako sam napravio sistem za validaciju izdatih PDF dokumenata, koji su linkovani jedni za druge ( kao niz odluka ).

Primer ( nije moj ): https://medium.com/cryptronics/ethereum-development-guide-part-1-ad0c77c3683f

Naravno ovo je 10tak puta jednostavnije od onoga sto sam radio.

Ethereum blockchain i smart contracti
 
Imam neku ideju da neke shitcoin-e ukupne vrednosti oko 50k prebacim u neke "ozbiljnije" shitcoin-e ili BTC/ETH ( naginjem ka ETH-u ) pa me zanima i drugo misljenje jer mozda neko vise prati neke od novcica koje cu navesti pa ocekuje neki veci pump. Konkretno sam razmisljao da za taj "kes" kupim Stratis ili Polkadot zbog stake-ovanja ili da jednostavno prebacim u BTC/ETH i neka bleje. U prvom slucaju bih imao od samog starta oko 15% APY na godisnjem nivou a u slucaju Stratis-a bih dodatno gomilao novcice pa bih otprilike za nekih 6-7 meseci mogao da pokrenem jos jedan Masternode gde bih onda imao APY oko 75-80%. S' druge strane Stratis jos nije "dokazan" novcic mada pratim njegov razvoj i ucestvujem u raznim stvarima kao MN operater tako da bar meni prica deluje zanimljivo.

Spisak novcica:

Tron ( Justin Sun mozda nalozi masu )
NXT, Ardor, Ignis ( Poslednja dva sam dobio putem airdrop-a i mozda bih zadrzao Ardor iz te serije. Nekako mi deluje najozbiljnije )
Shift ( od skoro wSHIFT koji ce biti na Uniswap-u jer su radili neki switch 1:10 pa mozda bude neki short term pump kada se tamo prebaci )
Golem
Bitshares
Burst
Bytecoin
Wings
i jos neki shit-ovi koji nisu vredni pomena.

A mogu doci i drugi "ozbiljniji" novcici u obzir ali samo ako se mogu stake-ovati i da imaju dobar return jer je planiram da budem u tome long term. I da napomenem da ne bih stake-ovao nista na menjacnicama. Iskljucivo putem Ledger-a ili software-skog wallet-a.
 
Poslednja izmena:
Meni je trenutno zanimljiv cake, zbog sve veceg broja korisnika swapa. Presticii ce sigurno uni zbog manjieg fee-a... Ja sam kupio na 20 ali mislim da za neki long term je izuzetan novcic.
 
^ Nisam primetio da se komentariše potez Turske menjačnice kriptovaluta Thodex, koji je "zatresao" kripto svet, a koji se svodi na to da je vlasnik menjačnice uzeo 2 milijarde dolara od 390.000 korisnika njegovih usluga u Turskoj i bežeći od turskih vlasti zabegao na Balkan (Albanija ili S. Makedonija)?
Povod za ovo je bio još jedan u nizu pad vrednosti turske lire koji je mnoge ulagače i trgovce kripto valutama u Turskoj primorao da zamene kripto za neku "čvršću" valutu (verovatno ljudi brinuli za svoja egzistencijalna pitanja), a menjačnica je blokirala njihove zahteve, a vlasnik uradio to što je uradio - ispraznio račun, digao devize i zapalio.
Posle toga je Turska centralna banka onemogućila korišćenje kripta i za kupovinu dobara (praktično ga zamrzla) i onemogućila te vlasnike kripta da makar nekako iskoriste taj kripto,a ko već ne mogu da ga prodaju za pare.
Dakle šah-mat.

Mene zanima šta ako danas-sutra sve menjačnice u istoj situaciji (veliko ili povećano interesovanje za konverziju kripta u "čvrste" valute) postupe isto ili slično, i da li one uopšte imaju solventnost i pokriće za kripto u "čvrstoj" valuti?
 
Mene zanima šta ako danas-sutra sve menjačnice u istoj situaciji (veliko ili povećano interesovanje za konverziju kripta u "čvrste" valute) postupe isto ili slično, i da li one uopšte imaju solventnost i pokriće za kripto u "čvrstoj" valuti?

Ništa, vraćamo se motanju kablova.
 
^ Prema svecu i tropar...
Lepo sam pitao, nisam zajedljiv i lično nemam nikakvu korist ni interest da kripto biznis propadne, iskreno svejedno mi je hoće li propasti ili ćete svi postati Delbojevi.
 
^ Nisam primetio da se komentariše potez Turske menjačnice kriptovaluta Thodex, koji je "zatresao" kripto svet, a koji se svodi na to da je vlasnik menjačnice uzeo 2 milijarde dolara od 390.000 korisnika njegovih usluga u Turskoj i bežeći od turskih vlasti zabegao na Balkan (Albanija ili S. Makedonija)?
Povod za ovo je bio još jedan u nizu pad vrednosti turske lire koji je mnoge ulagače i trgovce kripto valutama u Turskoj primorao da zamene kripto za neku "čvršću" valutu (verovatno ljudi brinuli za svoja egzistencijalna pitanja), a menjačnica je blokirala njihove zahteve, a vlasnik uradio to što je uradio - ispraznio račun, digao devize i zapalio.
Posle toga je Turska centralna banka onemogućila korišćenje kripta i za kupovinu dobara (praktično ga zamrzla) i onemogućila te vlasnike kripta da makar nekako iskoriste taj kripto,a ko već ne mogu da ga prodaju za pare.
Dakle šah-mat.

Mene zanima šta ako danas-sutra sve menjačnice u istoj situaciji (veliko ili povećano interesovanje za konverziju kripta u "čvrste" valute) postupe isto ili slično, i da li one uopšte imaju solventnost i pokriće za kripto u "čvrstoj" valuti?
Vrtimo staru pricu , verovatno da vecina nije solventno , zamisli da krenemo svi u banku da dizemo svoje pare u fiatu koji bi haos nastao...
 
^Stara priča se vrtela teorijski, ovo ti je sad konkretan primer u praksi i to ne na tako malom uzorku.
Po meni, pored menjačnice, kvaran potez parekselans je i potez Turske NB, koja je svojom odlukom zabranila razmenu tog kripta čak i za robu (kupovinu dobara kriptom), i bukvalno onemogućila vlasnike da išta izvuku.
 
^Stara priča se vrtela teorijski, ovo ti je sad konkretan primer u praksi i to ne na tako malom uzorku.
Po meni, pored menjačnice, kvaran potez parekselans je i potez Turske NB, koja je svojom odlukom zabranila razmenu tog kripta čak i za robu (kupovinu dobara kriptom), i bukvalno onemogućila vlasnike da išta izvuku.
Sada vidiš da kriptovalute nisu nikakva "opasnost" za "sistem". Eto puštaju narod da se kocka na binance is sličnim mestima.

Ukoliko bi to predstavljalo opasnost za monetarni sistem jedne ili više država ili uniju država, jednostavno bi zabranili CC operatorima i transmiterima novca da rade sa menjačnicama i..
to je to. Ako misliš da pod pretnjom kazne banke, PayPal, Skrill ili Payoneer ne bi dali podatke državama... jako grešiš.

Jedino mesto gde bi mogao da menjaš kripto bi bili forumi i likovi iz sive/crne zone.
 
Svima odgovara kripto, državama pogotovu jer tu mogu i one da, po nekim segmentima zavrte $$$ i vrate u sistem. Naravno da neće to javno priznati ali itekako se to radi, pogotovu preko pojedinih "službi" koje tako mogu da se finansiraju. Pa samo segment rudarenja gde se isto može obavljati po kojekavim napuštenim prostorima a struju plaćaju svi i eto profita.
 
Svima odgovara kripto, državama pogotovu jer tu mogu i one da, po nekim segmentima zavrte $$$ i vrate u sistem. Naravno da neće to javno priznati ali itekako se to radi, pogotovu preko pojedinih "službi" koje tako mogu da se finansiraju. Pa samo segment rudarenja gde se isto može obavljati po kojekavim napuštenim prostorima a struju plaćaju svi i eto profita.

Blokchain tehnlogija im je OK i žele da je koriste. Žele i svoje kriptovalute.
Ako si mislio da će predati kontrolu nad monetarnim sistemom likovima koji "pump/dumpuju" - onda sam siguran da nemaš više od 13 godina.

Ali za vaše šitkoine i slično:

Mislim da grešiš. Državama ne smeta da se vi malo kockate i spalite tu i tamo nešto love.
Ako mogu da odrade i finansiraju poneki "black op" tu i tamo odlično.

Rudarenje ? Dok se ne pojavi problem sa bacanjem el. enrgije u ništa.

Pa samo segment rudarenja gde se isto može obavljati po kojekavim napuštenim prostorima a struju plaćaju svi i eto profita.
To možda u Srbiji gde se 50 000 eura smatra ogromnom lovom.

Ostali se kockaju. Osim onih koji recimo imaju 10 000 bitcoina, ti ako imaju mozga, odavno su unajmili Archibalda i Betholda iz HSBC banke koji će brinuti o lovi.

Ti će i znati unapred da li će doći do problema i kada, jer vidiš, Archie ima vlasnike binnace-a, cex-a ili CTO-a thetera ( pravog, ne onog na sajtu ) na speed dial
ili... je i njima savetnik, a ne tebi.
 
Blokchain tehnlogija im je OK i žele da je koriste. Žele i svoje kriptovalute.
Ako si mislio da će predati kontrolu nad monetarnim sistemom likovima koji "pump/dumpuju" - onda sam siguran da nemaš više od 13 godina.

Ali za vaše šitkoine i slično:

Mislim da grešiš. Državama ne smeta da se vi malo kockate i spalite tu i tamo nešto love.
Ako mogu da odrade i finansiraju poneki "black op" tu i tamo odlično.

Rudarenje ? Dok se ne pojavi problem sa bacanjem el. enrgije u ništa.


To možda u Srbiji gde se 50 000 eura smatra ogromnom lovom.

Ostali se kockaju. Osim onih koji recimo imaju 10 000 bitcoina, ti ako imaju mozga, odavno su unajmili Archibalda i Betholda iz HSBC banke koji će brinuti o lovi.

Ti će i znati unapred da li će doći do problema i kada, jer vidiš, Archie ima vlasnike binnace-a, cex-a ili CTO-a thetera ( pravog, ne onog na sajtu ) na speed dial
ili... je i njima savetnik, a ne tebi.
A sve ovo je inside informacija ili palantir?
 
A sve ovo je inside informacija ili palantir?
Ne nema nikakvih "inside" informacija ili palantira.

Nesto je dobijeno radom na blockchain projektima, nesto kroz saradnju sa ljudima koji koriste te sisteme ( iz banki i slicnih institucija ).

Ako si mislio da će predati kontrolu nad monetarnim sistemom likovima koji "pump/dumpuju" - onda sam siguran da nemaš više od 13 godina.
Sta ovde nije toliko jasno ?
Zamisli situaciju. Hoces novi auto i od svake plate sklonis malo etereuma, cisto da imas za ucesce.
Jutro pre nego sto ces zatraziti kredit "whale"-ovi smanje vrednost za 70% i nemas vise za ucesce, takodje nemas ni ustedjevinu.

Sta mislis, koliko bi vlast koja bi ovo dozvolila, u normalnoj drzavi, trajala posle jednog "dumpa" 2 dana ? 3 dana ?
 
Jedino sto meni nije jasno je da ti ne mozes da sagledas siru sliku i primenu kripto valuta u raznim oblicima.
Da li da te podsecam svih inflacija i bezvrednog FIAT novca kroz razne drzave i sisteme?
 
Jedino sto meni nije jasno je da ti ne mozes da sagledas siru sliku i primenu kripto valuta u raznim oblicima.
Da li da te podsecam svih inflacija i bezvrednog FIAT novca kroz razne drzave i sisteme?

Sira slika jeste da ce drzave prelaziti na kriptovalute ali ne pod tvojim nego pod njihovim uslovima.
Mozda ces moci nekim alatom da obradjujes transakcije i tu i tamo uzmes max. 1% od toga i to je to.

Inflacija, u ozbiljnim drzavama, postoji sa razlogom. Ideja je da ucin stekovanje novca u bankama ili slamarici skoro neisplativim.
Zasto ? To bi bio mrtav kapital, koji ne bi sluzio nicemu, ne bi pokretao nikakve nove ideje, razvoj i slicno.

Inflacija je podsticaj vlasnicima kapitala da isti uloze u nesto, firmu, startup, tehnologije, poslove.

Inflaciju kao i ostale monetarne mehanizme nijedna ozbiljna drzava nece ispustiti.
 
Monetarni sistem mora biti inflatoran jer podstice ekonomski rast i razvoj. Naravno niska inflacija 1,2,3% godisnje. On ne moze pocivati na necemu sto ima ogranicen supply, jer kad se dodje to kraja ponude, ekonomija se gasi. Nije vise moguce uzeti kredit jer nema odakle da se stvara kamata, ne mozes povecati plate jer nema vise cime da se plati. I ono sto je najvaznije nema motiva za stvaranje novog boljeg proizvoda jer on ne moze vise da vredi. Zato mora biti inflacije, naravno samo niske.
 
Nazad
Vrh Dno