Šta je novo?

Koji Wi-Fi ruter uzeti?

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
350
Treba mi od vas preporuka koji wi-fi ruter da uzme moj brat. Koristi IKOM kablovski internet i skoro je uzeo lap top. Pa me interesuje koji wi-fi ruter uzeti za kablovski internet? I sta treba gledati ili obratiti paznju? Ne razumem se bas najbolje. :)
 
@vamosalaplaya

Da li se neko seća ko je rekao da je 1MB suluda brzina (nije član foruma :D)
 
vase misljenje koji Ruter uzeti od ova dva
Asus RT-AC5300 ili
NETGEAR Pro Gaming XR500 Nighthawk
 
vase misljenje koji Ruter uzeti od ova dva
Asus RT-AC5300 ili
NETGEAR Pro Gaming XR500 Nighthawk

Ako uzimas ruter prvenstveno zbog igrica Netgear, plus mu je novija tehnologija i njegov inovativni OS Duma operativni sistem
https://www.dumaos.com/
minus nov model visoka cena ?
ako zbog dometa pre Asus 5300, mana preskup
a ja da se pitam i dalje bi ostao kod Netgeara Nighthawk R7800 dosta jeftiniji a u pojedinim perfomansama bolji od navedenih
 
Poslednja izmena:
vase misljenje koji Ruter uzeti od ova dva
Asus RT-AC5300 ili
NETGEAR Pro Gaming XR500 Nighthawk

Airport Extreme ako zelis stabilan ruter koji ti godinama nece drop ni jednu wifi konekciju. :)
Od ostalih mozda neki mikrotik, ubiquiti (ako se popravio) ili ako ces da se zezas nesto sa dd-wrt.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Hvala za preporuke,ipak uzeo NETGEAR Nighthawk X6S na Akciji,hteo sam Pro Gaming ali trnutno nemaju jos uvek na Lageru.
 
Da, ali ne umesto ADSL/VDSL rutera, nego iza njega.
 
Mislio si reci iza ADSL/vdsl modema :)

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Nisam :)

ADSL/VDSL modem može imati ali najčešće nema Ethernet port, nego USB. Ko se seća početka ADSL kod nas, zna o čemu pričam...
 
Imam jedno pitanje, ko se razume ako može da pomogne.
Dakle imam telefon I data paket na njemu.koji bih hteo da hotspotujem. Da li postoji neki uređaj koji bi mogao da prihvati taj wifi signal od mog telefona I širi dalje po kući?

Takođe imam smart TV za ethernet ulazom koji trenutno prima net kablom iz rutera. Kako njega da spojim da prima ovaj wifi hotspot signal sa telefona?

Da napomenem, imam Archer C2 ruter, ako to pomaže...dal on može da se “preradi“ da prima wifi signal od mobilnog telefona I salje dalje uređajima I tv-u....

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Moras to da vidis na netu. U sustini treba ti wifi router koji moze da radi u client mode (kaci se na AP preko wifi, a dalje radi kao router za ethernet).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Uskoro mi stiže Time Capsule, a kod kuće imam jedan računar, Qnap 231P, ubee dual band modem od SBB, smart tv, 2 tableta, AV receiver i jedan laptop. Da me opet ne bi prozivali da kao pre na nekm forumu,da se hvalim šta imam, nisam napisao imena uređaja, meni treba savet kao ovo da povežem da bi sve lepo radilo?
 
Ne razumem? Ako mislis kako vise od 3 komada na LAN kupi dobar gigabitni switch. Takodje koristi cat 6 kablove ili proverene cat 5 fabricki odradjene (konektori) da ti ne bi padalo na 100Mbps...
Zaboravih dodati - ako TimeCapsule ti sve ok pokriva, na sbb ruteru ugasi wifi, spoji sa LAN1 rutera na WAN/internet od TimeCapsule. Sve ostalo kao sto rekoh na LAN/wifi od Time Capsule. Postoje i druga resenja, ali sve zavisis kako hoces da mreza funkcionise. Ja bih uvek svo rutiranje prepustio TimeCapsule.

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Koji switch predlazes? Ja imam neki tp link. Pa meni je sve bilo na kablovima uglavnom, ali mislio sam neke nebitne da stavim na ubee, kao do sada, a nas i laptop na TC. Kako mislis sve rutiranje? Ako mislis na wifi sa TC to mi je i plan, posto je wifi na ubee katastrofa


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Pa ne znam koliko ti je samo rutiranje(cak i samo kablom) na ubee stabilno. Ako nije onda sve krljas na TC. Ako spajas dve stvari kablom na TC onda nemas potrebe za switchom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Mislim da je stvar jednostavna, ali da pitam strucnjake sta misle. U stanu od 60kv u stambenoj zgradi gdje se ocekuje da svaki stan ima svoju wifi mrezu (dakle veliko zagusenje 2.4GHz kanala) imam tri sobe koje treba pokriti mrezom. Raspored je takav da su sve tri jedna pored druge bukvalno ovako otprilike |s1|s2|s3|. Znaci pregradni zidovi su samo ova dva zida od srednje (s2) sobe, a jos je povoljnost i to da su zidovi od Knaufa (gipsane ploce) pa nisu neke prepreke za signal. Izmedju s1 i s3 postoji veza sa kablom 6. kategorije (napomenuto gore), imaju cak i uticnice. U dnevnoj sobi (s1) ce SBB da postavi svoju opremu (modem i D3), ocekujem da bude onaj UBEE ili kako se vec model zove. Iz SBB modema ce ici jedan kabel u TV u dnevnoj sobi, drugi kabel u uticnicu u sobi s1 do uticnice u sobi s3, a tu planiram da postavim TP-LINK Archer C7 kojeg bih izabrao zbog GBitnog LAN-a i dual banda (5GHz). Dalje ce kablom da se povezu desktop komp i TV na zidu. Mislio sam da mi wifi u dnevnoj sobi pokriva SBB modem (i on je dual band, a ipak je samo jedna soba pa ocekujem da ce i on posluziti svrsi), a ove dve druge sobe bi bile pokrivene TP-LINK-om. Ne ocekujem veliki broj uredjaja - sada je 3 mob. telefona, 3 tableta i laptop. Pretpostavljam da taj Archer C7 bez problema moze da posluzi za ovo i da internet i lokalni resursi (stream video, foto i muzickih fajlova + povremeni transfer velikih fajlova kroz zicu striktno) tece nesmetano u sve tri sobe. Da li mi je potrebno nesto vise od ovoga, i da li treba neka posebna konfiguracija da bi sve bilo u jednoj mrezi i internet i lokalni resursi dostupni u cijeloj mrezi? Kakva su iskustva drugih sa TP-LINK Archer C7 wifi routerom, da li ovo može i neki skromniji uređaj?
Hvala unapred na svakoj sugestiji.
 
To sve može i jedan običan ruter na 2.4 da pokrije, jedino zbog brzine da koristiš 5ghz, ali 2 rutera su nepotrebna.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako su knauf probice archer iz s3 u s1 i na 5GHz najverovatnije. Idealno bi bilo da ubee ugasis wifi i archera stavis u s2, ali onda koliko sam razumeo imas uredjaja u s3 koje bi spajao kablom? (pa je to malo cimanje)

@bakara ne znam da li si u gradu ali svi u stanovima imaju 2.4 rutere - pogledas wifi mreze dobijes liistu od bukvalno 50 mreza. Wifi 2.4 jedva da radi od smetnji :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako su knauf probice archer iz s3 u s1 i na 5GHz najverovatnije. Idealno bi bilo da ubee ugasis wifi i archera stavis u s2, ali onda koliko sam razumeo imas uredjaja u s3 koje bi spajao kablom? (pa je to malo cimanje)

@bakara ne znam da li si u gradu ali svi u stanovima imaju 2.4 rutere - pogledas wifi mreze dobijes liistu od bukvalno 50 mreza. Wifi 2.4 jedva da radi od smetnji :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
@n1tr0, srednja soba je djecija, tako da iako je to logicna solucija ne dolazi u obzir a i veza kablom je samo izmedju s1 I s3. Ozbiljnije stvari ce se raditi u s3 i ponesto u s1, a u s2 je WiFi dovoljan.
Zanimljivo, dosta vas strucnih mi je predlozilo da ugasim WiFi na SBB-ovom modemu. Da li postoji opasnost da ove dve mreze smetaju jedna drugoj ili je nesto drugo u pitanju? Ja sam mislio ako ih stavim na razlicitim kanalima da ce sbb-ov pokrivati dnevnu sobu (s1) a tp-link preostale dve sobe i da to moze da radi bez problema. Ako mislite da to nije dobra ideja, da li moze pojasnjenje zasto. Hvala.

Послато са Lenovo TB2-X30L уз помоћ Тапатока
 
Sto se tice decje - nadam se da ne mislis da to nesto mnogo zraci, vec neces zato sto dete moze da povuce ruter i slicno :)

Sto se tice - zasto ugasiti:
1. cesto nema potrebe za 2 wifi routera na toliko prostora.
2. preklapanje kanala - iako nisu na istim kanalima moras paziti da se opet ne preklapaju kanali, jer u zavisnosti koja sirina kanala se koristi vise kanala zauzimas :)
2.a. da i komsijina krava bude ziva i zdrava - nemoj praviti smetnje u etru bez razloga
2.b. da i komsijina krava bude ziva i zdrava pa komsijin ruter zbog smetnji ne promeni kanal na onaj na kom je TP-Link pa opet stvori smetnje
3. sto vise klijenata ili WiFi + kabl veca je sansa da jeftinije ruter krene da brljavi, zapucava i slicno. Ako ti je on glavni ruter preko koga ce ici link do TP-Link, kada on zapuca, citava mreza ti je bez neta

Pitanje je samo koliko ti brz net treba u s1, posto sa 2 gipsana zida moguce da ces izvlaciti od 20Mbps do 100Mbps (a mozda i vise) preko wifi routera koji je u s3. Ovo sto je kablom naravno radice normalno :)
 
@n1tr0, sve stoji sto si rekao. Ali sbb-ov modem se ne moze izbjeci, on je izvor interneta. Osim toga, i ako iskljucim WiFi na SBB-ovom modemu, mislim da ce ostati UNIFY mreza. Da li moze nekako da se izvede da tp-link bude primarni router?

Послато са Lenovo TB2-X30L уз помоћ Тапатока
 
@n1tr0, sve stoji sto si rekao. Ali sbb-ov modem se ne moze izbjeci, on je izvor interneta. Osim toga, i ako iskljucim WiFi na SBB-ovom modemu, mislim da ce ostati UNIFY mreza. Da li moze nekako da se izvede da tp-link bude primarni router?

Послато са Lenovo TB2-X30L уз помоћ Тапатока

Ako nisi potpisao ugovor insistiraj trazi modem bez rutera Cisco 3208(imaju ih neretko daju),kazi imas svoj skupoceni ruter
 
Pozdrav. Uveo sam kablovski internet i imam dva modema -kablovsku Motorolu + Tp Link koji ima i wifi.
Zanima me koji biste mi ruter preporučili da uzmem da bude dva u jednom pošto mislim da je nepotrebno da imam dva zasebna uređaja. Vlasnik kablovske mreže kaže da internet bolje funkcioniše ovako sa dva zasebna uređaja.
 
Prateći preovlađujuće mišljenje na forumu uzeo sam AirPort Extreme prošle nedelje i zadovoljan sam.

Sad me zanima koje je vaše mišljenje na temu koji Wireless USB Adapter - Antenu od 5ghz uzeti ?
 
Nazad
Vrh Dno