Šta je novo?

Koji distro probati?

Mene zanima sledece :
Da li ubuntu derivati kao sto je Linux Mint imaju spyware, telemetriju i tako to kao sto ima i ubuntu ? Ili oni to otklone hm?
Da li derivati poskidaju te neke stvari zbog cega ljudi i mrze ubuntu ?
 
Za Linux Mint odgovor ti leži u razlogu zbog kojeg je nastao.
Derivati ne služe isključivo za to, mnogi su jako sumnjivi (kao Garuda Linux npr, ne vidim 1 razlog zašto bi ga neko koristio, da ne pominjemo korporacijski Manjaro).
Opet sa druge strane imaš OpenSUSE i derivate RedHat-a za koje to ne može da se tvrdi...
Sve zavisi od slučaja do slučaja.
 
Mene zanima sledece :
Da li ubuntu derivati kao sto je Linux Mint imaju spyware, telemetriju i tako to kao sto ima i ubuntu ? Ili oni to otklone hm?
Da li derivati poskidaju te neke stvari zbog cega ljudi i mrze ubuntu ?
Instaliraš WireShark i proveriš sam.
 
Evo jedan zanimljiv distro, zvanicni repo, debian stable, out of the box, noviji kernel, jednostavna instalacija, mozda i bolja opcija od MX Linuxa i slicnih
To je onaj lik sto pravi Gecko, posto Leap verzija izgleda da prestaje da postoji, sad ima izdanje Spiral Linux
 
Vidim da je isti princip kao i kod Gecko-a (u odnosu na Leap). Tj. nema novih repoa i rizika da nešto pukne zbog (ne)zavistnosti paketa, pa je otprilike isto kao i kod "originalne" distribucije.
Ja i dalje čekam da vidim šta će biti sa Leap-om. U jednoj VM imam MicroOS i već mi se ne sviđa kao desktop OS
Instaliraš WireShark i proveriš sam.
Ain't nobody got time for that

Ubuntu ima opt-in telemetriju nakon prvog pokretanja. Kupe informacije o hardveru pre svega, koliko mi je poznato, ne uzimaju IP adresu (niti bilo kakave privatne podatke).
Ima razloga zašto ljudi ne vole Ubuntu (ili bolje reći Canonical), ali daleko su oni od ne-Linux konkurencije po zlu :D
 
Evo jedan zanimljiv distro, zvanicni repo, debian stable, out of the box, noviji kernel, jednostavna instalacija, mozda i bolja opcija od MX Linuxa i slicnih
To je onaj lik sto pravi Gecko, posto Leap verzija izgleda da prestaje da postoji, sad ima izdanje Spiral Linux

^
Evo ovo:
Broad hardware support with a wide array of proprietary firmware preinstalled
ću sutra proveriti na jednom laptopu gde samo Ubuntu i Endavour nude drajvere za instaliranu WiFi karticu.
 
ću sutra proveriti na jednom laptopu gde samo Ubuntu i Endavour nude drajvere za instaliranu WiFi karticu.
Radi. Zaista podržava svašta (firmware) out-of-the-box.
Gnome je podešen tako da liči na Ubuntu, samo "kockastije". Verzija je 3.38.5. Kernel 5.18.
 
jel imaju i drugi distroi built in rdp sharing kao ubuntu gnome ili moras sam da instaliras?

sad sam probao xrdp na Ubuntu 20.04 i to mnogo sporije radi nego sharing rdp na 22.04, oni su tu nesto dobro unapredili
 
Svaki RDP klijent ima command line parameter sa kojim se može podesiti rezolucija, kvalitet slike, zvuk...itd. Ništa tu Canonical nije unapređivao. Treba mrdnuti malo dalje od out of the box podešavanja ili nedaj bože pokrenuti terminal.
 
jel imaju i drugi distroi built in rdp sharing kao ubuntu gnome ili moras sam da instaliras?

sad sam probao xrdp na Ubuntu 20.04 i to mnogo sporije radi nego sharing rdp na 22.04, oni su tu nesto dobro unapredili
Инсталираш VNC, подесиш и да видиш како боље ради, боље него тај у новој верзији Ubuntu-a за цурице.
 
Imam pitanje u vezi vmware i virtuelnih masina :)
Na kompu je W10, treba da pokrenem virtuelnu masinu sa vec dobijenim fajlovima: to je Ubuntu 20.04. sa nekim vec instaliranim i podesenim programima koji treba da se koristite. Ima 10-ak .vmdk fajlova, pa po jedan .vmx, .nvram, .vmxf, .vmsd fajl. Instalirao sam VM Player 17.
Na netu sam nasao pre svega varijantu gde se napravi nova masina, pa se "doda" disk sa svim ovim fajlovima (i mozda da se obrise "postojeci" disk, u nekoj podvarijanti).
Takodje sam probao da "otvorim" masinu, sa putanjom do foldera sa tim svim fajlovima. i - radi.
E sad, koja je varijanta bolja/sigurnija ili je svejedno?
 
Manjaro ti je wannabe Canonical. Ne radi se više o distribuciji. Sad mora kompanija da se održava odnosno ona je uslov da distribucija postoji i kako će da se razvija.
Mislim da se radi o tome da su reshli da rade full time na tome… dakle ne kao hobi projekt, nego kao neshto od chega mozhe da se zhivi...
Sve u svemu, koliko znam Manjaro se nihsta nije promenio. distro koristim od 2013. i ne vidim neke komplikacije, tipa spyware, ads i slichno..
Oni idu na drugu foru, prodaju laptopove sa preinstaliranim Manjarom. Ok je ekipa, mada ih ovi shto rade Arch ne vole..
 
Trenutno vozim ovaj Pop!_OS, ubuntu derivat jel, e sad me zanima kako mogu da zakljucam folder i sve sto se nalazi u njemu da bude skroz nedostupno bez passworda? da je malo ozbiljnija prica
 
koji google drive client koristite na ubuntu? da moze da radi i na mreznim folderima koji nisu uvek mountovani
 
Trenutno vozim ovaj Pop!_OS, ubuntu derivat jel, e sad me zanima kako mogu da zakljucam folder i sve sto se nalazi u njemu da bude skroz nedostupno bez passworda? da je malo ozbiljnija prica
Možeš da probaš Vaults
Slično je kao KDE integrisano rešenje, osim što nema system tray. Samo moraš instalirati cryfs i/ili gocryptfs. Mislim da su u repou, ako nisu već i instalirani. Druga opcija ti je Cryptomator, slična stvar u suštini. I treća je veracrypt, uz hidden volume opciju za najozbiljnije stvari (mislim da ti to ne treba).

Po mom mišljenju KDE Vaults je najelegantnije rešenje, ali pošto to nije opcija, onda Cryptomator ili Vaults. Probaj oba pa vidi kako ti odgovara
 
Da li se i vama neki sajtovi lose ponasaju pod Linuxom, sporo ocitavaju, seckaju malo i vidi se odma da nije to to?
Mislim vecina je ok, ali neki bas lose rade ? Da li je to zbog Linuxa ili zbog Firefox-a, mozda vise gotive Chrome, ne znam ni sam, ali me jako nervira
 
Ne, sve je isto kada se prati golim okom. Ali tačno je da se (skoro) sav web sadržaj optimizuje za Chrome/Chromium browsere.

Ako imaš problema, može biti da je do grafičkih podešavanja (GPU akceleracija), pri čemu je veća verovatnoća da u Firefoxu ne radi kako treba. Probaj neki drugi browser (Chromium/Chrome, Vivaldi, Edge...) u Linuxu, pa vidi ima li razlike
 
Operativni sistem nema veze sa tim. Probaj drugi pretrazivac, ja koristim brave i nemam nikakvih problema
 
Da li se i vama neki sajtovi lose ponasaju pod Linuxom, sporo ocitavaju, seckaju malo i vidi se odma da nije to to?
Mislim vecina je ok, ali neki bas lose rade ? Da li je to zbog Linuxa ili zbog Firefox-a, mozda vise gotive Chrome, ne znam ni sam, ali me jako nervira
Daj neki sajt koj se loshe ponasha, i ja koristim FF na Linux-u...
 
na primer pre neki dan https://www.maxbet.rs/ibet-web-client/#/home/overview#top
uzivo kad udjes, i kad se ustoji 2-3 min a ti nesto gledas na yt pa udjes u sajt a on nit updajtuje nit otvara sta treba, kliknes u neku utakmicu cekas 10 sekundi da otvori, a nekad radi normalno
ako ne radi samo refresh pomaze, mozda tako i radi na windowsu ne znam, nisam ga koristio godinama
 
pa imam samo ublock origin od add ons-a
mislis da iskljucim za tako neke stranice ublock ili sta?
 
PVE to automatski radi,ali ima ljudi koji vole to da tacno odrede kolike da im budu particije za ISO,kolike za VM i slicno. Ja uglavnom ostavljam default,posto izbegavam na OS diskovima da mi se vrti ista.
 
Nazad
Vrh Dno