Šta je novo?

Koji distro probati?

To što ću da promenim grub.cfg je uludo, svaki put kad se pokrene grub-mkconfig će pregaziti moje promene. Standardni primer je apdejt kernela, a Ubuntu baš voli da apdejtuje kernel svakih nekoliko nedelja.

U /etc/default/grub mi stoji GRUB_TIMEOUT=0, a meni odbrojava 30 sekundi, tako da verujem da je GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT=-30 iz /etc/grub.d/00_header ono što je odredilo moj timeout, nisam našao ništa drugo u /etc/grub.d/ na šta bi mogao da posumnjam. Jedino što po netu nalazim na drugačija tumačenja GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT, ne bi trebalo da postoji vrednost -30. Izem ti dokumentaciju.
 
Tako je, zato je bolje menjati /etc/default/grub, jer ce updejtovi pregaziti grub.cfg

Te fajlove u /etc/grub.d/ ne bi trebao da diras, nema potrebe, osim ako nemas neki custom bas rad koji ti je potreban, ne mogu da se setim kad sam to zadnji put dirao i zbog cega, jako davno je bilo.

Vidi jedino da ti mozda nije ta linija pod komentarom, mislim ne znam sta bi drugo moglo da bude, ja sam stavio 5
Ne znam ni koji je default ako je pod komentarom :)
Tj sta je 0 zapravo

225849.png

225922.png
 
Rezultati ekperimentisanja, evo kako izleda timeout deo u novo-generisanom grub.cfg:

terminal_output gfxterm
if [ "${recordfail}" = 1 ] ; then
set timeout=5
else
if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
set timeout_style=hidden
set timeout=5
# Fallback hidden-timeout code in case the timeout_style feature is
# unavailable.
elif sleep --interruptible 5 ; then
set timeout=0
fi
fi
if [ $grub_platform = efi ]; then
set timeout=5
if [ x$feature_timeout_style = xy ] ; then
set timeout_style=menu
fi
fi
### END /etc/grub.d/00_header ###

Kad sam promenio GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT u /etc/grub.d/00_header u -5, dobio sam prvi ovaj timeout, ali on nije promenio ništa. Kad sam promenio TIMEOUT u /etc/grub/default dobio sam ovu sledeću vrednost za timeout, ali ni ona nije promenila timeout grub menija. Na kraju nađem da se GRUB_RECORDFAIL_TIMEOUT pominje i na drugom mestu u /etc/grub.d/00_header gde se baš i pominje efi boot, pa promenim i njega u -5 i evo ga, konačno kako sam hteo.

Krenem da sačuvam izmene od juče u Nvidia setovanjima, pošto ne ostaju trajno dok ih ne upišeš, kad ono nvidia settings kaže da ne može da piše u xorg.conf iako sam poterao sa sudo. Napravim sam xorg.conf fajl i dam mu 666 permisije, opet isto. :oops: Srećom, ima preview promena koje želi da napravi, pa ja to iskopiram ručno u xorg.conf i radi.

Nisam ovako zamišljao Linux u 2024. godini. :confused: Mislim da je svim korisnicima Linux-a svanulo kad smo se oslobodili čačkanja po xorg.conf, kad evo ti ga na! Isti drajveri i nikakav problem na 22.04, ne znam kako im se nešto ovoliko veliko provuklo kroz testiranje.
 
Ne znam šta si očekivao, ali moraš da shvatiš da je previše varijabli u igri i nemoguće je napraviti da svuda radi sve. Problemi koje si ti imao su hardware specific. Na AMD karticama tih problema nema. A umesto prčkanja po xorg fajlu, mogao si da staviš onu nvidia-settings komandu u startup entry i efekat je isti. A ovo cimanje sa grub-om si mogao da rešiš instalacijom grub-customizer-a ili prelaskom na systemD boot. Svaka distribucija se ponaša drugačije a jedna te ista distribucija se ponaša drugačije na različitim sistemima. Kao što sam više puta rekao, GNU/Linux je jedna velika vreća smeća. Ti samo treba da odabereš smeće koje tebi najmanje smrdi.
 
NIje tema ali neko je pomenuo par postova iznad, pa tako da ko zeli da testira VMware Workstation Pro je sada besplatan i sto je najbitnije resen je problem sa NAT servisom radi bas dobro trenutno ako ga ne u.ru ponovo.
 
Nazad
Vrh Dno