Šta je novo?

Koji Antivirus preporucujete?

Evo i rezultata scan-a:

Capture.PNG

Ili je ovaj MB Trial busan i pusta sta stigne (a moja iskustva sa njim od pre par godina su sasvim suprotna tj. sto propuste AV paketi MB sece u korenu) ili je moj PC stvarno malware free :)

Kao sto rekoh godinu dana, nikakva zastita. Nisam ni pazio, smara me da Home PC tretiram kao bebu, bitne stvari su ionako na zasticenim fleskama ili cloud-u pod jakom sifrom.

Ljudi, trosite resurse vaseg kompa uzalud na AV pakete ;)
 
Što ne pustiš Kaspersky Virus Removal Tool, čisto da budeš sigurniji?
 
Jel ovaj? Pusticu ga ako je kao MB tj. ne pusta korene u sistem kao full AV resenja.
 
Ono gore je bio quick scan. Full scan je ipak "nasao" nesto. Tokom trajanja scan-a sam se zabrinuo sta bi moglo biti i evo sta kaze:

Capture.PNG

F-secure kaze da je ovo virus koji krade password-e. Meni smrdi na false pozitive ali sam ga maknuo za svaki slucaj.

To sam zapatio u poslednje dve nedelje jer sam skinuo piratski Dark Souls. Pre toga sam mahom igrao originale i nisam imao priliku da popijem virus.

Ovo gore je verovatno jedan od MS "virusa", kojima oni plase narod da ne koristi piratski software, nesto sto se cesto nalazi medju scenskim izdanjima PC igara.

Zapravo to je jos jedan od problema sa AV softverom, mnogi ce neke gluposti okarakterisati kao viruse jer su placeni da to cine (od cika MSa).
 
Posalji taj file online jotti skeneru pa vidi sta ce da ti kaze. 99% da je namerno oznacen kao virus iako je to samo hack za live.
Ni ja nemam AV programe godinama i nemam viruse i nisam win reinstalirao 5 godina.
AV programi su budalastina. Ne nasedajte na njihovu propagandu.
 
Ni ja nemam AV programe godinama i nemam viruse i nisam win reinstalirao 5 godina. AV programi su budalastina. Ne nasedajte na njihovu propagandu.

To samo znači da si od 1 do 10, računarski pismen za bar 3-4, ili bar dovoljno paranoičan pa ne mrdaš dalje od mainstream adresa, ne prihvataš tudje ext memorije, od maila strogo gmail itd :)

Nažalost ogroman broj ljudi ne spada u te kategorije, pa je anti-malware jako korisna stvar za nas koji posle ispravljamo gluposti. Primera radi, jednoj carici su reinstalirali sistem na tri nedelje kad sam dosao u tu firmu - sebe sam postedeo te gluposti ili ciscenja tada kombinacijom dva programa, a da pri tom nije se odrazilo na performanse njene kante.

Tako da... Nemoj tako :)
 
Posle ovih priča reših i ja da malo probam bez AV-a, deinstalirao sam Avast i primećuje se da net radi malo brže pošto nema web shielda ... E sad, šta mislite o Bitdefenderu Free za povremeni on-demand sken? Kakva su iskustva sa njim? Da li je on nakon instalacije potpuno neaktivan (nema nijedan procec u memoriji)?
 
@lowprofile:
Pre bih rekao da jako dobro znam sta radim pa nemam strah od virusa. Koristim i gmail i firmin exchange i osim povremenog spama namam drugih neprijatnosti.
Ako posumnjam u nesto tu je online jotti.
AV sam izbacio jer me usporava u radu. Kada programiram i napravim exe, AV se odmah zaleti da ga testira. Za vreme dok sam koristio AV programe imao sam vise false positives, a nijednom virus. Zbog cega vam je bitan firewall kada ste iza routera koji blokira sve dolazne konekcije? Ugradjeni win firewall blokira samo odlazne i to je sasvim dovoljno.
Smatram da Microsoft treba da resi problem pristupa windows folderu i potpunu izolaciju procesa, tako da eventualni virus moze da pravi ogranicenu stetu.

Ajde objasni sta si mislio sa "ne prihvatas tudje ext memorije"?
 
Poslednja izmena:
Ne koristim AV uopste vec nekih godinu dana. A par godina pre toga je tu bio MSE, cisto da se nadje.

Evo sad cu da skinem Malwarebytes da vidim da se nisam zarazio necim, mada sumnjam. Iako posecujem svakakve sajtove.

Ukoliko vam posao ne zavisi od kompa tj. IT sistem vase kompanije nije u pitanju, zaista ne vidim potrebu za antivirusnim resenjima. Kucnim korisnicima to ne treba vec treba da se porade na edukaciji kako koristiti kompjuter.

AV kompanije prodaju maglu u najvecem broju slucajeva, ako mene pitate.

Njima je MS napravio problem time sto je Windows doterao na pristojan nivo pa se vise ne sumnja na virus svaki put kada je sistem kilav iz nekog razloga kao sto je bio slucaj u eri XP/2000/Me/1998.

Evo sada vidim da svakih par meseci pustaju neki fud kako je Android busan, kako nagrcu virusi (slican tekst se pojavio i na benchu, sramota za autora i sajt koji predstavlja). Skontali su da ce ostati bez posla uskoro pa pokusavaju da naprave pozar tamo gde nema dima da bi ga kasnije gasili :)

Ne mogu da verujem, sta citam, svakome treba, jer djubreta je svuda, treba ti i FW. I prodaju ti besplatnu maglu??? Zone Alarm Free FW, i avast! Free, kostaju tacno nula.
 
FW imas ugradjen u Windows.

Mada ti ni taj FW ne treba jer verovatno pristupas netu preko rutera. A i sam provajder te stiti.

FW je bio aktuelna stvar u vreme dial up modema, danas je to zastita za velike sisteme. Kucnim korisnicima zaista ne treba.

A djubreta je za godinu dana bilo samo u scenskom izdanju igrice, mada i to je diskutabilno.

Na internetu nisam nista fasovao a po svakakvim sajtovima sam isao i iskakali su svakakvi pop up prozori ali nisam nikada instalirao nesto sto mi kazu preko interneta da instaliram, niti ostavljao sifre gde ne treba.Takodje kada google kaze sajt je opasan ja lepo iskuliram.

Tacno je da postoje besplatna resenja ali trose resurse bezveze.

Btw. ja sam u kompovima vec 15-16 godina, programer sam (osrednji) i na ovom forumu sam registrovan vec vise od pet godina a citam forum pet godina duze od toga.

Yooyo je bruka dobar programer a kutija je webdizajner ako se ne varam. Ako ti takvi ljudi, koji poznaju materiju kazu da prosecnom korisniku ne treba AV/FW onda ti ne treba. Prosecan korisnik nije pocetnik, prosecan korisnik ne klicke ok na svaki pop-up na internetu. Ko to radi on treba da koristi ili iPad ili da nauci prvo kako se koristi kompjuter. Nema tog AV softvera koji ce ga spasiti :)
 
AV je vise kao preventiva, ako slucajno pokrenete rizican file..., na primer skidate slike (u zip-u) sa "cudnih sajtova" i eto na brzinu ne primetite da je na kraju exe a ne jpeg na jednom fajlu tu vas AV spasava :p

Slazem se da su firewall-vi proslost za 99% korisnika, windowsow radi odlocno pogotovo kad se koristi i sa windows 7 control programom

Mada se ne bi slozio da prosecnom korisniku ne treba AV jer ljudi grese uvek i kad pazis desi se da nehotice napravis propust pogotovo ako skidas svasta

Sadasnji mallware napasti se uglavnom prilagodjavaju totalnim pocetnicima znaci facebook privatne poruke, razni popup poruke sajtova i tu nema pomoci
 
Posalji taj file online jotti skeneru pa vidi sta ce da ti kaze. 99% da je namerno oznacen kao virus iako je to samo hack za live.

Vecina, ukljucujuci i KAS kaze file not found. ClamAV, GData i jos 3 antivirusa kaze da je virus tj. identifikuje ga kao neki drugi virus koji radi istu stvar.

Cak i da jeste virus, znam sta taj virus radi. Krade passworde sa battleneta. Ja ne igram Blizzardove igrice vec neko vreme a posto sam dao sansu D3 to necu raditi vise u buducnosti tako da me ne pogadja. Svejedno sam dao nalog Malwarebytes-u da ga obrise.

Sve sam to mogao preduprediti da:
1) nisam skidao igru sa torrenta ili
2) da sam citao komentare gde uvek pise da li izdanje sadrzi virus ili je false pozitive

Piratske igre retko igram u poslednje vreme. Ko ne dolazi u dodir sa piratskim softverom i vodi racuna ciji USB prikljucuje na kompjuter, zaista ne vidim kako moze da se zarazi virusom.
 
Vecina stvari, prodje a da te nista ne pita. Prosecnom korisniku, dodje neko i donese svoj fles ili slicno... Prosecni korisnik visi na drustvenim mrezama (sebe iskljucujem iz toga), to je postalo popularno mesto za sirenje. WF mi se ne svidja, i koristim ga, jer necu sve da ima pristup internetu. A to da me provajder stiti, mogu samo da se smejem. Google pretraga (a moras da je radis), ce sigurno u jednom trenutku izbaciti neki los sajt, i Google se ne bavi zastitom, pa mi nije jasno kako se pouzdati u to.
 
Vidi.. kada imas kucni racunar i izlazis na net preko adsl/kabla, tvoj racunar ima neku lokalnu adresu, dok router ima neku javnu ip adresu. Ukoliko neko zeli da ti upadne na racunar on tebe vidi na routerovoj javnoj adresi. Ako pokusa konekciju na router, ovaj ce ga otkaciti. Jedino ako otvoris neki port na routeru (za torrent npr) onda napadac ima sansi da dodje do tvog racunara. Ako u tom trenutku torrant app nije aktovan, pokusaj konekcija o napadaca nece uspeti. Ukoliko je torrent app aktivan, napadac ce uspeti da se poveze, ali cim torrent app primeti da sa druge (napadaceve) strane nije neki drugi torrent client odmah ce prekinuti vezu.

Napadaci vise ne rade na ovaj nacin, ver prave maliciozne web sajtove. Jedna od tehnika je phising, jer naprave sajt koji je neverovatno slican windows exploreru i gde iskoci poruka da imas virus i da treba da ga ukolnis. To je naravno laznjak jer ako kliknes OK verovatno dajes pristanak na instalaciju necega sto ne zelis.
Druga tehnika je korsicenje sigurnosnih rupa u javi i flashu, te ove programe treba redovno updejtovati. Napadac napravi maliciozni sajt, koji detektuje browser i ako se zadovolje neki uslovi, generise html stranu koja pokrece javu ili flash, podmece payload (namerno osteceni java applet ili flash animaciju) koji ce iskoristiti rupu u navedenim programima i instalirati payload koji kasnije skine ostatak virusa.
Obican ad blocker resava dosta ovih problema. Takodje izbor browsera je bitan, jer chrome radi izolaciju tabova i ako neko zaista iskoristi rupu u javi ili flashu, nece daleko dogurati jer ce chrome sandbox da spreci dalje sirenje.
Ostaje infekcija preko usb flash diskova... resenje za to je da iskljucite autorun za sve externe uredjaje.
Na kraju, ako korisnik otvori inficirani flash nece se nista desiti. Tek kada pokrene inficirani file onda je zarazio racunar. Ukoliko sumnjas da je nesto virus, posaljes file online jottiju i sacekas odgovor.
 
Prosječan korisnik će uvjek fasovati neki virus il sl, sa AV ili bez. Današnji top AV detektuju oko 60% malware-a sami, a prosječan korisnik ne umije sam da upali AV da skenira sistem. Tako da ih, po mom mišljenju, AV neće spasiti. A napredniji korisnici računara mogu i sami da sa postaraju da prođu bez AV, koji solidno usporava net, korišćenjem x64bit sistema, koji za sad fasuje dosta manje virusa, kao i korišćenjem mozga prilikom DL.
 
Prosječan korisnik će uvjek fasovati neki virus il sl, sa AV ili bez. Današnji top AV detektuju oko 60% malware-a sami, a prosječan korisnik ne umije sam da upali AV da skenira sistem. Tako da ih, po mom mišljenju, AV neće spasiti. A napredniji korisnici računara mogu i sami da sa postaraju da prođu bez AV, koji solidno usporava net, korišćenjem x64bit sistema, koji za sad fasuje dosta manje virusa, kao i korišćenjem mozga prilikom DL.

AV real-time zastita, ne scan na zahtev. Koristim 64-bit Win7, skoro od kad je izasao. Svejedno se zarazi, i svejedno se desi da pokrenes nesto sto ne treba, narocito manje iskusni. Nesto sumnjam u tu Chrome sigurnost. I necu verovati na rec. A opet, pricate da u danasnje vreme, ti ne treba, i kukate kako opterecuje sistem? Avast je lagan 15MB RAM-a (ocigledan problem ako koristis 64-bitni sistem (sarkazam)), i CPU lagan. I ovo je tema za preporuku, a ne za tvrdnju kako je beskoristan, znam kako je beskoristan :wave:
 
Ne znam za Avast jer nisam koristio ali sam koristio Aviru dok je vazila za jedan od boljih AV alata. Kao ne opterecuje sistem, dobar AV, ovo ono. I to sam imao legalnu full verziju. Prvih par dana radilo sve dobro a posle pocela da krade CPU, zakucavala na 100% jako cesto.

Nego jel ti mozda radis u Singiju? :)
 
Ne znam za Avast jer nisam koristio ali sam koristio Aviru dok je vazila za jedan od boljih AV alata. Kao ne opterecuje sistem, dobar AV, ovo ono. I to sam imao legalnu full verziju. Prvih par dana radilo sve dobro a posle pocela da krade CPU, zakucavala na 100% jako cesto.

Nego jel ti mozda radis u Singiju? :)

Da radim, ne bih pricao o besplatnom. I zar se oni ne bave Kaspersky AV uglavnom? Ali evo da ti prodam Norton Internet Security 2013, mnogo je dobar neces zazaliti, bla, bla, blaaaaaaaaaaaaaaaaa!
 
@lowprofile:
Pre bih rekao da jako dobro znam sta radim pa nemam strah od virusa. Koristim i gmail i firmin exchange i osim povremenog spama namam drugih neprijatnosti.
Ako posumnjam u nesto tu je online jotti.
AV sam izbacio jer me usporava u radu. Kada programiram i napravim exe, AV se odmah zaleti da ga testira. Za vreme dok sam koristio AV programe imao sam vise false positives, a nijednom virus. Zbog cega vam je bitan firewall kada ste iza routera koji blokira sve dolazne konekcije? Ugradjeni win firewall blokira samo odlazne i to je sasvim dovoljno.
Smatram da Microsoft treba da resi problem pristupa windows folderu i potpunu izolaciju procesa, tako da eventualni virus moze da pravi ogranicenu stetu.

Ajde objasni sta si mislio sa "ne prihvatas tudje ext memorije"?

Da znas malo vise, imao bi strah mozda. Mozda i ne, ako gledas neki licni workatation, kucni. U tom scenariju, ja sam na linuxu od 99te, pa mi tek winblows boljke deluji smesno. Plus bih mogao sa istog aspekta tumaciti "jako dobro", samim izborom OS-a.

Sa druge strane, ako pricamo o nekom kompleksnijem okruzenju od kucnog, ruter ne moze imati zatvorene portove i nijedan servis - jer ne bi imao svrhu. Pa tako postoji hw firewall, ids, ips, itd.
Externa memorija - usb stick drive, externi disk, sta god tudje. To ne znas sta ima dok ne mountujes, ako potom ne otvoris sa Explore (tj otvoris na open ili dupli klik) - zeznuo si se.
Ako se ne zeznes ti, hoce neko npr...iz marketinga, hr..itd.
Ne postoji ozbiljan sistem i IT politika, koja ne ukljucuje security resenja i ovog tipa.

Ti si ocigledno programer, bar bih ja rekao po komentaru iznad, ja sam sys/network security, da ne tupimo dalje/mnogo.. :)
 
Externa memorija - usb stick drive, externi disk, sta god tudje. To ne znas sta ima dok ne mountujes, ako potom ne otvoris sa Explore (tj otvoris na open ili dupli klik) - zeznuo si se.

Objasni, molim te. :)
 
Aj neko drugi ce, umoran sam :)

Neka, pretpostavljam na sta si mislio.
Autorun je iskljucen pre 3 godine, izlaskom W7 i naknadno updateom za XP/Vista. Windows sada ignorise sve vrednosti ("open=" etc.) u autorun.inf fajlu osim label i icon. Tako da se nece nista pokrenuti otvaranjem preko explorer-a i/ili konektovanjem removable device-a na PC.
Jesi na to mislio? :)
 
Poslednja izmena:
Znao sam i ja da ce to biti replika, pa me mrzelo da kucam. :) Ja ga i dalje vidjam na XP-u, onoliko koliko vidjam i XP klijente.
 
Znao sam i ja da ce to biti replika, pa me mrzelo da kucam. :) Ja ga i dalje vidjam na XP-u, onoliko koliko vidjam i XP klijente.

Windows update je tu za XP klijente, patch je KB967715. Ako te ne mrzi da odradis deploy, naravno. :)
 
Ili disable-ovati Shell Hardware Detection servis. ;)
 
Ma da, sve kul, skinuti zakrpu br. 480889 i provesti par meseci cackajuci i tweak-ujuci sistem. Prethodno, naravno, provesti godine izucavajuci svaki deo sistema i sve rupe u njemu.
Cenim i da su svi bili spremni za autorun trojance i pre nego sto su se pojavili? Svako ima pravo da svoj sistem odrzava kako misli da je najbolje, ali bar moderatori ne bi trebalo da idu u off-topic i na temi "koji antivirus" forsiraju pricu "kakav AV, to su gluposti".
 
Trebalo bi da se ima AV pa kakav takav. Kao zastitu od USB crva preporucujem domaci program MCShield ;)
 
Nazad
Vrh Dno