Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Pozdrav svima,

Sta biste preporucili od ove tri klime? Otprilike su u istom cenovnom rangu, a potrebne su mi za sprat kuce koji ima nekih 60ak kvadrata, tako da bih najverovatnije uzeo dve.

Fujitsu ASYG12KGTE/AOG12KGCA
Samsung WindFree Pure 1.0 AR12AXKAAWKEU
Mitsubishi MSZ-AP35VG/MUZ-AP35VG

Ako ima neka bolja alternativa, otvoren sam za predloge.

Hvala!
Imam Mitsubishi Ap35 i prezadovoljan sam, tako da svaka preporuka za Ap35. Greje nekih 40 kvadrata. Skoro necujna u radu. Potrosnja u odrzavanju na 24 stepena oko 300-330w. Za decembar ce biti potrosnja oko 250kw, sto je oko 2000 dinara.
 
Imam Mitsubishi Ap35 i prezadovoljan sam, tako da svaka preporuka za Ap35. Greje nekih 40 kvadrata. Skoro necujna u radu. Potrosnja u odrzavanju na 24 stepena oko 300-330w. Za decembar ce biti potrosnja oko 250kw, sto je oko 2000 dinara.
Da li je 40m2 + ili je manje tipa 36 m2 ? Razmisljam o klimi koja ce da greje 43m2 otvorenog prostora.
 
Dnevni boravak je nekih 28 kvadrata, a iz njega se ide u spavacu sobu koja je 12 kvadrata. U spavacoj sobi bude 1-2 stepena manja temperatura. Tako da mislim da bi 43 kvadrata otvorenog dobro izolovanog prostora dobro grejalo. Eventualno Mitsubishi Ap42.
 
Razmisljam o Micubišiju ili Fujitsu kgta 12
LT 12 to odradi bez problema bar kod mene,45 m2 otvorenog prostora.E sad ne znam kako je kod vas je nabaviti.Omjer cijene,snage,kvalitete mislim da nema bolje za te pare.Jedino sto bi umjesto nje stavio jeste Mitsubishu FH35 ali nje odavno nema nigdje.
 
Pozdrav,trebso bi pomoc ako ima ovdje neki serviser klima uredaja ili netko ko se jako dobro kuzi,i dalje imam problem sa novom toshibom 5kw shorai,da ne duljim,uzeta nova,montirana i ne grije ,ispuh se krece od 25 do 40 ovisi kak joj dode,bila dva majstora isprobali sve,mjenjali plin vakumirali,cijevi pregledali kompresor radi super ,znaci sve super al klima ne grije i ide u defrost po 3 puta u sat na vanjskoj temp od 5 stupnjeva,i cijela jedinica se ledi vanjska,sad je jedan majstor dosao do info od nekog iz toshibe da bi moglo bit do nekih osjetnika i to ce pregledat sutra,dali vam jos sto pada na pamet sta bi moglo bit ili da ste imali slicna iskustva,i da napomenem nemogu rjesavat u garanciji jer nisam montirao preko njih nego ovako preko poznanika,tu sam se zajebo ali taj poznanik je vrhunskii klima monter tako da u montazu ne sumnjam,pomagajte ekipa
 
Ako je poznanik vrsni poznavalac, onda mu ne bi trebalo bit problem to rijesit. Il je onaj tip radi vodoinstalacije, struju pa usput koju klimu i prikopca. Koliko je bitan izbor uredjaja toliko je i kvalitetna instalacija.

Nego jesil ono ti spominjao da kod tebe ima predinstalacija u zidovima. Da nije tu kakav zaeb? Ili moguce da si i kurate srece pa ti dosla fabricki neispravna
 
Ako je poznanik vrsni poznavalac, onda mu ne bi trebalo bit problem to rijesit. Il je onaj tip radi vodoinstalacije, struju pa usput koju klimu i prikopca. Koliko je bitan izbor uredjaja toliko je i kvalitetna instalacija.

Nego jesil ono ti spominjao da kod tebe ima predinstalacija u zidovima. Da nije tu kakav zaeb? Ili moguce da si i kurate srece pa ti dosla fabricki neispravna
Je je,dobar je,radi bas ko monter klima i grijanja dizalica toplina i svega takvog,bas s tim se bavi ,provjerio je sve bas sve,kaj se tice instalacija i svega,da ima predinstalacija koju je on radio i provjerio svu protocnost ,sve,ok,ma garant je nesto do nje,kaze mi lik da je od 1000klima sta je montirao samo jednom imao reklamaciju uredaja,i to je bio daikin i sad toshiba moja,nevjerojatno koje sam srece
 
Pozdrav. Da li neko zna koja je razlika, ako je ima, između inverter klima:
midea ag-12nxd1-i.wik wifi i
midea ag-12nxd1.wik wifi.
Često pročitam pored modela oznaku EXTREME.
Je l' postoje 2,3 slične klime ili je isti model u pitanju?
 
Samo da se javim, ugradjena je pre par dana LMCE klima i trenutno greje oko 80m2. Prezadovoljan sam 2x sam spustao temperaturu 21/20 i sad je na 19 stepeni. Objekat nije bas standardnih dimenzija tako da je to mozda razlog sto uspeva da ugreje toliku povrsinu, ali uskoro svugde sobna vrata pa ce grejati manju povrsinu. Trenutno mi stoji na "heat" i fan je na "auto" da li da prebacim to sa auto na manju brzinu neku ili da ostavim ovako? Hvala svima koji su mi pomogli oko odabira klime, zaista sam prezadovoljan!
AUTO fan šalta između prve i druge brzine, treću upotrebi kad je baaaš ledeno napolju, tako da ako je staviš na 3 crtice duvaće jače nego na auto. Velika razlika između Fujitsu i Mitsubishi klima je to što Fujitsu kad postigne temp smanji broj obrtaja ventilatora čak i kad je postavljena fiksna brzina.
 
2 su razloga za takvo ponašenje. Jedan je cold air prevention control, a drugi je ∆t između setovane i procenjene temp.
Screenshot_2022-12-24-07-29-29-183_com.google.android.apps.docs.jpg
I to nije samo kod Fujitsu klima. Znam da Fujitsu fanboys misle da to samo njihove klime tako "pametno" funkcionišu, ali nikada nije bilo tako. :)
Pametno pod navodnicima jer ni to nije savršeno. Pogotovo ako želite da grejete veći prostor ili više prostorija.

Kineski TCL takođe funkcioniše tako. Što ume da nervira. Dok Gree (i mnogi drugi) recimo ima auto mod i fix mode. Što itekako može biti zgodno u takvim situacijama.

Najbolje bi bilo da svaka klima ima sve tri opcije. Što bi očigledno bilo previše za krajnjeg korisnika, pošto mnogi ne mogu da shvate ni šta je Eco, Sleep itd.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Da li neko zna koja je razlika, ako je ima, između inverter klima:
midea ag-12nxd1-i.wik wifi i
midea ag-12nxd1.wik wifi.
Često pročitam pored modela oznaku EXTREME.
Je l' postoje 2,3 slične klime ili je isti model u pitanju?
Pomagajte ljudi :)
 
Nema razlike, ovo "i" je oznaka za indoor unit unutrašnja jedinica. Spoljašnja ima drugu oznaku 09N8D1-o je bilo kod mene, isto midea extreme samo devetka. Dakle dođu ti dve kutije, sa različitim oznakama gde je "i" za unutrašnju a "o" za spoljašnju outdoor jedinicu...
 
Nema razlike, ovo "i" je oznaka za indoor unit unutrašnja jedinica. Spoljašnja ima drugu oznaku 09N8D1-o je bilo kod mene, isto midea extreme samo devetka. Dakle dođu ti dve kutije, sa različitim oznakama gde je "i" za unutrašnju a "o" za spoljašnju outdoor jedinicu...
Hvala puno. :) Sad ću da pazarim.
 
Kako se pokazala ta midea extreme za grejanje, nisam nešto mnogo čitao komentare o njoj? Po specifikacijama deluje kao neki bestbuy za prosečnog korisnika za tih 550 € 🙂
 
Poslednja izmena:
2 su razloga za takvo ponašenje. Jedan je cold air prevention control, a drugi je ∆t između setovane i procenjene temp.
Pogledajte prilog 368885
I to nije samo kod Fujitsu klima. Znam da Fujitsu fanboys misle da to samo njihove klime tako "pametno" funkcionišu, ali nikada nije bilo tako. :)
Pametno pod navodnicima jer ni to nije savršeno. Pogotovo ako želite da grejete veći prostor ili više prostorija.

Kineski TCL takođe funkcioniše tako. Što ume da nervira. Dok Gree (i mnogi drugi) recimo ima auto mod i fix mode. Što itekako može biti zgodno u takvim situacijama.

Najbolje bi bilo da svaka klima ima sve tri opcije. Što bi očigledno bilo previše za krajnjeg korisnika, pošto mnogi ne mogu da shvate ni šta je Eco, Sleep itd.
Nema tu fanbojaštva, pogrešno si pročitao. Mislim da samo Mitsubishi i Daikin imaju pravu fiksnu brzinu, dok Fujitsu i Toshiba smanjuju brzinu nakon dostizanja temperature, tj NA ODRŽAVANJU temperature. Ako ne greje, ni jedna ne duva. Za ostale nisam siguran, a nisam se ni interesovao, jer sam gledao samo japance. Ima tu još suptilnih razlika, tipa da li klima nakin prestanka grejanja podogne krilca vertikalno. Da li je to ugodno ili nije zavisi od par drugoh faktora, a to je minimalna dozvoljena temperatura na izduvu, minimalna jačina duvanja u održavanju, itd. Za grejanje većeg prostora treba jače duvanje, ali zato 18-ce imaju dosta jaču prvu brzinu, pa kad smanji na prvu u održavanju duva taman kako treba. Prava fiksna brzina je korisna ako treba klimi da izgura grejanje sa loše pozicije. Za normalne prostorije smanjenje brzine nije hendikep, naprotiv meni je ugodnije kod klima koje imaju veliki protok smanje brzinu. Mitsubishi i Daikin imaju manji protok od Fujitsu-a, pa ni ta fiksna brzina ne mora da smeta. I za jraj, koju god japansku klimu izabrali iz gornjeg segmenta ponude, nećete pogrešiti.
 
Kako se pokazala ta midea extreme za grejanje, nisam nešto mnogo čitao komentare o njoj? Po specifikacijama deluje kao neki bestbuy za prosečnog korisnika za tih 550 € 🙂
E to i mene interesuje, samo za grejanje mi i treba. Nesto malo sto sam naleteo po netu deluje da bi ok radila posao za te novce. Tako da mi je izbor pao na nju. Razmisljao sa o 18ici ali cu na kraju uzeti jos jednu za drugu prostoriju ako budem zadovoljan. :)
 
Ja sam uzeo ovu mideu jesenas midea ag-09nxd1-i.wik i došla je sa usb stikom za wifi i setom za instalaciju.
Koristim je u povremeno pomoćnom objektu od lakog materijala koji se lako zagreje ali i lako ohladi (loša stolarija), tako da moje iskustvo ne mora biti relevantno za neku standardnu upotrebu.
Kada je uključim u hladnoj prostoriji oko 20kvm, prvih sat radi sa preko 1000w dok se ne približi temperaturi koja je zadata, posle spušta potrošnju, ako je napolju vlažno posle tih sat vremena odradi i jedan defrost oko 5 minuta. Nakon toga smanji gas i u zavisnosti od spoljnje temperature i vrataranja precizno održava temperaturu sa 300-400-500w potrošnje bez defrostova pri toj potrošnji.
Aplikacija radi dobro, pomoću nje se brzina izduva može podešavati u procentima, npr. 12%, pokazuje unutrašnju temperaturu kada je klima isključena, a kada je uključena i spoljašnju. Kada je napolju mraz onda i kada je isključena pokazuje i spoljašnju temperaturu a tuya utičnica beleži potrošnju oko 5w.
Nisam primetio da spušta ispod 200w, mada i sam objekat troši više toplote pa nisam merodavan za to.
Bilo mi je bitno da bude diskretna u radu pošto se sedi direktno ispod nje, i sa time sam vrlo zadovoljan.
Inače softver ima neki bag da pri višim temperaturama radi neki kontrolni defrost od 1 minuta u situacijama kada je apsolutno nepotreban, ali eto, bar je kratak.
Deluje mi da su devetka i dvanaestica ovog modela identične klime, vrlo približne cene, samo softverskirazličite gde devetka ne može da povuče više od 1100w iz utičnice.
U odnosu na vox iva5 12jr koja mi služi za dogrevanje u kući, ova ima wifi, dosta nižu modulaciju(vox ne ide ispod 500w) i tihi mod rada. Vox je bio dosta jeftiniji i drugih zamerki nemam za njega tako da preporuka za obe klime naravno u skladu sa tim da li vama konkretno odgovaraju...
 
Ja sam uzeo ovu mideu jesenas midea ag-09nxd1-i.wik i došla je sa usb stikom za wifi i setom za instalaciju.
Koristim je u povremeno pomoćnom objektu od lakog materijala koji se lako zagreje ali i lako ohladi (loša stolarija), tako da moje iskustvo ne mora biti relevantno za neku standardnu upotrebu.
Kada je uključim u hladnoj prostoriji oko 20kvm, prvih sat radi sa preko 1000w dok se ne približi temperaturi koja je zadata, posle spušta potrošnju, ako je napolju vlažno posle tih sat vremena odradi i jedan defrost oko 5 minuta. Nakon toga smanji gas i u zavisnosti od spoljnje temperature i vrataranja precizno održava temperaturu sa 300-400-500w potrošnje bez defrostova pri toj potrošnji.
Aplikacija radi dobro, pomoću nje se brzina izduva može podešavati u procentima, npr. 12%, pokazuje unutrašnju temperaturu kada je klima isključena, a kada je uključena i spoljašnju. Kada je napolju mraz onda i kada je isključena pokazuje i spoljašnju temperaturu a tuya utičnica beleži potrošnju oko 5w.
Nisam primetio da spušta ispod 200w, mada i sam objekat troši više toplote pa nisam merodavan za to.
Bilo mi je bitno da bude diskretna u radu pošto se sedi direktno ispod nje, i sa time sam vrlo zadovoljan.
Inače softver ima neki bag da pri višim temperaturama radi neki kontrolni defrost od 1 minuta u situacijama kada je apsolutno nepotreban, ali eto, bar je kratak.
Deluje mi da su devetka i dvanaestica ovog modela identične klime, vrlo približne cene, samo softverskirazličite gde devetka ne može da povuče više od 1100w iz utičnice.
U odnosu na vox iva5 12jr koja mi služi za dogrevanje u kući, ova ima wifi, dosta nižu modulaciju(vox ne ide ispod 500w) i tihi mod rada. Vox je bio dosta jeftiniji i drugih zamerki nemam za njega tako da preporuka za obe klime naravno u skladu sa tim da li vama konkretno odgovaraju...
Hvala lemixx!
 
@jozza svaka klima automatsko smanjenje brzine ako se postavi fan na auto. A ovako u stvari imaš 2x auto, bez mogućnosti da fiksiraš fan. To je već hendikep.
 
Kako se pokazala ta midea extreme za grejanje, nisam nešto mnogo čitao komentare o njoj? Po specifikacijama deluje kao neki bestbuy za prosečnog korisnika za tih 550 € 🙂
Imam 2kom. Midea Extreme 12, jedba se svakodnevno koristi za grejanje oko 20m2 prostora bez izolacije i radi odlično, povuče nekih 1kw-1,2Kw dok ne zagreje, posle modulira u zavisnosti od zadate temperature i spoljne, od nekih 250-600W, ovo 600W je kod mojih matoraca jer oni znaju da postave 28C :)
Odlicno se kontrolise preko mobilne aplikacije, dolazi kompletno sa cevima 3m za instalaciju, kablom i wifi modulom.
Takođe imam Midea multi split 27 i 3 unutrašnje koji radi odlično i bez problema, evo i na minusima noćnim -7c koliko je bilo ove nedelje.
 
Dali ima nekih pravila sto se tice montiranja vanjske jedinice;dali mora biti uvjek visa od unutarnje ili je svejedno ako je niza
 
Pogledaj u servis manual za svoju klimu. Naravno da SJ može da bude niže ili više od unutrašnje, ali postoje neka druga ograničenja. Tipa dužine instalacija i visinska razlika.
 
Dali ima nekih pravila sto se tice montiranja vanjske jedinice;dali mora biti uvjek visa od unutarnje ili je svejedno ako je niza
Obično je 15-20m max razlika u dužini i 15m u visini. Piše u specifikacijama. Treba obratiti pažnju da su pojedine klime napunjene za do 15m, dok pojedine moraju da se dopune (po metru) za sve preko 5m.
@Qiza Nije hendikep već pametnija izvedba. Količina vazduha koju klima izduvava ne sme biti velika pri maloj snazi grejanja, jer je u suprotnom "hladnjikavo". Fiksno podešavanje brzine fordira klimu na zadatu brzinu dok god je zahtevana temperatura iznad ili ispod zadate (u zavisnosti da li se greje ili hladi). Neko hoće da ograniči protok na manje nego što je inače na AUTO, pa stavi na recimo prvu crtu, a neko hoće da brže postigne zadatu temp pa stavi na četiri crte. Svakako, nakin tako jakog duvanja, klima treba da smanji protok. U suprotnom ili će da duva "prohladno" ili će da se gasi, pa onda imamo on-off klimu umesto invertera
 
Poslednja izmena:
AUTO fan šalta između prve i druge brzine, treću upotrebi kad je baaaš ledeno napolju, tako da ako je staviš na 3 crtice duvaće jače nego na auto. Velika razlika između Fujitsu i Mitsubishi klima je to što Fujitsu kad postigne temp smanji broj obrtaja ventilatora čak i kad je postavljena fiksna brzina.
Upravo mi se to desilo, da kad sam stavio na 3. brzinu krenuo je jace da duva pa sam vratio na auto. Eto, jos vise sam zadovoljniji jer izgleda da radi na 2 brzini i to tada kad je bilo hladnije vreme. Trebace mi jos jedna klima za prostoriju u tom objektu ali za 16m2, mislim da definitivno nema potrebe za LMCE ili da stavim i tamo nju ?
 
Za tu prostoriju od 16m2 bi trebala klima 09Btu. Fujitsu LMCE09.
Zaštitu od hladnog izduva klime Fujitsu imaju od kako su krenuli da proizvode split invertere i to je odlična kako da je nazovemo funkcija.Da nije dobra oni bi je ukinuli odavno a pošto je ima i na novim modelima znači nema problema.
 
Hvala puno za jos jedan savet u nizu! Cim bude wifi u objektu javljam kakve su potrosnje. Ili ima nesto da se nabavi za pracenje potrosnje, a da mu nije potreban wifi?

Evo i Japanca! Ima jos posla ovde, ali gledao sam da nam makar bude toplo dok radimo 🙂
 

Prilozi

  • C5E96C19-4ADC-49BB-AC62-26B26E9C5B80.jpeg
    C5E96C19-4ADC-49BB-AC62-26B26E9C5B80.jpeg
    283.1 KB · Pregleda: 96
Mislio sam da ovako stoji jer je prostorija 10m dugacka, a siroka 3.6m pa da svugde duva, ali probacu i dole da spustim krilca.
 
Nazad
Vrh Dno