Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Зависи од климе, распореда просторлија и изолације. Ретко ко у Србији прави одлично изоловане куће са великим и отвореним простором или пространим ходником одакле могу да се греју собе. Добре климе могу без проблема да греју 80-ак квадрата, опет добро изолованог простора.
Ne znam, ja vise nisam pametan 😅
Sto vise citam ovu temu, to sam zbunjeniji, neki kazu ne moze da ugreje, neki se kunu da moze i po 80-100m2 sa jednom klimom..

Meni je raspored ovakav, imam Bergen Tilia 12 u dnevnoj sobi i jednu matoru Elit 12 u radnoj:
Izolacija 10cm, neizolovan pod, tavanica 20cm kamene vune, PVC stolarija 5 komorna.

1710791355410.png

Ne znam da li bi ovako nesto iznad imalo smisla, da Bergen pomerim u radnu sobu dole desno a da uzmem Gree Amber premium 12 za dnevnu sobu i da demontiram matori Elit..
Ili mozda Amber da stavim u hodniku u sredini.

U sustini, meni je najbitnije da mi zagreje dnevnu, spavacu i radnu sobu, sve ostalo je bonus. Za kupatilo bi najverovatnije nabavio neku grejalicu.
 
Тешко да ће у оваквој варијанти да се угреје и спаваћа, држи отворена врата, и додај неку панел грејалицу да допуни тих степен, два, три колико би било хладније. Исто важи и за купатило. Неизолован под је проблем за комфор, тако је и код мене у приземљу, клима угреје цео простор и спрат, али су били хладни подови. То сам решио пре неку годину са грејним фолијама, писао сам о томе у посебној теми. Избацио све тепихе, подови умлачени на 21-22 степена. Није хладно, лагано за усисавање, не троши превише струје, све потаман. :)
 
Ne znam, ja vise nisam pametan 😅
Sto vise citam ovu temu, to sam zbunjeniji, neki kazu ne moze da ugreje, neki se kunu da moze i po 80-100m2 sa jednom klimom..

Meni je raspored ovakav, imam Bergen Tilia 12 u dnevnoj sobi i jednu matoru Elit 12 u radnoj:
Izolacija 10cm, neizolovan pod, tavanica 20cm kamene vune, PVC stolarija 5 komorna.

Pogledajte prilog 434073

Ne znam da li bi ovako nesto iznad imalo smisla, da Bergen pomerim u radnu sobu dole desno a da uzmem Gree Amber premium 12 za dnevnu sobu i da demontiram matori Elit..
Ili mozda Amber da stavim u hodniku u sredini.

U sustini, meni je najbitnije da mi zagreje dnevnu, spavacu i radnu sobu, sve ostalo je bonus. Za kupatilo bi najverovatnije nabavio neku grejalicu.
Teško da može jednom da bude ujednacena temp.
Kakav ti je prostor? Izolacija, prozori..p
Bez obzira kakav je prostor I izolacija klima dalje od 10 m ne može da dobaci sa hodnikom plus krivine, a vrata su metar širina otvora gde treba vazduh klime da dobaci. Nema adekvatnog mešanja. I ja imam kotao na drva koji nisam palio ove zime i grejao se jednim inverterom ali da bi bila temperatura ujednačena moram još jedan da stavim. Prostor je takav da ne može jedna da dobaci. U sobama je hladnije za par stepeni, a kada pojačam inverter da bi u sobama bilo toplo onda postaje pretoplo gde je namešten inverter, pa opet neprijatno.
Mišljenja sam da iz jedne sobe preko hodnika u drugu sobu gde klima ne duva direktno vrata hodnik vrata nema šanse da je temperatura ujednačena.
 
Teško da može jednom da bude ujednacena temp.

Bez obzira kakav je prostor I izolacija klima dalje od 10 m ne može da dobaci sa hodnikom plus krivine, a vrata su metar širina otvora gde treba vazduh klime da dobaci. Nema adekvatnog mešanja. I ja imam kotao na drva koji nisam palio ove zime i grejao se jednim inverterom ali da bi bila temperatura ujednačena moram još jedan da stavim. Prostor je takav da ne može jedna da dobaci. U sobama je hladnije za par stepeni, a kada pojačam inverter da bi u sobama bilo toplo onda postaje pretoplo gde je namešten inverter, pa opet neprijatno.
Mišljenja sam da iz jedne sobe preko hodnika u drugu sobu gde klima ne duva direktno vrata hodnik vrata nema šanse da je temperatura ujednačena.
Ja i jesam napomenuo da su sobe bile hladnije u odnosu na ostali prostor ali posto je ostatak prostora kompletno otvoren i nema onih starinskih hodnika, mogu slobodno da kazem da je jedna klima odradila fenomenalan posao. U sustini moguce je, to je poenta ali opet uz odredjene uslove i prilagodjavanja, to jest kompenzaciju razlike u temp sto se tice boravka i sapavace. Ko trazi perfekciju i komfor da to sve bude kako treba, onda definitivno moraju puno veca ulaganja biti od klime.
 
Sto se tice da li moze ili ne moze jedna klima evo moje iskustvo:

Ja grejem vec 7 godine donji sprat sa Gree Amber 9 Premium 65m2(obicno napisem 60m2) ali je 65m2
Klima je postavljena na ulaz i bije direktno u 45m2... odmah na neki 2m od klime je ulaz u spavacu sobu(15m)
jedino u kupatilo(5m2) ima razlika u temperaturi (1-2c)
Na -17c (2021) drzala je i u 45m2 i u sobu(15m2) zadatu 23c jedino opet kazem u kupatilo(5m2) bilo je tad 19c... Ipak kupatilo je najdalje od klime...

Ipak dosta zavisi od prostora... da li kao kod mene skoro 65m2 otvoreni ili 3sobe + hodnik itd
 
Ja se isto slazem da ne moze biti ista temperatura u sobi gdje je klima i u onoj preko puta, mora odstupati bar malo.

I imam jos bolji primjer za dokazati, kod mene je stan i obliku slova G ćiriličnog i u ćosku je spavaca soba u koju biju 2 klime, jedna direktno kroz vrata a druga sa strane u hodnik ispred spavace i ostatku stana je 23 -24 a u spavaćoj 21-22 max.

S tim da meni to i pase jer se tu samo spava i zaviri tokom dana, da je npr djecija ili kuhinja ne bi mi odgovaralo nikako
 
Ne znam, ja vise nisam pametan 😅
Sto vise citam ovu temu, to sam zbunjeniji, neki kazu ne moze da ugreje, neki se kunu da moze i po 80-100m2 sa jednom klimom..

Meni je raspored ovakav, imam Bergen Tilia 12 u dnevnoj sobi i jednu matoru Elit 12 u radnoj:
Izolacija 10cm, neizolovan pod, tavanica 20cm kamene vune, PVC stolarija 5 komorna.

Pogledajte prilog 434073

Ne znam da li bi ovako nesto iznad imalo smisla, da Bergen pomerim u radnu sobu dole desno a da uzmem Gree Amber premium 12 za dnevnu sobu i da demontiram matori Elit..
Ili mozda Amber da stavim u hodniku u sredini.

U sustini, meni je najbitnije da mi zagreje dnevnu, spavacu i radnu sobu, sve ostalo je bonus. Za kupatilo bi najverovatnije nabavio neku grejalicu.
Druze meni je klima u hodniku i greje 2 sobe, kada su minusi velika je razlika u temp, moj ti savet u jednu prostoriju jedna klima, ako hoces da se dobro grejes.Mozes da uzmes neke jeftinije 9 tke za sobe,ja sam za kupatilo kupio panelnu grejalicu 2kwh sa zastitom od prskanja 7500 din.
 
Dosao mi je PM (u sustini ste prosli isto kao i ja), odgovorih ti na PM malopre.
nista nisam uspeo, nazalost, i pored sve dobre volje i prijave VTK (zvali me ladno nakon 6-8 meseci).
Ne bih da se vracam unazad, idem samo napred... prevaranti klasicni i obicni, lupite im 1/5 na guglu i to je sve sto mozete
Da li ste pisali nekim medijima, N1, Nova.rs? Ja sam im slao onda kada si pisao ali niko nista nije objavio.
 
Mislim da li da trosim svoje vreme, ali ajd.
Malo istrazivanja i..
Krecemo redom:
mideaklime.rs - vlasnik domena klimafrigo doo beograd (u prinudnoj likvidaciji)
klimafrigo.rs - isti vlasnik
klimacool.rs - skriveno, ali datum registracije jeste jul 2023 sa modifikacijom od 21.07.2023
mdv.rs - skriveno, ali datum registacije jul 2023 i gle cuda modifikacija takodje 21.07.2023 (ma da blize ponoci)
E sad za mdv.rs ne mogu biti 100% siguran, ali oprez.
Toliko od mene
 
Pre par postova sam pitao savet za klimu za malu sobu 11 m2 i dobio predlog za Fuji 07KMT. Na drugoj temi vidim da se hvale Midea Breezless klime navodeći da imaju jedinstveni sistem za smanjenje "promaje".

Može li neko da uporedi ove dve klime i da prednosti i mane za sobu od 11 m2
Fuji RSGG07KMT / ROGG07KMTA ~48.000
MIDEA Breezeles+E CB1-09HRFN8 ~ 48.000

Ili da postavim pitanje ovako:
Da li Midea breezeless sistem sa rupicama može da kompenzuje to što ima veći kapacitet?
Koliko ove dve klime mogu da spuste snagu u kontinualnom režimu hlađenja?
Da li na obe navedene klime mogu pratiti potrošnju struje i rad na telefonu?
 
Mislim da li da trosim svoje vreme, ali ajd.
Malo istrazivanja i..
Krecemo redom:
mideaklime.rs - vlasnik domena klimafrigo doo beograd (u prinudnoj likvidaciji)
klimafrigo.rs - isti vlasnik
klimacool.rs - skriveno, ali datum registracije jeste jul 2023 sa modifikacijom od 21.07.2023
mdv.rs - skriveno, ali datum registacije jul 2023 i gle cuda modifikacija takodje 21.07.2023 (ma da blize ponoci)
E sad za mdv.rs ne mogu biti 100% siguran, ali oprez.
Toliko od mene
E zato ja nikad ne bi kupio Klimu preko interneta... sto je mozda 5-10.000- jeftinija nego negde u prodavnici? A na kraju da budem prevaren i takav cirkus :rolleyes:
Idem u prodavnicu pa makar 100+km i znam gde sam je kupio, vidim licno tog prodavca i znam kako je stigla kuci (+ pozovem svog servisera)
Ako nesto ne daj boze bude pozovem, ako ne moze preko telefona onda sednem u kola pa ce lepo da vidimo ko koga ;)
Ali hvala bogu do sad je sve bilo Ok (4 klime)
 
Poslednja izmena:
E zato ja nikad ne bi kupio Klimu preko interneta... sto je mozda 5-10.000- jeftinija nego negde u prodavnici? A na kraju da budem prevaren i takav cirkus :rolleyes:
Idem u prodavnicu pa makar 100+km i znam gde sam je kupio, vidim licno tog prodavca i znam kako je stigla kuci (+ pozovem svog servisera)
Ako nesto ne daj boze bude pozovem, ako ne moze preko telefona onda sednem u kola pa ce lepo da vidimo ko koga ;)
Ali hvala bogu do sad je sve bilo Ok (4 klime)
Ma ok je preko interneta ali da znaš gde je sedište firme i da platiš pouzećem a ne unapred, nikad ne bih dao pare unapred. Recimo Inelektronik iz Boleča, mnogi su kod njih kupili, nikakvih problema, a cene korektne. Meni su blizu pa su čak 4 puta dolazili za 7 dana jer sam imao neke zamerke. Došla spoljna polomljena i u kvaru, odmah doneli novu i ugradili. Nije baš sve preko interneta loše samo treba sa proverenih sajtova koji imaju adresu firme, kontakt, preporuku. Ovi sajtovi nemaju ništa od toga.
 
Zato kreditna kartica je dobra imas 5 dana dok banke odrade svoje sve da storniras. Ja sa tehnomedijom sam imao predivno iskustvo narucio u 7 uvece Hiseanse u 8 me zvali da stizu u 9 ujutru ispred kuce. Ja kupujem online ali samo od proverenih firmi. A mozes svaku firmu da istrazis pa cak i dal imaju tuzbe ili finansiske probleme pre porudzbine.... I meni izlazilo u zadnje vreme te klimecool po telefonu valjda dosta zevam ovde pa me telefon spijunira i prodaje im moja interesovanja :) :)
 
Jel ima neko vivax acp-12ch35aehi+? Dobio sam preporuku od prodavca koji mi je pre 4-5 godima preporučio aeri. Za grejanje me najviše zanima, ne znam da li je jaca od aeri+, cena jeste jaca.
 
Jel ima neko vivax acp-12ch35aehi+? Dobio sam preporuku od prodavca koji mi je pre 4-5 godima preporučio aeri. Za grejanje me najviše zanima, ne znam da li je jaca od aeri+, cena jeste jaca.
Milsim da je ista vj sa aeri+ (ista tezina), samo unutrasnja je druga: veca, jaci izduv ima. U maloprodaji razlika u ceni je 2k rsd. Ja za lokale nisam komplikovao, pa sam uzeo 9 i 12 aeri+, dok 18 aehi+ (jer 18 aeri+ po specifikaciji deluje losije zbog losije modulacije).
 
Narode, jel moze neko da mi objasni proces oko ugradnje klime i garancije?

Jedan kolega mi je rekao da mora preko zvanicnog servisa da bi garancija bila validna, ali da deru za ugradnju i servis.

Ako moze neko da mi kaze koliko tacno to kosta..
 
Ako je za vivax: Izguglaj vivax kimtec garantni list, u njemu imas veci broj ovlascenih servisa po celoj Srbiji, okreni sve u svom lokalu pa proveri (mozde za neke i znas po preporuci). Ali odmah reci da zelis ugraduju kako treba: minimum 3m instalacije za inverter, zasebna izolacija cevi, gumice na nosacu, vakumiranje. I pitaj koliko je redovan servis. Prvi se obavlja pred istek druge godine od datuma kupovine, ako zelis da produzis garanciju.
Cene variraju, ali mislim da vec tesko da ima ispod 15k da se nadje ugradnja, e sad pretposatvljam da dundjeri to mogu i povoljnije, ali to ce biti i bez vakumiranja, i cevi strpaju zajedno u izolaciju, bez gumica na nosacu, pa posle sva vibrscija ide direktno na nosac, dakle bolje ovlasceni da odrade kako treba i lupe pecat. U slucaju problema neka kimtec/vivax sa njima resava posle.
 
Poslednja izmena:
Zvao sam malocas jedan zvanicni servis, dakle sve po PS-u, instalacija 20.000 din po klimi.
Popricao sam sa covekom i dao mi je grub proracun, za moju dnevnu sobu sa kuhinjom 28m2, Daikin Sensira 12-ica 96.000 din i Daikin multisplit 7-ica, jedna za spavacu sobu od 10 m2 a druga za radnu sobu od 14 m2, 160.000, znaci sve zajedno sa instalacijom dodje oko 320.000 din 😂

Ma nisu normalni bre, instalacija me izadje skoro ko jedan osrednji inverter, sa ovim cenama bolje da dodam jos i uvedem toplotnu pumpu..
 
Zvao sam malocas jedan zvanicni servis, dakle sve po PS-u, instalacija 20.000 din po klimi.
Popricao sam sa covekom i dao mi je grub proracun, za moju dnevnu sobu sa kuhinjom 28m2, Daikin Sensira 12-ica 96.000 din i Daikin multisplit 7-ica, jedna za spavacu sobu od 10 m2 a druga za radnu sobu od 14 m2, 160.000, znaci sve zajedno sa instalacijom dodje oko 320.000 din 😂

Ma nisu normalni bre, instalacija me izadje skoro ko jedan osrednji inverter, sa ovim cenama bolje da dodam jos i uvedem toplotnu pumpu..
Pogledaj neku ako te zanima, naravno ima jos dosta drugih, za tu kvadraruru zavrsavaju posao, i imaju dobar servis a daleko manje kostaju. Kao sto si napisao za 300 i kusur hiljada moze i bolje grejanje da se izvede. Pozz
 
Neka preporuka za ugradnju sa Vivax spiska, a da je jeftinije od 15000? Za te pare mogu kompletan alat sam da kupim..:)
BG
 
.
Narode, jel moze neko da mi objasni proces oko ugradnje klime i garancije?

Jedan kolega mi je rekao da mora preko zvanicnog servisa da bi garancija bila validna, ali da deru za ugradnju i servis.

Ako moze neko da mi kaze koliko tacno to kosta..
Po meni je naj bolje da pitas trgovca. Ja sam ja sam tri i buraz jednu uzeo bez da je ugradio ovlasteni servis. Na prvu koju sam i ja ugradio dobio sam garanciju posto je bila neispravna. Opet su priznali. Samo su trazili da im neki registrovan servis potvrdi kvar. Neko zahtjeva tako da je to sve od -do
 
Zvao sam malocas jedan zvanicni servis, dakle sve po PS-u, instalacija 20.000 din po klimi.
Popricao sam sa covekom i dao mi je grub proracun, za moju dnevnu sobu sa kuhinjom 28m2, Daikin Sensira 12-ica 96.000 din i Daikin multisplit 7-ica, jedna za spavacu sobu od 10 m2 a druga za radnu sobu od 14 m2, 160.000, znaci sve zajedno sa instalacijom dodje oko 320.000 din 😂
U Inelektronik Daikin FTXF35D 92000, FTXC je 84000, sedmice imaš za 74000, FTXC35B 67000. Ugradnja 14600 sa 2m cevi, dodatni metar +2000 dinara, njihov majstor. Imaš i Fujitsu 07 Kmta za 48000 u Cool Shop. Ja sa jednom Daikin FTXF35D Grejem Kuhinju 16m², Dnevnu 16m², spavaću 10m² i kupatilo 3m². 45m² ukupno. Klima je u kuhinji ali zbog ravnomernog rasporeda toplote planiram još jednu u dnevnoj koja bi podizala temperaturu za 1-2 stepena, jer je sad od prilike tolika razlika. Držim na 25°c, 24h.
 
Gospodo,
Interesuje me da li je ova klima po vasem misljenju ok za grejanje 30kvadrata sa dobrom izolacijom ili treba traziti kvalitetniji model posto vidim na forumu da mnogi modeli imaju razne skrivene probleme (zujanje,brujanje,ledenje spoljne jedinice,itd)? Hvala unapred
 
Ako ces Vox uzmi IJL12 ili IHD12. Prva ima grejac sj ali je slabija od ove druge.
 
Gospodo,
Interesuje me da li je ova klima po vasem misljenju ok za grejanje 30kvadrata sa dobrom izolacijom ili treba traziti kvalitetniji model posto vidim na forumu da mnogi modeli imaju razne skrivene probleme (zujanje,brujanje,ledenje spoljne jedinice,itd)? Hvala unapred
Lagana vanjska, gotovo sigurno bice problem sa ledjenjem. Neki minimum za grejanje takve prostorije je vivax aeri+ 12.
 
Jel ima neko vivax acp-12ch35aehi+? Dobio sam preporuku od prodavca koji mi je pre 4-5 godima preporučio aeri. Za grejanje me najviše zanima, ne znam da li je jaca od aeri+, cena jeste jaca.
Evo nasao neki klip, navodno aehi, ali nemamo podatke u kojoj prostoriji je instalirana. -12, +2 - bez problema, i ne trosi puno, ali na +12 - radi kao on/off (mozda je prostorija premala za nju, ali ne modulira ispod 350w izgleda).
 
Nazad
Vrh Dno