Šta je novo?

Klima uredjaji - opšta diskusija

Svaka cast za iscrpan tekst , a i za iskustvo sa klimama generalno. Cena odavno ne ide uz kvalitet, to je stara prica. Treba biti bas mudar u izboru.
 
Svaka cast za iscrpan tekst , a i za iskustvo sa klimama generalno. Cena odavno ne ide uz kvalitet, to je stara prica. Treba biti bas mudar u izboru.
Mislim da zaista kod kupovine klima mozda i naj relvantnije iskustvo i licno uvjerenje jer nam nisu svima isti kriteriji. Recimo kod mene je kompresor twin rotacioni i strasno je mirna vanjska ali recimo kod VIVAX 12CH35AERI koja me zadivila svojim radom ( dok nisu "jace" hladnoce iako pise do -20c ) koja je takodje twin ali pravi buku vec na manjim minusima... Sad kad citas i ovdje na forumu neko je sa necim zadovoljan pa nije ni to relevantno. Ja recimo sam se povukao iskustvom mog prijatelja i vidio kako klima radi na -10c to mi je bilo presudno pa onda forumi sa hladnih podrucija. Prilikom druge klime posto sam sa prvom fulao.
Ali definitivno u primarnim objektima gdje provodim naj vise vremena negrijem se klimom. Ipak smatram da podno, radijatori, gdje svaka prostorija ima neko grijanje je puno komotnije i ljepse za zivot.
 
Mislim da zaista kod kupovine klima mozda i naj relvantnije iskustvo i licno uvjerenje jer nam nisu svima isti kriteriji. Recimo kod mene je kompresor twin rotacioni i strasno je mirna vanjska ali recimo kod VIVAX 12CH35AERI koja me zadivila svojim radom ( dok nisu "jace" hladnoce iako pise do -20c ) koja je takodje twin ali pravi buku vec na manjim minusima... Sad kad citas i ovdje na forumu neko je sa necim zadovoljan pa nije ni to relevantno. Ja recimo sam se povukao iskustvom mog prijatelja i vidio kako klima radi na -10c to mi je bilo presudno pa onda forumi sa hladnih podrucija. Prilikom druge klime posto sam sa prvom fulao.
Ali definitivno u primarnim objektima gdje provodim naj vise vremena negrijem se klimom. Ipak smatram da podno, radijatori, gdje svaka prostorija ima neko grijanje je puno komotnije i ljepse za zivot.
Tesko da je aeri twin rotary
 
Podno ne volim i bezim od toga. Radijatori tucani od pamtiveka mi je odlicno ali tu mora lozenje, za plin tu i tamo. Nemam plin svakako pa mi ostaje ili struja ili drva. A drva ne bi vise ni u jednoj prici. Ostaje shodno tome TA ili klima , dilema jos iz kamenog doba:)
 
Podno ne volim i bezim od toga. Radijatori tucani od pamtiveka mi je odlicno ali tu mora lozenje, za plin tu i tamo. Nemam plin svakako pa mi ostaje ili struja ili drva. A drva ne bi vise ni u jednoj prici. Ostaje shodno tome TA ili klima , dilema jos iz kamenog doba:)
Iz kog razloga ne podno?
 
Zdravo narode, treba mi vas savet.

Trenutno koristim etazno grejanje sa radijatorima, pec na drva. Obzirom da su drva stravicno poskupela, trazim neko jeftinije i komfornije resenje.

Razmisljao sam o toplotnoj pumpi, ali je preskupo a mnogi su mi preporucili i inverter klimu.

Da li inverter klima moze da greje i odrzava 23 stepena zimi, u kuci od 75m2? Zidovi blok/malter + 10cm stiropor izolacija, tavanica 20cm izolacija od vune, PVC stolarija 5 komora, dvoslojno staklo.

Raspored kuce izgleda ovako:

1710428433281.png


Da li je izvodiljvo i koliko invertera je potrebno i na kojim mestima bi bili najbolji?
 
U dnevnom boravku i kuhinji neka bolja 12 (japanac) zbog kulture rada i tu se pretpostavljam najviše vremena provodi, a sobe koje god 7 ili 9. Kupatilo grejalica ako klime ne zagreju. Raspored sam označio na slikama,naravno ako je izvodljivo. U sobama da nije iznad kreveta i da duva ka hodniku kako bi I njega ugrejale.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240314_205932_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20240314_205932_Samsung Internet.jpg
    91.6 KB · Pregleda: 67
165kWh za februar, 1200 dinara. 45m2, 25°c, 24h, kuća. Daikin FTXF35D. Za mart ako ovako nastavi biće isto. Za 15 dana 78kWh.
Pola decembra 1000, januar 3400, februar 1200 dinara. Klima možda i manje potroši u novcu jer se prelaskom na klimu više ne loži šporet pa se električni šporet koristi češće.
 

Prilozi

  • IMG_20240315_170015.jpg
    IMG_20240315_170015.jpg
    38.5 KB · Pregleda: 53
Je l moze pomoc u vezi klime prijatelj ima Midea neki stariji model Superdc inverter.(crna boja uj). Nemam tacan naziv modela.

Kad nestane struja klima ako je utikac u uticnici cuti i kad dodje struja klima se upali, al ode u neki svoj mode.
Jednom mu se to desilo i crkla mu je neka elektronika(cini mi se ploca i bila je oko 100evra), sad tripuje stalno i vadi je iz uticnice da opet ne pobrljavi.
Meni se hisense drugacije ponasa. Kad dodje struja on zapisti i ugasi se (ako je klima vec bila ugasena).
Koje je tu uopste pravilno ponasanje, mozda moja gresi? Napominjem da je ta MIdea odavno izasla iz garancije.
Da li to moze nekako da se sredi, ja nisam pametan, nemam neku ideju sta bi moglo da bude? Sta vi mislite?
 
Ja imam dve midee extreme, jednu kod mene jednu kod caleta, odlicna, modulira na 250-300w. Odlicno greje, pretpostavljam jednako kao i aeri. Klima gadja temp tacno u stepen ako se namesti da preko daljinskog meri temperaturu, ovako masi za 2-3 stepena. Ovde na forumu mozes da nadjes podesavanja da klima ne duva hladan vazduh i onda dobijes tip top klimicu za relativno male pare. Tiha je, plastike ne krckaju, kaze tast da je tisa i da je kvalitetnija plastika nego na njegovoj amber premium 12.
Ako ti je na ruku da linkas ta podesavanja, tu na temi ili je neka druga tema u pitanju? Hvala
 
Pozdrav,
Potrebna mi je pomoc oko odabira mjesta za klimu, u prilogu je plan kuce, klima je parapetna 18-ica. Cilj je da se grije dnevni boravak, trpezarija i kuhinja( 33m^2), a ako uspije i hodnik (7m^2) . Stara on/off 12 klima koja je i hladila i grijala po potrebi je iznad stola kao na slici, e sad je problem sto kada se upali i kada sjedimo na ugaonu bije u glavu, a kada grije osjeca se prohladnost, pa zato sada ide parapetna. Moja ideja je da stavim izmedju ugaone i stola, gdje bi spoljasnja jedinica bila ispod stepenista, zaklonjena od kise, ali je i sunce ne gleda, druga opcija bi bila da se postavi gdje i stara, ali blize balkonskim vratima na suncanoj strani.
Hvala unaprijed.
IMG-cf590d68bd89afcf5bf4ba32770ea619-V.jpg
 
Pozdrav,
Potrebna mi je pomoc oko odabira mjesta za klimu, u prilogu je plan kuce, klima je parapetna 18-ica. Cilj je da se grije dnevni boravak, trpezarija i kuhinja( 33m^2), a ako uspije i hodnik (7m^2) . Stara on/off 12 klima koja je i hladila i grijala po potrebi je iznad stola kao na slici, e sad je problem sto kada se upali i kada sjedimo na ugaonu bije u glavu, a kada grije osjeca se prohladnost, pa zato sada ide parapetna. Moja ideja je da stavim izmedju ugaone i stola, gdje bi spoljasnja jedinica bila ispod stepenista, zaklonjena od kise, ali je i sunce ne gleda, druga opcija bi bila da se postavi gdje i stara, ali blize balkonskim vratima na suncanoj strani.
Hvala unaprijed.
Pogledajte prilog 433772
Ja sam imao tu parapetnu i puno mi se vise svidja od ove klasicne. E sad 18ka na taj prostor je za moje misljenje prejaka ( pretpostavljam da je izolacija ok ) tako da ako je klima losija kad nabije temp duvace ti hladno i to vrlo neugodno... Meni je zbog jacine na 60m2 kad je ljepse vreme bilo radila skoro ko on/of. Za tu kvadraturu radije uzmi kvalitetnu 12ku koja je snazna a moze u niske modulacije ici bas zbog tog hladnog vazduha i imaces puno precizniju temp u prostoriji. Sto se tice mjesta ja bi bez razmisljanja isao na crvenu liniju ( unutrasnja ) i to bjelo bi bile cijevi ( neznam sta je tamo napolju ) ukoso za vanjsku. Uz kvalitetnu klimu ubjedjen sam da ce sve pasati.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-03-16-19-17-01-591_com.android.chrome~2.jpg
    Screenshot_2024-03-16-19-17-01-591_com.android.chrome~2.jpg
    67.8 KB · Pregleda: 36
@Boy_81 Hvala na predlogu. Sad, sto se tice izolacije kuca je prizemna izolacija na njoj je stiropor 5cm, zidana je blok-opeka(unutra prvo opeka,vazduh, blok) izolaciju na podu i na plafonu nema. Klima bi bila Azuri AZI-FO50VD (GREE GEH18AAK3DNA1A) jer je mogu naci za ispod 1000e. E sad znam da to nije najkvalitetnija klima, ne znam kako radi ova 18, ali znam da fino radi 12, ali ona stan grije pa sam malo skeptican. Kad kazem da fino radi mislim da fino odrzava temperaturu, oce li 18-ica biti prejaka za ovaj prostor mozda oce, ali se mogu onda sa ove pozicije grijati i sobe pasivno.
 
U dnevnom boravku i kuhinji neka bolja 12 (japanac) zbog kulture rada i tu se pretpostavljam najviše vremena provodi, a sobe koje god 7 ili 9. Kupatilo grejalica ako klime ne zagreju. Raspored sam označio na slikama,naravno ako je izvodljivo. U sobama da nije iznad kreveta i da duva ka hodniku kako bi I njega ugrejale.
Izvini, zaboravio sam da pomenem da mestima obeleženim zelenom imam po klimu. Ova u dnevnoj sobi je Bergen Tilia 12, a u drugoj sobi je neki matori Elit isto 12..

1710629037649.png

Nešto sam razmišljao, možda za dnevnu da uzmem Gree Amber premium 12, ovu trenutnu Bergen Tilia da prebacim u sobu dole desno, a matori Elit da prebacim u spavaću sobu i da ih uključujem po potrebi ako Gree ne uspe da zagreje..

Šta ti misliš?
 
Amber premium možda i zagreje ali bice nejednaka temp u sobama sigurno. Ja taj elit ne bi ni nameštao da ne bacaš pare majstoru za skidanje i ugradnju.
 
Toga se i ja plasim.. Kontam da ce zgrejati dnevnu sobu bez problema, verovatno i taj hodnik, i tu sobu prekoputa onako.. Ali ovu sobu u donjem desnom uglu verovatno ne bi mogla..? Neka zelja je 23 stepena u te 3 prostorije.
 
Mislim da zaista kod kupovine klima mozda i naj relvantnije iskustvo i licno uvjerenje jer nam nisu svima isti kriteriji. Recimo kod mene je kompresor twin rotacioni i strasno je mirna vanjska ali recimo kod VIVAX 12CH35AERI koja me zadivila svojim radom ( dok nisu "jace" hladnoce iako pise do -20c ) koja je takodje twin ali pravi buku vec na manjim minusima... Sad kad citas i ovdje na forumu neko je sa necim zadovoljan pa nije ni to relevantno. Ja recimo sam se povukao iskustvom mog prijatelja i vidio kako klima radi na -10c to mi je bilo presudno pa onda forumi sa hladnih podrucija. Prilikom druge klime posto sam sa prvom fulao.
Ali definitivno u primarnim objektima gdje provodim naj vise vremena negrijem se klimom. Ipak smatram da podno, radijatori, gdje svaka prostorija ima neko grijanje je puno komotnije i ljepse za zivot.

To je MDV Aurora kopija 1:1

 
MDV je valjda Midea rebrand, bar je tako receno ovdje na temi ranije nekad.
 
Jel ima neko da greje kuću od 70-80m2 samo sa jednom klimom, bez dodatnog grejanja? Zanima me jel izvodljivo ili mora ipak još nešto..
 
Moze, ali toplotna pumpa i radiatori, ili kanali za ventalicaju.
Ako imas idealan raspored i dobru izolaciju i uvek drzis vrata otvorena, mozes da pokusas sa jednom klimom, ali svakako neces dobiti izjednacenu temperaturu u prostorijama.
 
Kod mene jedna klima pokušava da zagreje 80m2 ali je razlika u temp u sobama evidentna. Ne može jednom. Dobacuje do soba ali kada je temp niska nema šanse.
 
Зависи од климе, распореда просторлија и изолације. Ретко ко у Србији прави одлично изоловане куће са великим и отвореним простором или пространим ходником одакле могу да се греју собе. Добре климе могу без проблема да греју 80-ак квадрата, опет добро изолованог простора.
 
UPOZORENJE:
Sajtove klimacool.rs i mideaklime.rs vode prevaranti/lopovi.
Kada porucite klimu (bez ugradnje), dobijete predracun da platite preko tekuceg racuna, i samom uplatom ulazite u kandze klasicnih prevaranata.Sam predracun ima prvu normalnu stranicu, kao i svaki predracun, dok na ostalih 8 se krije prevarantska shema koju ce realno retko ko da procita do kraja.
Naime, po placanju, dobijate mejl da je uplata rasknizena i mislite , to je to, cekam samo dostavu.
Neeee... ako odete na link iz istog mejla primeticete da je tu jos sstavki za ugradnju u iznosu od 40.000 dinara (ni manje ni vise!),
koje ste duzni da platite u roku od 2 dana, inace se porudzbina otkazuje, iako to nigde ne pise niti ste inakakv nacin obavesteni o tome, pa cak i da jeste, momenta kada platite klima uredjaj "slazete se" sa njihovim sitno kucanim prevarantskim uslovima kupovine!
A novac koji ste uplatili za klimu ostaje njima kao kapara za posao od kojeg ste Vi kao kupac "odustali".
Na mejlove i telefon se ne javljaju celo vreme, probao sam i sa ostalih telefona.
Firma klimacool ne postoji, vec je u pitanju PR RUSSTOV, osnovana pre 9 meseci od strane ruske drzavljanke...
To je ukratko..

Danas sam slucaj prijavio odeljenju za visokotehnoloski kriminal i vise nema veze sa parama, jer necu stati dok se ta firma (radnja) totalno ne zatvori ili neko ne zavrsi iza resetaka.
Poštovanje, ne dozvoljava iz nekog razloga slanje privatne poruke. Samo sam hteo da vam javim Vama, a i ostalima koji čitaju ovaj forum da su još uvek aktivni :cry:. Juče nam se desila ista situacija i sad pokušavamo da povratimo novce. Zanima da li ste uspeli da dođete do novaca ili ikakvog epiloga.
 
Dosao mi je PM (u sustini ste prosli isto kao i ja), odgovorih ti na PM malopre.
nista nisam uspeo, nazalost, i pored sve dobre volje i prijave VTK (zvali me ladno nakon 6-8 meseci).
Ne bih da se vracam unazad, idem samo napred... prevaranti klasicni i obicni, lupite im 1/5 na guglu i to je sve sto mozete
 
Moj buraz ima el kotao 18kw koji je povezan sa radijatorima. Zbog ogromne potrosnje ( ako se sjecate pisao sam onda da cu i prenijeti iskustvo i potrosnju ) uzeta je klima 12ka u 80m2 za prelazan period pa onda kad bude hladno, tu su radijatori. Na kraju je ispalo da nije ni jednom pokrenuo taj el kotao, grijao se cjelu zimu samo na klimu. Raspored je takav da je jako puno otvorenog prostora, sem dve spavace i kupatilo koje je opet nasuprot klime. U sobama je bila niza temp ali klima se uopste nije patila. Prosjek temp je bio izmedju 23-24c evo i potrosnja struje po mjesecima.
Izolacija je odlicna i recimo dosta manje potrosi struje nego moja vikendica. Kako se god okrenemo izolacija je jako bitna stavka.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-03-18-09-19-18-273_com.coolkit.jpg
    Screenshot_2024-03-18-09-19-18-273_com.coolkit.jpg
    44.3 KB · Pregleda: 32
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno