Šta je novo?

Kineski manje poznati brendovi, clones-free (FAQ u prvom postu)

Ja sam sa M1 note prezadovoljan. Ima nekih sitnih bubica, ali generalno sjajan telefon.
 
[youtube]SiM81hNxvwY[/youtube]

kratak hands on i to onog sa mat sivom plastikom :D
 
Sto se prodaje tice imala bi isti broj bilo koja od te tri manje firme (Elephone, Ulephone, Umi) da im Alibaba stoji iza ledja,
a imao je i Meizu pre samo godinu dana.

Meizu i Xiaomi su bili pojam za kineski flagship mobitel 2012-2013.
Da tebi Alibaba stane iza leđa vjerojatno bi zamijenio premijera na sljedećim izborima ali
kao što znamo, takvo se nešto neće ostvarit. :D

Ove tri male firme nemaju šanse na zahtjevnom kineskom tržištu i Alibaba ili 360 ili Jingdong neće ulagati
u tvrtke koje nisu perspektivne.

Zašto uopće znamo za njih?
Zato što su otkrile šansu na EU tržištu a jedini pametan potez koji je bio potreban za
kakav - takav uspjeh je OS, prilično čisti android s podrškom za EU jezike i bez kineskih zvizdarija


Zašto Xiaomi, Meizu, Coolpad, TCL, Oppo, Vivo itd ne prodaju u EU i SAD-u?
Zato jer prodaju na desetke milijuna mobitela godišnje u Kini i Aziji i jer ih ne zanima npr. 50000 komada prodanih u EU
a više od toga ne mogu prodati bez da se otvori pitanje patentnih prava a posljedica je povećanje troškova
u tolikoj mjeri da nisu konkurentni:

If Xiaomi starts trying to operate in those markets, it's more likely that some of their more established competitors in the West might seek to also pursue them for intellectual property purposes. You may see some patent lawsuits," Thal Larsen told CNBC

But with the advent of Google Inc.'s (GOOG) Android and the rise of the lucrative smartphone form factor, ZTE and Huawei both began to seriously step up their devicemaking businesses. In 2014 Huawei shipped between 73 and 75 million smartphones [1][2]. Based on published financials ZTE is estimated to have shipped 45-50 million smartphone units in the same period [1][2][3]. Now ZTE and Huawei were on the hook for substantial licensing fees, purely on the basis of sales volume. The same was true of Xiaomi who sold 61.12 million smartphones in 2014.

Kako funkcioniraju mali kineski proizvođači orjentirani na EU tržište?

Ulaganje u proizvodnju (ovako radi npr. Elephone) se temelji na modelu - ajmo pogledat što je budući hit na tržištu
npr. 8-core ili Android 5.0 ili Finger unlock
Onda prvi najave takav proizvod i obećaju isporuku za Novu godinu
Onda otvore narudžbe i specijalne popuste za prvih 1000 kupaca
Onda privuku naivce koji su čuli za super dobre kineske mobitele i osiguraju dobar dio sredstava za proizvodnju.
Onda kasne s isporukom jer fali sredstava pa na kraju nešto iskupusaju ali nastanu problemi
jer su štedili u nekom dijelu proizvodnog procesa (npr ljepljenje ekrana).
Kad se izblamiraju s jednim proizvodom odmah se ide na novi i to svaka tri mjeseca
po principu - izvani gladac, iznutra jadac.

Proizvodna cijena mobitela (ovako radi Cubot a i ostali) je drastično manja (pogodi zašto) od jačih kineskih imena a u trgovinama se
malo razlikuju po cijeni. Trgovci uzimaju solidan rabat i reklamiraju ih na sva zvona (veliki profit).

Mali kineski proizvođači su dobar izbor za one koji ne znaju ili ne žele prčkati po mobitelu
ali trebaju računati na to da su šanse da nešto krene po zlu prilično velike.

E sad, na ovom forumu su ugl. ljudi koji se lako snađu u prilagođavanju kineskih OS-ova
ili mijenjanju softvera pa ne vidim smisla da se pridaje previše pažnje Elephoneu i ostaloj sitnoj boraniji :D
 
Poslednja izmena:
If Xiaomi starts trying to operate in those markets, it's more likely that some of their more established competitors in the West might seek to also pursue them for intellectual property purposes. You may see some patent lawsuits," Thal Larsen told CNBC

To je pucanj u prazno, rekao bih, jer Xiaomi nije "neki tamo kinez", već jedan od top 3? 4? po broju prodatih telefona...to nije mala stvar. Da su Samsung/LG/Apple hteli/imali zbog čega da ih tuže, odavno bi to uradili, ne bi li potkopali konkurenciju. Čudi me da još uvek nisu, heh...
 
@Dakok Pa ti veliki brendovi prodaju u evropi, a neki se spremaju i za SAD. što se onoga što sam pisao u vezi meizu-a tiče do izlaska mx4 i nisu imali neke strašno velike rezultate nije bila ni blizu desetcima miliona kako ti kažeš. Kad su predstavili mx4 prodaja je eksplodirala (a u isto vreme su dobili i pare od alija,prvo tiho pa još jednom posle na sva zvona).

Ono što sam hteo da te pitam da li znaš možda koliko Elephone prodaje telefona, na nekom njihovom sajtu piše 10 miliona godišnje ali ja iskreno ne verujem u to, možda kad se skine nula.
 
Odgovoriće ti Dakok sigurno detaljnije, ali već je nekoliko puta pisao da se ti Elephone, Cubot, iNew i slična boranija ne prodaju u Kini. Probaj npr. da nađeš Elephone na Taobao, i kod najprodavanijeg prodavca je otišlo možda 20-ak komada. Na Aliju je npr. otišlo nekoliko hiljada P6000, i nek je još toliko otišlo na ostalim sajtovima, i to je to. Kojih crnih 10 miliona!?
 
Upravo tako Kinezi u Kini kupuju Iphone, Xiaomi, Meizu u 95% slucajeva, kad sam jednog prijatelja Kineza pitao za THL, ZOPO, Elephone i iNew kaze da nikad nije cuo za te marke telefona i da kupuju ovo sto sam napisao u 95% slucajeva.
 
Poslednja izmena:
Od 11. avgusta OnePlus 2 sa 4GB RAM-a i 16GB ROM za 329€ a sa 64GB ROM - 399€

 
Upravo tako Kinezi u Kini kupuju Iphone, Xiami, Meizu u 95% slucajeva, kad sam jednog prijatelja Kineza pitao za THL, ZOPO, Elephone i iNew kaze da nikad nije cuo za te marke telefona i da kupuju ovo sto sam napisao u 95% slucajeva.

Iskreno da ti kažem kada sam jednom prijatelju kinezu pre godinu dana pokazao Meizu MX4 gledao me je bledo kao da sam pao sa kruške, kad sam ga pitao da li je poznata marka nije ni znao za nju.

*da dodam oktobar prošle godine je u pitanju znači manje od pune godine.

Što se tiče tih 10 miliona kažem da to piše na elephone.hk i kao što rekoh ne verujem da su prodali ni blizu toliko.
 
Poslednja izmena:
Iskreno da ti kažem kada sam jednom prijatelju kinezu pre godinu dana pokazao Meizu MX4 gledao me je bledo kao da sam pao sa kruške, kad sam ga pitao da li je poznata marka nije ni znao za nju.

*da dodam oktobar prošle godine je u pitanju znači manje od pune godine.

Što se tiče tih 10 miliona kažem da to piše na elephone.hk i kao što rekoh ne verujem da su prodali ni blizu toliko.

Taj tvoj prijatelj Kinez verovatno ne prati tehniku i/ili je otišao iz Kine jako davno. :)
 
Kao sto rekoh Iphone je ono sto nose u 95% slucajeva pored toga jos te dve marke, ja nisam rekao da je Meizu poznat vec da pored iphone-a kupuju jos te dve marke malo ali kupuju a ove sto mi kupujemo nikada nisu culi.
Ja kad sam mu pokazao moj fon ja reko on ce se obradovati kad bude cuo koji je fon, kad sam mu rekao koji je fon on me bledo gleda pojma nema koja je to marka.
Dobro on je ovde nekih 7-8 godina svejedno a pva firma cini mi se posluje 14 godina.

Sto se tice tih miliona prodatih nit sam ista pricao nit znam o cemu mi pises, nesto si pogresio, verovatno si sa nekim drugim pisao o tome.
 
Da, kinezi najvise (bar ovi nasi) koriste ajfone...

Ali ja sam isti slucaj imao, samo je kineskinja moj coolpad F1 sama prepoznala.
zapravo prvo joj je privukla paznju applikacija cool music gde je prepoznala kineske pevace, a zatim kada me je pitala koji je telefon i kada sam joj rekao coolpad, znala je za sta je, pa je uzela moj telefon odmah i muzu da pokaze, oni se odusevili.:banana:

Ja ponudio da menjamo za ajfon 6, ali nisu hteli :)
 
Tu je već neko vreme, ali redovno ide u domovinu i tamo nabavlja tehniku i robu koju ovde prodaje (šta bi kinez radio nego držao prodavnicu kineske robe).
Kao što rekoh nema pojma koja je to marka, naravno da koristi iphone krastavac-a oni pate za tim.

To za elephone je bio odg. na post od Mitra, koji je bio jedan iznad tvog.
 
Kao što rekoh za umi Iron, i coolicool šalje tek 15 avgusta.:-D
 
Da opet ponavljam da nikad ovaj "moj kinez" nije cuo za ove marke o kojim pricamo osim za dve najvece i najkvalitetnije, ali naravno nosi IP 6 svi od reda i njegova zena i ostali kinezi koje sam upoznao, nista drugo ne setaju osim iphone-na.
THL recimo fabrika ako me secanje dobro sluzi radi od 2000 ili 2001 god i pojma nema sta je to.
 
Kinezi nose uglavnom velike telefone :) U HKG uglavnom nose IP6+ i Note 3 (feb ove god), neke meni nepoznate marke takodje, ali sve su to phableti ili mini tableti :)
U mainland Kini se vec srecu i Meizu i Xiaomi u velikom broju, ali meni se ucinilo da i tamo dominira IP.
 
a huawei ste zaboravili ? on gazi meizu uzduz i popreko u kini a rame uz rame je sa xiaomi
 
honor 7 je prelep. jedan od najlepsih mobova ikada.jedina mana sto nisu uspeli da izbace kirin 950 (gpu mali t880) sa njim. sramno smesan gpu ima honor 7 i to mu je najveca mana uz izostanak ois na kameri :)
 
Poslednja izmena:
Ako si naručio posle 20-og onda da, moj bi valjda trebalo ranije da pošalju, naručio sam 15-og.

@fkloznica +1000 za Huawei, honor 7 mi je brutalan.
Ja naručio na pandi 17 jula. Kad budu poslali javljam. Il će biti 15 ili 20 avgust. (pošto banggood kreće sa prodajom 20 avgusta)
 
UMI je vec imao dva gafa sa modelima oko kojih je pravio slican hype I oba su neslavno zavrsila. Pocelo je slicno kao sada, odlaganje, pa jos odlaganja pa ograničena količina ... da bi na kraju ipak stigli ali sa dosta bagova koji nikad nisu reseni. Ja bih bio oprezan sa njima.
 
Jeli zna neko kakvi su generalno iOcean telefoni? Konkretno, gledam model "iOcean Rock M6752"; na sajtu geekbuying ga trenutno prodaju za 140USD. Jeli to vredi toliko para, vidim da je na drugim sajtovima oko 200USD?

Edit: tek sad videh da je baterija samo 2300mAh
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno