Šta je novo?

Kako ispeci dobar 'lebac u kucnoj radinosti

Znaci mogla bi jos jedna tema - "Potrosaci elektricne energije u stanu/kuci" :D
 
I mene ovo zanima. Nevezano za hleb, nego koliko trosi rerna kad se bilo sta pece u njoj (bio to hleb, meso ili nesto trece).

Pa računaj. Rerne su najčešće 2200W (imaju dva grejača po 1100W). Kada lampica gori, troše 2200W. Kada ne gori, ne troše ništa. Potrošiće 2200kWh za sat gorenja lampice.
Neke rerne (ove ugrade uvek) imaju i ventilatore (ne ovi sa grejačem, već ovi što hlade okruženje rerne) od 40-50W koji rade stalno.
Plus sijalica od 15W.

Struja u Srbiji je i dalje jeftina.
 
Da, i racunaj da se u rerni hleb pece u proseku nekih pola sata.
 
ma OK, nego moze se uzivati u ukusu dobrog domaceg leba i bez te investicije. i dalje je znacajno jeftinije od kupovnih i i dalje je hleb lepsi i zasigurno zdraviji od kupovnih. kupiti pec za hleb da bi se ustedelo nesto - to nije adekvatno obrazlozenje problema

mislim, pozadina mog loseg misljenja o pekarama je ta sto vecina ljudi koje ja znam a poseduju pekaru je ne upotrebljavaju uopste. hype traje mesec dva od kupovine, stvar zavrsi negde u ormaru/spajzu/podrumu i u zbiru, ja mnogo vise jedem domaceg leba od njih
Ja sam posao od toga da mi se kupovni hlebovi ne svidjaju. Ne kazem da ne postoje, ima jedan na 22km iz domace pekare iz peci na drva, a moze i onaj Merkator "crni" da prodje koji mi je na 1km od kuce.
Niko ne razmislja o ustedi kad kupuje pekaru, vec o kvalitetu i dostupnosti hleba "on-demand".
A kad smo vec odlucili da pravimo umesto kupujemo hleb, prednosti pekara vs rerna su velike:
vreme - 3min vs 3h
prljanje
dostupnost u zeljenom momentu
struja - 50min grejac od 600W(NT) vs 2200w 50min(VT)

A pazi, cak se i finansijski isplati, iako to stvarno nije presudno uz gornje prednosti. Sastojci i struja 900g-35din vs merkator crni 500g-56din
Sto se tice ovog drugog dela, ljudima bih savetovao da kupe za pocetak najjeftiniju pekaru, da vide da li je to za njih i hoce li je koristiti uopste. Ionako sve na kraju rade isto... Ja sam moju platio 4500din i uz razliku od 20din po vekni isplatim je za 7-8 meseci.

Ali opet kazem, nije bitno da stedim 20din dnevno, vec da imam po mom ukusu, zdrav i vruc hleb u 6h50 pre odlaska na posao
 
Poslednja izmena:
sve do u reč tačno. ljudi ne razmišljaju dubinski, nego: "ma to je sve pomodarstvo"
 
Jos jedan + za kucnu pekaru. Cak I moji klinci prave razliku I vise vole domaci hleb. Moram da prizna da sam I ja u pocetku bio sumljicav, ali posle prvog hleba definitivno sam se odusevio. Imamo je vec 4 godine. Mada znam da su ljudi kupovali pekare pa im stoje I ne koriste je. Steta.
 
toliko o tome da će se pokvariti pre nego što se isplati...
 
Ja bih za dobar vruć hleb dao i više od sto dinara umesto 50 koliko košta kupovni a vi pričate o uštedi :)
 
Ja bih za dobar vruć hleb dao i više od sto dinara umesto 50 koliko košta kupovni a vi pričate o uštedi :)
pričamo o tome da imaš i dobar vruć hleb, svež i bez aditiva, bez pipača, a pritom uštediš. dve muve, jedan udarac.
 
Mislim da je pekara bespotrebna, rerna je najbolje resenje. I moja preporuka je pravljenje hleba od domaceg kvasca(takozvani kiseli hleb, a neki ga kod nas pogresno zovu i beskvasnim) jer ne iziskuje mnogo truda, a daleko je laksi za varenje. Licno ga pecem vec skoro 2 godine, a evo i procedure:

1. Treba napraviti domaci kvasac. To se postize mesanjem razanog i obicnog belog brasna sa istom kolicinom vode, sve se umesa u tegli koja se ostavlja otvorena na sobnoj temperaturi i na svakih 12 sati se dodaje mala kolicina brasna i vode uz mesanje. Nakon 3-7 dana(leti ide brze, zimi sporije) u smesi ce se raziviti gljivice koje su prisutne u kupovnom kvascu, ali i lakobakterija koja je pristuna u jogurtu, a upravo ona i jeste poenta cele price jer razlaze secere i time snizava glihemijski indeks hleba. Kada se kvasac napravi, cuva se u frizideru, i pri svakom koriscenju se ponovo hrani malom kolicinom brasna i vode kako bi se odrzao u zivotu, tako da nema dalje potrebe hraniti ga na svakih 12 sati.

2. Sto se tice samog hleba ja pravim hleb od 400gr brasna tip 500, i 400gr integralnog ili razanog brasna. Na tu kolicinu se dodaje jedna kafena kasicica soli, a moguce je dodati i psenicne klice, semenke i ostale dodatke po ukusu. Ta smesa se izruci u dublju plasticnu vanglu i varjacom promesa.

3. Dodaje se mlaka voda, temperature tela, u odokativnoj kolicini, jer u zavisnositi od tipa i vrste brasna nekada treba vise a nekada manje vode. Zatim se varjacom promesa smesa, ako ima suvog brasna, doda se jos vode dok se ne dostigne odgovarajuca gustina. Kada gustina deluje ok, varjacom se hleb mesi, dovoljno je recimo 3 minuta(ili oko 300 zamaha varjacom) da se hleb umesi.

4. Vangla se pokrije kesom i hleb stoji 8-12 sati.

4a. Ovom prilikom dodati malu kolicnu brasna i vode u teglu sa kvascem kako bi se nahranio.

5. U djuvecar ili slicnu posudu se postavi papir za pecenje(kako sud ne bi morao posle da se pere) i testo se izruci u njega, za gore navedenu kolicinu brasna je potrebno 1,5 do 2 sata na 180 stepeni u zavisnosti od toga koliko "res" volite da bude.

5a. tegla sa kvascem se vraca u frizider i stoji tamo do sledeceg pravljenja hleba.

6. Ispeceni hleb se umota u krpu kako bi se postepeno ohladio i ne bi bio previse tvrd.


Deluje kao komplikovana procedura, medjutim kada se jednom dodje do kvasca, recimo ujutro pre posla odvojim 10min da ga umesim, popodne uvece kada se vratim sa posla ga ispecem i ta kolicina je dovoljna za 2 osobe naredna 3 dana, a ukus i kvalitet i cena je iznad svakog gotovog hleba koji je moguce kupiti.
 
Poslednja izmena:
Mislim i da je rerna bespotrebna. Možemo da ložimo drva u kuhinji i da spremamo u zemljanoj peći.
Za početak odeš u šumu i nabereš drva. Onda odeš na izvor po vodu. U to vreme već će da kreće da rudi zora.
Dok se hleb ispeče i onaj što je ovce izgubio, do tada ih je našao.

Elem, mislim da svako treba da odluči za sebe, a najbolje je da se uveri kod nekog ko ima pekaru - i zna da je koristi. :p

A ne ko Magic :p
 
1. Treba napraviti domaci kvasac. To se postize mesanjem razanog i obicnog belog brasna sa istom kolicinom vode, sve se umesa u tegli koja se ostavlja otvorena na sobnoj temperaturi i na svakih 12 sati se dodaje mala kolicina brasna i vode uz mesanje. Nakon 3-7 dana(leti ide brze, zimi sporije) u smesi ce se raziviti gljivice koje su prisutne u kupovnom kvascu, ali i lakobakterija koja je pristuna u jogurtu, a upravo ona i jeste poenta cele price jer razlaze secere i time snizava glihemijski indeks hleba. Kada se kvasac napravi, cuva se u frizideru, i pri svakom koriscenju se ponovo hrani malom kolicinom brasna i vode kako bi se odrzao u zivotu, tako da nema dalje potrebe hraniti ga na svakih 12 sati.

Nisi napisao kada se dodaje domaći kvasac u testo. Možda se podrazumeva, ali sve si detaljno opisao, pa sam tražio taj detalj.
 
Promaklo, a sada nema mogucnosti za izmenu. Kvasac se dodaje kada se brasno i so promesaju, pre ili u toku dodavanja vode.
Gledacu i koju sliku da okacim ovih dana ;)
 
Zadnjih nedelju dana beli hleb nam ispada čudan. Ispečen je, ali kao da mu fali trećina - slabo naraste. Recept nije menjan, kao ni vrsta sastojaka. Šta bi moglo da bude razlog? Ne verujem da je do grejača, jer je kora ispečena. Ali kao da testo ne naraste ko pre.
 
Jeste li prmenili brašno? Ista vrsta i proizvođač, ali druga serija/datum?
 
Ranije kupovali u Merkatoru, zadnjih par u Maxi. Brašno je Stari mlinar plavo. Probaćemo opet iz Merkatora.
 
Narastanje beše ima veze i sa kvascem? Hoće da padne i ako se stavi previše kvasca...
 
Jeste, uglavnom kvasac to radi.

JA danas pekao beli/spelta i super ispao.
 
Haha kakvi su ovo gremlini, moj cimer pravio hleb ispala vekna veličine dve krofne a težak kilo :D Ko kamen da držiš u ruci bukvalno :D Meni bilo žao da bacim, pa sam tostirao i jeo, može da se jede. Nešto sa kvascima nije u redu, ne prija im vrućina :D
 
Tast mi je pekar, rekao mi je da na belo brašno ide 2% svežeg kvasca, na 400 gr ubacim 8-9 gr, i do sada nije omanulo ... Uvek kako treba.
 
Tast mi je pekar, rekao mi je da na belo brašno ide 2% svežeg kvasca, na 400 gr ubacim 8-9 gr, i do sada nije omanulo ... Uvek kako treba.

ja na 500g ubacim 5g kvasca, odnosno pola kesice od 10g. tako je po uputstvu koje sam dobio uz pekaru. zapravo je uputstvo za 2/3, ali kazu da je kesica 7g, sto, jelte, onda ispada 5g za moj lebac.
jednom sam ubacio 2/3, odnosno previse, i splasnuo je. radi se o suvom kvascu.
 
Pa kad nemas domaci kvasac. Poslednju fabriku su kupili francuzi i komotno ugasili nakon toga.
 
Da li je neko probao da napravi hleb od celog zrna ali sa dodatkom Whey proteinskog praska?
U masini ili van...

Naisao sam na ovaj proizvod koji svi hvale: https://www.p28foods.com/baked-goods/p28-high-protein-bread
I onda trazio po netu i vidim da je hleb mnogo bolji, bolje naraste sa whey-em (praskom ili pravom tecnom surutkom). Naisao sam i na neke recepte, ali me zanima da li je neko probao ovako nesto da napravi?

Voleo bih da napravim kombinaciju ovsenog brasna i whey-a.
Taman ce bolje narasti a i izbegavao bih ostale sastojke kao sto je ulje zbog nutritivnih vrednosti...
 
http://istineilaziohrani.blogspot.com/p/linkovi.html

imaš na ovoj adresi brdo recepata za "hlebove" bez brašna koje konzumiraju zagovornici LCHF ishrane. na nekoliko mesta se pominje Psyllium prašak koji u ovim receptima "menja" gluten. u ovim receptima se koriste ili jaja ili "gel iz prokuhanih lanenih sjemenki" ili ovaj prašak da se vezu sastojci. nisam primetio da se koristi surutka al' zasto ne...dok ne probas nećeš znati
 
Samo da javim za moju situaciju - izgleda da je do brašna. Uzeli u Merkatoru i dobili smo normalan hleb.
 
Ja danas ispekao 100% spelta. Odlicno ispao samo uopste nije narastao(sto je i logicno jer u njemu ima malo glutena). Standardno sve,samo sam malo stavio sirceta.
 
Nazad
Vrh Dno