Šta je novo?

Kako ispeci dobar 'lebac u kucnoj radinosti

dlalic,joca29
Pola kascice merice kvasca mi je dovoljno cak i malo manje onda bude lepsi hleb i lako se odmeri.Traje mi godinu dana bez problema u frizideru.Ako ne nadjem suvi uzecu svezi od pola kile da probam.Uvek cekam zadnji momenat kad je nesto pri kraju umesto da na vreme nabavim,krastavac. bilo je pre tri meseca a ja reko da ne stoji dugo u frizideru.
 
Poslednja izmena:
zanima me jel neko od vas pravio integralni hleb da je pravi integralni i da je ukusan ?
znaci da taj hleb ima bar 70-80% integralnog brasna od celog crna psenice
 
70% T-950/1100 + 30% ražano je prava merka. Meni.
I T-1500 oće da zeza trbuh, ne svima, al nekima oće.
 
I meni je taj kombo najbolji, mada nije los ni kad se razeno zameni onom mesavinom sa heljdom.

Sto se tice integralnog, meni previse tvrd i suv. Mada ja sam ga pravi spartanski, so, secer, voda kvasac i brasno. Imam jos par recepata bas za taj integralni, al nikako da ih isprobam.
 
580 gr integralnog psenicnog (kod mlinara direktno ili graham brašno Danubius ili Premia), 20 gr heljdinog (jedna kasika) i oko 100 gr razanog. Sve ukupno 700 gr brasna.

Nikakve mesavine jer hoce da stave belo brasno unutra!

6,5 dl vode i kockica kvasca (1/16 od 500 grama svezeg). Ispadne lep hleb i mekan. Doduse, tajna u mekoci je sto koristim kalup od pokvarene pekarice i pecem u rerni. Ispadne oko 1100 gr hleba.
 
Ja sam odavno prestao da koristim tu pekaru. Nekako mi hleb ima genericki ukus. Kad sam poceo da mesim, sasvim druga prica. Ukus koji ne moze da se dobije iz pekarice. Pravi domaci lebac. Jes da je malo vise petljancije, ali je stvarno nebo i zemlja.
 
Obzirom da već, pa sada skoro 3 godine jedemo samo crni hleb (tj raženi sa ovsenim, splenta, heljdino itd itd itd brašnom) koji žena "voli" da pripremi i više joj na nos izlazi cela ta peripetija + imamo dve divne ćerke koje uvek žele da mese hleb (svuda po kući i po televizoru i po tabletu i po kauču i po______ dopiši po želji) a klinke se totalno navikle na ovaj tip hleba, onaj kupovini samo izbace iz usta neće da jedu...

Da vas pitam jer vidim nekoliko vas odavde više ne koristi tu pekaricu, pa jel hleb toliko loš ili u čemu je stvar? Baš smo gledali ovih dana neku pekaricu da uzmemo da "odmorimo" malo... + onaj odloženi režim za pečenje totalno nam odgovara.
 
Ja sam koristio godinama (ne bas tako cesto) pekaricu (Clatronic ili tako nesto) i u pocetku je bilo zanimljivo. Pobacas sta treba i odes u bioskop :) kad se vratis, tu je sveze ispecen hleb. Takodje, uvece pobacam sastojke, namestim da mi hleb zamirise kad ustanem i to je super. ALI :) veliko ali, koliko god menjao sastojke - dodatke (sa masnocom, sa puterom, sa maslinovim uljem, sa masti, crno / belo brasno) ukus je uvek isti. Nekako sinteticki, genericki, bem li ga.
Meni je najveci strah bilo umesiti hleb. Srecom, gledao sam 24 kitchen i naleteo na emisiju gde su opisali hleb koji se ne mesi. Odradio ga i ukus (i miris) neuporedivi sa pekaricom. Deca ga prozdrala za minut :)
posle sam krenuo normalno da mesim i nije mi problem.
Ovo je moj pogled na ove stvari. Burazer ima isto neku pekaricu (gorenje - cinimi se) i isto mu je hleb genericki. Nema taj domaci šmek.
Ako ti je vreme bitno, tu nema sta da razgovaramo, pekarica je zakon. Za sve ostalo, domaci hleb je neprevazidjen i neuporediv.
 
Aha kapiram... dakle kada kupiš peć na šamot i ispečeš lebac u njoj i ovaj iz rerne će postati sintetički :) Od boljeg uvek ima bolje..

Jeo sam u gostima 2-3 puta hleb pečen u pekarici i mene je oduševio, a inače moja žena nema šta ne zna da spremi i da zamesi, prste da poližeš, tako da sam nebrojano puta jeo i hleb i pite i svakakva ručno mesena testa.

Mada.. da vreme je glavni krivac, bar sada kada su deca mala pa je ovako najbolje da se uveče ubaci u pekaru i ujutru spremno, a ne svako veče pečeš za sutra pa dok se rerna ugreje, pa dok se zamesi, pa dok se ispeče, paziš da se ne prepeče, dok se cela kuća umiriše na hleb.... mnogo brate vremena :)
 
70% T-950/1100 + 30% ražano je prava merka. Meni.
I T-1500 oće da zeza trbuh, ne svima, al nekima oće.

druze nemoj se ljutiti ali crni hleb i integralni dva razlicita pojma, integralni je daleko ispred tih sto si naveo i daleko najbolji za ishranu...a ti tipovi su nista drugo nego belo brasno sa nekim dodacima...pravo integralno brasno od celog zrna mozete na ci u prodavnicama zdrave hrane pa mozete probati i videti...pozdrav
 
Beli i crni hleb se prave od iste psenice, samo drugacije obradjenog/prosejanog zrna. Tipovi obrade su oznaceni u navedenim brojkama. Sto je manji broj, to je brasno finije, prosejano na gustom situ. Ono je belje jer je kroz sito proslo samo samleveno jezgro zrna psenice. Sto je veci broj, sito je redje, a samim tim brasno je tamnije jer kroz sito prolaze i drugi delovi zrna psenice, kao sto je omotac u kome su i najhranljiviji sastojci, minerali, vitamini itd.
E sad da vas naucim nesto, za pravi crni hleb, psenica se samelje na mlinu i onda se proseje na najredjem situ, tek da se odvoje one najkrupnije ljuspice koje prodju nesamlevene. Pre toga je dobro psenicu oprati i tada odvojiti od necistoca i trunja, i dobro osusiti. Ovo kazem zato sto retko koje domacinstvo ima trijer, koji sluzi bas za to, da izduva iz psenice sve sto ne valja. Niko se vise ne smara sa tim. Industrija preuzela sve. Najbolje je mlevenje na kamenu, ali to je retko. To ide sporo i ne zagreva psenicu koja se melje kao elektricni mlinovi. Ova prica sa tipovima brasna i brojevima je inace cist marketing, cesto su u cisto belo brasno samo dodati razliciti sastojci kao nesto "krupnije" prosejanog brasna. Trenutno sto se komercijalno prodaje i najvise lici na cisto crno brasno je alorovo neko crveno-plavo-bela kesa, pise: integralno mleveno na mlinu. Ovo sto pise pominjem samo da biste ga prepoznali, ne kao nesto sto je tako. Ko hoce moze da proba. Sve ostalo sto se prodaje nema veze sa zivotom, sto se tice pravog crnog brasna.
 
Poslednja izmena:
Probao sam skoro sve proizvođače integralnog brasna i ova tri su mi što se tiče izgleda, ukusa i mekoće (tvrdoće) hleba potpuno ista:

Alloro.jpg
Graham.jpg
Vega.jpg

Kažem to jer ako čula mogu da se prevare - stomak ne može da se prevari. :p

Ali "najtvrđi" (nijanse su u pitanju u odnosu na ona kupovna brasna) integralni hleb dobijam kad kupim brašno direktno kod mlinara koji melje na kamenu. Gledao sam šta ostane kad ga proseje. To je skoro ništa na količinu od 20 kg brašna.
 
Poslednja izmena:
Svoja psenica i kod mlinara na kamen, e to je prava stvar :)
 
Da vas pitam a da ne ispadnem glup u društvu: da li u ovom pekarama koje su deklarisane na 900g ili više može da se pravi mali hleb, tipa 500g ili slično? Logično mi je da može, ali isto tako znam i onu presumption is mother of all fu*kups :)

Sent from my Mi 4i using Tapatalk
 
Dajte neki recept kako d'ispečem leba u pekarici.... slučajno naleteo na ovu temu a kupio sam pekaricu pre pola godine na nekoj akciji za 35e.... nisam je ni otvorio još.

Послато са SM-J500F уз помоћ Тапатока
 
Dajte neki recept kako d'ispečem leba u pekarici.... slučajno naleteo na ovu temu a kupio sam pekaricu pre pola godine na nekoj akciji za 35e.... nisam je ni otvorio još.

Послато са SM-J500F уз помоћ Тапатока

Evo knjiga sa receptima po kojoj ja pravim. Trebalo bi da si dobio neku knjižicu sa receptima, ne znam da li su recepti kompatibilni za sve marke...

http://www.bastabalkana.com/wp-cont...a-hleb-i-mini-pekaru-pekač-hleba-Moulinex.pdf
 
тхе линк из дед.....
ca348c47ee0302198d4c96de6f0fe47e.jpg


Послато са SM-J500F уз помоћ Тапатока
 
Nabavio sam ovu pekaricu danas: http://www.tehnomanija.rs/pekara/philips-pekara-hd-9015-30.html
Deluje jako korektno, nije mnogo bucna i upravo mi kisne moje prvo testo. Za recepturu sam se obratio knjizici koja je stigla uz uredjaj, doduse dosta njih po Internetu kaze da su recepti "nesavrseni" sto je ocekivano, ali od necega mora da se krene.
 
Kad sam pre par godina gledao mlin je koštao 200€ u inostranstvu. Plus isporuka, carina i pdv... Koliko hleba treba jednoj porodici da bi se pored pekare i taj mlin isplatio [emoji14]
Da je mašina za sušenje mesa ne bih žalio :D
 
Prvi pokušaj je bio uspešan. Hleb se baš lepo ispekao i cela akcija je trajala 3 sata i 55 minuta, koliko traje program za beli hleb.

Ukus - fali mu soli :) i ne miriše kao Sava hleb (niti ima ukus kao on, na žalost) ali kapiram da je to posledica toga što ja nisam dodavao bilo kakve aditive. Inače, za pečenje sam koristio Danubiusovo brašno TIP-500 koje miriše malo na kukuruz.
 

Prilozi

  • IMG_20170215_174336.jpg
    IMG_20170215_174336.jpg
    255.3 KB · Pregleda: 150
Licno sam isto razmisljao o mlinu ranije dok sam aktivno pekao hleb da bih prosto bio siguran sta je to sto sam stavio u hleb, video na nekom sajmu domaci mlin sa kamenom, ali i to je tada kostalo 20ak hiljada.
http://www.mlinovibragal.rs/kucni_mlinovi.html
Evo ga i video:
https://www.youtube.com/watch?v=R-9GwR1am9M

Vidim da je broj obrtaja 1200, sto je prilicno visoko, ali mi nije jasna ta prica o "sporom" mlevenju i ne zagrevanju brasna u procesu, pa ionako ide u pecnicu i izlaze se visokim temperaturama?
 
Poslednja izmena:
Promeni se sastav brašna pre samog pravljenja hleba. Shvati to kao duplo pečenje.
 
Nazad
Vrh Dno