Šta je novo?

Izolacija krova ili izolacija ploče tavana.

ja sam komplet stan izolovao (poslednji sprat) tako sto sam na tavanu
  • polozio parnu branu
  • pa 10 cm mineralne vune, pa jos 10 cm unakrsno (znaci 20 ukupno)
  • i na kraju preko vodonepropusnu foliju

Nisam stavljao grede, dasake ni nista i zbog toga je postavlljanje bilo jako brzo, u dva dana po par sati sam sve zavrsio sam. Moj stan je na kraju zgrade,niko se ne penje na tavan, nov je krov a i ako bi se penjao nema neke potrebe da ide na moj kraj gdje je vuna, svakako je pod uskim dijelom krova, gdje se mora klečati da bi došlo.

Razlika u grijanju i hladjenju se itekako osjeti nakon postavljanja vune
 
ja sam komplet stan izolovao (poslednji sprat) tako sto sam na tavanu
  • polozio parnu branu
  • pa 10 cm mineralne vune, pa jos 10 cm unakrsno (znaci 20 ukupno)
  • i na kraju preko vodonepropusnu foliju

Nisam stavljao grede, dasake ni nista i zbog toga je postavlljanje bilo jako brzo, u dva dana po par sati sam sve zavrsio sam. Moj stan je na kraju zgrade,niko se ne penje na tavan, nov je krov a i ako bi se penjao nema neke potrebe da ide na moj kraj gdje je vuna, svakako je pod uskim dijelom krova, gdje se mora klečati da bi došlo.

Razlika u grijanju i hladjenju se itekako osjeti nakon postavljanja vune
Kolika je razlika u temperaturu leti ?
Mnogo sam se zeznuo kada smo radili renoviranje sto nisam izmedju ploce i knaufa na plafonu stavio 5cm vune, jer sam razmisljao da taj vazdusni prostor ce biti dobar za grejanje, za hladnjenje uopste nisam razmisljao.
Sada razmisljam da stavim iznad dnevne i spavace 10cm stiropora da ga ukrstam, iznad kujne i kupatila i da idem sa 20cm. Meni nije problem grjanjene vec ladjenje leti.
 
Sada razmisljam da stavim iznad dnevne i spavace 10cm stiropora da ga ukrstam, iznad kujne i kupatila i da idem sa 20cm
Da lepis stiropor gore na plafon ako sam dobro razumeo? Ja ti nebih to savetovao... Ja sam to uradio kod mene pre par god u dve hladne prostorije... Doduse samo 3 cm sam polepio.. I temperaturno se osetila razlika ali kako vreme odmice tako sve vise mislim da sam se zezno.. Stiropor nije paro propustan i kad njega jednom polepis taj plafon vise ne dise... Prostorije su uvek najtoplije pri plafonu i topao vazduh sam po sebi ima sposobnost da moze u sebi nositi vise vlage .. Ako se recimo zimi susi ves unutra ili kuva , toplota ce tu vlagu drzati pri plafonu i tu po mojoj nekoj logici postoji rizik da dodje do problema jer plafon narodski receno nedise. Kod mene u te dve prostorije se susi ves svake zime i na plafonu nema budji jer je stiropor topao ali odma pored na zidu pri samom vrhu plafona imam male crne pegice , budji.. Cim vlaga u prostoriji ode na 65% duze od par sati odma se pojavljuje budj.. A nisu u pitanju hladni mostovi jer na tom istom zidu sa spoljne strane isto ima 8cm stiropora...
Ali eto , mlad zelen pa sam se zezno.. Mislim da je vuna mnogo bolji , prirodni izbor koji moze da dise.. Mi smo kod kuce bas sad u poslu renoviranja i sredjivanja pa smo sad u dnevnom boravku i kuhinji odlucili da idemo drugom putanjom.. sa cd i ud profilima spustili plafon za nekih 22-23 cm , nagurali 20cm staklene vune i posrafili gips ploce... Rad sa vunom je stvarno katastrofa ali ajde...Finansijski gledano je kostalo slicno kao stiropor opcija ali mislim da je mnogo pametnija i zdravija varijanta.
 
Nemojte susiti ves u kuci, nikada!

ma koliko da vam "dise ili ne dise" taj plafon
 
Da stavim stiropor preko ploce sa tavanske stranse, iz sobe na plafonu, imam knauf pa prazan prostor pa betonska ploca. Razmisljao sam i ja o vuni onoj u balama pa da samo razvijem i ukrstim, da dobijem 10cm vune i samo preko prebacim paropropusnu vodonepropusnu foliju, ali imam stiropor ostao mi od izolacije skoro 30m2 imam i 20 dzakova lepka (ako mzoe da se koristi jos uvek) i ceo neotpakovan kotur mrezice. Zbog tog materijala sam i mislio da stavivim stiropor preko ploce.
 
Ja imam ideju da poređam stiropor na ploču kako bih imao kakvu - takvu izolaciju iste, tu su najveću gubici.
Kako to da uradim, jel mi treba folija na ploči ili ne? Pokušaću da što bolje uklopim bez razmaka.
Ako je neko radio slično neka me posavetuje. Vunu neću jer krov tu i tamo negde pušta kap po kap.
 
Pisao sam već o tome,može da se ređa ali bi trebalo da se zaštiti.
Izarmira i lepak preko.
Tako ću ja da uradim, drug tako već uradio.
 
Da, svakako planiram da zaštitim. Koliko je on zadovoljan s tim u odnosu na pre?
 
Kaze oseca se i to kako, stim sto po njemu trebalo je da stavi 3 sloja lepka jer tamo gde hodaju iako ima daske vidi se da se lepak kruni ali jos nije skinut pa je stiropor zasticen.
Imao je pre stiropora vunu na delu kuce i kaze imao vlagu budjala se vuna
Realno tj po JUSu trebalo bi da idu grede, daske ili stafne pa onda stiropor izmedju njih pa preko da se podasca, medjutim to je ozbiljna investicija.
Da se nadju jeftino daske ili stafne koje su jeftinije od greda, treba to utiplovati, zastiti gradju od sipca, stiropor se samo naredja i onda daska preko e to je izolacija.

Moj cale je prek karatavana stavio 5cm stiropor izmedju greda i onda kamion trine, tu se bas osetila razlika ali opet kuca je puna cigla bez izolacije na zidovima pa nije kompletna izolacija
 
E pa da, vuna baš mora dobro da se zaštiti, nepropusna folija > vuna > propusna. Jedino tako se sačuva.

Mislim da ne moram foliju pre stiropora, mada negde kažu da ipak treba, nisam siguran jer stiropor ne gubi svoja svojstva ako se malo pokvasi.
Ja tu ne hodam, samo mislim da bi 10-ka bila sasvim dovoljna izolacija za ploču, tu se baš gubi. Pored toga ne bih imao drugu izolaciju, barem ne trenutno.
 
Ne treba folija, kako ce da se onda da se ucvrsti stiropor? Samo se zalepi nema filozofija tu, ocisti se ploca, ja cu ploc posto je mala ima samo 60ak kvadrata sa podlogom da naprskam, onda lepim klasika na ogace ili onako po ivicama. Ako ces 10cm onda idi dve 5cm ukrstaj ih, onda preko ide mrezica i lepak ali pre toga opet podloga da uhvati bolje lepak.
 
@Oswajac
Nije ti to fasada pa ajde lepljenje na pogače, prva štikla i eto rupe, ako si rešio da lepiš onda cela površina ide na lepak.
Za te stvari ako ne koristiš stirodur zbog cene stiropor bi trebao da bude 25gr a ne fasadni koji je uglavnom 17gr.
 
Moj ti je predlog da ako koristis stiropor za izolaciju ploce, ne ides ispod 15cm, jer je izolacija ploce daleko vaznija od izolacije samih zidova. Kao sto je Oswajac naveo ploce stiropora debljine 10 i 5cm postavljaju se tako sto se naizmenicno ukrstaju kako bi se popunile sve praznine.
 
Teško da ću moću da idem na 15cm, ali sam siguran da je izolacija ploče najbitnija. To se najviše primetilo preko zime kada se sneg iznad sobe brzo topio, sve jasno onda. Znači ipak da uzmam 2x5cm da bih ukrstio? Posle mogu lagano da dodam još 5cm.
 
E pa da, vuna baš mora dobro da se zaštiti, nepropusna folija > vuna > propusna. Jedino tako se sačuva.

Mislim da ne moram foliju pre stiropora, mada negde kažu da ipak treba, nisam siguran jer stiropor ne gubi svoja svojstva ako se malo pokvasi.
Ja tu ne hodam, samo mislim da bi 10-ka bila sasvim dovoljna izolacija za ploču, tu se baš gubi. Pored toga ne bih imao drugu izolaciju, barem ne trenutno.
Što više uštediš na izolaciji, platićeš više kroz račun za struju. Ja sam imao 10 cm vune, pa sam dodao još 20 cm. Razlika se itekako oseti.
 
@Oswajac
Nije ti to fasada pa ajde lepljenje na pogače, prva štikla i eto rupe, ako si rešio da lepiš onda cela površina ide na lepak.
Za te stvari ako ne koristiš stirodur zbog cene stiropor bi trebao da bude 25gr a ne fasadni koji je uglavnom 17gr.
Napisao sam pogače ili po ivicama tj. celom površinom.
Svakako ako se taj prostor koristi stalno mora da se podašča. Ili, bar da se stave daske tamo gde se često gazi
Znam da za ploču ide drugi stiropor ima veću gustinu ali je malo više skuplji, ako se ne gazi po tavanskom prostoru može i fasadni stiropor.
 
Da li bi falcovanim stiroporom od 10cm postigao isto kao i sa preklapanjem 2x5cm stiroporom?
Sastave može da popuni purpenom za lepljenje stiropora, a ako se ne gazi po tome može i same table da lepi istim, brže i malo "čistije" postavljanje.
 
@Oswajac
Razlika je izmedju pogača, po ivicama i celom površinom. Celom površinom je kao lepljenje keramičkih pločica, naneseš češljem lepak na podlogu i cela ploča je na lepku. U prva dva slučaja imaš vazdušne komore, šupljine, i bilo kakvim opterećenjem stiropor radi te zato tvom drugaru puca armirani sloj a može i lako da se probije stiropor te sam zato i napisao prva štikla i kraj. Kao završni sloj može da ide cementna košuljica od lakog betona ili estrih ali se tad koristi folija, tako može bez daščanja.
 
Ja sam prelepio deo otvorene terase, koja mi je iznad dnevne sobe. Kupio tvrdopresovani stiropor sa crnom linijom 25gramski A120 cena je bila 530 din, polepio pur penom za stiropor(ima povoljn kod komšija 715din boca za do 14 kvadrata) njom i zadihtujem luftove. Nema kilavljenje dzakova na ssprat,mazanje lepkom i zezanje. Pištolj i udri, isplati se za sve pare i pravis vazddusne dzepove obavezno, iako idu na pod. E sad ja sam preko ovoga isao posle osb koji sam izlakirao i dobio neki "vud" stil koji sam hteo,ali moze i laminat preko toga. Jeste on tvrd,ali 2% se stiska i ostaju tragovi. Ovako se rasporedi na vecu povrsinu i nema sikiriki, naravno neko ko ce da stavi estrih tj cem.kosuljicu.Ali ja sam imao samo ovoliko prostora i ovo je bila ideja da terasa bude u tom stilu. A da izolacija plafona znaci, eee to sigurno znaci.... obavezno preporucujem.
 
Hm, razmisljao sam i ja o purpeni jer mogu da je dobijem sa finim rabatom a i tu za plocu ne moa ona Cerezitova koja se koristi za fasadu mogu i jeftinije. Isara se stiroporska ploca i samo lepi.
Imam 20 dzakova lepka sikinog koji mi stoje u supi vec 3. godinu i svi mi akzu neoj da ih bacas nego ih razbij i zamesaj lepak i time lepi stiropor a za armiranje mrezice preko mora novi lepak.
Dobio sam par predloga da ili klasicno navucem lepak preko mrezice, pa da napravim redji lepak sipam na predhodno spremnog ploci(ociscena i mzoe podloga_ pa onda stirpopor preko i isto tako da zalijem tim lepokom mrezicu i stiropor. Treca opcija je cementni malter, ide redja varijanta kao jogurt i sipa se preko mrezice.
@reksys kako pravis vadzusne dzepove kako nanosis pur penu?
 
Hm, razmisljao sam i ja o purpeni jer mogu da je dobijem sa finim rabatom a i tu za plocu ne moa ona Cerezitova koja se koristi za fasadu mogu i jeftinije. Isara se stiroporska ploca i samo lepi.
Imam 20 dzakova lepka sikinog koji mi stoje u supi vec 3. godinu i svi mi akzu neoj da ih bacas nego ih razbij i zamesaj lepak i time lepi stiropor a za armiranje mrezice preko mora novi lepak.
Dobio sam par predloga da ili klasicno navucem lepak preko mrezice, pa da napravim redji lepak sipam na predhodno spremnog ploci(ociscena i mzoe podloga_ pa onda stirpopor preko i isto tako da zalijem tim lepokom mrezicu i stiropor. Treca opcija je cementni malter, ide redja varijanta kao jogurt i sipa se preko mrezice.
@reksys kako pravis vadzusne dzepove kako nanosis pur penu?
Pa korišćenjem zatvorenih geometarskih figura, što bi rekla moja ćerka.Krenes penom po ivici, dobijes pravougaonik, naravno pena ide bez prekida,e sad jajj preferiram da onda idu dijagonale jer se kaziga dobijaju 4 dzepa. Mada za pod mozes i jednu liniju posle po sredini ili dve u obliku plusa.... zavisi koliko imaš umetničku dušu. Šalu na stranu, vecina proiđača purpene preporucuje pravougaonik blizu ivice i barem popredna jedna linija. Mada po meni to je bitnije za lepljenje po zidu(i to sam radio purpenom,laganica brate),a za pod kad ga zgazis i on ga ulepi, nema posle gde i najbitnije sve spojeve popunis tom istom pur penom jer ako koristis lepak onda bi opet morao pur penom da lose spojeve popunis pur penom... E sad ti imaš lepak pa ti to usteda... Ali ja za razliku od tipa 600din lepka od 25kg i 715 dinara za konzervu od 800gr. i to da nosim na 3 sprat.. kičma nema cenu...
 
Ma da i meni je problem da nosim lepak na plocu iako je samo jedan sprat, ali nemam stepenice nego merdevine. jos ako bi morao ovaj da razbijam, razbijaj pa sipaj u kantu pa pravi na plocu ili na zemlju pa secaj uz merdevine.
Moracu da uradim matematiku bas da vidim koliko bi mi trebalo pur pena za 60ak m2.
Stvarno ide mnogo brze sa penom, ne treba ni alat, za mesanje lepka morao bih da pozajmim mesac neaka mi se nova busilica za to.
 
Cena po m2 ti dodje malte ne ista, računaj da ti za lepak treba i struja da umešaš a o cimanju džakova i trešenju ruku dok miksuješ da ne pišem. Proveri kolika je razlika u nivelaciji na tavanu (kolika su udubljenja ako ih ima) i koja je max debljina nanošenja pur pene.
 
ja sam komplet stan izolovao (poslednji sprat) tako sto sam na tavanu
  • polozio parnu branu
  • pa 10 cm mineralne vune, pa jos 10 cm unakrsno (znaci 20 ukupno)
  • i na kraju preko vodonepropusnu foliju

Nisam stavljao grede, dasake ni nista i zbog toga je postavlljanje bilo jako brzo, u dva dana po par sati sam sve zavrsio sam. Moj stan je na kraju zgrade,niko se ne penje na tavan, nov je krov a i ako bi se penjao nema neke potrebe da ide na moj kraj gdje je vuna, svakako je pod uskim dijelom krova, gdje se mora klečati da bi došlo.

Razlika u grijanju i hladjenju se itekako osjeti nakon postavljanja vune
Druze isto sam i ja tako odradio kao i ti samo nisam foliju na kraju a kupio sam je.Ne znam kako da pricvestim foliju za vunu...
 
Nikako. Samo je staviš preko, lepo zategneš i to je to.
 
Ja sam kada stavim jednu 2 rolne vune jednu uz drugu odmah preko stavljao jednu rolnu folije, nagnem se preko vune do mene, zalefnem ili kleknem pa kada dodam sledecu vunu onda dodam sledecu foliju itd. Spojeve sam lijepio onom trakom armiranom
 
Vrh Dno