Šta je novo?

Intel Xe Graphics

samo što im ovo nije prva karta, ako se ne varam 😁
 
Ovo je prva karta koja je mainstream ostalo nije vredno pomena ako se cepa dlaka na dva dela intel je odavno u gpu poslu
 
 
Dobro je ovo sto se tice hardvera i novijih igara, sem u 1080p. Ali, veliko ali, kao sto je vise njih vec spomenulo, drajveri ce biti make or break za Intel. Takodje, bilo bi ok da malo spuste cenu nakon mesec-dva, AMD karte ih unistavaju kad je rec od vrednosti za ulozen novac.
 
Kako da spuste kad im je GPU veći od onog na RTX 3070Ti, a sama kartica mehanički zakomplikovana do maksimuma. Očigledno su gađali (dosta) višu cenovnu klasu ali ih je realnost (fail) primorala da postave nižu cenu. Da bi bili konkurentni sa AMD morali bi da spuste još bar 20%, pa opet ne znam ko bi je kupio, jer veliki broj budget oriented kupaca sigurno nema računare koji podržavaju resizable bar, bez čega ove kartice nemaju nikakvog smisla.
 
Ovo je prva karta koja je mainstream ostalo nije vredno pomena ako se cepa dlaka na dva dela intel je odavno u gpu poslu
i740 je bio mainstream karta.
Pomenuta i740 na prethodnoj strani :d Ali druga su sad vremena. Nije ovo loše, ali iskreno, trenutno ne vidim razlog za kupovinu Intel grafičkih
Kome treba ekstremno brz AV1 enkoder, A770 je trenutno bez konkurencije za te pare.
Ja sam imao i740, moj prvi AGP GPU ikad. Znam da sam se sit izigrao na njemu.
Ja nisam bio te sreće. Bio sam osuđen na S3 Virge.
Dobro je ovo sto se tice hardvera i novijih igara, sem u 1080p.
1080p je prošlost.
Ali, veliko ali, kao sto je vise njih vec spomenulo, drajveri ce biti make or break za Intel.
Ispeglaće. Samo moraće jako da se zapne. Intel je već povukao ceo drajver tim zadužen za iGPU na Comet Lake procesorima i cela ta serija je proglašena kao discontinued. Nadam se da će poboljšati i saradnju sa game i API developerima. Pogotovo sa Khronos grupom. Koliko je drajver stvarno loš je pokazao Rainbow Six Siege gde je A770 bio na samom dnu što je van svake pameti. A da ne govorimo o grafičkim artifaktima.
Takodje, bilo bi ok da malo spuste cenu nakon mesec-dva, AMD karte ih unistavaju kad je rec od vrednosti za ulozen novac.
Zaboga, A770 drajver nema ni kontrolu brzine ventilatora. Šta dalje da pričamo?
Kako da spuste kad im je GPU veći od onog na RTX 3070Ti, a sama kartica mehanički zakomplikovana do maksimuma.
To znači da ima rezervni horsepower i da će (nadam se) te zube pokazati mnogo kasnije. Ljudi su bili u čudu što se A380 onako ludački overklokuje, a zapravo je u pitanju namerno ostavljeni headroom. Nebi me iznenadilo da u budućnosti izađe drajver koji će doneti neki apsurdni performance boost i opravdati taj TDP od 225W.
Očigledno su gađali (dosta) višu cenovnu klasu ali ih je realnost (fail) primorala da postave nižu cenu. Da bi bili konkurentni sa AMD morali bi da spuste još bar 20%, pa opet ne znam ko bi je kupio, jer veliki broj budget oriented kupaca sigurno nema računare koji podržavaju resizable bar, bez čega ove kartice nemaju nikakvog smisla.
Ovde si u pravu. Resizable bar samo komplikuje ovu priču za običnog čoveka. Na većini ploča koje ga podržavaju je to mogućnost koja je po defaultu isključena. Na nekim pločama je potreban BIOS update. Takođe treba napomenuti da resizable bar radi samo kada je bios u UEFI režimu, a za one koji i dalje koriste Windows 10, update 22H2 je obavezan da bi sve ovo radilo. Previše komplikacija. Mnogo je lakše je zabosti zelenu ili crvenu karticu koje u tom cenovnom rangu uopšte ne zavise od RBAR-a.
 
Kako da spuste kad im je GPU veći od onog na RTX 3070Ti, a sama kartica mehanički zakomplikovana do maksimuma. Očigledno su gađali (dosta) višu cenovnu klasu ali ih je realnost (fail) primorala da postave nižu cenu. Da bi bili konkurentni sa AMD morali bi da spuste još bar 20%, pa opet ne znam ko bi je kupio, jer veliki broj budget oriented kupaca sigurno nema računare koji podržavaju resizable bar, bez čega ove kartice nemaju nikakvog smisla.
Ili Intel 10Gen CPU, što je valjda takodje uslov. Tržištu trebaju kartice od 100-200 EUR, da rade sa slabijim mašinama, da se promene matore grafičke karte, a ne pokušaj da se parira AMD-u i nVidiji.

Ovo baš ima potpis onog Radze iz AMD-a, ovakvi su bili u poslednji Radeoni dok je on bio tu. Puno potencijala, puno i problema.
 
Jeste vrlo dobro za prvu kartu, i svi navijamo za još jednog ozbiljnog igrača na ovom tržištu, ali u ovom trenutku, za kupca u ovom segmentu su bolje i AMD i nVidia opcija. Za 6 meseci kad se driveri ispeglaju, već ćemo imati bolje ponude i iz AMD-a i iz nVidije.
 
Ovo u retailu ima ogranicenu publiku i tesko da moze uspeti (jedina ozbiljna prednost je video enkoder, ali je to ograniceno trziste).

Pretpostavljam da je plan da ga guraju kroz OEM kanale, bundle sa procesorima i slicno. To ce im doneti publiku, videcemo da li je to dovoljna kriticna masa da ozbiljno unapredjuju drajvere.
 
1080p je prošlost.
Steam Hardware Survey disagrees. Ne da je debelo najpopularnija, vec ima i visi month-to-month rast u odnosu na, recimo, 1440p.

1920 x 1080 66.38% +0.64%

2560 x 1440 11.25% +0.33%
 
Ispeglaće. Samo moraće jako da se zapne. Intel je već povukao ceo drajver tim zadužen za iGPU na Comet Lake procesorima i cela ta serija je proglašena kao discontinued.
Interesantan podatak. Voleo bih da se neki ambiciozni advokat iz Amerike dohvati ovoga i pokrene slučaj pred sudom u ime kupaca Comet Lake procesora. Cela serija procesora je lansirana pre 3 godine i ti procesori su se prodavali do nedavno.
 
Steam Hardware Survey disagrees

E-sports i budžet-gejmeri takođe...

Mislim da bi do sada svi trebalo da shvate da ne treba očekivati da Intel bude konkurentan bar još 3+ godine...
Mada, stvarno su rljavo sklepali tu kartu...bruka.
 
 
U ovom trenutku samo oni kojima se uvali u gotovoj konfiguraciji. Dakle oni koji ne znaju da postoje zeleni i crveni izbor.
 
Ja sam imao i740, moj prvi AGP GPU ikad. Znam da sam se sit izigrao na njemu.
Da, bio je to bas povoljan proizvod u svoje vreme, mislim da je bio oko 120-130DM, 8GB (samo buffer memorija jer AGP je sluzio za texture), jedina mana je bilo sto je bas dosta problema znala da pravi na plocama sa ALi Aladin cipsetom. U svakom slucaju nakon te karte vise nisu imali proizvod sve do ovog trenutka. Bilo bi dobro da dobijemo treceg igraca.
Mislim da sam ja imao neku ovakvu i740 8GB, zuta stampa, zut hladnjak . Tomb Raider 2 800x600 milina jedna :)

1665055553053.png
 
Poslednja izmena:
Mene kopka da li će intelove karte više kupovati ljudi koji su do sada bili crveni ili koji su bili zeleni.
Ako ne ispeglaju drajvere, niko.
I Jay i Nexus itd, svi su rekli ne kupujte dok ne ispeglaju.
 
Po kom osnovu je i740 relevantna kartica za ovu diskusiju? Nije da su je pravili pre dve godine...
 
Neki su baš nostalgični. Inače radila je skroz korektno sa Ali čipsetom i K6-2 procesorom.

Ja sam razmišljao o nabavci neke od ovih novih Intel kartica, ali mi se nije dalo da čekam više pa sam uzeo na kraju RX6000.
 
Da, bio je to bas povoljan proizvod u svoje vreme, mislim da je bio oko 120-130DM, 8GB (samo buffer memorija jer AGP je sluzio za texture), jedina mana je bilo sto je bas dosta problema znala da pravi na plocama sa ALi Aladin cipsetom. U svakom slucaju nakon te karte vise nisu imali proizvod sve do ovog trenutka. Bilo bi dobro da dobijemo treceg igraca.
Mislim da sam ja imao neku ovakvu i740 8GB, zuta stampa, zut hladnjak . Tomb Raider 2 800x600 milina jedna :)

Pogledajte prilog 358352
Ko je prešao sa S3 Trio64v+, S3 Virge, ATi Rage-a ili Matrox-a Mitsyque na i740 doživeo je veći skok uživanja u igricama nego sada sa RTX1060 na RTX3090.
 
Steam Hardware Survey disagrees. Ne da je debelo najpopularnija, vec ima i visi month-to-month rast u odnosu na, recimo, 1440p.

1920 x 1080 66.38% +0.64%

2560 x 1440 11.25% +0.33%
@kUdtiHaEX kad već eksperimentišeš sa anketama, možda nebi bilo loše napraviti anketu da vidimo koje rezolucije koriste benchmarkovci u 2022 godini?

Ovako nešto.
  • 4K (3840x2160)
  • 2K (2560x1440)
  • 1080p (1920x1080)
  • 720p (1280x720)
  • Neka druga (Ultra Wide, 5K, 8K..)
Interesantan podatak. Voleo bih da se neki ambiciozni advokat iz Amerike dohvati ovoga i pokrene slučaj pred sudom u ime kupaca Comet Lake procesora. Cela serija procesora je lansirana pre 3 godine i ti procesori su se prodavali do nedavno.
Ja vozim Comet Lake trenutno, i nemam apsolutno nikakav problem sa ovom odlukom. Slažem se da nije fer prema onima koji koriste samo iGPU, ali je procenat tih ljudi jako mali. Poslednji drajver radi korektno, jedino što neće biti nove verzije. Pusti ih neka rade šta hoće samo da dobijemo dobar ARC drajver. Isplatiće nam se dugoročno ako malo bolje razmisliš.
Mene kopka da li će intelove karte više kupovati ljudi koji su do sada bili crveni ili koji su bili zeleni.
Mene više kopka koliki je procenat ljudi koji su uopšte svesni da se pojavio "treći grač" ako tako mogu da ga nazovem u ovom stadijumu.
 
možda nebi bilo loše napraviti anketu da vidimo koje rezolucije koriste benchmarkovci u 2022 godini?

Bas sam mislio nesto slicno da predlozim, tako da moderatori, imate jos jedan glas za.
 
@kUdtiHaEX kad već eksperimentišeš sa anketama, možda nebi bilo loše napraviti anketu da vidimo koje rezolucije koriste benchmarkovci u 2022 godini?

Ovako nešto.
  • 4K (3840x2160)
  • 2K (2560x1440)
  • 1080p (1920x1080)
  • 720p (1280x720)
  • Neka druga (Ultra Wide, 5K, 8K..)

Ja vozim Comet Lake trenutno, i nemam apsolutno nikakav problem sa ovom odlukom. Slažem se da nije fer prema onima koji koriste samo iGPU, ali je procenat tih ljudi jako mali. Poslednji drajver radi korektno, jedino što neće biti nove verzije. Pusti ih neka rade šta hoće samo da dobijemo dobar ARC drajver. Isplatiće nam se dugoročno ako malo bolje razmisliš.

Mene više kopka koliki je procenat ljudi koji su uopšte svesni da se pojavio "treći grač" ako tako mogu da ga nazovem u ovom stadijumu.

Bas sam mislio nesto slicno da predlozim, tako da moderatori, imate jos jedan glas za.
 
Done.
 
Nazad
Vrh Dno