Šta je novo?

Intel 14th gen. LGA1700 "Raptor Lake Refresh"

Bile su tokom testa, jel je isao 35-106W, pa sam posle podesio 106/106 i ono Asus 3.0 i dalje iskljuceno. Sad ide do 60C hladi noctua is potpisa.
Evop neki testovi... u bios podeseno 106/106W na kolko je i deklarisan i Asus Performance Enhancment 3.0 na disabled Max temp 60C
R15
Screenshot_1.png
R24
Screenshot_2.png
R20
Screenshot_3.png
 
Isto je i sa 14900k... Ako ima pitanja pitajte da ne bauljate po netu pošto vidim da većina ne razume šta treba, kako, i zašto. Nije mi teško da objasnim i ako iz priloženog mnogo toga može da se zaključi.
Bitno je pomenuti da offset zavisi od primerka procesora, a da ring ne treba da ide preko 4.8 a na koliko može zavisi od količine memorije, brzine, i kvalitete MC na samom procesoru, bitno je da ga treba fiskirati i najcešće može baš ovako na 4.8ghz što dovodi do smanjenja potrošnje za nekih ~20w zato je i rez bolji, jer cpu radi na većem kloku sa istom potrošnjom. Recimo ovaj podatak možete da bauljate po netu do mile volje nećete nigde pronaći, ima još po koja sitnica ali manje viš sve se vidi.
Takav je prozivod da mora nešto da se uradi sa njim da ne bi prokuvao, dobra je stvar što nije neizvodljivo i nije ništa komplikovano.
 

Prilozi

  • IMG_0293.jpeg
    IMG_0293.jpeg
    393 KB · Pregleda: 47
  • IMG_0294.jpeg
    IMG_0294.jpeg
    293.6 KB · Pregleda: 50
druga slika..ajd performance core umjesto auto stavi na sync all cores 55..llc level koji si stavio.
 
Isto je i sa 14900k... Ako ima pitanja pitajte da ne bauljate po netu pošto vidim da većina ne razume šta treba, kako, i zašto. Nije mi teško da objasnim i ako iz priloženog mnogo toga može da se zaključi.
Bitno je pomenuti da offset zavisi od primerka procesora, a da ring ne treba da ide preko 4.8 a na koliko može zavisi od količine memorije, brzine, i kvalitete MC na samom procesoru, bitno je da ga treba fiskirati i najcešće može baš ovako na 4.8ghz što dovodi do smanjenja potrošnje za nekih ~20w zato je i rez bolji, jer cpu radi na većem kloku sa istom potrošnjom. Recimo ovaj podatak možete da bauljate po netu do mile volje nećete nigde pronaći, ima još po koja sitnica ali manje viš sve se vidi.
Takav je prozivod da mora nešto da se uradi sa njim da ne bi prokuvao, dobra je stvar što nije neizvodljivo i nije ništa komplikovano.

jel ovo sve od podešavanja*?
a šta ti je ono crveno precrtano?
koji je ovo asus?
...
da, bilo bi dobro videti sva jezgra na 55...šta se dešava...
+
koja su ti bila podešavanja za XMP u prvom, drugom i trećem slučaju?
 
Poslednja izmena:
@spavac22 Koja je poneta da fiksiram jezgra na 5.5? Šta bi to pokazalo? Rezultat je isti kao i kada se ostavi na auto jer inače jezgra treba da rade na 5.5, al neće da može sa 250w potrošnjom. Zapravo tu se ne radi o tome... Default rez je ono kako je Intel to zamislio da radi, ring podešavanja je blaga modifikacija defaulta gde se dobija još malo u renderu, a rezultat sa još dodatne dve izmene je ono kako taj procesor zapravo treba da radi kada se nađe minimalni napon za klok koji može da postigne a da ne prelazi 90c.

LLC je isto tako nebitna stavka, ali kad već pitaš ovde je sve na auto sem onoga što je izmenjeno a to sam snimio i pokazao. LLC ume da poludi zbog baga u biosu ako se ne fiksira, ali pošto se menja offset onda koji god da je LLC kroz offset se dođe do min podešavanja napona.

@okmijun "jel ovo sve od podešavanja*?"
Da nisi mislio da tu ima neka velika mudrost??? Pa ja sam već pisao o tome, postavio gomilu rezultata, al ne vredi, kao da ste svi zavedeni glupostima koje fasujete na netu, čak ni to nije problem nego kako to pojedinci ovde prenose, i kakve zaključke donose a da niko od tih najglasnijih zapravo ništa nije radio konkretno sa nekim 13/14gen sistemom na osnovu tih informacija sa neta.

Totalno je nebitna ploča, xmp, i sve ovo što ste pitali.
Svaka ploča ima ova podešavanja koja su ovde izmenjena... Kod najboljeg rešenje sa najboljim rezultatom:
1. ASUS MltiCore E - Enabled Remove all limits. Na nekoj gigabayte ploči zove se durgačije i verovatno je po default isključeno, a ne auto kao kod asus-a.
2 .E core - Sync all core 45
3 .Ring podešavanja koja zavise od MC, količine memorije, brzine, ali najčešće sve radi sa 4.8, bitno je da se fiksira na neku vrednost do 4.8ghz.
4. Offset podešavnje koje zavisi od primerka procesora, ako je baš loš samo se spusti klok na P jezgra za 100mhz i to je to, tipa P5.4/E4.4, samim tim i offset može u veći minus.

Ne vezano za podešavanja bitan je CF, adekvatno AIO360, a ova dva su sigurno najbolja za 13/14gen EK-Nucleus AIO CR360 Dark i Liquid Freezer II 360/420. Znači velika mudrost i komplikovano do zla Boga hehe 🤣. Malo mi je trebalo vremena da shvatim da većina sve ovo zapravo ne zna, ne ume da poveže na pravilan način, bez obzira što je više nego jednostavno i logično.

"a šta ti je ono crveno precrtano?"
To crveno su XMP podešavanja, podešavanja vezana za memoriju... To sam precrtao da neko ne uzme zdravo za gotovo jer vezano je za memoriju koja se koristi na tom sistemu. Inače mnogo problema može da napravi memorija, jer veoma često, češće nego kod predhodne generacije proceosra XMP profil ne rade stabilno, tako da treba pretestirati memoriju uvek kada se izabere XMP profil pa ako ne ide onda se spušta klok obavezno uz izabrani XMP profil, a može malo i napon da se podigne do 1.4900v

"koja su ti bila podešavanja za XMP u prvom, drugom i trećem slučaju?"
Potpuno ista, ali to je nebitno za glavnu temu kako ukrotiti ove furune da ne budu furune.
 
Stavio sam na hlanjaku iz potpisa, jos jedan ventilator push/pull, vrteo 10min cinebench23 , tempo su pale za 4C. Dobio 30.000 sada al ne mora da znaci da je do temp, i dalje je 106/106W @okmijun
 
Noctua vazdusni i intel i9 dok browsujem netom Screenshot

Pasta MX-4.

Cinebench r23 posle 10 minuta: Screenshot

jos mi popaljeni browseri, pa ih spustam, i td, ide youtube 4k klip, i td, ma kida bolje temp ima od vodenog. Pritom se komp i necuje.

Obrtaji ventilatora: Screenshot

Dakle nikad zzadovoljniji nisam bio....braco moja
 
Poslednja izmena:
@TajmBanditBouns

koja su ti podešavanja i kolko ti bije CB23 sa 55C?
to je najbitnije...drago mi je da si zadovoljan!
 
Podesavanja ista 106/106W ASUS ono 3.0 na disable. @okmijun

Cb23 bije na 29.450...
 
@spavac22 Koja je poneta da fiksiram jezgra na 5.5? Šta bi to pokazalo? Rezultat je isti kao i kada se ostavi na auto jer inače jezgra treba da rade na 5.5, al neće da može sa 250w potrošnjom. Zapravo tu se ne radi o tome... Default rez je ono kako je Intel to zamislio da radi, ring podešavanja je blaga modifikacija defaulta gde se dobija još malo u renderu, a rezultat sa još dodatne dve izmene je ono kako taj procesor zapravo treba da radi kada se nađe minimalni napon za klok koji može da postigne a da ne prelazi 90c.

LLC je isto tako nebitna stavka, ali kad već pitaš ovde je sve na auto sem onoga što je izmenjeno a to sam snimio i pokazao. LLC ume da poludi zbog baga u biosu ako se ne fiksira, ali pošto se menja offset onda koji god da je LLC kroz offset se dođe do min podešavanja napona.

cisto me zanima rezultat C23 i temp..jel mozes u HWinfo pod central processor - cpu da vidis ll ac/dc..
 
malko ga pretera sinko, pa 90% korisnika HP/dell/....PC desktopova i ne zna šta znači reč "bios"?!
zamisli da mehaničari isto to govore za korisnike automobila?
ako ne zna da zameni dizne, nek ne vozi dizela! eto na to bi to ličilo...
90% ljudi ode u Krkatron i kaže dajte nam PC treba ćerkici za dizajnersku školu!
kao što recimo ja kupujem kola...a pojma nemam o njima!

Preterao ? :d

Fast And Furious Brian Oconner GIF by The Fast Saga
 
Pokvario sam cinebench :d

Screenshot 2024-03-18 003409.png




Inače, ovaj Heatkiller je ozbiljan hladnjak, 360w load drži na 95C..
 
P58/E46 synced all cores. Voltaža offset +0.07v preko default-a a to je 1.4v prilikom opterećenja... ni blizu stabilnog stanja naravno, ovaj cinebench run to i potvrđuje. I memorija sada puca na 8k, kao što sam i pretpostavio da će. Svaki put kada zamenim hladnjak memoriski kontroler promeni raspoloženje....
 
Kako se pokazala gen 14 u laptopovima u odnosu na 13?
 
Sinoc sam na brzinu promenio cpu kuler, stavio contact frame, pastu, zasrafio arctic freezer 36, povezao u daisy chain i udenuo gde treba u maticnu.

Prilikom butovanja upali se sve, rgb radi na svim komponentama, arctic fanovi (3 u kucistu i 2 na cpu stanu odmah i ne vrte vise). Primetio sam da gpu ventovi rade, mozda i psu.

Sistem nece da postuje, ne dobijem ni bios.

Popodne cu se zezati dodatno sa ovim, da li neko ima dobar savet sta bi moglo da bude?
 
Prevelik ili premali pritisak contact frame-a na CPU
 
Moze biti da je prevelik, zategao sam kuler lepo, provericu danas
Ne mogu edit, resio sam problem, malo sam laksi bio na contact frameu. Jedino me cudi sto je pasta lepo bilo rasporedjenja i opet je problem bio s kontaktom 🤷‍♂️

U cinebenchu ne vidim neku razliku od i35, jako brzo zakuca 100 celzijusa
 
oba su shit za 14600k..jos kad vidim da 36 reklamiraju ko 220W TDP samo se slatko nasmijem..uzmi ti nesto bolje..
 
^ ko jos ocekuje da kuler od 25e moze da ohladi 14600k, pogotovo u cinebenchu :D
tu je najjeftinije resenje phantom spirit 120 ili frozn a620
freezer 36 se lepo pokazao sa intelom, bara bar sa phantom spiritom.


Uzeo sam i lf3, eno ga stoji u kutiji jer ne moze u kuciste 😂
 
Ne mogu edit, resio sam problem, malo sam laksi bio na contact frameu. Jedino me cudi sto je pasta lepo bilo rasporedjenja i opet je problem bio s kontaktom 🤷‍♂️

U cinebenchu ne vidim neku razliku od i35, jako brzo zakuca 100 celzijusa

lakši u smislu da si preslabo stegao?
i mene čudi, ja sam mislio da zapravo telo hladnjak pritiska procesor na nožice?
kada si sada stezao dokle si išao, ako se to može objasniti rečima ovako
onako da lepo stegne dokle može nafinjaka bez da kreneš da ga baš stežeš?
znači ne onako baš skroz labavo ali ni neko prestezanje*?

imaš par strana iza 2 načina kako u biosu da to središ
jedan prostiji i jedan malko složeniji
oba su ti lepo objašnjena
koja je ploča nisam pratio?

fora je što sve ploče za 12/13/14 intela fabrički overklokuju uprošćeno rečeno...
koliki ti je CB R23?
 
lakši u smislu da si preslabo stegao?
i mene čudi, ja sam mislio da zapravo telo hladnjak pritiska procesor na nožice?
kada si sada stezao dokle si išao, ako se to može objasniti rečima ovako
onako da lepo stegne dokle može nafinjaka bez da kreneš da ga baš stežeš?
znači ne onako baš skroz labavo ali ni neko prestezanje*?

imaš par strana iza 2 načina kako u biosu da to središ
jedan prostiji i jedan malko složeniji
oba su ti lepo objašnjena
koja je ploča nisam pratio?

fora je što sve ploče za 12/13/14 intela fabrički overklokuju uprošćeno rečeno...
koliki ti je CB R23?
Prvi put sam zategao kao majmun and then some.

Sad sam fini cik cak isao i stao cim je frame na dodir bio dovoljno fiksiran, isto tako i sam kuler nisam preterivao, moze to jos dodatno da se zateze, ali s obzirom da sljaka, ne diram.

Ploca je b660m tuf asus, ne znam na sta mislis ovde za bios vezano…


Skor je nesto preko 24k, ranije je bio nesto visi ali sve je to isto manje vise
 
Prvi put sam zategao kao majmun and then some.

Sad sam fini cik cak isao i stao cim je frame na dodir bio dovoljno fiksiran, isto tako i sam kuler nisam preterivao, moze to jos dodatno da se zateze, ali s obzirom da sljaka, ne diram.

Ploca je b660m tuf asus, ne znam na sta mislis ovde za bios vezano…


Skor je nesto preko 24k, ranije je bio nesto visi ali sve je to isto manje vise

pa bios u smislui podešavanja da ti se manje greje da ne udara u 95
par strana iza prelistaj
 
Nazad
Vrh Dno