Šta je novo?

i7 4790K 4 GHz Base and 4.4 GHz Turbo Clock

Hasa da ide na 5GHz sa 1,3V hahahahaha :d Retki :) Ovo moje govedo, sto kunem ge stignem, ide na 4,4Ghz sa istim naponom :D
 
Kako sam citao pre nego sto sam kupio cpu, mislio sam da cu moci sa 1.2v da izvucem 4.7GHz :D Svasta pisu po internetu. :)
Na kraju sam uspeo da ga napravim stabilnim sa 1.355v i 4.9GHz, ovo je bilo povuci-potegni. Bez otvaranja procesora ne bi bilo nista od ovoga.
 
@Slash,
hmmmm, bas cudno, ovaj moj proc., takodje radi na 4.8ghz, na 1.295v. sa Input od 1.94v, moze i na 1.285v. ali ja volim da mu malo dodam napon.:mad:
Ali, ja za 4.9ghz. trebam voltazu od 1.32 - .1.33v, da bi bio stabilan u gamingu. Koliko vidim tebi je na oko 1.355v, a za voltazu na 4.8ghz, skoro nam je ista voltaza.
Ja sam probao da smanjim voltazu za RAM, sa 1.65v na 1.55v, na 4.8ghz i 1.295v, i radilo je stabilno neko vreme i onda je poceo komp da nesto zabada u igrama i vratio na 1.65v.
Da nije mozda to problem kod tebe, da ti proc. trazi toliku voltazu za 4.9ghz zbog smanjene voltaze za RAM memoriju, (ako jos drziz tako) ?
Inace, moje je misljenje, da je safe voltaza za ovaj proc. do 1.3 - 1.32v, naravno uz neke 'normalne' temperature. Voltaza od 1.35v i vise mi deluje, da postoji odredjeni rizik, i za plocu i za procesor....
 
Poslednja izmena:
Inace, moje je misljenje, da je safe voltaza za ovaj proc. do 1.3 - 1.32v, naravno uz neke 'normalne' temperature. Voltaza od 1.35v i vise mi deluje, da postoji odredjeni rizik, i za plocu i za procesor....


Ja volim ova tvoja nepotkrepljena misljenja koja su onako, izvucena iz dupeta :D
 
Molicu vas lepo, da ako mozete, date obrazlozenje i neku argumentaciju, ova vasa prethodna izjava ne zadovoljava kriterijemu forumske diskusije i normalnog, kulturnog i civilizacijkog dijaloga...:beat:
 
Pa ja od tebe to trazim, argument kako to napon od 1.35v postaje rizik za plocu i procesor, a nije na 1.32v.
P.s. ne postoji "voltaza".
 
Tako' kazi, :D
u pravu si, bio sam neprecizan, a u ovim stvarima treba biti obazriv sa informacijama,:rtfm:.... da se ispravim , mislim, da je do 1.3v safe, naravno, uz temperture do 70-75 maximalno za gaming, a za 24/7, moje misljenje:eyebrows: je, da je 1,35v i vise, preveliki napon:exploder:...
 
Poslednja izmena:
Sve do 1.4V je 100% bezbedno za 24/7 uz razumne temperature(<80°C), što naravno nije moguće bez delida i nadprosečnog hlađenja.

Običan korisnik sa prosečnim kulerom ne treba da ide preko 1.25V
 
Ajd nemo' se ljutis,:)
ali, mislim da nisi skroz u pravu.
Prvo, mislim da je 1.4v, apsolutno neadekvatna za 24/7. Znaci, govorimo o skroz bezbednom naponu. Ja kada sam kupovao ovaj proc i kada sam ga klokovao, prevrno sam svaki kutak net-a, i nedvosmisleno jasan je stav, zakljucak i misljenje vecine (al sam ga opleo:D), da je taj 1.3v napon, maximum 24/7 za ovaj proc., naravno uz 'normalne' temperature, najbolje je do 70C, a optimalno do 80C, iako ja ne bih voleo da imam ni 70C u svojoj masini.:type:
E,sad,vidi,:shock:
ja imam ovaj proc. (i jos sam prevrno net ;))I7 4790K u gamingu ima odlicne temperature i bez delida, dok problem nastaje kod ovih AVX instruction, gde stvarno temperature idu i preko 90C.
Evo, recimo, ja moj proc drzim na 4.8ghz i HT ON na 1.295V, i imam ovu Noctua NH-U14S koju drzim na 80-90% brzine obrataja u gamingu, i najvisa temperatura koju sam imao je bila u Crysis 3 ( kod one travuljine, gde ide na procesor obrada), od oko 60C.....prosecno je, recimo, u zavisnosti od igre, oko 50C.....jeste, da igram na lock 60fps. i uglavnom na 2K i 4K rezi,( sigurno je manji CPU Load, vise ide obrada na GPU), ali mislim, da je I7 4790K odlican sto se tice temperatura za gaming...
Neki moj zakjucak, moze 4790k da radi i na 1.4v i da mu nista ne bude,:guitar: ali mislim da je to preveliki napon, i da postoji veliki rizik da u jednom trenutku :exploder:, i ja ne bih nikom savetovao da kusa srecu:test: na ovim voltazama.....
 
Poslednja izmena:
A taj "neki tvoj zakljucak" se bazira na cemu zapravo, osim pukom teoretisanju i odokativnoj sicometriji?

Odakle ti ideja da ce proc na 1.4v biti u velikom riziku da se spali?
 
Ajd, nisam ja merodavan i moja spekulativna misljenja:D
ali, majku mu, pa pogledao sam tonu testova na net-u, i sto je jos sigurnije i realnije, bio sam na sve postojece overklokerske forume:type: i citao sta ljudi kazu, na koliko drze voltazu za svaki dan, koje su im temperature i slicno., i , majke mi,:eyebrows:, samo sam par likova video da drze procesor na 1,4v za 24/7, i to ih ljudi upozoravaju da ne rade to, ali oni ne slusaju nikakve savete( ima i takvih)......ovu 1.4v klokeri uglavnom koriste za benchanje i testove i to sa nekim besnim vodenim hladjenjima.
Ja, bre, ne razumem, znam da si uglavnom objektivan i imas veliko iskustvo sa hardwerom i overklokanjem,cheers, ali, zar bi stvarno, ako velika vecina forumske zajednice kaze safe 1.3v, ti nekom preporucio 1,4v za ovaj procesor.....
 
Poslednja izmena:
Prvo, mislim da je 1.4v, apsolutno neadekvatna za 24/7

Ja lično bih išao do 1.45V za 24/7 ako je delidovan procesor, naravno sa adekvatnim hlađenjem. :)

E,sad,vidi,:shock:
ja imam ovaj proc. (i jos sam prevrno net ;))I7 4790K u gamingu ima odlicne temperature i bez delida, dok problem nastaje kod ovih AVX instruction, gde stvarno temperature idu i preko 90C.

Mene temperatura u igrama ne zanima jer ona nikad i nije problem, a ni ja nisam gamer. :p

Neki moj zakjucak, moze 4790k da radi i na 1.4v i da mu nista ne bude,:guitar: ali mislim da je to preveliki napon, i da postoji veliki rizik da u jednom trenutku :exploder:, i ja ne bih nikom savetovao da kusa srecu:test: na ovim voltazama.....

Poštujem tvoje mišljenje. ;)
 
Ja mogu do jutra da diskutujem,
danas sam izvadio koren (pukao) zuba, boli me rana, ne vidim na oci,:bottle: iako sam popio brufen, :S:
kazes, isao bi na 1,45v, sa odgovarajucim hladjenjem i temperaturama u okviru normale.
Ali, ima dosta primera za neke proceve( zaboravio sam koje), gde je preporucena voltaza recimo do 1.4v, i sad, neko uzme taj proc i postavi na 1.5v - 1.55v, ima vodeno hladjenje i odlicne temperature, ali ipak, na kraju mu crkne proc.:exploder:, nije izdrzao silicijum( ako sam se pravilno izrazio).......znaci svi parametri okey, ali ipak procesor otiso u vecna lozista :Klanjanje.....to je moje misljenje o ovom problemu sa voltage.
 
Poslednja izmena:
Govorimo o SB, IB i Haswell procesorima i sa bilo kojim bih išao do 1.45V za 24/7 ako to temp dozvoljava.

Naravno, ako može niži napon za željeni klok, još bolje.

Evo situacije gde bih išao na viši napon: za 4.9GHz je potrebno 1.36V, a za 5GHz 1.42V uz više temperature, ali hlađenje može to da obuzda u granicama normale - uvek ću izabrati 1.42V zbog lične satisfakcije i 5GHz za 24/7. :)

Kod overclocka je svaka preporuka za safe napon, klok, temperaturu nezahvalna, jer sve radimo na svoju odgovornost od trenutka kad uđemo u BIOS i promenimo def vrednosti.
Tuđa iskustva koja čitamo na netu su samo smernice koje nam pomažu kada odlučimo da se oprobamo u overclock vodama.
Postoje limiti koje je Intel postavio i što se tiče napona i temperature, a na nama je dokle ćemo da idemo.

Koliko znam, niko nije ubio SB, IB i Haswell procesor sa naponom nižim od 1.5V.

Što se tiče degradacije, meni lično je to nebitno, jer realno nema razlike ako se nekom procesoru skrati životni vek sa 15 godina na 5, 7 ili 10.
Svakako će biti prevaziđen za 3-5 godina. One koji kupe komp i ne menjaju 10 godina, a finansije im nisu problem, ne bih komentarisao. :)
 
Poslednja izmena:
Govorimo o SB, IB i Haswell procesorima i sa bilo kojim bih išao do 1.45V za 24/7 ako to temp dozvoljava.

Naravno, ako može niži napon za željeni klok, još bolje.

Evo situacije gde bih išao na viši napon: za 4.9GHz je potrebno 1.36V, a za 5GHz 1.42V uz više temperature, ali hlađenje može to da obuzda u granicama normale - uvek ću izabrati 1.42V zbog lične satisfakcije i 5GHz za 24/7. :)

Kod overclocka je svaka preporuka za safe napon, klok, temperaturu nezahvalna, jer sve radimo na svoju odgovornost od trenutka kad uđemo u BIOS i promenimo def vrednosti.
Tuđa iskustva koja čitamo na netu su samo smernice koje nam pomažu kada odlučimo da se oprobamo u overclock vodama.
Postoje limiti koje je Intel postavio i što se tiče napona i temperature, a na nama je dokle ćemo da idemo.

Koliko znam, niko nije ubio SB, IB i Haswell procesor sa naponom nižim od 1.5V.

Što se tiče degradacije, meni lično je to nebitno, jer realno nema razlike ako se nekom procesoru skrati životni vek sa 15 godina na 5, 7 ili 10.
Svakako će biti prevaziđen za 3-5 godina. One koji kupe komp i ne menjaju 10 godina, a finansije im nisu problem, ne bih komentarisao. :)

+1

Potpuno se slazem...
 
Ploce ubijaju procesore ne napon, nisu procesori od paucine da crkavaju tako lako.
Predvidjeni su da 'izgaraju" i da rade na visokim temperaturama, sa termalnim zastitama
koje poseduju vrlo tesko ih je ubiti.
Kod OC su bitnije dve stavke nego sam procesor.
Naponska ploce i napajanje, oscilacije njihovh napona pre ce ubiti procesor nego visok i stabilan napon.
 
^
Sposobna ploča, hlađenje i napajanje se podrazumevaju kad su naponi o kojima pričamo u pitanju.
 
Pa nisu ni sve ploce iste, cak i kad su iste.
Slicno procesoru imas boljih i losijih.
 
Između dve Sabertooth Z97 biram "lošiju" da vozim CPU sa 1.4+V za Vcore. ;)
 
E da ti je 10-tak na raspolaganju nasao bi ti onu pravu.
Na toj bi i onaj sto nece "hteo" ;)
 
Vracam se na ovu temu posle skoro 3 god. Da li i dalje neko koristi overklokovan 4790K ovde na forumu?
Kako vam se CPU drzi u danasnjim igrama i svakodnevnim zadacima?

Sticem utisak da su ga se svi odavno otarasili :)
 
Kod mene je klokovan al za igre nemam vremena :d
 
@Apple

I ja slabo stizem, narocito sam napravio glupost uzimajuci 1080 Ti za povremeni World of Warcraft :) Btw, dobro se snalazi 4790K overklokovan sa 1080 Ti.
I dalje sam zadovoljan kako se CPU bori sa programima poput Adobe Lightroom-a i Photoshop-a, imam ga od 2014 godine, sad vec preko cetiri godine, ali sticem utisak da mu je sledece godine vreme za penziju. Nikad se duze nisam zadrzao na jednom procesoru.
Ima li realnog razloga za prelazak na nesto novije? :d
 
Nesto sam slabo u toku u poslednje vreme, mada predpostavljam da cu sledece godine menjati na poslednji model koji bude.
 
Evo je na slici razlika u najsirovijim performansama izmedju Hasvel i Skylake/kaby lake/coffee lake i jos na sve to razlika izmedju ddr3 i ddr4 tako da za gaming ne moze da bude razlike. Sam IPC izmedju SL KL I CL nepostoji isti su im IPC samo u povecevali jezgra i frevenciju.
Uzivaj u Hasvelu :wave:
 

Prilozi

  • 4770vs6700.PNG
    4770vs6700.PNG
    28.7 KB · Pregleda: 88
Onda ostaje 4790K i dalje :) Razmisljao sam o 8700K kad se pojavio, ali odustao jer su cene paprene :)
Uglavnom, evo ga moj 4790K vec pune 4 godine sa NH-D15 tera sve bez problema, ni da stucne cpu :D
 
Vec duze vreme sam na 4790 non K pa i on sve lepo odradi, makar sto se tice igara, tako da smo mirni jos...

TT over 6X
 
Nazad
Vrh Dno