Šta je novo?

i7 4790K 4 GHz Base and 4.4 GHz Turbo Clock

Vidi, nemam volju da testiram po 8h,
dosad je bilo ovako kod mene u vezi overkloka:
ako prodje Cpu overklok u 3D Mark Vantage onda je stabilno 100%, pa kroz igre se to potvrdi, tako cu i sad da probam pa ce da vidimo koliko je stabilno.
Da, giljotiro:sceptic: sam onaj stari I5 3570K sa CLP i znam sve u vezi temperatura i one Intelove zvake.
Nego, veceras cu da probam na 4.9-5.0ghz, kolika je neka dozvoljena CPU Voltage za ovaj procesor?
 
Poslednja izmena:
Ne bih uzimao 3D Mark kao reper za stabilnost...ali ako je tebi dovoljno da bude stabilan u igrama, onda ok.
Ja za svaki dan ne bih isao preko ovih 1.31v sto je kod mene, moooozda 1.35v sa odlicnim hladjenjem i delid-ovanim procesorom da izvucem 4.9GHz, ali nema potrebe za tim. :)
 
Okey,
cu da probam za 4.9ghz i negde oko 1.32v,pa da vidimo kako ide sa memorijom na 2.400.
E, sad, znam da CPU napon i Input napon dizu temperature, kako je sa Ring voltazama, koliko taj napon dize temperaturu?
Recimo, da podignem Ring voltazu na 1.2-1.22v( sa 1.17v), a da smanjim CPU voltazu na 1.26V ( sa 1.28V), za 4.8ghz klok,
da li bi se i temperature smanjile zbog manje voltaze?
 
Ring voltaza podize temperature malo manje nego cpu core voltaza (barem je tako kod mene), tako da ako ovde npr dodas 0.05v, a sa core-a skines 0.05, dodjes otprilike na isto :)
Prvo nadji max oc na jezgru pa onda podizi memoriju i Uncore frekvenciju.
Probaj tih 1.32v za 4.9GHz na RealBench-u, prati temperature, ako prodje barem 1h onda znas da si na pravom putu. Imas i brzu varijantu u tom programu, a to je H.264 Video Encoding benchmark koji vrlo brzo pokaze nestabilnost :)

I da, k'o babina sisa xD
 
Mislim, uradim ja i Prime95 pola sata do sat vremena i Cinebench, IntelBurn test, Superpi i slicno, ali ako finalno prodje 3D Vantage onda je to to, dosad je sljakalo za I5 3570k, I7 870K i I5 750, videcemo kako ce se pokazati sa ovaj I7,
vido sam da je jos neko na forumu skoro pomenuo test 3D Vantage kao dosta merodavan za stabilnost kloka procesora.
 
Poslednja izmena:
Ako ne moze da prodje bar 15 min Real Bench, nema tu leba od stabilnosti.
 
Cu da probam i taj Real Bench.
Verovatno ostajem na 4.8ghz, nema potrebe da silim sistem nesto previse, osim da mozda probam da vidim da li moze da ide na 5.0ghz sa nekom normalnom voltazom,.
Inace, izgleda da ima dosta znacaja kod overkloka koji je batch u pitanju.
Da potvrdim, da je ovaj batch:
Vietnam X438B..., extra raspolozen za overklok, vec 5-6 primeraka ovog batcha koje sam video na net-u idu na 4.8ghz na oko 1.28V, a jedan primerak ide i na 5.1ghz sa 1.35 stabilno.
Tako ako moze da se nadje ovaj X438B... batch, slobodno uzimajte.
Postoje i X439B... i x440B... i itd. batchevi ali ne znam tacno kako se ponasaju kod overkloka, generalno, Vietnam batch je dobar overkloker.

EDIT: E, da, kako bese, neko je ponudio da ce poklanjati ove I7 proceve ako idu na 5.0ghz, mislim da ovi Vijetnamci, kada se deliduju mogu sa dobrim hladjenjem da rade na 5.0ghz, tako da, sta bi mi falio jos jedan I7, od viska ne boli glava.:D
 
Poslednja izmena:
Za to cudo 1,28V je nista, to kada bi se skalpiralo, bi lagano isao na 5,0GHz za svaki dan sa nekim jacim hladjenjem.
 
qqqqq.jpg
Ovo je batch X439B366,
dakle batchevi Vietman X438B... i X439B...., su odlicni za overklok i ako kupujute ovaj I7 procesor, ako imate mogucnosti pronadjite ove batcheve, imacete velike sanse za overklok 4.8-5.0ghz, sve zavisi od hladjenja proca.
 
Poslednja izmena:
Uh, ako je ovako stabilan to je vise nego odlican primerak! :D
Memorija 2666MHz?
 
Upravu je covek, vise nego odlican primerak, 4,8Ghz za cashe i 4,9GHz na jezgru je vrhunski :D
 
Zasad je proc. na ovih 4.8ghz stabilan u igricama i Ungine 4.0 i 3d Mark 11 i "narocito" u 3D Mark Vantage;), imam utisak da se proc. nije ni posteno oznojio.:smoke:
Mogu na osnovu nekog svog subjektivnog misljenja da kazem, igrajuci ovaj Tomb 2013 na 60fr., da je nekako sve malo fluidnije nego sa starim I5 3570K na 4.6ghz.
Definitivno, radi dobru radnju ovaj I7, (mislim, pa svaki bi Intel proc. na 4.8ghz bio neka "zverka", ali ipak treba doci do tog kloka),
mogu da zamislim kakva je kombinacija neki I7 i neka 980Ti na maximalnom kloku, pa taj setup guta igice i u 2K rezi.:p
Inace, posto igram igrice na zakljucano na 60fr., verovatno i procesor radi sa manje nekog napora, pa je posle pola sata "cepanja" Tomb 2013, temperatura na ovom NH-U14S sa 1.500rpm, bila na 48-54C.
Pa, to kad bi se delidovalo, moglo bi lagano da ide na 5.0ghz. za gaming i to mozda i sa HT-on.:trust:
Definitivno, zasad, koliko sam koristio komp., zadovoljan sam sa nekim odredjenim napretkom koji sam dobio sa ovim procom, iako sigurno nije dobitak onoliki, koliko je ulozeno evrica, ipak je ovo kod nas dosta skup hobi, ali, ipak entuzijazam i neka uzivancija u tehnologiji nemaju cenu.:guitar::,,:
 
Pretreso sam net:type:,
u vezi neke maximalne 24|7 voltaze za I7 4790K i doso sam do sledeceg zakljucka.:rtfm:
U principu, savet je: da je voltaza od oko 1.3V neka sigurica sa temperaturama do 70C.
E, sad, primetno je, da su temperature kada se koriste AVX instrukcije (oko 90C) mnogo vece nego u gamingu( do 70C).
Mene su interesovale i temperature VRM-a na ploci i takodje su temperature pod AVX mnogo vece nego kod gaminga i kod mene su temperatura kod gaminga,( klok 4.8ghz na 1.28V), za 1-2C vece nego kad komp. radi u idle.
U principu, i pod AVX, temperature VRM-a su okviru normale. Ovakve temperature za VRM su za ovu Gigabyte Gaming 5 plocu koju ja imam, mozda ce kod drugih ploca te temperature biti drugacile, ali, mislim da kod ploca u rangu 200E i vise, ce biti slicno ponasanje temperatura za VRM.
Ja koristim V-sync kod gaminga, pa mozda procesor i radi na manjem opterecenju, pa zato i imam male temperature za VRM na ploci, ali, mislim da i pri normalnom gamingu temperature VRM-a ne bi bile tako velike, mozda bi kod MP igrica zbog veceg iskoriscenja proca i temper. VRM bila veca.
Moje je misljenje, da za gaming, kada su temperature za CPU krecu do nekih 70C i kada je temp. za VRM-a na ploci u okviru normale, moze se ici za voltazu oko 1.3 - 1.35V.
Naravno, opet, svako radi overklok, na svoj sopstveni rizik.
 
Poslednja izmena:
Sta si se zabrinuo za taj VRM toliko. Kada przis FX-9590 na 5,0GHz konstatno sa TDP-om op 220W, onda se brines za VRM,i sto vazi za masno klokovane FX-83xxx i i7-5960X. Sve ovo ispod, dokle god ima bar neki hladnjak na VRM sekciji, ne bi trebalo da bude problema.
 
Jeste, malo sam to istrazivao oko zagrevanja VRM-a na ploci, pa reko, da podelim sa forumskom zajednicom.:rtfm:
Vidim, da si i ti potvrdio iz nekog tvog iskustva da u principu, ne treba biti problema sa toplotom VRM-a.
Medjutim, mogu da kazem, da sam video da na nekim plocama koje nisu imali hladjene kroz vrm heatsink, da su temperature isle i na oko 90C i vise , sto je malo visa temperatura od neke idealne.
A, i verovatno cu pokusati da dostignem nekih 5.0ghz za gaming na ovom I7 procu, pa sam zbog toga i bio zainteresovan za temper. VRM-a, samo jos da vidim neke minimalne napone na kojima radi proc., za 4,8ghz radi stabilno na 1.28V, kad bi mogao ne nekih 1.26v da sljaka na ovom kloku, onda bi verovatno, ladno:guitar: mogao i 5.0ghz da tera.
A, i, kad mogu na PC Berzi da imaju jedan primerak I7 na 5.0ghz, valjda moze i Bench da ima jedan primerak,:D, sta su oni bolji od nas.;)
 
Verovatno najjači hw fail na forumu - spržio sam jutros 4790k. Skinuo IHS i stavio zrno CLU-a, ali se tečni metal razlio nakon vraćanja IHS-a na levu stranu na one tranzistore u blizini jezgra i napravio se kratak spoj prilikom paljenja.
 
Verovatno najjači hw fail na forumu - spržio sam jutros 4790k. Skinuo IHS i stavio zrno CLU-a, ali se tečni metal razlio nakon vraćanja IHS-a na levu stranu na one tranzistore u blizini jezgra i napravio se kratak spoj prilikom paljenja.

Jaooo pa sto ne stavi providni lak za nokte preko FIVR-a!? :(
I ne treba zrno, treba toliko da cetkicom namazes sto tanji sloj CLP/CLU-a.
 
A jooj, pa sto, bre, stavljas zrno, nije to pasta, moralo je da se razmaze,
pa imas na njihovom sajtu video kako se nanosi ovaj tecni metal,
a, i ima ovde na Bench sajtu, ljudi su sve objasnili kako se radi nanosenje CLP metala, sto se nisi malo informisao o tome.:rtfm:
Eto, i ja sam se pravio malo pametan,:D, pa kad sam postavljao procesor u leziste ploce, iskrivio sam pinove, al sam ja imao malo srece, pa se popravilo.
 
Gde su ti bile oci kada si citao uputstvo kako se stavlja. Stavis lak na naponsku pod broj jedan, a onda stavis zrnce CLU na die i razmazes ili sa cetkicom ili sa stapicem za usi koji ti dodju u pakovanju sa CLU. Nije to termalna pasta pa da pustas da se sama rasporedi i razlije. Stvarno mi je zao :( Sto ne pita za pomoc ako si bio u nedoumici.
 
Nisam ja bio u nedoumici, gledao sam očigledno pogrešan YT klip :)

Bio sam spreman na rizik, to mi je što mi je. Više se neću igrati sa time. Greška od 250€...
 
Zalosno stvarno...krastavac na muci se poznaju junaci....
 
Sad videh ovo...koji smor.
Ja sam kod mene stavio providan lak za nokte preko regulatora, pa onda stavio kap CLP i razmazao ga stapicem za usi jer se tako najbolje nanosi i nikakav problem se nije desio. Steta za CPU... Skupo placena skola :(
 
Mnogo dobro se ponasa ovaj I7 po pitanju temperatura u gamingu.
Sad, pri ovim vrucim danima, najvisa temperatura u igricama, je 56 - 58C.
Za razliku od onih AVX programa , gde ide do 85 - 88C, i koju sa pravom zovu "black hole" Hasvell procesora.
Recimo, na onom delidovanom I5 3570K, temperature u gamingu su bile oko 65C, tako bih rekao, da ovaj Devils Canyon proc., po meni, ima mali napredak u boljim temperaturama u odnosu na druge Hasvell i Ivy proceve,
bar za gaming.:type:
 
Verovatno najjači hw fail na forumu - spržio sam jutros 4790k. Skinuo IHS i stavio zrno CLU-a, ali se tečni metal razlio nakon vraćanja IHS-a na levu stranu na one tranzistore u blizini jezgra i napravio se kratak spoj prilikom paljenja.

Bas je trebalo to da radis?

5ghz i sta onda?
 
I onda imas proc na 5ghz. Igras se sa clockom ko covek i imas temperature kao na 4ghz, jer nisi vise osakacen intelovom zvakom.
 
Ja nisam primetio neku ogromnu razliku u igrama bez oc i sa ocom.
 
U mmo igrama cesto bude osetne razlike,recimo ja sam dobio 10+fps u Rift-u sa OC-om na 4.6ghz.
U single playeru nista. Ali nije poenta samo do igara vec do igranja sa clockom :)
 
Ja nisam primetio neku ogromnu razliku u igrama bez oc i sa ocom.

Zavisi koliko si overklokovao procesor, da li je dobar primerak. U igrama koje su bas zavisne od procesorske snage tu ces imati znacajniji skok.
U svim ostalim razliku ces svakako osetiti najvise u minimalnom frejm rejtu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno