Šta je novo?

i5-4690K Overclocking

Ma, tih 4.4GHz mu je turbo boost, nije overklokovan. Inače, kad ga boost-uje na 4.4GHz, napon je 1.180V.

4.4GHz-1.180V.jpg

Probao sam da ga klokujem na 4.6 i stabilan je ko stena, ali više throttle-uje, pa je i gigaflopsa manje.
Nisam pokušavao da mu smanjim napon, pošto za to treba premeštati džamper na ploči, što me mrzi, a i dosta mi je 4.4GHz, ne želim da ga overklokujem.
 
Kakvi dzamperi? Sve radis u biosu, imamo istu plocu. Probaj da stavis 4.4ghz na 1.18V regularno, turbo ugasi. Turbo ionako boostuje samo 2 jezgra ako se ne koriste sva 4.
 
Pa valjda ovo pod 8 - "CPU Over Voltage jumper (3-pin CPU_OV)" ?

Nisam ni probavao da mu menjam napon kad sam pročitao da ima taj jumper.

cpu-overvoltage-jumper.jpg
 
Ne ne ne ne, to je za tecni azot i sulude voltaze koje ti nece dozvoliti u biosu :)
Prelistaj malo temu unazad, imas dosta settinga, dosta nas ovde ima istu plocu tako da ti nece biti tesko da se snadjes.
 
Ok, prelistaću. :)
 
Ako ti sta bude nejasno ili ti treba pomoc javi :)
 
Bio si u pravu, može se menjati vcore bez premeštanja džampera.

Evo, kloknuo sam ga na 4.5GHz na Core Voltage 1.150V, nije bilo termalnog trotlinga (slika 2). Nekako sam iscedio 205 gigaflopsa.

Sad, kako to, tvoj i5 na 4.5GHz izvlači 209GFlopsa, a moj i7 na 4.5GHz manje, 205GFlopsa? Zbunjen sam. :D

i7-4790_4.5GHz_205GFlops_1.jpg 1.151V-no_thermal_throtlling.jpg
 
Opsa, imas lep primerak :) Ne trazi uopste puno voltaze.
Nisam siguran, s obzirom da imas brzi ram ne bi trebalo. E sad moguce da power savings opcije sto ti downclockuju procesor kada nije pod opterecenjem malo spuste. Meni su pogaseni.
Takodje baci pogled u toku testiranja drzi upaljen task manager i vidi da li atkexcomsvc.exe skace po CPU iskoriscenju. Zna i on da smanji jer optereti procesor. Mozes da ga ugasis u aisuite-u, push notice se zove.

Nisam siguran kako HT utice na rezultate u linxu, probaj sa ugasenim HT-om i probaj da mu stavis npr 6 giga rama da koristi. U principu jedina razlika izmedju ova dva procesora je Hyperthreading, sama fizicka jezgra su potpuno ista.

P.S. linx svakako nije bas stalan po merenju, danas merim 207 gflopsa npr.
 
Poslednja izmena:
Hyperthreading bi trebao da doda 20GFlops-a ali zato greje procesor za sve pare :D Nateracete i mene da se opet zamlacujem za Linx-om, a upravo krpim pare za GPU loop :d
 
Nemam atkexcomsvc.exe proces, a i gledao sam da li neki proces krade procesorsko vreme i nije to slučaj.
Probaću bez hyperthreadinga, ali sutra, danas sam se malo smorio. Teško je biti overclocker! :d
Hvala na pomoći, u svakom slučaju! :)
 
Overclocking je jedna baš zarazna zanimacija, hihihi! :)

233 gigaflopsa na 4.6GHz na 1.165V vcore. Stabilno, bez termalnog trotlinga (slika 2).

i7-4790-4.6GHz-233GFlops.jpg 233Gflops-no-thermal-throttling.jpg

Naravno, ovo je samo za pokazivanje, ne nameravam da radim s overclockovanim procesorom. XMP profil (4.4GHz) mi je dosta.
 
E sad je kako treba :)
 
To je jako jako niska voltaza. To je bukvalno voltaza koju prosecna ploca daje za turbo boost obican.
Mozes slobodno da radis na toj voltazi i da se uopste ne brines. Imas vrh primerak procesora, 1.165v za 4.6ghz je fantasticno.

Kasa, najisplativije da uzmes pack kao swiftech h220x/240x i dodas waterblock na to. AKo budes kupovao custom loop deo po deo, ode 400e laganica :)
 
1.165v za 4.6ghz je fantasticno.

Ipak sam sa 1.165V morao da dignem na 1.170V jer mi se nakon 17-18 iteracija komp "zamrzavao".
Sad je 4.6GHz na 1.170V baš stabilno. I brzina je maximum 239GFlopsa. Nije loše ni to. :)

i7-4790-4.6GHz-239GFlops.jpg
 
Ja se ne bih bunio ;)
 
Algol, да ли си делидовао процесор?
 
Nisam ga "skalpirao", ali 4790K je "nova generacija", sadrži termalno malo provodljiviju "žvaku", nije kao Ivy...
Za sad ne prodajem, videću kad se pojavi Broadwell u našim prodavnicama, koliko će koštati, pa zavisi, ako mi bude odgovaralo.
Mada, nisam se još detaljnije informisao o Broadwell generaciji...

@KOLOS

HT je off samo da isprobam overclocking, rekao sam da ću se vratiti na 4.4GHz...
 
Poslednja izmena:
Пази нисам ни сконтао да је i7...
Може ли тако на 4.6 да ради и са HT on?
 
Ne može, mnogo throttluje na 4.6GHz sa HT-om.


EDIT:
Probaću sad da ga dignem na 4.7, ali već znam da će trotlovati sa ovom Noctuom, pa neću dobiti ni gigaflops više... Naprotiv, pašće ispod 239, već znam.
 
Poslednja izmena:
Kao što sam i mislio, i7-4790K na 1.215V daje najviše 232GFlopsa. Mnooogo throtlluje...
(Na 1.200V Vcore puca, relativno je stabilan na 1.215V)

i7-4790-4.7GHz.jpg

Probaću sad na 4.8 GHz...
 
Vrh, meni treba toliko za 4.6ghz. Bas ti je zapao lepotan :)
 
Na 4.8GHz (1.260V Vcore) i7-4790K stalno throtlluje i najveća brzina mu je 212GFlopsa.
Noctua NH-D14 uopšte ne može da ga spreči da ne throtlluje...

i7-4790-4.8GHz.jpg

Da vidimo šta će biti na 4.9GHz...
 
Poslednja izmena:
Mora skalpiranje, sa skalpom bi ta Noctua ohladila bez problema.
 
Na 4.9Ghz (1.300V Vcore) i7-4790K, naravno, non-stop throtlluje (ali izdržava LinX) i najveća brzina mu je 194GFlopsa.

i7-4790K-4.9GHz.jpg

Da vidimo hoće li šta biti na 5GHz? A, da probam? :d
 
Bas si uhvatio da ga mucis jadnog, sto ne uzmes da testiras sa nekim x264 encodingom ili tako nesto? :)
 
Na 5.0GHz (1.350V Vcore) i7-4790K...izdržava Chrome, ali pada kad se pokrene LinX. :D

i7-4790K-5.0GHz.jpg

Nema smisla da ga dalje mučim. Tu je stop. Sad ga brzo vraćam na 4.4 jer mi treba taj procesor! :d
 

Prilozi

  • i7-4790K-4.9GHz.jpg
    i7-4790K-4.9GHz.jpg
    858.3 KB · Pregleda: 34
Poslednja izmena:
Primerak je vrhunski :D Meni treba oko 1,45V a mozda i vise za stabilnih 4,6GHz, a to Hyper 212+ ne moze da ohladi nikako, ne verujem da ista ispod custom loop-a moze :D
@Erik011
A gde bi ja uopste mogao da nadjem Swiftech H220X/240X, bez da idem do Madjara ? :d Inace za kompletan GPU loop mi treba 299e, ili 320e za opciju sa 360mm radijatorom :D

EDIT: Dok ja odgovorih, ispisaste celu stranu :D Da mi hoce takav pasti saka :D Ja bi ga vozio stalno na 5,0GHz sa skalpiranjem :) Linx ne moze da se poredi sa bilo cim sto ces koristiti, bice hladniji za bar 20-30C u najzahtevnijim uslovima, na istoj temperaturi i broju obrtaja.
 
Poslednja izmena:
Имаш EK "системе" у монитору ;)
 
Nazad
Vrh Dno