Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

He, priča ode do profesionalne opreme za televiziju, a mi ovde gledamo 720p ripove u najboljem slučaju :)

Ako neko baš insistira na kvalitetu onda mora da krene od izvora. Zna se šta je najbolje i onda samo kupuje bluray diskove i gleda sa odgovarajućeg plejera. Da se ne lažemo, ko to radi u Srbiji.

Za mene je HTPC all in one mašina koja može savršeno da se prilagodi mojim potrebama. Bitno mi je da HTPC sam skine epizodu seriju i da se ta epizoda automatski pojavi u katalogu.
Da žena može lako da skine titl, da nije bučan, da mi šeruje torente ceo dan, da mogu da podesim daljinski, da ga ponekad iskoristim za surf...

Neko voli da igra igre na velikom ekranu i ja nemam ništa protiv. Probao sam super je ali sam odustao od tog koncepta zbog veličine, buke i grejanja. Neke kompromise sam morao da napravim. Kada bi j1900 mogao da potera PES, ne bih imao ništa protiv.

Naravno, postoji i faktor cene svega toga. Čitam šta pišete i kao da čitam neki švedski forum :) Odakle vam lova, frajeri :)
Znamo svi šta bi kupili kad bi imali odgovarajući budžet. Ja se sad razmišljam da li da uzimam J1900 ili AMD jer za AMD imam memoriju. Da ne pričam o tome kakav mi je surround :)

@magick

Koju kartu koristiš za playout? Ako se ne varam rekao si da imaš SDI izlaz iz kompa? Zašto?
 
Nešto mi tu fali, npr. moj media library, artworks, opisi filmova, jednostavnost i brzina korišćenja ... bling-bling [emoji5] Onda razni korisni add-ons itd.
Personalizovan korisnički interfejs se može renderovati i preko RDP/VNC i preko veb interfejsa i nekim desetim protokolom. Danas nema potrebe sklapati poseban računar samo za to.

U principu, ovo već imam - skriveni PC na kome radi file-sharing i Air Video server (klinci jednostavno obožavaju da gledaju crtaće na iPadu [emoji1] ). A za pomenuti HTPC sam već nabavio i poduži HDMI kabl da razvučem (doduše ne 60m, mnogo kraći), produžni USB kabl i SSD. Još samo da probušim zid pa da se igram sa multiseat setupom (off-topic: idealni parental control - power dugme je kod mene u sobi [emoji6] ).
Nisam te baš najbolje ispratio, samo se ne slažem sa idejom da se vuku metri USB kabla, iz bilo kog razloga. :) Ako hoćeš da kontrolišeš udaljeni računar, možeš to uraditi ili preko DLNA ili preko nekakvog veb interfejsa ili makar RDP klijentom na nekom Android boksu.

HDD/SDD za Linux nije ni potreban, jeftina fleš memorija je dovoljna.
Jeftina fleš memorija nije ni dovoljno brza ni dovoljno pouzdana za takvu primenu jer će OS generisati veliki broj I/O operacija i sahraniti svaki USB fleš sa MLC NAND-om. CardFlash bi još i mogao da prođe, a kartice većeg kapaciteta su toliko skupe da se to ne isplati raditi. Za 5-6k postoje manji SSD-om, a stvar će rešiti i bilo koji polovni 2,5" HDD od 10-15€.

Može i boot preko mreže.
Svašta može. Što se kaže, može i prst u oko, ali boli. :)

Pasivni kuler - pomenuti Bay Trail već zadovoljava ovaj uslov po niskoj ceni.
To je upravo primer krize identiteta u koju je HTPC danas zapao. Ta platforma ima ozbiljno veći memorijski protok od ARM-a i proširljiva je PCI/PCIe uređajima. Prosto plače za DVB-x tjunerom ili tako nečim. Ali se tu nameće ključno pitanje - a zašto? Je l' to nekakvo nadmetanje sa proizvođačima namenskih uređaja? Pošto je to takmičenje završeno i pre nego što je počelo.

Mislim da je odgovor na postavljeno pitanje: zato što nam se može. :) Tek tako, bez previše rezona.

Kad bi samo pronašli način da čipset iz tog BD plejera od 120€, odgovoran za video prikaz, uspešno implementiraju u takav PC (umesto standardnog GPU-a) , pa nek i uveća cenu konfiguracije oko 100 evrića - count me in
Kauntovali smo te. Zovi na prezentaciju kad ti stigne. :D

Stvar je u tome da mi se sviđa slika na WDTV-u (verovatno bi mi se još više dopala na BD plejeru od £550), ali mi se ne sviđa njegov interfejs, lag u kretanju kroz library, neupotrebljive aplikacije i tome slično. Za moj HTPC sa OpenELEC-om važi suprotno - funkcionalnost je je na nivou i može se podešavati, prilagođavati, ali mi se ne dopada slika [emoji15]. Stoga i ideja - zašto ne spojiti najbolje iz oba sveta?
Prvo, iznenadio bi se kada bi video interfejs na Oppo plejeru. :) I lep i funkcionalan i brz, verovatno u svemu bolji i od XBMC-a. Funkcionalnost mu isto ne manjka, a i redovno mu se ažurira softver. Jedino što košta između 500 i 1.500€. :S:

Drugo, (HT)PC je kao A/V izvor intristički nestabilan i nepredvidljiv. Laici A/V interkonekciju i mogućnost reprodukcije slike i zvuka na PC-u uzimaju zdravo za gotovo, u stilu "pa eto, je l' vidiš da radi", a stvari su malo složenije od toga.

Al' obzirom da je sve ovo u domenu šta-bi-bilo-kad-bi-bilo, neću dalje lamentirati na tu temu [emoji5].
Pa i nije, kao što vidiš. Možeš ti da dodaš svom (HT)PC-u i eksterni skejler, frejm konverte i Darbee ili neki drugi video procesor, ali kada sabereš kol'ko si to sve platio i pogledaš kol'ko si se zezao shvatiš da si mogao da uzmeš i neki ozbiljan plejer sa svim tim funkcijama. Dostići nivo kvaliteta jačih Pioneer, Panasonic ili Oppo plejera u domaćoj radinosti je jaaaako teško i gotovo nemoguće za iste ili manje novce.

Eh, sad! Nećemo se psujemo... na stranom jeziku [emoji12]
To ti pričam. Entuzijazam se kod većine gubi čim se spomenu matematika, fizika, programiranje i/ili digitalna obrada signala. :)
 
He, priča ode do profesionalne opreme za televiziju, a mi ovde gledamo 720p ripove u najboljem slučaju :)

Ako neko baš insistira na kvalitetu onda mora da krene od izvora. Zna se šta je najbolje i onda samo kupuje bluray diskove i gleda sa odgovarajućeg plejera. Da se ne lažemo, ko to radi u Srbiji.
Dobra primedba. To sam upravo koristio za "spuštanje na zemlju" i sticanja perspektive.

Za mene je HTPC all in one mašina koja može savršeno da se prilagodi mojim potrebama. Bitno mi je da HTPC sam skine epizodu seriju i da se ta epizoda automatski pojavi u katalogu.
Da žena može lako da skine titl, da nije bučan, da mi šeruje torente ceo dan, da mogu da podesim daljinski, da ga ponekad iskoristim za surf...
Dakle, prva od navedene tri opcije. :)

Neko voli da igra igre na velikom ekranu i ja nemam ništa protiv. Probao sam super je ali sam odustao od tog koncepta zbog veličine, buke i grejanja. Neke kompromise sam morao da napravim. Kada bi j1900 mogao da potera PES, ne bih imao ništa protiv.
Tehnološka konvergencija stvara konfuziju kod ljudi i težnju da sve objedine u jednom uređaju. Mislim da i u ovom slučaju funkcioniše ona narodna izreka, ko široko hvata slabo stiska. Nikada neće univerzalna/višenamenska mašina biti bolja od specijalizovane/namenske u njenom domenu.

Naravno, postoji i faktor cene svega toga. Čitam šta pišete i kao da čitam neki švedski forum :) Odakle vam lova, frajeri :)
Ja živim od stare slave. :D Ova neka profi oprema mi je ostala od raznoraznih poslova i projekata, a i skupljalo se to godinama. Sam HTPC mi je prilično mator (GF 8300 + Athlon 4040e).

Znamo svi šta bi kupili kad bi imali odgovarajući budžet. Ja se sad razmišljam da li da uzimam J1900 ili AMD jer za AMD imam memoriju. Da ne pričam o tome kakav mi je surround :)
Moja priča se uglavnom i vrti oko love. Displej praktično nemaš ispod 250-300e, (HT)PC još 200, neki kablovi, dodaci... 700e se čini kao donja granica za neki osnovni kućni bioskop. Pristojni sistemi su već preko 'iljadu, pri čemu ljudi nisu toga ni svesni jer kupuju to deo po deo, a ne sve odjednom. Kada tako posmatraš stvari, odluka oko toga da li ćeš uzet ovaj ili onaj BD plejer ili PS3 ili Hromkast ili... zavisi od tvojih potreba i postojećeg sistema koji tima samo nadograđuješ, odnosno dopunjuješ. Nema univerzalne formule.

U tvom slučaju bih ja išao na jeftinije rešenje (AMD) i uštedeo pare za HDMI-CEC kontroler, Adroid boks ili već nešto što će ti biti korisno.

@magick

Koju kartu koristiš za playout? Ako se ne varam rekao si da imaš SDI izlaz iz kompa? Zašto?
DVEO SDI Master. Kao što rekoh, nešto sam nabavljao namenski, a nešto mi je ostajalo od raznoraznih projekata. Extron video skejler koji koristim za konverziju formata ima SDI ulaz tako da mi je to osnovni razlog, mada imam još SDI opreme pa mi dođe zgodno. Najbolje od svega je što sam prilikom renoviranja stana proštemovao svuda UTP i koaks kablove u bužirima tako da mogu da cepam signal gde god hoću bez razmišljanja o gubitcima. :) HD signal na 50-60 metara bez frke. :p
 
Skup ovaj sport za profesionalce :D Ja pošto slabo vidim i čujem, ne moram da ulažem mnogo u kvalitetnu audio/video opremu. Od kad su se pojavili color televizori, meni je svejedno :D

Moj PC se nalazi pored TV-a, pa mi je dovoljan HDMI kabl od 2-3m. TV koristim najviše za sport (standardna kablovska) i za filmove/serije sa Popcorn Time-a (480p, 720p i 1080p). Nemam svoju kolekciju filmova i muzike (slušam radio), tj. nije mi potreban neki veliki skladišni prostor. Taj isti PC koristim i za svakodnevni rad i igre, pa mi ovakva postavka odgovara - pustim ženi da gleda filmove i serije, a ja radim svoj posao. Pri tom igre ne igram na TV-u, nekako mi više odgovara monitor :) Windows 8.1 je odličan za sve, ali openSUSE i nije baš. Probao sam i XBMC i ne sviđa mi se uopšte :) Jedini problem koji trenutno imam je malo bučnije napajanje, koje ću, nadam se, zameniti u dogledno vreme. I treba mi neki daljinski/tastatura, trenutno merkam ovu
 
steta sto ti se xbmc/kodi ne svidja...poslednjih 50 filmova sam iskljucivo gledao preko njega i addonsa Genesis...
al dobro tvoja stvar...
Srecan Bozic
 
Danas čitam vesti ca CES-a i ovo mi je privuklo pažnju: The Razer Forge

Ja mislim da je ovo budućnost HTPC-a. Ne konkretno ovaj model ali Android bi mi legao za HTPC savršeno. Nakačim mu eksterni HDD i koristim ga i za torrente. Baš bih voleo da isprobam jedan ovakav Android TV.

@6pack

Taj addon, je l' to neki strim? Nešto kao Popcorn time? I slažem se za ovo što si rekao za XBMC/Kodi. Program je toliko prilagodljiv da ne mogu da verujem da može nekome da se ne svidi, a pritom mu treba HTPC.

edit: Probao Genesis. Super je
 
Poslednja izmena:
Evo plejera koji bi' voleo da posedujem. :)

A kada smo kod entuzijazma, pitam se kada će se neko usuditi da uzme protobord sa FPGA čipom pa krene da cepa? :p

To deluje zanimljivo, samo kod svih review BR plejera me nervira nedostatak adekvatnih informacija. Npr. da li ovaj plejer moze da cita SVE titlove (srt, sub i txt)? Da li moze da browsuje po folderima ukoliko se titl ne nalazi u istom kao i video fajl? Da li titl mora da ima isti naziv kao i video fajl? Da li cita bukvalno sve kodeke koje mozemo da nadjemo na piratskom trzistu filmova? Da li je moguce da kao sto pise u specifikacijama ne cita DivX codec sa USB? Da li je potreban neki softver na serveru da bi ga BR plejer video i strimovao? Da li se moze slusati FM internet radio (domaci/strani)?

Kad bi imao odgovore na sva ova pitanja onda bi bilo verovatno lakse odluciti se za neki. Samo ukoliko je odgovor na neki od ovih pitanja nezadovoljavajuc onda PC je za moje potrebe nezamenljiv, jos uvek. Svojevremeno sam pokusao i na ovom forumu da dobijem odgovore, ali bez uspeha:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?256306-Multimedijalni-plejer-rekorder-najbolje-resenje
Verovatno bi na ova pitanja odustao od rekordinga, a dodao WiFi i Dlna.
 
Personalizovan korisnički interfejs se može renderovati i preko RDP/VNC i preko veb interfejsa i nekim desetim protokolom. Danas nema potrebe sklapati poseban računar samo za to.
Možeš li konretnije da preciziraš kako si ovo zamislio?

Jeftina fleš memorija nije ni dovoljno brza ni dovoljno pouzdana za takvu primenu jer će OS generisati veliki broj I/O operacija i sahraniti svaki USB fleš sa MLC NAND-om. CardFlash bi još i mogao da prođe, a kartice većeg kapaciteta su toliko skupe da se to ne isplati raditi. Za 5-6k postoje manji SSD-om, a stvar će rešiti i bilo koji polovni 2,5" HDD od 10-15€.
Mnoge distribucije su u stanju da praktično ceo OS učitaju u ram, npr. u tzv. frugal instalaciji, a intervali upisivanja na HDD (ili u ovom slučaju fleš memoriju) se lako daju konfigurisati. Al' to ovde i nije tema.

Kauntovali smo te. Zovi na prezentaciju kad ti stigne. :D
Znači, to je to? Za 199 USD? :trust: EXTRA

Prvo, iznenadio bi se kada bi video interfejs na Oppo plejeru. :) I lep i funkcionalan i brz, verovatno u svemu bolji i od XBMC-a. Funkcionalnost mu isto ne manjka, a i redovno mu se ažurira softver. Jedino što košta između 500 i 1.500€. :S:

Pa i nije, kao što vidiš. Možeš ti da dodaš svom (HT)PC-u i eksterni skejler, frejm konverte i Darbee ili neki drugi video procesor, ali kada sabereš kol'ko si to sve platio i pogledaš kol'ko si se zezao shvatiš da si mogao da uzmeš i neki ozbiljan plejer sa svim tim funkcijama. Dostići nivo kvaliteta jačih Pioneer, Panasonic ili Oppo plejera u domaćoj radinosti je jaaaako teško i gotovo nemoguće za iste ili manje novce.
Ok, poruka shvaćena i dobro argumentovana. Po tebi je kvalitetnije i isplativije rešenje solidan BR plejer. Moraću da pogledam malo kako na delu izgledaju ti aktuelni modeli. Možda ti je samo promaklo da je nekima upravo to zezanje onaj presudni faktor koji će ih privući (DIY) :d
BTW, evo jedan lepo spakovan Rasbery Pi box -> SLICE
 
To deluje zanimljivo, samo kod svih review BR plejera me nervira nedostatak adekvatnih informacija. Npr. da li ovaj plejer moze da cita SVE titlove (srt, sub i txt)? Da li moze da browsuje po folderima ukoliko se titl ne nalazi u istom kao i video fajl? Da li titl mora da ima isti naziv kao i video fajl?
Mali broj BD plejera i namenskih uređaja ima tako veliku fleksibilnost kada su u pitanju titlovi, pogotovo što ima svakakvog smeća. Sva sreća pa postoje alati koji očas posla konvertuju titlove u neki od podržanih formata. Jeste nekada malo zezanje, ali ako ne gledaš filmove i serije u enormnim količinama nije strašno izgubizi par minuta da pripremiš titl ukoliko je neadekvatan. Uostalom, to se dobrim delom može automatizovati.

Da li cita bukvalno sve kodeke koje mozemo da nadjemo na piratskom trzistu filmova?
Takav zahtev je nerealan jer se na netu mogu naći svakakve ******štine. Ljudi kropuju video, skaliraju, menjaju frejm-rejt, AR i PAR, nekada čak i kolorni prostor. Zatim to multipleksiraju u mkv koji ni ne znaju da spakuju, ne poštujući nikakve konvencije, a posle se očekuje da SVAKI takav bućkuriš radi bez problema na SVAKOM plejeru sa sve višekanalnim zvukom, titlovima, svime.

Da li je moguce da kao sto pise u specifikacijama ne cita DivX codec sa USB? Da li je potreban neki softver na serveru da bi ga BR plejer video i strimovao? Da li se moze slusati FM internet radio (domaci/strani)?
Svašta je moguće. Generalno, postoji razlika u funkcionalnosti ugrađenih media plejera kada je izvor SD kartica, USB fleš ili eksterni disk. Proizvođači tvrde da je to zbog zaštite autorskih prava, ali ta priča nije održiva jer se preko DLNA može kud i kamo više toga strimovati, pa postoje teorije zavere da se to radi da bi se bolje prodavali novi modeli ili pak njihovi drugi komplementarni uređaji.

Bilo kako bilo, PC-u zaista malo šta može da parira po pitanju fleksibilnosti, ali neki haj-end uređaji oput Oppo i hakovanih Pionir plejera pružaju takav nivo funkcionalnosti da je možda i glupo tražiti više od toga. Mislim, šta će ti vrhunski BD/medija plejer i HDTV panel da bi na njemu puštao/gledao neko DivX smeće koje si iskopao preko javnog torent trekera? :S:

Kad bi imao odgovore na sva ova pitanja onda bi bilo verovatno lakse odluciti se za neki. Samo ukoliko je odgovor na neki od ovih pitanja nezadovoljavajuc onda PC je za moje potrebe nezamenljiv, jos uvek. Svojevremeno sam pokusao i na ovom forumu da dobijem odgovore, ali bez uspeha:
http://forum.benchmark.rs/showthread.php?256306-Multimedijalni-plejer-rekorder-najbolje-resenje
Verovatno bi na ova pitanja odustao od rekordinga, a dodao WiFi i Dlna.
Ne mogu ti dati odgovor na sva tvoja pitanja, ali sam se danas lično uverio kol'ko su ograničene PVR mogućnosti Panasonik televizora i BD plejera, a izgleda da ni kod drugih renomiranih proizvođača nije ništa bolja situacija. Ispada da HTPC ili neki nameniski PVR uređaj sa CI slotom nemaju ozbiljnu alternativu ukoliko hoćeš da snimaš DVB-x program.
 
Možeš li konretnije da preciziraš kako si ovo zamislio?
Neki mali ITX računar ili čak Android box mogu terati interfejs, a materijal vući preko DLNA ili šerovanog mrežnog drajva. U par navrata sam čak preko VNC klijenta na tabletu puštao video na udaljenom računaru koji mi je to strimovao preko SDI veze, a ne vidim zašto to ne radilo i sa HDMI vezom preko UTP kablova - jedino što takav setap nije previše zgodno kontrolisati.

Moje omiljeno rešenje je Maraschino. To je webui za XBMC koji možeš da podigneš na Apaču i otvoriš u pretraživaču Android uređaja ili Smart TV-a. Na kraju, Amazonov Fire TV ima Plex klijent što pruža dodatan spektar mogućnosti.

Mnoge distribucije su u stanju da praktično ceo OS učitaju u ram, npr. u tzv. frugal instalaciji, a intervali upisivanja na HDD (ili u ovom slučaju fleš memoriju) se lako daju konfigurisati. Al' to ovde i nije tema.
Klasičan HTPC ima u sebi direktno zakačeni storedž, a spindlovi koji se vrte na 7.200 o/min emituju zvuk koji je u čujnom spektru, čak i kada aktuatori miruju. Ako si već storedž izvukao na neki NAS, onda je poželjno koristiti neki efikasniji protokol od Sambe ili NFS-a.

Znači, to je to? Za 199 USD? :trust: EXTRA
+ poštarina + PDV + carina, to bi opušteno moglo da te izađe >250€ franko dostavna pošta. Za te pare možeš kupiti ozbiljan BD/medija plejer. Nije sve baš tako prosto. :)

Ok, poruka shvaćena i dobro argumentovana. Po tebi je kvalitetnije i isplativije rešenje solidan BR plejer. Moraću da pogledam malo kako na delu izgledaju ti aktuelni modeli. Možda ti je samo promaklo da je nekima upravo to zezanje onaj presudni faktor koji će ih privući (DIY) :d
Pazi, klasični BD plejeri nemaju veliku fleksibilnost, osim ako ne pričamo o Oppo uređajima koji koštaju k'o polovan auto. Nisam baš nešto upućen u trenutnu ponudu na tržištu, treba se tu dobro raspitati, ali vidim da se pojavljuje sve veći broj multimedijalnim plejera (ala Fire TV) koji pružaju dosta zanimljive mogućnosti.

Možda ići na jedan pristojan BD plejer i dodatni medija plejer (Fire TV)?

BTW, evo jedan lepo spakovan Rasbery Pi box -> SLICE
Papreno je to skupo za ono što pruža. Envidijina Tegra platforma je po meni mnogo zanimljivija.
 
A šta mislite o Android boxu za 150 dolara sa hardverskim dekoderom za h. 265 i 4k?

Minix X8-h plus ili wetek sa tunerom po izboru.
 
Moje mišljenje je da je za Minix Neo X8-H Plus još uvek rano i da je precenjen. U hardverskom smislu on ne donosi ništa posebno, to je klasičan ARM SoC koji, eto, podržava H.265 dekodiranje. Niti je H.265 za sada bitan, niti su 4k televizori toliko zastupljeni. Sama priča oko 4k televizora je prilično kontraverzna, a ko se "upecao" ili pak ima da iskešira za OLED taj može i da se otvori za neki ozbiljniji uređaj. Dok ovaj Minix Neo postane koristan pojaviće se još 50 sličnih proizvoda koji će koštati manje.

WeTek je, kol'ko vidim, dosta servis-centričan ali mi se dopada integrisani DVB-x tjuner. Bez obzira šta neko mislio o ovim konkretnim uređajima, oni su pokazatelj trenda i tihe smrti PC-a. Paradoksalno je da PC-u dolazi glave upravo tehnologija koju je on već jednom pobedio: CISC vs RISC; General-purpose computing vs ASIC; homogeno vs heterogeno; simetrično vs asimetrično; PC vs Amiga. :)

Kao što rekoh, PC kakvog ga je osmislio i dizajnirao IBM, nikada nije imao šta da traži u A/V domenu - sa vremenom se to samo potvrđuje.
 
Meni je ovaj Minix baš zanimljiv. Naravno, treba videti kako to sve radi. Nisam nikada probao ništa slično i moguće je da bih se razočarao jer sam navikao na Windows PC.

Na još par mesta sam čuo kritike za cenu, a nije mi jasno zašto. Ako se poredi sa onim Kinezima koji se bodu direktno u HDMI, onda jeste skuplji. Međutim, kad se uzme u obzir šta se dobija za taj novac onda mislim da nije skup.
Recimo da bi za ovaj novac mogla da se sastavi j1900 konfiguracija bez hard diska, da kažem takođe. Pa ko šta voli.

Za 150 dolara dobija se zaokružen proizvod koji je future proof. Ne vidim neke veće mane ovim uređajima...
 
Ja sam imao staru Minix usb varijantu, medju prvim modelima. Od prvobitnog odusevljenja, malo po malo, stekao sam utisak da sve to jos nije kompletirana prica. Od problema sa youtube koji se resi sa novijim firmware-om koji uzrokuje problem sa pustanjem filmova. Pa onda stavis noviji koji kao radi ali povremeno pukne na pola filma, onda probas neki patch i uredjaj se vise ne probudi :(. Ove novije stand alone varijante su sigurno mnogo bolje, brzi procesor, vise memorije.
Ono sto sam ipak odlucio posle par nedelja razgledanja svih varijanti u tom cenovnom rangu je da sklopim j1800 varijantu sa mini-itx kucistem, eksterno napajanje, nema ventilatora nema buke. Bez HDD je oko 120 EUR. Ako stavite SSD, Windows 8.1 se podigne za par sekundi. Za potrebe pustanja filmova i flac muzike radi sasvim OK.
 
Meni je ovaj Minix baš zanimljiv. Naravno, treba videti kako to sve radi. Nisam nikada probao ništa slično i moguće je da bih se razočarao jer sam navikao na Windows PC.
Taj Minix NEO X8-H Plus je isto što i Xtreamer Wonder, a verovatno ih ima još gomila. To je PCB sa Amlogic S812 SoC-om (System-on-Chip) i nekoliko konektora. Možeš na to gledati kao na Tablet bez ekrana ili bilo koji drugi ARM boks, s tim što je ovaj dizajniran za Set-Top-Box aplikacije pa ima ugrađen hardverski H.265 dekoder, što nije razlog da ga platiš toliko.

Na to se instalira Android KitKat, a pitanje je da i li će ikada za sve njegove funkcije biti dostupan Linuks drajver. U svakom slučaju, ceo uređaj je sasvim dovoljan za pokretanje nekog interfejsa za multimedijalni server i dekodiranje video koji mu se strimuje. Konceptualno to je prava stvar jer za razumne novce izbacuje PC iz dnevne ili spavaće sobe.

Na još par mesta sam čuo kritike za cenu, a nije mi jasno zašto. Ako se poredi sa onim Kinezima koji se bodu direktno u HDMI, onda jeste skuplji. Međutim, kad se uzme u obzir šta se dobija za taj novac onda mislim da nije skup.
A šta se dobija? Hardverski H.265 dekoder? Šta ćeš sa njim da gledaš? Da li je to jedini takav sistem koji to omogućava?

Poenta je da će uskoro početi da se za iste pare pojavljuju takvi uređaji sa Tegra X1 SoC-om pa ćeš živ da se pojedeš što si dao tol'ke novce za hardver nivoa onog u Galaxy S3 telefonu, kada si mogao da uzmeš noviji sistem za 4 velika Cortex A57 i 4 mala Cortex A53 jezgra, koja predstavljaju superskalarnu implementaciju 64-bitne ARMv8 arhitekture sa vanrednim izvršavanjem. Uz to, SoC sadrži i Envidijin Maksvel grafički hardver konfiguracije 256:16:16 sa kojim ćeš već moći da pokreneš neku ozbiljniju igru za tu platformu. Uz to, Tegra X1 takođe ima hardverski HEVC (H.265) dekoder. :)

Recimo da bi za ovaj novac mogla da se sastavi j1900 konfiguracija bez hard diska, da kažem takođe. Pa ko šta voli.
Pazi kad to veze jedno s drugim nema. Zbunjuje to što se obe platforme u nekim stvarima preklapaju, tj i jedna i druga mogu da puštaju video na svojim HDMI izlazima, ali i automobil i bicikl su prevozna sredsta pa nisu za poređenje.

PC je platforma, koja je standardizovana i koja je proširljiva - ARM SoC nije. Niti možeš da mu dodaš RAM, niti da mu ubaciš neki kontroler, zvučnu kartu ili TV tjuner. On je to što je - ceo kompjuter spakovan u jedan čip. Tu je obično uvek problem sa drajverima i teško je instalirati bilo koji drugi OS ukoliko ga proizvođač SoC-a ne podržava, a kada posle nekoliko godina proglase taj model zastarelim teško ćeš da pređeš i na noviju verziju Androida.

Drugo, x86 ima daleko veću količinu dostupnog softvera i mnogo veći memorijski protok (čak i Atom) zahvaljujući kome ima nešto više mogućnosti. Sa druge strane, ARM je dosta štedljiviji, ali dok smo ispod 10 vati mislim da za ovakve uređaje nikome neće biti bitno da li troše 3 ili 6 vati. :)

Za 150 dolara dobija se zaokružen proizvod koji je future proof. Ne vidim neke veće mane ovim uređajima...
Daleko je taj uređaj od "future proof". Za koju godinu će ga zaboraviti i nećeš moći da instaliraš na njega tamo neki Android 6 jer niti će imati drajvere za njega niti će ispunjavati minim hardverskih zahteva (preslaba grafika, ne podržava OpenCL X.X, itd). To ti u početku neće smetati, ali kada sve bitnije aplikacije migriraju na Android 6 (ili koji već), počeće da te nervira. Kod x86 platforme, pa čak i miniITX bi mogao da nadogradiš RAM, HDD, grafiku (do duše samo sa PCIe x4) i time joj produžiš život, ovde ne.

Ima sve svoje. Lepo je to što sada imamo ovakve proizvode i što se krećemo u dobrom pravcu, ali zaboravi na varijantu da ćeš da kupiš neki ARM SoC od 100-200€ i da ćeš ga koristiti narednih 10 godina.
 
Poslednja izmena:
Ono sto sam ipak odlucio posle par nedelja razgledanja svih varijanti u tom cenovnom rangu je da sklopim j1800 varijantu sa mini-itx kucistem, eksterno napajanje, nema ventilatora nema buke. Bez HDD je oko 120 EUR. Ako stavite SSD, Windows 8.1 se podigne za par sekundi. Za potrebe pustanja filmova i flac muzike radi sasvim OK.
To je dobar sistem, ali sve zavisi od individualnih potreba. Ako se ne varam, sa nekim SSD-om bi to izašlo ~ 160-170€. Postavlja se pitanje, dali postoji "opametnjivač" koji lepo radi sa DLNA i/ili Plex serverom, tj kakav li je Fire TV.
 
Meni je najbitnije bilo da imam neku kontrolu nad uredjajem i da ne zavisim od raznih verzija firmware-a. Sa SSD 120 Gb je izaslo oko 170. Ako se naleti na neki jeftiniji tim bolje.
2Mb RAM,lc power kuciste i eksterna Wifi USB varijanta sa antenom ukljuceno. Necujna masina, trosi jako malo, a sto je jos bitnije i klinac i zena znaju da koriste posto je Windows varijanta, XMBC npr. im se ne svidja. Inace preko XMBC na windows platformi je radilo sve sto nije moglo sa klasicnim plejerima na starom asus netbooku Celeron 900Mhz koji je bio privremena varijanta po otkazivanju usb minix-a.
 
Ja imam taj J1800, čini mi se da sam pisao o iskustvima sa njime.
Toplo preporučujem da stavite Linux na njega koji će se automatski bootovati u XBMC, sem ako koristite HTPC i kao normalan računar. Ja tako koristim htpc godinama, sad je na USB flash, ali mi stiže mSATA SSD od 16GB sa Alija jer Asus j1800-c ima PCIe sa podrškom za mSATA.

Ceo sistem mi sad zauzima 2GB, jedinu promenu koju sam ubacio u odnosu na pre par meseci je to što sam stavio minidlna i Deluge + Web interfejs umesto nginx i rtorrenta.
 
Kad kupujes uredjaj ne razmisljas koliko ce ti trajati vec sta ces moci preko njega da radis ,naime minix lan od 1000 je jedino upotrebljiv za 4k reprodukciju tjst uredjaj moze i bez toga dovoljan je lan 100 ,hevc hw decoding plus ali jos nije zazivelo ,cena 150-160usd (u principu nije ni malo ni mnogo)Zapitaj se samo koliko para ode u nadogradnju vaseg pc svake ili svake 2 godine mozes godisnje da kupujes ovakav uredjaj :)Android platforma je daleko od savrsenstva ali je definitivno buducnost htpc ,linux je dostupan na nekim uredjajima ovog tipa (rk3188 rk3066 rk3288)(nije savrsen beta ,fale neki drajveri ali radi)openelec takodje radi na amlogic platformi sve u svemu za nekih recimo od 100-150e mozes da uzmes dobar android tv box i da ti koristi za multimediju i da ti skoro sve zavrsava kao bilo koji drugi uredjaj sto se tice nadogradnje bas super sto nema mesta za budzenje
sa android tv boxom si miran bar 2-3godine Kome treba nadogradnja na noviji android 6 7 8 ako mu sve ili 90 posto potreba zavrsava android tv box sa 4.4.2 o.s
 
Ja sam imao staru Minix usb varijantu, medju prvim modelima. Od prvobitnog odusevljenja, malo po malo, stekao sam utisak da sve to jos nije kompletirana prica. Od problema sa youtube koji se resi sa novijim firmware-om koji uzrokuje problem sa pustanjem filmova. Pa onda stavis noviji koji kao radi ali povremeno pukne na pola filma, onda probas neki patch i uredjaj se vise ne probudi :(. Ove novije stand alone varijante su sigurno mnogo bolje, brzi procesor, vise memorije.
Ono sto sam ipak odlucio posle par nedelja razgledanja svih varijanti u tom cenovnom rangu je da sklopim j1800 varijantu sa mini-itx kucistem, eksterno napajanje, nema ventilatora nema buke. Bez HDD je oko 120 EUR. Ako stavite SSD, Windows 8.1 se podigne za par sekundi. Za potrebe pustanja filmova i flac muzike radi sasvim OK.
To sto si imao je stari minix g4 rk3066 dual core 720p rezolucija i do skoro ti je vrsio posao tako bar kazes ,kinezi nikad ne prodaju savrsen proizvod tjst nikad na pocetku fw nije bas najbolji kasnije sve dodje na svoje i taj uredjaj je bez greske mogao to da radi sa dobrim romom ,na amlogic s802 s812 s805 platformi radi sve sto bi moglo tebe da interesuje naravno ako ti nadogradnja nije problem ali ta platforma vec ima stabilan rom bez i uredjaj radi bez vecih problema imas uredjaje sa tim amlogic s812 ili amlogic s802 chipom vec od 80usd tako da kostaju otprilike ko taj ssd sto planiras
 
U prevodu ako mi sad radi 4k i h.265, radiće i za par godina. Da li će raditi na 4.4 ili na nekom Androidu 6.x, meni lično nije bitno.
Zato sam rekao da je uređaj future proof.
Opet kažem, mora to da se proba. Ovo što je brankoc rekao može da bude isto slučaj i sa ovim novim.

A nadogradnja PC-a se u mom slučaju svela na to da mogu da ostavim kućište i napajanje. Ploču, memoriju i procesor ću za dve godine svakako morati novu da kupujem.
 
Kad kupujes uredjaj ne razmisljas koliko ce ti trajati vec sta ces moci preko njega da radis
Pa sad... ako treba da dam 100-150€, za nešto što će mi trajati 2-3 godine, onda je TCO toga ~ 50 €/god, što uopšte nije malo.

Zapitaj se samo koliko para ode u nadogradnju vaseg pc svake ili svake 2 godine mozes godisnje da kupujes ovakav uredjaj :)
Ali je upotrebljivost PC-a daleko veća. :)

Android platforma je daleko od savrsenstva ali je definitivno buducnost htpc ,linux je dostupan na nekim uredjajima ovog tipa (rk3188 rk3066 rk3288)(nije savrsen beta ,fale neki drajveri ali radi)openelec takodje radi na amlogic platformi
Od kako je Texas Instruments napustio razvoj OMAP, ostala je velika rupa u DIY SBC segmentu koju, po meni, Raspberry Pi ne može sasvim da popuni. Tek od skoro su počeli da se pojavljuju ovi novi ARM SoC koji su orjentisani na STB, ali mislim da tu još dosta treba da se uradi. Generalno, ništa dok iza nekog proizvoda ne stane veliko ime i podrži zajednicu u razvoju i nadogradnji.

Postoje neke naznake da bi Envidija mogla da krene u tom pravcu, mada ne očekujem velike pomake u pogledu otvorenosti drajvera i dokumentacije. Tegra X1 deluje kao nešto što bi moglo da ugrozi čak i deo tržišta igračkih konzola.

... sto se tice nadogradnje bas super sto nema mesta za budzenje
Dodavanje RAM-a, većeg diska, hardverskog dekodera ili DVB-x tjunera i nije baš "budženje".

sa android tv boxom si miran bar 2-3godine Kome treba nadogradnja na noviji android 6 7 8 ako mu sve ili 90 posto potreba zavrsava android tv box sa 4.4.2 o.s
Iskustvo pokazuje da posle izvesnog vremena SVAKI sistem zastari jer ga ne podržavaju nove verzije korisničkih aplikacija koje koristiš i/ili nema i ne može da ostvari neku funkcionalnost koja postaje poželjna ili čak neophodna.
 
U prevodu ako mi sad radi 4k i h.265, radiće i za par godina. Da li će raditi na 4.4 ili na nekom Androidu 6.x, meni lično nije bitno.
Zato sam rekao da je uređaj future proof.
Radiće, ali neće ti raditi npr neki VP9 u profilu 3, Daala ili neki treći. Možda za koju godinu više neće hteti da ti otvori YT ili neće raditi neki striming servis zbog HTML5 ili CSSx kompatibilnosti. Ko zna - takve stvari se stalno dešavaju. Uvek će novija mašina zbog nečega biti bolja. :)

A nadogradnja PC-a se u mom slučaju svela na to da mogu da ostavim kućište i napajanje. Ploču, memoriju i procesor ću za dve godine svakako morati novu da kupujem.
Zašto svake 2, pobogu?! :zgran: Meni PC služi barem po 7 godina (uz nadogradnju), a neki i duže.

P.S. Da se razumemo, HTPC u klasičnom smislu je skoro pa mrtav i meni je prilično drago zbog toga, ali platforma koja treba da ga zameni je daleko od zrelosti i nerado bih dao za nju 150€. Za nešto na čemu piše Pionir ili Panasonik bih već dao i više. :)
 
Poslednja izmena:
Jbga, ako tako gledaš onda je uvek bolje sačekati još dve godine pa kupiti neki uređaj. :)

Nisam se lepo izrazio za PC, mislio sam da bukvalno svake dve godine promene sve da ja nemoguće nadograditi ništa osim HDD.
Na primer kad bih sad uzeo AM1 i Athlon 5350 i za par godina mi zatreba jači procesor zbog h.265. Da se opkladimo da će AMD da promeni socket i da neće imati šta da ubodem u tu ploču.
 
A i da ima, opet pitanje je koliko se isplati to raditi.
 
Jbga, ako tako gledaš onda je uvek bolje sačekati još dve godine pa kupiti neki uređaj. :)
Pa da, ali ima perioda i situacija kada se dešavaju veliki tehnološki skokovi (i padovi), pa tu još i može da se nešto ušićari. Envidijina Maksvel argitektura je zaista čudo tehnike u pogledu energetske efikasnosti i teško da će konkurencija moći uskoro da ih dohvati. Envidija će neko vreme sigurno dominirati grafikom visokih performansi na ARM arhitekturi. Drugo, Cortex A9 i Cortex A57 su zaista neuporedivi jer je ovaj drugi dve generacije ispred.

Nisam se lepo izrazio za PC, mislio sam da bukvalno svake dve godine promene sve da ja nemoguće nadograditi ništa osim HDD.
Na primer kad bih sad uzeo AM1 i Athlon 5350 i za par godina mi zatreba jači procesor zbog h.265. Da se opkladimo da će AMD da promeni socket i da neće imati šta da ubodem u tu ploču.
A, to da. Ali ja zato uvek krenem od dobre ploče i nekog Celerona, a završim na najjačem procesoru koji ploča može da podrži. :) Primera radi, pre mnogo godina sam kupio Gigabyte GA-G33-DS3R (G33/ICH9R), 2GB DDR2 800 i Celeron 420 - sada su u toj ploči 4GB DDR2 i E8400, a apgrejd (sa polovnim komponentama) me nije koštao više od 50€. :) Jeste možda skromno za nečije potrebe i shvatanja, ali meni pod Linuksom radi savršeno. :p Mogao bih da idem i na Core2 Quad QX9650 sa 12MB L2 keša, 8GB RAM-a i diskretnu grafiku ali mi to stvarno ne treba, a USB 3.0 i FireWire 800 kontrolere već imam u PCIe slotovima, tako da ne vidim zašto bih morao da menjam moju ploču. Jedino ograničenje koje imam su SATA 2.0 ali mi to nije previše bitno. Naravno, garancija mi nikada ne bi smetala. :)

A i da ima, opet pitanje je koliko se isplati to raditi.
Meni se uvek isplaćivalo. :)
 
Poslednja izmena:


Strahota šta je ovaj X1. :D

Ono što novije Tegra platforme odvaja od konkurencije (osim moćnog grafičkog hardvera) je GPGPU obrada, tj CUDA biblioteka koja od nedavno podržava i 64-bitnu ARM arhitekturu. Znajući šta je Tegra 3 u stanju da obradi u realnom vremenu, veoma me intrigiraju mogućnosti X1, a to je dodatno podgrejano podrškom za Linuks. :)
 
Nazad
Vrh Dno