Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

Čitao sam o ovim trenutno aktuelnim itx rešenjima i j1900 se izdvaja kao best buy. Mislio sam da uzmem Athlon 5350 ali ne vidim neku prednost u odnosu na Intel.
Svi navode tu integrisanu grafiku kao veliku prednost ali ja ne vidim čemu to služi kada ne može da pokrene ni jednu igru?!?
 
Možda 5350 može malo bolje da pogura MadVR, za one kojima je to bitno.
 
Od integrisanih grafičkih rešenja Intel HD nema konkurenciju. i3/i5 su jednostavno toliko brzi u transkodovanju (kome je to bitno) da tu ne može ništa da im priđe. Sa Hasvelom su rešili onaj 24p bag, a i podigli su kvalitet dekodiranja. Ko ne igra igrice, Hasvel je "wet dream" za HTPC.

Što se diskretne grafike tiče, tu je Envidija sa Maksvel arhitekturom napravila čudo i GTX 750Ti praktično nema konkurenciju kada je u pitanju energetska efikasnost.
 
Poslednja izmena:
Da, tu dolazimo do specifičnih zahteva kao što je taj Madvr ili 4k playback.

Meni je bitno da mi Kodi lepo radi za 1080p mkv i eventualno da može da izgura h.265 kad malo zaživi.
Primetio sam da ima TV serija u h.265 i veličina je prilično manja u odnosu na h.264.

Koja je priča sa tim kodekom je l' dosta zahtevan?
 
Jeste, a i nedovršen je, nema šanse da u skorije vreme zameni h.264.
 
Od integrisanih grafičkih rešenja Intel HD nema konkurenciju.

Da li se ovo odnosi i na APU, i ako možeš da objasniš zbog čegatako misliš.

Ne pitam da bih se ubeđivao, već razmišljam o sklapanju APU (A8 7600) za multimediju (HDTV + monitora za svakodnevni rad) istovremeno.
 
Nisi mene pitao ali moram da kažem šta mislim na tu temu.

Ja lično gotivim AMD i češće sam kupovao AMD i Ati, dok je još postojao ATi, ali realno nemaš razloga da uzmeš tako nešto.

Ideja je super. Procesor i grafika za sve potrebe u jednom čipu. Međutim, ako hoćeš da igraš igre, grafika je slaba, a ako ne igraš, onda za te pare možeš i3 da kupiš. I tu imaš grafiku koja je dobra za sve osim igre.

AMD ti je kao Alfa Romeo, kupuješ je srcem, a ne zato što je dobar auto.
 
To i nije baš tačno. Ako tako posmatraš, omnda kad sklapaš HTPC konfiguraciju ne treba da razmišljaš dalje od Celerona, koji će ti đavo onda i i3. Svi A8 i A10 modeli imaju sasvim dovoljnu cpu snagu, u rangu i3 (negde su bolji, negde lošiji, ali manje više to je to). A IGP može da pokrene i zahtevne naslove sa lošijim podešavanjima, ja npr. igram Sniper Elite III. Pri tom, gaming nisu samo AAA igre, a svakako su bolje performanse sa integrisanim Radeonom, nego HD4xxx modelima. Jednostavno, za bilo koju HTPC konfiguraciju procesor neće biti usko grlo, posebno ne i3, A8 ili jači. Ali GPU može biti, posebno ako planiraš da provrtiš koju igru. HD4400/4600 su solidne integruše, ali R7 je jednostavno bolji. Stvarno ne vidim gde u HTPC upotrebi i3 može da donese značajnu razliku u odnosu na A8, a suprotno je moguće.
 
Da, ja bih uzeo Celeron J1900. Pasivno hlađenje, smešna potrošnja, itx format... Idealno za komp koji će raditi 24/7 i skidati torrente i glumiti NAS za laptopove. Naravno, i puštanje filmova bi radilo kako treba.
To su moje potrebe, ne igram se na HTPC-u.

Ako je nekome dovoljno to što A8 može da ponudi za igre onda je to najbolji izbor. Ja lično volim da igra izgleda lepo i da radi bar u 30 frejmova. Ne znam, ne verujem da je A8 dovoljan za neki iole ozbiljniji gaming.
 
Da li se ovo odnosi i na APU, i ako možeš da objasniš zbog čegatako misliš.

Ne pitam da bih se ubeđivao, već razmišljam o sklapanju APU (A8 7600) za multimediju (HDTV + monitora za svakodnevni rad) istovremeno.
Ne znam za AMD APU, nemam ličnog iskustva, niti sam čitao prikaže a i verujem da za sada ni nema puno tekstova koji obrađuju tu materiju na adekvatan način.

Intel sam izdvojio prvenstveno zbog dobrih drajvera (OSS/Linux) i velike brzine hardverski asistiranog kodovanja. Hardverski dekoder im je takođe dobar i po kvalitetu je na referentnom nivou.

Intel takođe ima fenomenalnu energetsku efikasnost tako da mu je i na tom planu teško parirati. Lično bih najradije voleo da imam neku Brodvel ITX platformicu.

... Ideja je super. Procesor i grafika za sve potrebe u jednom čipu. Međutim, ako hoćeš da igraš igre, grafika je slaba, a ako ne igraš, onda za te pare možeš i3 da kupiš. I tu imaš grafiku koja je dobra za sve osim igre.
Iskreno, meni nikada nisu bili jasni ljudi koji kupuju grafičke karte od +300€, tj konfiguracije od 1000€ da bi igrali igrice na PC-u. Zar konzola nije daleko elegantnije (i jeftinije) rešenje?

Kako trenutno stoje stvari, ne bih pristao ni na šta jače/skuplje od GTX 750Ti, a i to samo zato što je karta ludački energetski efikasna. Jedino još ako će neko da koristi integrisanu grafiku kada gleda film, a diskretnu kada igra igrice, pri čemu ih igra sa slušalicama na ušima. Jesnostavno ne podnosim buku ventilatora i mislim da danas više nismo prinuđeni da je trpimo.

AMD ti je kao Alfa Romeo, kupuješ je srcem, a ne zato što je dobar auto.
S tim što ni jedan CPU/APU, a pogotovo ne AMD, ne može da ti pruži uzbuđenje/ushićenje kao Alfa. :) Sve u svemu, ne razumem ljude koji su verni AMD-u. :d

Da, ja bih uzeo Celeron J1900. Pasivno hlađenje, smešna potrošnja, itx format... Idealno za komp koji će raditi 24/7 i skidati torrente i glumiti NAS za laptopove. Naravno, i puštanje filmova bi radilo kako treba.
To su moje potrebe, ne igram se na HTPC-u.
Slažem se, samo... i7 je ubedljivo najefikasniji procesor, ali je mnogima sumanuto da mu spuste klok i voltažu. :)

To i nije baš tačno. Ako tako posmatraš, omnda kad sklapaš HTPC konfiguraciju ne treba da razmišljaš dalje od Celerona, koji će ti đavo onda i i3. Svi A8 i A10 modeli imaju sasvim dovoljnu cpu snagu, u rangu i3 (negde su bolji, negde lošiji, ali manje više to je to). A IGP može da pokrene i zahtevne naslove sa lošijim podešavanjima, ja npr. igram Sniper Elite III. Pri tom, gaming nisu samo AAA igre, a svakako su bolje performanse sa integrisanim Radeonom, nego HD4xxx modelima. Jednostavno, za bilo koju HTPC konfiguraciju procesor neće biti usko grlo, posebno ne i3, A8 ili jači. Ali GPU može biti, posebno ako planiraš da provrtiš koju igru. HD4400/4600 su solidne integruše, ali R7 je jednostavno bolji. Stvarno ne vidim gde u HTPC upotrebi i3 može da donese značajnu razliku u odnosu na A8, a suprotno je moguće.
Lično ne volim polovična rešenja tako da mi i to "balansiranje" i "cinculiranje" između "slabe" i "malo manje slabe" grafike za igranje igara ne ide u glavu. Ako će neko da (zlo)upotrebljava HTPC za gejming, trenutno je Envidija GTX 750Ti bez premca zbog velike energetske efikasnosti. Kome to nije dovoljno jako ili neka kupi konzolu ili neka ne dolazi u ovaj tred jer to više nije HTPC već gejming-PC. :)

Za nas ostale (koji ne igramo igrice) integruše su sasvim prihvatljiva rešenja, ako nemaju 24p bag ili faličan hardverski video dekoder. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
U kakvoj sam zabludi ja bio?
Mislio sam da mi je potreban APU novije generacije, da bih komotno gledao HDTV, kad ono...
sadašnji laptop ima Intel B940 (HD2000) + GT 540m, i da nisam ni znao do danas, da se GeForce ne uključuje ni jednog trenutka dok gledam BR (TMT6 => HDMI => HDTV) !
CPU je na oko 40% za te potrebe.
Razmišljah, ne mora Intel + diskretna, jeftiniji je APU, a guraće.
Kad ono, guraće i sa 3 puta manje pare, pa šta god odaberem.

Za igre već imam konzolu, ali nemam kad da je igram.

Pitanje:

Ima li razlike u kvalitetu izlaznog signala (bilo koji parametar) u puštanju BR (ISO) sa HD2000 vs neka novija integrisana grafika (bilo HD bilo Radeon)?
 
Ja sam npr. primetio unapređenje u kvalitetu slike kad sam sa HTPC-a prešao na WDTV. Da ne govorim o nedostatku buke u dnevnoj sobi. Ali mi je zato jako nedostajala funkcionalnost XBMC-a. Uvek sam se pitao zašto ne naprave platformu sa dedicated video čipom poput ovih u BR plejerima i streamerima i low-power x86 CPU-om za punu funkcionalnost?
 
Zato što sadašnje low-power platforme zadovoljavaju svačije potrebe. Imaš funkcionalnost PCja, ako voliš da igraš ubaciš i grafičku katru shodno svom izboru. Ubacivanjem dedicated video čipova bi se samo poskupela proizvodnja a mali je broj korisnika koji bi hteli baš takav specifičan sistem. Zato su univerzalne platforme pogodnije za prodaju. Sada kada postoji Tay Trail, pasivno hlađeni sistem, ne vidim šta bi korisnici još mogli da traže više za ovakvu namenu.
 
Sta je Tay Trail?
I jel moze link jer google izbacuje samo nesto vezano za biciklizam...
 
Zato što sadašnje low-power platforme zadovoljavaju svačije potrebe. Imaš funkcionalnost PCja, ako voliš da igraš ubaciš i grafičku katru shodno svom izboru. Ubacivanjem dedicated video čipova bi se samo poskupela proizvodnja a mali je broj korisnika koji bi hteli baš takav specifičan sistem. Zato su univerzalne platforme pogodnije za prodaju.
Osim što nije baš tako: low power platforme nisu za gaming ma kakav gpu ubacio. Nasuprot tome, siguran sam da ih većina kućnih korisnika koristi upravo kao HTPC. Zašto im onda ne pružiti mogućnost da u njima koriste specijalizovan video čip, integrisan ili u vidu discrete karte sa odgovarajućim Windows/Linux drajverima? Standardne VGA karte nisu prevashodno namenjene filmofilima i TV ekranima, uprkos raznim hw dekoderima koji se u njih ugrađuju. Nisam više toliko u toku, ispravite me - možda se nešto i promenilo na tom polju, ali znam da sa PC-ja nije bilo moguće postići isti kolorni opseg i generalno isti kvalitet slike kao sa npr. solidnijeg Blu-ray plejera.
 
Typo. Mislio sam na Bay Trail.

PENDULA, mislim da preteruješ. Osnovna prednost HTPCa je baš modularnost, svako ga kroji prema svojim potrebama. Da mi treba HTPC na kome bi i igre bile jedan od prioriteta išao bih na varijantu i3 + H77 ili noviji čipset + dobar GPU.
Meni to ne treba ali su za moj HTPC bitne zvučna i TV karta i tu se nije štedelo kao ni na pojačalu & zvučnicima. Nekom je moj setup bezveze ali meni treba baš takav i takvog sam ga sastavio.

Prednost Bay Traila je što nudi dobre performanse za jedan pasivno hlađen sistem i kao takvog ga treba shvatiti - kompromis u smislu da pruža dovoljno snage uz apsolutnu tišinu. Kome se ne dopada za jako malo više para može da sastavi klasičan PC kojim će sigurno biti zadovoljan.

Ako insistiraš na kvalitetu slike mislim da bi prva stavka u sastavljanju ovakvog jednog sistema trebalo da ti bude TV pa onda sve ostalo... Sem toga, ako je film dobar, zar zaista obraćaš pažnju na nedostatke kolornog opsega (ako su uopšte uočljivi)?
 
@PENDULA

Mislim da nema razlike po pitanju kvaliteta prikaza između PC-a i nekog drugog uređaja. Prikaz slike na kompu ti zavisi od dekodera koji je se može menjati, mislim na software. Meni Kodi (XBMC) kada je podešen na DXVA daje prejake boje, a ni balans nije baš najbolji. Kada prebacim na softverski mod, sve je bolje ali E350 ne može da gura 1080p na taj način.

Kako ti se tačno poboljšala slika kada si prešao na WDTV? Je l' ima on neki torrent downloader?
 
Ima li razlike u kvalitetu izlaznog signala (bilo koji parametar) u puštanju BR (ISO) sa HD2000 vs neka novija integrisana grafika (bilo HD bilo Radeon)?
Zavisi od podešavanja. :)

Prikazivanje videa ima nekoliko koraka. Najgrublje gledano, prvi je raspertlavanje i dekodiranje video strima, a drugi je njegovo renderovanje (prikazivanje). Šta to tačno znači...

Dekodiranjem se video raspakuje do nivoa makrobloka, a kod novijih kodeka (VC-1, H.264) je impelmentiran i debloking filter kao obavezni deo procesa. Problem je u tome što pikseli u makroblokovima nisu u R'G'B' formatu već u YCbCr (luminansa i dve komponente hrominanse) pa to treba preračunati i izvršiti gamma korekciju, a na kraju i skalirati na gore ili na dole, u zavisnosti od rezolucije videa i ekrana, odnosno prozora u kome se prikazuje. Skaliranje je problematika za sebe pa njega čak i da ostavimo po strani, ali loše spakovan video može da proizvede negativne R, G i B vrednosti koje nemaju smisla. :S:

Ceo taj poslednji korak se zove rendering i na PC-u ga obavlja softver koji se zove video renderer (kod MS-a deo DirectX podsistema). MadVR je slobodni projekat koji nastoji da napravi video renderer sa naprednim mogućnostima usmerenim ka vrhunskom kvalitetu i on trenutno pokreće taj trend korišćenja zverskih grafičkih karti u HTPC sistemima jer samo one preko OpenCL i CUDA GPGPU biblioteka mogu da obavljaju tako veliki broj operacija potrebnih da bi se, recimo, skalirao SD u HD ili HD u 4k ili obavilo nekakvo drugo postprocesiranje.

Postoje naravno i hardverski video rendereri koji se mogu koristiti preko DXVA API-a i njihov kvalitet je sasvim solidan za osnovne stvari, odnosno za prikaz filmova u nativnoj rezoluciji, bez nekog velikog postprocesinga.

Primera radi, ja imam eksterni video skejler i TV sa solidnim video procesingom tako da nemam potrebu za naprednim video rendererima.

Možda sam malo smorio, al' valjda će nekome nešto biti jasnije. :)
 
Osim što nije baš tako: low power platforme nisu za gaming ma kakav gpu ubacio. Nasuprot tome, siguran sam da ih većina kućnih korisnika koristi upravo kao HTPC. Zašto im onda ne pružiti mogućnost da u njima koriste specijalizovan video čip, integrisan ili u vidu discrete karte sa odgovarajućim Windows/Linux drajverima? Standardne VGA karte nisu prevashodno namenjene filmofilima i TV ekranima, uprkos raznim hw dekoderima koji se u njih ugrađuju.
Šta podrazumevaš pod "video čipom"? Sve grafike imaju u sebi poseban, da se tako izrazim, 2D endžin u kome su i razni dekoderi, pa i video procesor. Tu međutim postoje dva problema - prvi je taj što je skuplje održavati praktično dva seta drajvera (za 3D i 2D hw), a drugi je to što kvalitetna obrada videa iziskuje veoma složene algoritme koje uopšte nije lako razviti, a svaka greška može skupo da košta jer je hardverska pa se ne da lako ispraviti. Ima takvih primera kol'ko hoćeš.

Nekako je svima lakše da obezbede resurse na kojima će se izvršavati sw koji može lako da se menja i unapređuje.

Nisam više toliko u toku, ispravite me - možda se nešto i promenilo na tom polju, ali znam da sa PC-ja nije bilo moguće postići isti kolorni opseg i generalno isti kvalitet slike kao sa npr. solidnijeg Blu-ray plejera.
To je nekada važilo za analogni video, kada je Matrox G400DH sa svojim Maven video enkoderom bio neprikosnoven u konzjumer tehnici, a i šire. Danas signal seva preko HDMI kabla - pitanje je samo postprocesiranja i ko će ga raditi, izvor ili displej. Stand alone plejeri imaju jednu drugu prednost, naročito kada ih pravi Panasonik ili Soni, a to je što poseduju proprietary algoritme (koje njihovi tvorci razvijaju i za druge stvari, s obzorom da su konglomerati u A/V industriji). Ti algoritmi su implementirani u HW što ih čini sumanuto energetski efikasnim, pa sa 10W energije rade nešto što PC ne bi mogao ni sa 500W - da ne pričam o tome što ne bi ni umeo. ,)
 
Mislim da nema razlike po pitanju kvaliteta prikaza između PC-a i nekog drugog uređaja. Prikaz slike na kompu ti zavisi od dekodera koji je se može menjati, mislim na software.
Objasnio sam gore - namenski uređaji imaju mnogo naprednije algoritme. Moj video skejler je koštao hiljade dolara i spada u sam vrh profesionalnih uređaja - on u realnom vremenu radi takve stvari kakve MadVR sa najjačom kartom može samo da sanja, a pri tome mu je maksimalno vreme propagacije deklarisano na manje od 20 nano sekundi!
 
@Vlada: Moguće da preterujem i da nisam baš u toku. Svestan sam "modularnosti" i veće funkcionalnosti HTPC-a, itekako mi je nedostajao (i još uvek mi nedostaje ;) ) XBMC/Kodi/OpenELEC kada sam izbacio iz dnevne sobe PC u korist WDTV-a. Takođe, odaaaavno više ne igram igre na PC-u i ideal kojem sada težim pri sklapanju istog je da bude što manji proizvođač buke, usisivač prašine i potrošač struje. Tako da veoma mi se dopadaju ovakve pasivno hlađene mini-ITX platforme, a da bi stvari bile idealne, poželeo sam još samo specijalizovani video čip namenjen isključivo uživanju u filmovima.

@magick: Pod video čipom podrazumevam razne Sigma i dr. čipove koji rade u BR plejeriima, streamerima tipa Popcorn Hour, Roku, WDTV... Disclaimer: Zato što im je to prevashodna namena, pretpostavljam da daju bolju sliku od tipičnih (ne)integrisanih video akceleratora u PC-u. Naravno da ih nisam sve video na delu i da ne mogu da tvrdim, izneo sam samo svoje zapažanje. U "sitna crevca" video dekodinga se ič ne razumem, tako da hvala na pokušaju da nam objasniš.
Eksterni video skejler? O kom uređaju se radi, može li link?

@ljubanve: Ne, nažalost nema torrent downloader. Postoje custom firmveri koji i to sadrže, ali ne i za ovaj model (gen. 3), barem nije postojao poslednji put kad sam ja proveravao. Svejedno, taj deo mi odrađuje file-server mašina koja je u drugoj prostoriji (zapravo još uvek imam i HTPC u spavaćoj sobi: Sandy Bridge diskless mašina bez discrete grafike + OpenELEC). Kad sam kupio WDTV, primetio sam prirodnije, toplije i umerenije boje koje ne "vrište", nešto jasnije detalje u tamnijim scenama i sl. I ostali ukućani su primetili poboljšanje iako ih generalno to mnogo ne zanima, tako da smatram da nisam sve uobrazio i izmislio :D Ranije sam isprobavao i DXVA i MadVR, ali moj subjektivni utisak je da WDTV daje lepšu sliku, a takođe i par BR plejera sa kojih sam imao prilike da gledam filmove.
 
@magick: Pod video čipom podrazumevam razne Sigma i dr. čipove koji rade u BR plejeriima, streamerima tipa Popcorn Hour, Roku, WDTV...
Sada ću da zvučim arogantno, ali je nekada potrebno ponoviti očigledno da bi se sagledala šira slika.

PC je personalni računar, koji može da izvršava proizvoljni kod, odnosno da obavlja bilo kakve kalkulacije i obrade podataka. Njegova prednost je fleksibilnost koju namenski uređaji nemaju. Teško ćeš odigrati neku igricu na Blu-rej prlejeru ili otvoriti baš svaku internet stranicu ili veb aplikaciju, a o dodavanju raznih uređaja i kontrolera (TV-tuner, FireWire, SATA, SCSI, USB3.0...) da i ne govorim.

Grafički hardver (jer "karta" nije tačan opis) odavno ima u sebi logiku koja asistira ili pak potpuno preuzima na sebe razne funkcije obrade videa, pri čemu ne mora baš sve da se implementira hardverski s obzirom da su ti na raspolaganju ogromni "general-purpose computing" resursi. Na PC-u možeš očas posla napisati proizvoljni FIR filter i dodati ga u filtergraf te obrađivati video kako ti je volja, dok si kod ASIC (application-specific integrated circuit) rešenja ograničen na implementirane funkcije, koje su pak energetski daleko efikasnije.

Disclaimer: Zato što im je to prevashodna namena, pretpostavljam da daju bolju sliku od tipičnih (ne)integrisanih video akceleratora u PC-u.
Ne mora da znači. Ono što je sigurno je da su energetski efikasniji i manje fleksibilni, sve ostalo je stvar potrebe, odnosno konkretnog slučaja.

Proces dekodiranja videa je standardizovan i tu ne postoji mogućnost kreativnosti i poboljšanja krajnjeg ishoda. Možemo eventualno pričati o posebnim algoritmima za skaliranje, filtriranje i generalno obradu videa, ali ne i samom dekodiranju.

Inače, postoje Brodkomovi hardverski video dekoderi u miniPCIe formatu, koji se mogu instalitati u laptop i uz odgovarajući drajver u potpunosti preuzeti na sebe proces dekodiranja videa, kako bi poboljšali autonomiju. Oni neće pružiti ništa bolju ili goru sliku od drugih hardverskih ili softverskih dekodera, osim ukoliko nešto nisu zeznuli u implementaciji ili pak štedeli na debloking filteru koji je sada deo H.264 specifikacije.

Dakle, poenta je u kasnijem procesiranju videa.

Naravno da ih nisam sve video na delu i da ne mogu da tvrdim, izneo sam samo svoje zapažanje. U "sitna crevca" video dekodinga se ič ne razumem, tako da hvala na pokušaju da nam objasniš.
Eksterni video skejler? O kom uređaju se radi, može li link?
Evo ti nešto, čisto da ti zagolicam maštu. :) Ili ovako nešto, za kućni bioskop.

Ja imam Extron skejler sa video procesorom i SDI ulazom na koji šaljem signal iz kompa preko SDI karte. Skup je to sport. :D

Ipak, ne trebaju svima ovakve stvari, pogotovo što današnji televizori imaju u sebi solide video procesore, pogotovo Soni i Panasonik.

HTPC u spavaćoj sobi: Sandy Bridge diskless mašina bez discrete grafike + OpenELEC). Kad sam kupio WDTV, primetio sam prirodnije, toplije i umerenije boje koje ne "vrište", nešto jasnije detalje u tamnijim scenama i sl.
DXVA se nikada nije mogao pohvaliti vrhunskim kvalitetom, ali je od verzije 2.0 sasvim pristojan. Moguće je da si imao loša podešavanja.

Ranije sam isprobavao i DXVA i MadVR, ali moj subjektivni utisak je da WDTV daje lepšu sliku, a takođe i par BR plejera sa kojih sam imao prilike da gledam filmove.
Namenski uređaji često imaju implementirane napredne filtere za koje bi ti na PC-u bila potrebna solidna snaga, ako ih opšte i nađeš/imaš. Primera radi, Panasonik BD plejeri su poznati po "lepoj slici" za koju je zaslužna neke njihova "magija" u vidu proprietary filtera. ,)
 
Poslednja izmena:
PC je personalni računar, koji može da izvršava proizvoljni kod, odnosno da obavlja bilo kakve kalkulacije i obrade podataka. Njegova prednost je fleksibilnost koju namenski uređaji nemaju. Teško ćeš odigrati neku igricu na Blu-rej prlejeru ili otvoriti baš svaku internet stranicu ili veb aplikaciju, a o dodavanju raznih uređaja i kontrolera (TV-tuner, FireWire, SATA, SCSI, USB3.0...) da i ne govorim.

Nema veze za aroganciju, ali ovo je valjda svima ovde već jasno i poznato. BTW nemam nameru da se na HTPC-u igram, surfujem Netom i sl. Hoću da prelistavam media library, puštam filmove, muziku, eventualno neki download. Da pritiskom na jedan taster daljinskog uključim HTPC, AVR, TV, prebacim na odgovarajući input i sl.

Proces dekodiranja videa je standardizovan i tu ne postoji mogućnost kreativnosti i poboljšanja krajnjeg ishoda. Možemo eventualno pričati o posebnim algoritmima za skaliranje, filtriranje i generalno obradu videa, ali ne i samom dekodiranju.

Dakle, poenta je u kasnijem procesiranju videa.
Kako god. Kao što sam napomenuo, ne razumem se baš u materiju. Samo želim što bolju sliku na TV-u (uz minimum uloženog novca [emoji12]).

Ja imam Extron skejler sa video procesorom i SDI ulazom na koji šaljem signal iz kompa preko SDI karte. Skup je to sport. :D

Ipak, ne trebaju svima ovakve stvari, pogotovo što današnji televizori imaju u sebi solide video procesore, pogotovo Soni i Panasonik.
Vidim da je skup sport, ali ipak se njime baviš [emoji6]. Da li nam ne trebaju ovakve stvari ili (samo) ne možemo da ih priuštimo? I koji je razlog što si nabavio skejler? Priznajem da me malo zbunjuje poenta tog uređaja. Ako je zbog povezivanja više izvora na jedan displej, skaliranje SD videa u HD rezolucije, hvala, stvarno mi nije potrebno. Ako je zbog automatizacije (navlači zavese, prigušuje svetla, uključuje aparat za kokice [emoji39]) , to mogu da shvatim. Ali ako daje bolju sliku od WDTV-a, Bay Trail integruše, APU-a, MadVR i/ili drugih filtera na PC-u sa grafikom od 600€, znači da ipak postoji to što želim. Samo je mnogo skuplje nego što sam mislio [emoji51]

Namenski uređaji često imaju implementirane napredne filtere za koje bi ti na PC-u bila potrebna solidna snaga, ako ih opšte i nađeš/imaš. Primera radi, Panasonik BD plejeri su poznati po "lepoj slici" za koju je zaslužna neke njihova "magija" u vidu proprietary filtera. ,)
I dalje mislim da bi lepo bilo imati tu "magiju" u kutijici koju pogoni x86 CPU i pruža slobodu izbora pri odabiru OS-a, aplikativnog softvera, priključenju periferija i (skoro) sve druge pogodnosti na koje smo navikli na PC-u.

Moje bottom line pitanje je: da li se danas na PC-u (upotrebom odgovarajućih filtera or whatever) postiže isti kvalitet slike kao na namenskim uređajima (odgovarajuće cenovne kategorije, ne onima što koštaju kao automobil koji kupuje prosečni Srbin, pretpostavljam da postoji dobar razlog što toliko koštaju)?
 
Nema veze za aroganciju, ali ovo je valjda svima ovde već jasno i poznato. BTW nemam nameru da se na HTPC-u igram, surfujem Netom i sl. Hoću da prelistavam media library, puštam filmove, muziku, eventualno neki download. Da pritiskom na jedan taster daljinskog uključim HTPC, AVR, TV, prebacim na odgovarajući input i sl.
Onda kupiš BD plejer. :) Nije čak ni skup, osnovni modeli (koji nešto valjaju) su već oko 120-130€, a oni bolji oko 300. Za +500€ si već u ozbiljnoj A/V HiFi klasi, kojoj nisam siguran da može da parira ijedan PC.

Kako god. Kao što sam napomenuo, ne razumem se baš u materiju. Samo želim što bolju sliku na TV-u (uz minimum uloženog novca [emoji12]).
Opet kažem, kupi neki BD plejer - Pionir je vrh po pitanju fleksibilnosti (zbog budženih firmvera), a Soni i Panasonik po kvalitetu slike.

Vidim da je skup sport, ali ipak se njime baviš [emoji6].
Meni je to i profesija i hobi. :)

Da li nam ne trebaju ovakve stvari ili (samo) ne možemo da ih priuštimo?
Uglavnom ne možemo da priuštimo, ali ne sam skejler već ceo video lanac u kome bi on imao smisla. Takođe, nekada su takvi uređaji bili obavezni za vrhunsko skaliranje dok danas (skuplji) protrošački uređaji obavljaju tu funkciju sasvim zadovoljavajuće.

I koji je razlog što si nabavio skejler? Priznajem da me malo zbunjuje poenta tog uređaja.
Meni je to ostalo od nekih projekata, pitanje je da li bih ga ikada kupio samo da bi' poboljšao prikaz SD materijala na HD ekranu ili projektoru.

To je profesionalni uređaj velike pouzdanosti koji obavlja niz operacija na video signalu bez unošenja artefakata i kašnjenja. Projektovan je kao deo emisionog ili studijskog lanca.

Ako je zbog povezivanja više izvora na jedan displej, skaliranje SD videa u HD rezolucije, hvala, stvarno mi nije potrebno.
Moj skejler konkretno radi baš to, konvertuje analogne i digitalne SD video signale u HD, uz konverziju formata i frejm-rejta, kao i neko osnovno video procesiranje (korekcija luma i hroma signala, DNR, itd). Interesantno je što daje neverovatan rezultat kome teško može da parira i najjača PC konfiguracija sa ko zna kakvim filterima i čudima. Verovatno zbog superesolution algoritama i takvih munja.

Ako je zbog automatizacije (navlači zavese, prigušuje svetla, uključuje aparat za kokice [emoji39]) , to mogu da shvatim.
Ima i toga, ali ovaj moj je samo skejler. :)

Ali ako daje bolju sliku od WDTV-a, Bay Trail integruše, APU-a, MadVR i/ili drugih filtera na PC-u sa grafikom od 600€, znači da ipak postoji to što želim. Samo je mnogo skuplje nego što sam mislio [emoji51]
Daje bolju sliku ako ti je loš izvor ili ako ideš sa SD na HD, to će svakako uraditi brže i bolje od klasičnog (HT)PC setapa.

I dalje mislim da bi lepo bilo imati tu "magiju" u kutijici koju pogoni x86 CPU i pruža slobodu izbora pri odabiru OS-a, aplikativnog softvera, priključenju periferija i (skoro) sve druge pogodnosti na koje smo navikli na PC-u.
Zašto?!

Strpaš komp negde u hodnik i podigneš na njemu par mrežnih servisa. Možeš čak i da automatizuješ transkodovanje i remuksovanje torenata i video materijala sa drugih izvora kako bi prilagodio fajlove svom BD/TV medija plejeru. Tako će ti u sobi gde gledaš/slušaš materijal biti tiho, a opet ćeš imati slobodu izbora korisničkog interfejsa i fleksibilnost PC platforme. :) Možeš čak vući i 50-60 metara HDMI kabla do TV-a ili projektora - sve zavisi od potreba.

Moje bottom line pitanje je: da li se danas na PC-u (upotrebom odgovarajućih filtera or whatever) postiže isti kvalitet slike kao na namenskim uređajima (odgovarajuće cenovne kategorije, ne onima što koštaju kao automobil koji kupuje prosečni Srbin, pretpostavljam da postoji dobar razlog što toliko koštaju)?
Ako može da se postigne, postiže se uz mnooooogo vati potrošene energije. Ono za šta namenskom (ASIC ili FPGA) uređaju treba 10W, PC-u treba 300 ili više. Drugo, najnapredniji algoritmi za obradu videa nisu besplatni, tako da i tu imaš dodatni trošak, a ako nastojiš i da se komp ne čuje kao Lirdžet onda troškovi samo rastu.

Primer: za tihi HTPC ti treba ili poseban 2,5" HDD ili SSD, kako bi instalirao OS. Namenski uređaj to rešava sa jednim NAND čipom u kome je firmver. Za isti taj HTPC ti treba veliki skupi pasivni kuler za CPU, GPU... pasivno napajanje da i ne pominjem. Bar 4, ako ne i 8GB RAM-a, ploča, procesor... Ne vidim kako možeš da sklopiš pristojan i bešuman HTPC za manje od 120€, a tol'ko već košta pristojan BD plejer.

Treba se pozabaviti istorijom i hronologijom događaja da bi se shvatilo kako smo došli ovde gde smo i da HTPC nikada nije trebalo da postoji kao zaseban računar u kući, što je danas najčešći slučaj. HTPC je bio rešenje za jeftin ulazak u svet visokog kvaliteta videa, a ne pokušaj da se sa x86 tehnologijom i PC komponentama reimplementira funkcionalnost namenskih uređaja sa kojima PC nikada neće moći i ne treba da se poredi.
 
Poslednja izmena:
Zašto?!

Strpaš komp negde u hodnik i podigneš na njemu par mrežnih servisa. Tako će ti u sobi gde gledaš/slušaš materijal biti tiho, a opet ćeš imati slobodu izbora korisničkog interfejsa i fleksibilnost PC platforme. :) Možeš čak vući i 50-60 metara HDMI kabla do TV-a ili projektora - sve zavisi od potreba.

A kako da tastatura + mis komuniciraju sa plocom koja je u hodniku....da vucemo jos jedan kabel od 50m? :)


Primer: za tihi HTPC ti treba ili poseban 2,5" HDD ili SSD, kako bi instalirao OS. Namenski uređaj to rešava sa jednim NAND čipom u kome je firmver. Za isti taj HTPC ti treba veliki skupi pasivni kuler za CPU, GPU... pasivno napajanje da i ne pominjem. Bar 4, ako ne i 8GB RAM-a, ploča, procesor... Ne vidim kako možeš da sklopiš pristojan i bešuman HTPC za manje od 120€, a tol'ko već košta pristojan BD plejer.

Pa nije to jeftina zabava. Kao i svaki hobi entuzijasti su spremni da plate vise od 120E. Svojevremeno i ja sam razmisljao da pazarim neki BR player ali tada je svakom falilo "nesto" od funkcionalnosti. Baci link od neke trenutne high-end (skuplje) ponude....
 
A kako da tastatura + mis komuniciraju sa plocom koja je u hodniku....da vucemo jos jedan kabel od 50m? :)
Šta će ti kabl do kompa?! Valjda se podrazumeva da imaš smart TV ili nekakav Android "opametnjivač", pa se kačiš sa BT tastaturom na njega. Mislim da tišina u sobi nema cenu. :)

Drugo, ako ti je baš neophodan pristup udaljenom računaru, RDP, VNC i slični protokoli pružaju rešenje.

Pa nije to jeftina zabava. Kao i svaki hobi entuzijasti su spremni da plate vise od 120E. Svojevremeno i ja sam razmisljao da pazarim neki BR player ali tada je svakom falilo "nesto" od funkcionalnosti. Baci link od neke trenutne high-end (skuplje) ponude....
Što se ponude tiče, verujem da trenutno na forumu ima upućenijih od mene - nisam pratio neko vreme, ispao sam iz fazona. Mogu ti nagrubo reći da se Oppo i Pionir ističu funkcionalnošću i kompatibilnošću, Soni i Panasonik dobrom slikom čak i u nižem segmentu, a Marenc i Harman-Kardon zvukom, dizajnom i robusnošću (mada ona ne manjka ni kod Oppo i jačih modela Pionira i Panasonika).

Od ovih "civilnih" varijanti, ja naginjem ka Panasoniku - neki trip i vernost brendu, ništa spec, mada me i Pionir dosta privlači.

Što se HTPC-a tiče, mislim da me nisi razumeo, a nisi ni jedini. :)

Kako je nastao HTPC - mala tehnološka retrospektiva by magick :smoke:

Pre 20 godina, video na PC-u je bila prilično ezoterična i okultna stvar, rezervisana samo za avanturiste i pionire. To je bilo doba u kome su tim prostorom dominirali Apple, Commodore, DEC/Aplha, SGi/MIPS... Pentium Pro i njegove kasnije inkarnacije su počele da x86 i PC arhitekturi daju potrebne mišiće kako bi u realnom vremenu izgurala video reprodukciju i kepčer.

Nekoliko godina kasnije, pojavio se DVD koji je zadao poslednji udarac VHS-u, Laserdisku i ostalim analognim formatima. Sa korisničkog aspekta, razlika u kvalitetu između DVD i VHS je delovala dramatično, kao između SD i HD ili čak i veća (subjektivno), tako da DVD nije bilo teško prodati - svi su ga želeli. Međutim, DVD plejeri su tada koštali poprilično, pogotovo oni kvalitetniji koji su podržavali progresivno skeniranje. Istovremeno, PC je već bio obavezna stvar u mnogim domovimam, a uz to je mogao (ili su to bar mnogi želeli) da reprodukuje DVD film uz relativno jeftinu nadogradnju (DVD-ROM). Treba primetiti da širokopojasne internet konekcije tada nisu bile široko zastupljene tako da preuzimanje DVD ripova ili kvalitetan striming nisu bili među opcijama velike većine PC korisnika.

U pogledu hardvera, pre 15 godina, još uvek su se prodavali Slot 1 procesori koji su imali pasivni hladnjak, dok je velika većina grafičkih karti takođe bila pasivno hlađena, a radijatori na čipsetovima su tek počeli da se pojavljuju od i8xx. Mejnstrim PC konfiguracija jednostavno nije proizvodila mnogo toplote, a ni mnogo buke. Jedini problem je bio kako obezbediti dovoljno resursa da film ne secka, pa se razmišljalo i o zasebnim MPEG2 dekoderima i o grafičkim kartama koje imaju IDCT koprocesore koji dosta olakšavaju celu stvar, a oni sa skromnijim budžetom su pribegavali dual-but instalacijama gde je OS za reprodukciju videa bio potpuno ogoljen i optimizovan samo za tu namenu.

HTPC tada nije bio ništa više od friziranog PC-a i nikome nije padalo napamet da kupuje još jedan, poseban, računar samo za tu namenu - jer je za manje para mogao kupiti "pravu stvar" (vrhunski Pionirov DVD).

Poseban problem kod (HT)PC-a je bio kvalitet izlaznog video signala, koji je tada još uvek bio analogni, pa su televizori sa VGA ulazom došli kao kec na deset i omogućili masovnu upotrebu računara kao izvora. Međutim, takvi televizori su se omasovili tek pre desetak godina, a kompozitni video (CVBS) preko RCA ili RCA/SCART adaptera je i dan danas široko rasprostranjen način povezivanja (starijih) televizora i izvora video signala, što je svakako mnogo lošije od SCART-RGB ili YPbPr interkonekcije koju imaju namenski uređaji. Ima nas koji smo pre 15 godina pravili posebne kablove da bi iskoristili video izlaz iz Matrox G400DH za SCART-RGB interkonekciju, što je davalo najbolju SD sliku koju je HTPC mogao da da. Neki ovde će se prisetiti toga. :)

Sa vremenom, dođosmo do toga da za PC više nije nikakav problem da dekodira bilo kakav video, ali je mnogo bučan. Cene su takođe pale, pa se danas za 200€ može sklopiti nova konfiguracija, ali se i za još manje para može kupiti namenski uređaj. Ipak, promenili su se i zahtevi - nekada je HTPC trebalo samo da dekodira i renderuje video, a najzahtevniji filteri koji su se koristili bili su oni koji rade deinterlejs. Skoro da nije bilo šta i gde da se skalira. Danas HTPC treba i da dekodira i da filtrira i da skalira i da transkoduje i da... Energetska efikasnost x86 procesora je takođe dosta poboljšana u poslednjih 10 godina, ali su i apetiti korisnika porasli: skaliranje, filtiranje, transkodovanje...

Po meni stvari treba gledati ovako:

- Imate PC u sobi i možete ga koristiti kao izvor uz minimalna ulaganja (do 50€)

- Ne želite ili ne možete da koristite PC kao izvor - kupite pametni televizor, BD plejer, Android boks ili neki deseti namenski uređaj

- Želite fleksibilnost i lep prilagodljiv interfejs (XBMC, itd) - uzmete Hromkast ili neko miniITX rešenje koje ima VESA vešanje pa vučete sadržaje kroz mrežu (DLNA/NAS)

Pakovati ceo računar, sa solidnim napajanjem, samo da bi se pokretao XBMC ili Plex je ove 2015. pomalo suludo.
 
Evo plejera koji bi' voleo da posedujem. :)

A kada smo kod entuzijazma, pitam se kada će se neko usuditi da uzme protobord sa FPGA čipom pa krene da cepa? :p
 
Onda kupiš BD plejer. :) Nije čak ni skup, osnovni modeli (koji nešto valjaju) su već oko 120-130€, a oni bolji oko 300. Za +500€ si već u ozbiljnoj A/V HiFi klasi, kojoj nisam siguran da može da parira ijedan PC.
Nešto mi tu fali, npr. moj media library, artworks, opisi filmova, jednostavnost i brzina korišćenja ... bling-bling [emoji5] Onda razni korisni add-ons itd.

Strpaš komp negde u hodnik i podigneš na njemu par mrežnih servisa. Možeš čak i da automatizuješ transkodovanje i remuksovanje torenata i video materijala sa drugih izvora kako bi prilagodio fajlove svom BD/TV medija plejeru. Tako će ti u sobi gde gledaš/slušaš materijal biti tiho, a opet ćeš imati slobodu izbora korisničkog interfejsa i fleksibilnost PC platforme. :) Možeš čak vući i 50-60 metara HDMI kabla do TV-a ili projektora - sve zavisi od potreba.
U principu, ovo već imam - skriveni PC na kome radi file-sharing i Air Video server (klinci jednostavno obožavaju da gledaju crtaće na iPadu [emoji1] ). A za pomenuti HTPC sam već nabavio i poduži HDMI kabl da razvučem (doduše ne 60m, mnogo kraći), produžni USB kabl i SSD. Još samo da probušim zid pa da se igram sa multiseat setupom (off-topic: idealni parental control - power dugme je kod mene u sobi [emoji6] ).

Primer: za tihi HTPC ti treba ili poseban 2,5" HDD ili SSD, kako bi instalirao OS. Namenski uređaj to rešava sa jednim NAND čipom u kome je firmver. Za isti taj HTPC ti treba veliki skupi pasivni kuler za CPU, GPU... pasivno napajanje da i ne pominjem. Bar 4, ako ne i 8GB RAM-a, ploča, procesor... Ne vidim kako možeš da sklopiš pristojan i bešuman HTPC za manje od 120€, a tol'ko već košta pristojan BD plejer.
HDD/SDD za Linux nije ni potreban, jeftina fleš memorija je dovoljna. Može i boot preko mreže. Pasivni kuler - pomenuti Bay Trail već zadovoljava ovaj uslov po niskoj ceni. Kad bi samo pronašli način da čipset iz tog BD plejera od 120€, odgovoran za video prikaz, uspešno implementiraju u takav PC (umesto standardnog GPU-a) , pa nek i uveća cenu konfiguracije oko 100 evrića - count me in [emoji4] .

Stvar je u tome da mi se sviđa slika na WDTV-u (verovatno bi mi se još više dopala na BD plejeru od £550), ali mi se ne sviđa njegov interfejs, lag u kretanju kroz library, neupotrebljive aplikacije i tome slično. Za moj HTPC sa OpenELEC-om važi suprotno - funkcionalnost je je na nivou i može se podešavati, prilagođavati, ali mi se ne dopada slika [emoji15]. Stoga i ideja - zašto ne spojiti najbolje iz oba sveta?

Al' obzirom da je sve ovo u domenu šta-bi-bilo-kad-bi-bilo, neću dalje lamentirati na tu temu [emoji5].

A kada smo kod entuzijazma, pitam se kada će se neko usuditi da uzme protobord sa FPGA čipom pa krene da cepa? [emoji14]
Eh, sad! Nećemo se psujemo... na stranom jeziku [emoji12]
 
Nazad
Vrh Dno