Šta je novo?

Hardver za kopanje (GPU,CPU itd.)

Dobro to jeste, treba da racunamo 550e. Naravno, to je sve pod uslovom da cena skoci. Ja bih ipak grizao za asic, on ce se daleko pre otplatiti od bilo cega drugog. To je trka koju fpga ne moze nikada da dobije.
Da sam pre godinu dana imao priliku da kupim fpga nebih se razmisljao uopste, sada ne zvuci ni blizu toliko privlacno.
 
Dobro to jeste, treba da racunamo 550e. Naravno, to je sve pod uslovom da cena skoci. Ja bih ipak grizao za asic, on ce se daleko pre otplatiti od bilo cega drugog. To je trka koju fpga ne moze nikada da dobije.
Da sam pre godinu dana imao priliku da kupim fpga nebih se razmisljao uopste, sada ne zvuci ni blizu toliko privlacno.

+1

Ali samo kad bi ASIC neko hteo jeftino da proda.
Sada koliko kostaju, za kes i odmah, ni njihov ROI nije mali.
Evo na primer izracunaj za Erupter Blade 10ghasha za 50 btc. ROI je isto oko 6 meseci. Ako carina naravno ne "zapleni".

Da dodam...
FPGA 10ghasha kosta 72 btc. Ima odmah raspolozivo. I dostupno u Srbiji.
ASIC 10ghasha kosta 50 btc + carina i dazbine, ako prodje. I ceka se 7-10 dana od porudzbine a trenutno mislim da se ne prodaju. I malo je zvace guza gace na carini.

Potrosnja za 10ghasha FPGA je 600w, a za asic mislim oko 200w. Generalno - zanemarljivo mala razlika. Bar u mojim ocima i brojkama.
 
Poslednja izmena:
Ja licno ne bih kupio takve uredjaje (fpga).. za grafu imam pisanu garanciju od firme koja mi je preko brda.. a ne preko okeana.. grafiku uvek mozes da prodas uz neku konfiguraciju.. sa grafikom mozes da radis i druge valute.. i neke druge poslove vezane za proracun..

Ako asic stvarno zazivi.. i napravi se neka masina koja ce imati extremno mnogo snage.. pa zasto mislite da ce btc imati ikakvu vrednost?

Mislite da ce neko trgovati sa necim sto pravi 10 ljudi na svetu? Ovako btc kao koncept ima perspektivu jer ga rade milioni ljudi sirom sveta.. tako da je za ocekivati nekoliko scenarija:

- pucanje cele price btc jer ce ga proizvoditi saka ljudi i samim tim valuta kao takva mislim da nece opstati

- promena samog algoritma btc i suzavanje kruga uredjaja koji ce moci da rade taj proracun (time bi konacno rekli da je cela prica asic i slicnih jedna navlakusa za pohlepne)

- kopanje nekog novog coina (ltc ili neka slicna alt valuta na scrypt) jer ce se na taj nacin zadrzati ljudi koji su i zapoceli celu pricu mininga i to sa gpu cipovima

- masovnije trgovanje alt valutama koje ce nezavisno jedna od druge imati neku svoju vrednost u usd ili eur (ltc je jedina alt valuta koja se sad prodaje za realne pare)

Videcemo sta ce biti od svega.. ja svoje rudare ne vadim iz btc rudnika i sve dok bude isplativije raditi btc od nekih drugih valuta.. naravno da cu raditi btc ;)

Naravno da se pravi i bkp plan.. tj pripremaju se sistemi za rudarenje skripte.. jer naravno da necu sedeti skrstenih ruku i gledati kako parice prolaze pored mene..

Za sve nas je prednost sto postoje ovakvi forumi gde smo se svi manje vise upoznali.. i lakse cemo prevazici neki problem kad zajedno diskutujemo na tu temu.. jer cinjenica je da cemo se svi naci u istom polozaju i imati isti "problem"..

Jer ima ona nasa.. gde svi turci.. tu i mali mujo..

E da.. na kraju da dodam.. sa mtgoxa sam otkazao isplatu.. vracena su mi sredstva na acc.. kupio sam btc.. prosledio na bitstamp.. prodao i isplatio bez problema wire-om na bank acc.. :D
 
Slazem se sa risim-om u potpunosti, pogotovo za deo o asic-ima i berzi. Sad je poenta da imamo masu ljudi koji trguju, presipaju iz supljeg u prazno itd. Sta ce biti kad njih par hiljada dobije masine, a milioni sa grafama se okrenu necem drugom? Kakvu ce vrednost imati btc i kome je interes da prizna valutu koju koristi tako mali broj ljudi.

P.S. Jel moze da se sa btc-e na primer salje btc na bitstamp. Ideja bi mi bila da ltc koji sad kopam prebacim u btc na btc-e pa na bitstamp, a onda pare sa stampa na racun jednog dana?
 
Poslednja izmena:
Moze naravno,odes na finances pa btc withdraw i stavis adresu sa bitstampa :)
 
Slazem se sa risim-om u potpunosti, pogotovo za deo o asic-ima i berzi. Sad je poenta da imamo masu ljudi koji trguju, presipaju iz supljeg u prazno itd. Sta ce biti kad njih par hiljada dobije masine, a milioni sa grafama se okrenu necem drugom? Kakvu ce vrednost imati btc i kome je interes da prizna valutu koju koristi tako mali broj ljudi.

P.S. Jel moze da se sa btc-e na primer salje btc na bitstamp. Ideja bi mi bila da ltc koji sad kopam prebacim u btc na btc-e pa na bitstamp, a onda pare sa stampa na racun jednog dana?

Imaj u vidu da je withdraw fee na BTC-E za btc 0.01 :wall: znaci tek kad skupis dosta...
 
Ja se slazem sa pricom oko gpu-a. Jer je od pocetka do kraja, realna prica, prosek, zarada. Zasto pojedine kompanije propadaju? Zato sto ljudi dobijaju posao preko veze. ASIC je velika pohlepa. Ne razlikuje se nista od politicara, bogatasa....Ceo taj koncept. Vi ostanite sirotinja, a mi cemo da rudarimo sa hiljadama gigahesha. Gde je tu ravnopravnost. Smak sveta ce prouzrokovati ljudi, a ne neka kometa "Pa da pukne zemlja napola, ili da Koreja, ova Severna izvrsi nuklearnu probu, kao sto izvrsava...". Tako je i sa asicom. Pohlepa moze unistiti ceo sistem. Gpu ne moze, bar ne tako lako. Nisam ja protiv asica i ostalih precica zato sto se plasim da ce neko da mi zapleni, da mi je novcani rizik, da ovo da ono....
 
Graficke i FPGA ne mogu da se porede. Tacka. Kao ni grafike i ASIC.

AL ako je uzalud to objasnjavati onda da se ne trudim dalje.
FPGA 60ghasa je na jednom stolu i lako ohladjeno. 60ghasha grafika je najmanje manja hala. I ohladiti je tesko.
Postaviti 60ghasha FPGA je posao od pola dana za uigranu ekipu. Odrzavanje je.... kakvo odrzavanje? Zaboravis da postoji, osim kada hoces da se isplatis pa se obradujes.

Evo od ovog diffa racunajte pa cete videti kada ce grafe da "riknu" za bitcoin a kada FPGA.

Alternativne kriptovalute aka LTC. LTC postoji jer postojji i BTC. BTC je mainstream. Ili mu se povinuj ili predji u opoziciju. Iskreno nema mesta na trzistu za milion alt coina, vrednost ce im biti tako projektovana da ce vredeti skoro pa nista, na duzem periodu.

Ko bi sta kupio individualna je stvar. Po meni je svako ko placa struju LOOD ako kupuje sada grafike.

A ASIC-i samo stizu sirom sveta a i u Srbiju. Daleko od toga da se radujem ali to je realnost.
Vraticemo se na ovu temu za nekih 3 meseca pa se setiti ovih redova.
 
Sve je to lepo ako imas 60gh... vecina ovde ima do 3,4..
 
I ja od nedavno ne razmišljam da se pojačam grafikama, zaista se ne vidi neka lepa budućnost sa njima. Pričam za situaciju kada se plaća struja i sve to stoji u dnevnoj sobi gde je leti toplo :(. Em je bučno em greje pa još i dosta troši. Naravno zarade još ima sa BTC ali videćem dokle. A za neke pogone za 15-20+Ghash mogu da zamislim komplikacije i vreme da se sve namesti. I ja sam razmišljao o tome da ozbiljnije uložim ali to je imalo smisla pre god dana ili ranije, jer bar asica nije bilo pa je bio jedan veliki rizik manje..
Onaj ko je uplatio prvu turu Avalona i dobio uredjaj je car, možda bih čak i uplatio i riskirao da sam u igri par godina sa zaradom od par hiljada ali to je već ŠBBKBB..
A što se tiče FPGA to jeste elegantnije rešenje od grafika, pogotovo za sbe stanove gde se živi, i ne troši bar mnogo kao grafika, meni da ovim diffom i cenom oko 20% će da ode za struju krastavac
 
Poslednja izmena:
Pa nažalost se dešava ta priča gde će mali rudari polako da gase svoje mašine.Sad je skoro pa glupo kopati BTC sa ovim diffom a kamoli da uloži neko bilo kakve pare u ovo bilo je lepo dok je trajalo,do kraja avgusta diff će biti dupli za btc i to je to po meni kraj za male rudare sa 3000mhs ćemo kopati 3-5eu dnevno. Ltc je jedina varijanta koja se trenutno i isplati. O drugim valutama što se tiče kopanja nebi ni da komentarišem.
Što se tiče Fpga i Asica sad se lisice bogate prodaju po nerealnoj vrednosti pa ko se istripuje da kupi kupio je ali realno nema tu računice nikakve.
 
Poslednja izmena:
Pa nažalost se dešava ta priča gde će mali rudari polako da gase svoje mašine.Sad je skoro pa glupo kopati BTC sa ovim diffom a kamoli da uloži neko bilo kakve pare u ovo bilo je lepo dok je trajalo,do kraja avgusta diff će biti dupli za btc i to je to po meni kraj za male rudare sa 3000mhs ćemo kopati 3-5eu dnevno. Ltc je jedina varijanta koja se trenutno i isplati. O drugim valutama što se tiče kopanja nebi ni da komentarišem.
Pa ako se vratis godinu u nazad tada je diff bio 1,733,208 a coin $5.05
Sada je diff 15,605,633 a cena 120$
Diff je od prosle godine skocio 9 puta a cena 23 puta :)
Jos uvek se duplo vise isplati minovati sada nego prosle godine. A i tada je ASIC disao za vrat.
 
cao drugari, imam jedno pitanje, odnosno jednu nejasnocu.... Imam u rigu 2x 7950 sapphire vapor x i 7870 sapphire dual x. E sad, sve je funkcionisalo normalno do danas kad je jedna grafika pocela da brljavi na sledeci nacin. Jedna 7950 normalno radi oko 600mh/s dok druga radi 250-260 mh/s. proverio klokove obe stoje na istom, probao drugi miner opet isto... Ima li neko logicno objasnjenje za ovu situaciju. Da li je nesto zveknulo na kartici?
 
probao sam sve sto mi je palo na pamet, izmedju ostalog i restart

btw prikazuje da grafika radi u full loadu (99%)

evo ovako. Kad upalim msi kombustor konstantno izbacuje da grafika radi na 500mhz bez obzira na promene u msi afterburneru ili trixxu
 
Poslednja izmena od urednika:
Mislim da grešite sa predviđanjem BTC-a, tj nema razloga da pukne, jer neće nikako doći do toga da će ostati mali broj rudara, jer će ASIC i FPGA postati dostupni širom sveta, samim tim će ih rudari kupovati i unapređivati svoje rudnike, znači ostaje sve isto osim što se snaga mreže povećava samim tim i dif, tako da smo na istom, samo bez grafika, koje će da pređu na LTC(ili nešto slično) dok se i tu ne pojave slični uređaji...
 
Radio sam malu matematiku ako neko ima vremena neka iskontrolise :)
Kinez prodaje cipove po 0.08 BTC.
Prateci hardver za 80 cipova neka kosta 1BTC. Znaci da 22gh kosta 80x0.08= 6.4+1 = 7.4 BTC

Ja sam racunao koliko cipova je potrebno da udje u mrezu da bi njihova isplativost pala na 10% mesecno u odnosu na ulozeno i to sve racunajuci u BTC
Dosao sam cifre od 13.500.000 cipova koji bi generisali snagu od 3700 TH. Ta snaga je 33 puta jaca od danasnje.
Tih 3.700 TH bi diglo tezinu na 500.000.000
Vrednost tih cipova bi bila 1.080.000 BTC ili po sadasnjoj ceni oko 130 miliona dolara.

Onda sam racunao koliko bi mi trebalo cipova da zamenim zaradu koju mi pravi 10gh u karticama :)
Ekvivalent bi bio da podelim 13.500.000/11.000 = 1227 cipova / 80 = 15 ploca ili 5 sadasnjih avalona :) svaki po 500w eto 2,5kw/h za zaradu od 1000 dolara.
Efikasnost bi bila slicna kao danas sa karticama po pitanju potrosnje struje.

Cipovi ce se prodavati sve dok se sa njima moze zaraditi 10% novcica mesecno na ulozeno u novcicima.
Kinez je opasan lik, sa cipovima nema rizika, opipljiva roba, prodaje u preorderu i ne razmislja koliko ce za tri meseca biti BTC, dal ce FBI blokirati mtgox i slicno.
Samo je pitanje koliko ih moze proizvesti mesecno i koliko se tih cipova moze upakovati u ploce, programirati i poslati dalje.

Sve sto se udje u pricu pre ove tezine od 500.000.000 cisti je car preko 10% :)
 
Ja se slazem sa pricom oko gpu-a. Jer je od pocetka do kraja, realna prica, prosek, zarada. Zasto pojedine kompanije propadaju? Zato sto ljudi dobijaju posao preko veze. ASIC je velika pohlepa. Ne razlikuje se nista od politicara, bogatasa....Ceo taj koncept. Vi ostanite sirotinja, a mi cemo da rudarimo sa hiljadama gigahesha. Gde je tu ravnopravnost. Smak sveta ce prouzrokovati ljudi, a ne neka kometa "Pa da pukne zemlja napola, ili da Koreja, ova Severna izvrsi nuklearnu probu, kao sto izvrsava...". Tako je i sa asicom. Pohlepa moze unistiti ceo sistem. Gpu ne moze, bar ne tako lako. Nisam ja protiv asica i ostalih precica zato sto se plasim da ce neko da mi zapleni, da mi je novcani rizik, da ovo da ono....


Jeste... svetom vlada tamna strana. Ali ne potcenjuj moc jedi-ja.
 
Radio sam malu matematiku ako neko ima vremena neka iskontrolise :)
Kinez prodaje cipove po 0.08 BTC.
Prateci hardver za 80 cipova neka kosta 1BTC. Znaci da 22gh kosta 80x0.08= 6.4+1 = 7.4 BTC

Ja sam racunao koliko cipova je potrebno da udje u mrezu da bi njihova isplativost pala na 10% mesecno u odnosu na ulozeno i to sve racunajuci u BTC
Dosao sam cifre od 13.500.000 cipova koji bi generisali snagu od 3700 TH. Ta snaga je 33 puta jaca od danasnje.
Tih 3.700 TH bi diglo tezinu na 500.000.000
Vrednost tih cipova bi bila 1.080.000 BTC ili po sadasnjoj ceni oko 130 miliona dolara.

Onda sam racunao koliko bi mi trebalo cipova da zamenim zaradu koju mi pravi 10gh u karticama :)
Ekvivalent bi bio da podelim 13.500.000/11.000 = 1227 cipova / 80 = 15 ploca ili 5 sadasnjih avalona :) svaki po 500w eto 2,5kw/h za zaradu od 1000 dolara.
Efikasnost bi bila slicna kao danas sa karticama po pitanju potrosnje struje.

Cipovi ce se prodavati sve dok se sa njima moze zaraditi 10% novcica mesecno na ulozeno u novcicima.
Kinez je opasan lik, sa cipovima nema rizika, opipljiva roba, prodaje u preorderu i ne razmislja koliko ce za tri meseca biti BTC, dal ce FBI blokirati mtgox i slicno.
Samo je pitanje koliko ih moze proizvesti mesecno i koliko se tih cipova moze upakovati u ploce, programirati i poslati dalje.

Sve sto se udje u pricu pre ove tezine od 500.000.000 cisti je car preko 10% :)

Applause !

Meni samo smeta to sto ljudi smatraju da IMAJU pravo da zaradjuju na BTC, kao da su se sa time rodili. Sta je bilo pre 2010 kada ga nije ni bilo?
Moze sve da se desi. Ali vlada zakon novca i Sasadjak vam je lepo objasnio da se pare mlate SADA sa asicom i to ako ih nabavite po normalnim cenama. Posle toga sve se svodi na racunicu bliskoj 10% mesecno, sto po meni, opet, UOPSTE NIJE LOSE.

Zanimljio je samo prognozirati kretanje cene BTC-a. E to ko bi znao i kad bi znao, ne bi ni pogledao grafike vise :)
Zaboravih da dodam, da je FPGA zanimljiv trzistu jos neko vreme dok ne iskoci gomila jeftinih ASIC uredjaja, onda je to posle neisplativo za kupovinu jer je cena 1 FPGA : 1 ASIC = 10:1 ( u ekvivalentnom odnosu snage ).
 
Poslednja izmena:
Sve ima svoju cenu, ja gledam ovako, za 1 fpga od 800Mh mogu da uzmem grafike komplet i da ostane, grafike ce trositi vise, grafike imaju garanciju 3 god, kad necu da kopaju ugasim ih i odigram neku novu igru, stavim ih da kopaju scrypt valutu koja se vise isplati nego btc(primer ftc, cnc...), pocnem da se bavim animacijama ili nekim drugim poslom, sada kad kruze price da smo na ivici ponora bice grafika za potapanje kupusa-znaci manja cena grafika, veca snaga za isti novac, za fpga nemam garanciju mogu da ga koristim samo za btc i slicne valute, i potrebno je samo da se uradi hard fork i mogu samo da se cesem, isto kao sto grafika moze da crkne (za koju imam garanciju i zamenim je ili doplatim za drugu) moze da crkne i fpga e onda tek mogu da se cesem sa njim, ako se ovako nastavi taj jedan fpga ce za 6-7 meseci biti kao jedna 5770 grafika danas, a i grafiku mogu posle da prodam.. Mozda sam glup ali ja razmisljam ovako
 
Sve ima svoju cenu, ja gledam ovako, za 1 fpga od 800Mh mogu da uzmem grafike komplet i da ostane, grafike ce trositi vise, grafike imaju garanciju 3 god, kad necu da kopaju ugasim ih i odigram neku novu igru, stavim ih da kopaju scrypt valutu koja se vise isplati nego btc(primer ftc, cnc...), pocnem da se bavim animacijama ili nekim drugim poslom, sada kad kruze price da smo na ivici ponora bice grafika za potapanje kupusa-znaci manja cena grafika, veca snaga za isti novac, za fpga nemam garanciju mogu da ga koristim samo za btc i slicne valute, i potrebno je samo da se uradi hard fork i mogu samo da se cesem, isto kao sto grafika moze da crkne (za koju imam garanciju i zamenim je ili doplatim za drugu) moze da crkne i fpga e onda tek mogu da se cesem sa njim, ako se ovako nastavi taj jedan fpga ce za 6-7 meseci biti kao jedna 5770 grafika danas, a i grafiku mogu posle da prodam.. Mozda sam glup ali ja razmisljam ovako
.

Ja bih dodao na poslednju konstataciju dodao i epitet dosadan.

Reci mi cime si se do sada bavio i cime si zaradjivao pre nego sto si spoznao bitcoine?
Postovi su ti svaki na kalup i bez ideje, zaista sa uzitkom ces ici na ignore listu i bices prvi i pocasni clan iste.
Gubljenje vremena je citanje istih.

Razmisljas na sitno i zato ne pronalazis logiku ni u cemu. Ako je tvoja ideja na danasnji diff 800mhasha, ja ti zelim i da ostanes na tome.
 
Radio sam sve i svasta, ukratko, 6btc-a u danasnje vreme se ne isplati dati za fpga od 800Mh pa mozes da me stavljas i na 300 lista ako hoces.
 
A sta ako je on covek sa oglasa koji na KP prodaje FPGA :shock:
 
Nisam bas puno upucen u pricu oko FPGA pa me interesuje od kada to postoji ?
 
Ne zelim da napadam lika, ali malo vise je zapeo oko njih. Pa mi pade na pamet da ih on mozda prodaje. U suprotnom, ja ne bih ubedjivao desetine kopaca da je FPGA prava stvar. Kao sto se kaze u ovom nasem zanatu, "Kopaj i cuti".
 
Pa valjda vam je poslije ovog posta bilo sve jasno.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno