Šta je novo?

Grejanje na gas

1 euro po kvadratu je projekat izvedenog objekta, bar kod nas. Onda on na to nakači gasne instalacije, dobije projekat gasnih instalacija i to se podnosi opštini za dobijanje rešenja.
 
Hvala na odgovoru drugari.
Ne znam zašto to nije predočio Srbijagas kada sam sve lepo pitao šta mi treba od papira, šta se plaća, kolike su takse i sve. Nigde nisu pomenuli to.
Odustajem od gasa.
Ko zna možda budu tražili i projekat nuklearke dok krene grejanje.
 
Poslednja izmena:
Kao neko ko koristi različite sisteme grejanja na više lokacija, mogu samo da ti predložim da ne odustaješ.
 
Ne znam da je ikom glatko proslo uvodjenje gasa, nemoj odustajati kad si vec zapoceo proces.
 
Ne znam da je ikom glatko proslo uvodjenje gasa, nemoj odustajati kad si vec zapoceo proces.
Nisam daleko ni odmakao, učešće ono od 15tak hiljada i dve rate.
Kontam da mi je bolje da se oprostim od toga nego da mi sada dodatni trošak bude još u startu 300e, pa dok to sve "proradi" izlete još ne planiranih troškova.
Malo sam se raspitivao i projekat izvedenih radova je do nove godine crtao projektant koji je crtao i gasnu instalaciju(sve je ulazilo u cenu tog projekta).
Očigledno se neko dosetio da malo i arhitektama nabaci posao pa više to ne može.
Ah... zaboravih da živim u Srbiji i da se na sve moguće načine gleda da se uzme od gradjana novac.
 
Zavisi koliko kvadrata greješ, ako ne ulaziš u crvenu zonu kada se greješ na struju, onda možda i ima smisla da prekineš proces uvođenja gasa.
Pelet sam koristio, pre skoro 20 godina, kada je tona prvoklasnog BioEnergyPointa bila 135€, pa se ne bih vratio na pelet ni na tu cenu, a ne ove trenutne.
 
Ne ulazim. Kombinujem elektro kotao noću na jeftinoj da bi mi održavao temperaturu sa peletom preko dana.
Mislio sam samo da predjem na gas radi "potpune automatizacije" procesa grejanja (nema tog periodičnog čišćenja peći i vodjenja računa da ne ostane bez peleta) i varijante što se greješ na rate(koliko potrošiš i kada potrošiš platiš platiš) za razliku od peleta gde svake godine unapred moraš platiti 3 tone peleta.
 
Kao neko ko je skoro uvodio gas, mogu da ti kažem da mi nikakav detaljan plan nisu tražili, već samo onaj što se uzima u katastru, gde se vidi da ti je kuća ucrtana. U međuvremenu su dodali neke stavke poput prijave radova i osiguranja trećeg lica, ali mene to srećom nije zakačilo.
 
@voidpg da taj plan iz katastra su i meni tražili isto,ali sada su dodali i stavku prijava radova i osiguranje trećeg lica (danas sam saznao isto i to) plus ovo o čemu što sam pisao u predhodnim postovima.
Očigledno su ukapirali da gas postaje popularan i da mogu da ućare još para.
Kako mi se čini neće dugo ni proći kada će da poskupe gas i bukvalno izjednače cenu grejanja čime god da se grejemo.
Sećam se 90-tih godina kada su masovno Vojvodjani otkazivali priključak na gas.
 
Pozdrav, potrebna mi je pomoć. Imam bosch kotao gaz 3000. Grejanje radi bez problema, a topla voda skoro nikako. Prvo se dešavalo da moram da čekam par minuta da krene topla voda, a sada neće ni tada. Pokušavao sam da ispustim vodu iz radijatora pa da dopunim sistem i tada je znala da krene ali sada ni to ne funkcioniše. Pojačao sam zagrevanje vode i to je par dana dalo rezultate ali više ne. Jednostavno kada pustim toplu vodu čuje se da kotao radi ali svetli samo jedna lampica na 45 stepeni tek ako zasvetli i druga lampica na 60 krenuće topla voda ali to se ne dešava. Ako pustim toplu vodu dok radi grejanje i kada mi svetle tri lampice za temperaturu vode, topla vode odmah krene i lampice se gase i voda postaje hladna. Čim zatvorim vodu lampice se opet pale jer radi grejanje
 
@voidpg da taj plan iz katastra su i meni tražili isto,ali sada su dodali i stavku prijava radova i osiguranje trećeg lica (danas sam saznao isto i to) plus ovo o čemu što sam pisao u predhodnim postovima.
Očigledno su ukapirali da gas postaje popularan i da mogu da ućare još para.
Kako mi se čini neće dugo ni proći kada će da poskupe gas i bukvalno izjednače cenu grejanja čime god da se grejemo.
Sećam se 90-tih godina kada su masovno Vojvodjani otkazivali priključak na gas.
Jedno glupo pitanje sad, ali zar taj detaljni plan ne bi trebalo svakako da imaš među ostalom dokumentacijom. Pretpostavljam da je kuća legalizovana, jer drugačije ne bi ni mogao da kreneš u proceduru oko gasa. A za prijavu radova i osiguranje trećih lica pođi do opštine, mislim da je kancelarija za urbanizam nadležna za ta rešenja, možda ti odobre da ne moraš da vadiš to, pošto je u pitanju kuća, a ti uvodiš gas kao fizičko lice.
 
Kuću sam kupio pre 15 godina, možda i jače. Prodavac mi je apsolutno dao sve papire, gradjevinsku dozvolu, rešenje da je odmah bila legalizovana čim se završila gradnja i sve papire. Plan nije imao, ne znam iz kog razloga, nisam ni pitao, možda kao naslednik nije ni on imao.
Meni je bilo bitno kao kupcu da je to sve čisto sa papirima i da kuća ima gradjevinsku dozvolu i da je legalizovana.
Meni je čudno i neverovatno da se kod nas menjaju zakoni i sve kako se kome ćefne.
 
Probaj kao što ti je izvodjač radova savetovao, da vidiš u arhivi opštine/katastra da li ima kopija plana kuće. To što nemaš plan kuće ne znači da on ne postoji. Ja ne znam kako objekat može da se legalizuje,dobije građevinsku i upotrebnu dozvolu, bez tog plana. I da, Srbija gas ne traži plan kuće, to treba projektantu koji izrađuje projekat gasnih instalacija.
 
Ja sam uveo gas letos. Nasao sam projektanta koji to radi i on mi je sve odradio. Potpisali punemoc i on je vadio sve potrebne papire iz katastra. Ni mi nemamo nikakav plan kuce niti je to trazio. Posle projektant dolazi, premerava sve prostorije, crta projekat... I za to izvodjenje radova on je platio, a osiguranje 3eg lica mislim da traze majstorima koji rade gasnu instalaciju od sata do kotla.
 
Ni mi nemamo nikakav plan kuce niti je to trazio. Posle projektant dolazi, premerava sve prostorije, crta projekat...
Kaže projektant i Izvodjač radova, da je to tako moglo do nove godine sada više ne.
On je crtao plan kuće i na njega crtao gasne instalacije ali sada se traži plan kuće gde će on da "nabaci" samo gasne instalacije. To što su oni radili takav projekat do sada je koštalo oko 35000 nešto više manje, sada mi traže da arhitekta uradi projekat a njegova cena je ista.
Zvao sam ih početkom nedelje i rekao im da nemam apsolutno nikakvu nameru čak ni da odem u opštinu da pitam da li možda postoji plan u arhivi, jer ako to treba i bilo koji dodatni papir koji odstupa od onoga što smo se dogovorili i što su mi rekli kada su dali napismenu ponusu odustajem od gasa i da dodju da vrate novac da se ne bi jurili. Sve im je plaćeno unapred. Rekli su mi da sačekam jer kao predali su neke projekte po "tom starom" pa čekaju da vide jel će proći ako to prodje onda i moj prolazi bez problema.
Kontam da im se ne vraćaju 3 i nešto soma evra pa me malo leraju. 😀
 
Kaže projektant i Izvodjač radova, da je to tako moglo do nove godine sada više ne.
On je crtao plan kuće i na njega crtao gasne instalacije ali sada se traži plan kuće gde će on da "nabaci" samo gasne instalacije. To što su oni radili takav projekat do sada je koštalo oko 35000 nešto više manje, sada mi traže da arhitekta uradi projekat a njegova cena je ista.
Zvao sam ih početkom nedelje i rekao im da nemam apsolutno nikakvu nameru čak ni da odem u opštinu da pitam da li možda postoji plan u arhivi, jer ako to treba i bilo koji dodatni papir koji odstupa od onoga što smo se dogovorili i što su mi rekli kada su dali napismenu ponusu odustajem od gasa i da dodju da vrate novac da se ne bi jurili. Sve im je plaćeno unapred. Rekli su mi da sačekam jer kao predali su neke projekte po "tom starom" pa čekaju da vide jel će proći ako to prodje onda i moj prolazi bez problema.
Kontam da im se ne vraćaju 3 i nešto soma evra pa me malo leraju. 😀
Za 3.500eur popričaj nasamo sa projektantom, nemoj da te zavlači. Objasni mu posledice i rešavaj "dok je vruće". Ja sam prošao pakao sa projektantom Ivanom Labovićem, a kako sam tada imao neko suđenje, pustio sam budalu da bude po njegovom. Od dva zla sam izabrao manje. Jedino što sam izgurao poziciju i položaj hidraulične skretnice (koja se pokazala kao apsolutni višak i izvor problema), i doneo je par ventila, slavinu, odzraku i skupljač nečistoća. Sve je to hteo da zakine, uz izgovor "nije ti ovo laboratorija". Budaletina
PS: Sad pravim novu kuću, i definitivno idem na toplotu pumpu. A ako imaš napismeno od projektanta šta ti sve treba i koliko košta, ne popuštaj ni milimetra!
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanje.
U dnevnoj sobi drzim termostat na 22.5 stepena.
Sad sam probao da stavim na 24c,da vidim koliko mu treba i da li moze da podigne temp. Temp na kotlu je 55 stepeni, ali kad je u sobi dosla temp do 23.8c,kotao se ugasio jer je pregrejao vodu na preko 60 stepeni.
Da li ovo znaci da su mali radijatori u sobi i da ne uspeju da podignu temperaturu sobe na zadatu a kotao izjednaci temp povrata i polaza i gasi se. Da napomenem da grejem pola kuce, nekih 90 kv i 5 panelnih radijatora ukupne duzine 7m.
U dnevnoj sobi, gde je termostat, imam dva radijatora po 1.8m,a,soba je ukupne povrsine oko 35 mkv.
 
Ako je na termostatu postavljena željena temperatura na 24 a na kotlu na 55, kotao će se ugasiti čim jedan od ta dva uslova bude ispunjen. Dakle, kada temperatura povratne vode bude 55, kotao će se ugasiti iako još uvek nije postignuta temparatura u prostoru.
 
Da,to mi je jasno.Samo ne znam da li je to zato sto mi je u sobi nedovoljno radijatora pa nije uspeo da dostgigne temperaturu temostata ili je ceo sistem mali pa brzo izjednaci povrat i polaz.
 
Kakav je termostat, On/Off pretpostavljam?

Kod mene modulise plamen i odrzava zadatu temperaturu (65C) dok ne postigne onu u prostoru, tek tada gasi plamen.
 
On-off.
I kod mene odrzava, zadam 23 na termostatu i kotao odrzava temp vode na 55.A kad sam probao na 24c,temp vode je rasla preko 60c i ugasila, kotao. Mozda je to bilo trenutna, situacija, ne znam.
 
Kad smo kod vode u kotlu, moj kotao na displeju prikazuje trenutnu temperaturu vode u kotlu tj polazni vod.

Kada tu temperaturu stavim na 45 i više stepeni, kotao se pokrene, zakuca na podešenu temperaturu i nema odstupanja.

Poslednjih nekoliko dana je otoplilo, pa sam polaznu temperaturu spustio na 41C, ali na ekranu, kad god sam pogledao, piše izmedju 42 i 44.9C. Kotao se nekoliko puta dnevno isključi i pokrene na vreme da temperatura u prostoru zaista malo osciluje.

Dakle, sve super funkcioniše, temperatura u prostoru ravnomerna ceo dan, potrošnja je zaista OK (na predlog iz ove teme, zapisao sam nekoliko puta potrošnju i ubacio u tabelu da vidim average potrošnju na sat), ali mi je nejasan ovaj momenat da je temperatura viša nego što podesim.
 
Verovatno kotao radi na minimum snage i samim tim jer više ne može da spušta modulaciju niže dolazi do pregrevanja.
 
Kad smo kod vode u kotlu, moj kotao na displeju prikazuje trenutnu temperaturu vode u kotlu tj polazni vod.

Kada tu temperaturu stavim na 45 i više stepeni, kotao se pokrene, zakuca na podešenu temperaturu i nema odstupanja.

Poslednjih nekoliko dana je otoplilo, pa sam polaznu temperaturu spustio na 41C, ali na ekranu, kad god sam pogledao, piše izmedju 42 i 44.9C. Kotao se nekoliko puta dnevno isključi i pokrene na vreme da temperatura u prostoru zaista malo osciluje.

Dakle, sve super funkcioniše, temperatura u prostoru ravnomerna ceo dan, potrošnja je zaista OK (na predlog iz ove teme, zapisao sam nekoliko puta potrošnju i ubacio u tabelu da vidim average potrošnju na sat), ali mi je nejasan ovaj momenat da je temperatura viša nego što podesim.
I kolika ti je potrosnja kad kotao radi konstantno na tih 45 c? Da li se ipak nekad ugasi ili neprekidno radi na nekom minimumu?
 
Zavisi od spoljne temperature.

Kada se kotao isključi, pa opet pokrene, nezavisni sobni termometar mi pokaže drop od 0.2-0.3C, pa se postepeno vrati na ciljnu temepraturu.

Ako je napolju nekoliko stepeni ispod nule, na 45C radi bez prekida tj na nezavisnom termometru ne vidim nijedan drop temperature, eventualno +/-0.1 i potrošnja je oko 0.53-0.55m3 na sat.
Kada je temperatura nula plus/minus 1-2, onda je oko 0.5m3/h.

Poslednjih nekoliko dana je bilo i toplih delova u toku dana, pa average na sat vremena izadje 0.37-0.43, a evo noćas malo minus i jutros kad sam pogledao, 0.48.

Ako stavim vodu na 49C, onda se kotao više puta uključuje/isključuje u toku dan, veće su oscilacije sobne temperature i meni najveća muka, vazduh je još suvlji.
Ne računajući posude na radijatorima, ovlaživač svaki dan izbaci 5 litara vode u prostor. To munje kapacitet. Drugi ovlaživač mi je riknuo prošle godine, pa ga nikad nisam zamenio.

Inače, 19.1. kad je spoljna temperatura išla i na 16-17C, average za 24h je bio oko 0.25m3/h.

Krivo mi je što nisam imao gde da postavim Bosch smart termostat, ali s ovim se zezam sad, prve zime. Već sam našao meru gde držim temperaturu polaznog voda i narednih godina ga pomerim 2-4x u sezoni.
 
KOndenzacioni kotaao imas?
Moj je obican,Bosch,i stavim ga da radi na minimum snage i podesim 45 stepeni.on radi stalno.I trosi 1m3 na sat.
Ne moze manje.Merio sam vise puta,i min mu je 1 kubik/h.
 
Da, kondenzacioni, Bosch 1200W.
24kw, modulacija do minimalnih 20% tj negde oko 4.8kw.

U uputstvu za kotao stoji da je, mislim, energetska vrednost gasa 9.5kw/m3, a kalorijska 11.xx kw/m3. Nemoj me držati za reč za ove nazive. Niti imam ideju šta mi Srbija Gas isporuči.

4.8kw / 9.5 m3/kw = 0.505m3

Ako ova računica ima smisla, pretpostavljam da kad god ispadne prosek ispod 0.5 na sat, znači da je kotao imao pauze u radu. Recimo, na grafu sobne temperature, od ponoći do sada, imam jedan pad oko 14h i jedan se upravo sada dešava. Ali je sasvim moguće da je imao kraće prekide koji se ne vide na ovom grsfu, jer on prikazuje prosečnu temp svakog sata.

Ipak dođosmo do toga da je problem kada je i gasni kotao predimenzioniran i da moj stari kotao nije trošio više od novog zbog toga što je stari, konvencionalni, bez modulacije (ok, i zbog toga), već zato što je bio 28kw, u odnosu na ovaj od 24kw.

Ne znam da li moj kotao u 24h radi na maks kapacitetu više od nekoliko minuta. A majstori me ubeđivali da ako sam imao 28kw, ne stavljam manje. Taj 28 je bio postavljen po tamo nekom projektu, koji nisam pošteno ni video, niti sam ga dobio, tad mi rekli, to je to, sve izračunato. Ja reko' ajde, samo brzo rešavajte, da se što pre skinem sa elektrokotla od 24kw.
 
To je onda to. Moj kotao je 28kw i min, je 8.4kw.I to mu dodje oko kubik, za sat vremena.
Juce sam povezao modularni termostat. Evo, jutros namesteno na 22c,pali se kad padne na 21.8c i temp kotla digne do nekih 40c polako, i onda tu odrzava nekih 10ak minuta, i ako temp i dalje ne dize on poveca temp kotla na 45c.i temp. se dize do 22 i tu gasi gorionik a, pumpa vrti i dalje. I digne na 22.2c i odrzava je tu. Posle, kad se spusti temp. Blizu 21.8c on opet pali pumpu i vrti vodu i posle kratkog vremena pali gorionik. Kad bi mi bio kondenzacioni kotao, bio bi pun pogodak.
 
Toliku oscilaciju sobne temp kod mene ima on/off termostat.
Temp merim na nezavisnom termometru, jer onda imam grafikon.
 
Sa On-off termostatom temperatura preko zadane zna da skoci i za 0.6-0. 8. Stepeni
 
Nazad
Vrh Dno