Šta je novo?

Grejanje na gas

Uputstvo kaže da u letnji mod ulazi kada spustiš temperaturu na donju granicu označenu sa dve tačkice. Probaj da spustiš temp toliko nisko, da zaista udje u letnji mod, pa povećaj koliko želiš.
 
Pozdrav :) ako može mala pomoć i pojasnjenje nekih stvari vezano za grejanje na gas… vidim da ima ljudi koji se baš lepo razumeju u materiju.
Već 10 godina imam Vaillant turboTec plus, termo glave na svim radijatorima osim u kupatilu gde je sušač otvoren stalno. I to je funkcionisalo super… kotao se upali zagreje vodu do zadate temperature npr 60c ugasi plamen i pumpa vrti još nekih 5 min… kad se voda ohladi u sistemu na čini mi se 35c opet ispočetka. U nekom prelaznom periodu smo npr držali svuda radijatore zatvorene… osim u dečijoj sobi preko noći… i kotao se retko palio… ali opet jeste… verovatno zbog otvorenog sušača u kupatilu.
Sada pre grejne sezone sam kupio bežični wifi termostat standardni ON/OFF jer mi se svidela mogućnost da mogu i preko telefona da regulišem temperaturom i da npr napravim programe po danima. Medjutim to nekako ne funkcioniše baš najbolje… kao prvo što sam termostat premeštao kako bi bio u najhladnijoj sobi… ali pošto kuća ima dva ulaza uvek mi se desi da je onaj drugi deo kuće hladniji zbog otvaranja vrata :) a zbog termostata npr neće da greje jer je ovamo ok temperatura. Isto tako ako se otvori prozor da se izluftira soba nema grejanja posle dok se ne startuje kotao preko termostata… što zna da potraje.
Čitam ovde u temi da postoje neki modulacijski sistemi… ali mi nije jasno kako to radi… pa ako može neko da mi objasni?

Inače planiram ovih dana do Rumunije da uzmem Ariston ALTEAS ONE NET. Uz njega dolazi žičani modulacionibtermostat, pa sad opet pitanje… kad ga budem postavljao… koji način da izaberem… da li sa termostatom… ili kao što sam prethodnih godina sa termo glavama? Da li bi mi taj modulacijski sistem rešio one probleme koje sam naveo gore?
I gde se ta modulacija podešava… na termostatu ili na kotlu?
 
Znam za gas za maj i novembar, ne sećam se za januar?

EDIT: Jeste i u januaru, sad sam izguglao...
 
Sinoć sam merio pametnom utičnicom potrošnju struje gasnog kotla Bosch kondenz 2300. U istoj uticnici su još i termostat i jedna kamera. Potrošnja se kreće od 5w do 85w max. Pretpostavljam da bi tu bio dovoljan sinusni pretvarač napona od 200w max. Ili neka me ispravi neko ako grešim jer planiram narednih par dana da kupim jedan ispravljač i akumulator, za svaki slučaj.
 
Pozdrav :) ako može mala pomoć i pojasnjenje nekih stvari vezano za grejanje na gas… vidim da ima ljudi koji se baš lepo razumeju u materiju.
Već 10 godina imam Vaillant turboTec plus, termo glave na svim radijatorima osim u kupatilu gde je sušač otvoren stalno. I to je funkcionisalo super… kotao se upali zagreje vodu do zadate temperature npr 60c ugasi plamen i pumpa vrti još nekih 5 min… kad se voda ohladi u sistemu na čini mi se 35c opet ispočetka. U nekom prelaznom periodu smo npr držali svuda radijatore zatvorene… osim u dečijoj sobi preko noći… i kotao se retko palio… ali opet jeste… verovatno zbog otvorenog sušača u kupatilu.
Sada pre grejne sezone sam kupio bežični wifi termostat standardni ON/OFF jer mi se svidela mogućnost da mogu i preko telefona da regulišem temperaturom i da npr napravim programe po danima. Medjutim to nekako ne funkcioniše baš najbolje… kao prvo što sam termostat premeštao kako bi bio u najhladnijoj sobi… ali pošto kuća ima dva ulaza uvek mi se desi da je onaj drugi deo kuće hladniji zbog otvaranja vrata :) a zbog termostata npr neće da greje jer je ovamo ok temperatura. Isto tako ako se otvori prozor da se izluftira soba nema grejanja posle dok se ne startuje kotao preko termostata… što zna da potraje.
Čitam ovde u temi da postoje neki modulacijski sistemi… ali mi nije jasno kako to radi… pa ako može neko da mi objasni?

Inače planiram ovih dana do Rumunije da uzmem Ariston ALTEAS ONE NET. Uz njega dolazi žičani modulacionibtermostat, pa sad opet pitanje… kad ga budem postavljao… koji način da izaberem… da li sa termostatom… ili kao što sam prethodnih godina sa termo glavama? Da li bi mi taj modulacijski sistem rešio one probleme koje sam naveo gore?
I gde se ta modulacija podešava… na termostatu ili na kotlu?
Ako kotao podržava modulacioni termostat, i termostat mora biti takav, dakle ne običan on-off. Ili to ili da ganjaš temperaturu vode po krivi po spoljnoj temperaturi.
 
Kada kažete modulacijski termostat ili modulacija pomoću krive spoljne temperature, da li to menja i temperaturu polaznog voda ili samo intenzitet plamena?


U utorak, temperatura je već bila 24h u minusu, od ponoći do 14h temperatura u dnevnoj sobi je bila konstantna (prosečna za svaki sat), onda je pala za 0.1, pa još 0.1 i tada sam povećao temperaturu vode sa 45 na 47C. U narednom satu se vratilo onih 0.2.

Screenshot_20240109-225139_Smart Life.jpg

UPDATE: ovo je graf sa termostata potpuno nezavisnog od sistema grejanja i nalazi se u prizemlju kuće, dok je termostat za grejanje na spratu.

S obzirom da je objekat sada sve hladniji spolja, bar još nekoliko dana, podigao sam na 51, da ne zaboravim da dignem na vreme.
 
Poslednja izmena:
U tom sistemu modulacije grejanje radi non stop? Ne gasi kotao kao ovaj on/off termostat?
 
Mislim da modulacija znači promenljiv rad gorionika.

On/off termostat radi u "prekidačkom" režimu pa praktično javlja kotlu tek kad je dostignuta zadata temperatura prostora, nakon čega se kotao gasi. U tom trenutku je voda u sistemu i dalje vrela, i neminovno radijatori i dalje "zrače" toplotu, pa tada imamo slučaj da temperatura prostora neretko pređe zadatu vrednost. Nakon nekog vremena kada temperatura u prostoru padne ispod zadate vrednosti, voda u sistemu se gotovo "ohladila", kada termostat "javi" kotlu da treba da krene, zbog niske temperature vode potrebno je neko vreme da kotao postigne željenu temperaturu vode a samim tim i temperatura prostora i dalje pada dok radijatori ne postanu dovoljno topli. On/off termostati zato prave talasastu krivu temperature jer temperatura tokom vremena malo više varira oko zadate vrednosti. Kod prekidačkih termostata nije bitno koje je marke termostat a koje kotao jer je kompatibilnost 100%.

Modulacioni termostat s druge strane ima protokol za konstantnu komunikaciju sa kotlom, pa samim tim nije svejedno koji termostat imate nego morate kupiti termostat koji je kompatibilan sa kotlom koji imate i oni sunajčešće dosta skuplji. U toku rada, termostat konstantno šalje kotlu informacije o trenutnoj temperaturi prostora, pa recimo dok je velika razlika između zadate i trenutne kotao radi sa maksimalnom snagom. Kako se temperatura prostora približava željenoj, kotao smanjuje intenzitet rada gorionika, i pokušava da nađe balans između potrebne snage za zagrevanje vode i toplotnih gubitaka objekta. U idealnom slučaju, modulacioni kotao bi radio bez prekida ali na minimalnoj snazi. Iako deluje nelogično, inženjeri su utvrdili da ovakav režim rada manje gasa potroši od onog kad kotao radi sa prekidima ali na maksimalnoj snazi.

Upravljanje prema spoljnoj temperaturi je mogućnost koju imaju moderniji kotlovi a to znači da shodno odabranoj krivi toplotnih gubitaka kotao sam radi korekciju temperature polazne vode odnosno upravo to što je PJ rekao, da ne bi morao sam da podešava (povećava) temperaturu vode kako dolaze hladniji dani, oni koji montiraju sondu za upravljanje po spoljnoj temperaturi mogu da prepuste kotlu taj posao. :)
 
U tom sistemu modulacije grejanje radi non stop? Ne gasi kotao kao ovaj on/off termostat?

Izgleda da postoje različite vrste modulacije, a nažalost nikoga da nam objasni kako sve one funkcionišu. Moj kotao radi modulaciju plamena, ali je termostat on/off. Bosch modulacijski termostat je bio zanemarljivo skuplji od ovog Salus što sam uzeo, ali mora kablom da bude vezan za kotao, a kod mene to nije bila opcija, jer ne bi stajao na funkcionalnom mestu.

Ova moja ravna linija je rad bez prekida, a po zvuku kotla, bukvalno je non-stop na minimumu (modulisano). Verovatno je u nekom trenutku i podigao, ali kad god sam bio u blizini, jedva se čuje da radi.

Kotao je 24kW u režimi 80/60 i u tom režimu radi na minimalno 5.2kW.
Nemam pojma koliko gasa troši i koliko energije daje na sat u ovom mom režimu rada, ali svakako je u toj donjoj zoni.
 
Izgleda da postoje različite vrste modulacije, a nažalost nikoga da nam objasni kako sve one funkcionišu. Moj kotao radi modulaciju plamena, ali je termostat on/off. Bosch modulacijski termostat je bio zanemarljivo skuplji od ovog Salus što sam uzeo, ali mora kablom da bude vezan za kotao, a kod mene to nije bila opcija, jer ne bi stajao na funkcionalnom mestu.

Ova moja ravna linija je rad bez prekida, a po zvuku kotla, bukvalno je non-stop na minimumu (modulisano). Verovatno je u nekom trenutku i podigao, ali kad god sam bio u blizini, jedva se čuje da radi.

Kotao je 24kW u režimi 80/60 i u tom režimu radi na minimalno 5.2kW.
Nemam pojma koliko gasa troši i koliko energije daje na sat u ovom mom režimu rada, ali svakako je u toj donjoj zoni.
Pa cek zar nije lako proveriti potrosnju gasa, odes do one zute kucice gde je sat zapises ili slikas stanje i onda sledeceg dana u istov reme ponovo i tako nedelju dana i vidis potrosnju.
Mi smo tako radili sa strujom, zapisujemo u 20h svakog dana zimi i leti i na nivou 7 ili 10 dana izracunam prosek potrosnje.
 
Kada kažete modulacijski termostat ili modulacija pomoću krive spoljne temperature, da li to menja i temperaturu polaznog voda ili samo intenzitet plamena?
I jedno i drugo
U tom sistemu modulacije grejanje radi non stop? Ne gasi kotao kao ovaj on/off termostat?
Da, tako je. Kotao se gasi samo u slučaju da je minimalna snaga kojom može da radi kotao veća od potrebne snage za održavanje temperature u kući
 
Izgleda da postoje različite vrste modulacije, a nažalost nikoga da nam objasni kako sve one funkcionišu.
Elektronika kotla dobija informacije o spoljašnjoj temperaturi, unutrašnjoj temperaturi, temperaturi polaza vode i zadatoj temperaturi. Na osnovu toga se proračunava ciljna temperatura polaznog voda, snaga kotla i brzina pumpe za vodu. Ovo je u teoriji, a kako je koja kompanija to realizovala, to ne znam. Dakle ako je spram trenutne spoljašnje potrebno da temp vode bude 35°C za održavanje 23°C u prostorijama, a trenutna temp je 18°C, kotao će krenuti silovito, da sustigne razliku u temperaturi što pre. Dakle sa većom temperaturom polaznog voda i max brzinom pumpe, sa manjim ∆t. Kako se približava zadatoj temperaturi, tako smanjuje temp polaznig voda, snagu kotla i brzinu pumpe. Da napomenem da ja ovo nemam sve kod mene, sakomsondu spoljne temperature. Kotao sve ovo navodno podržava (zaista menja brzinu pumpe i vozi vodu po spoljašnjoj temperaturi) jer je kod mojih konstantna temperatura, pa se kotao upravlja isključivo po spoljašnjoj temperaturi. Svi ovi elementi skupa (sonda spoljnih meteo uslova i modulacioni termostat) utiču na povećanje komfora i smanjenje potrošnje. E sad, koliko % se dobije, to ne znam. Verovatno 5-10% ukupno
 
Pa cek zar nije lako proveriti potrosnju gasa, odes do one zute kucice gde je sat zapises ili slikas stanje i onda sledeceg dana u istov reme ponovo i tako nedelju dana i vidis potrosnju.
Mi smo tako radili sa strujom, zapisujemo u 20h svakog dana zimi i leti i na nivou 7 ili 10 dana izracunam prosek potrosnje.

Imam elektronski merač (sa remote očitavanjem koje još uvek ne radi), pa je potrebno da ga otvorim, stisnem taster, sačekam nekoliko sekundi, slikam, zaključam. I opet bih dobio average na dnevnom nivou. Ili da izlazim i očitavam na sat vremena. Da je Bosch imao Wireless automatiku, uzeo bih je bez razmišljanja, pa bih imao i taj podatak o potrošnji. Ovako, sačekaću račun, pa ću videti :)
 
Hvala @jozza ovo me interesovalo.
A kaži mi u slučaju da ne stavim sobni termostat… nego da kontrolišem temperaturu u prostorijama preko termo glava… da li i u tom slučaju ovi moderniji kotlovi imaju taj neki modulacijski način rada ili bi radili standardno kao i svi ostali?
 
Radio bi ti modulaciju u zavisnosti koju polaznu temperaturu vode odabereš. Kotao kako se priblizava temperaturi polazne-dolazene vode koju si namestio smanjuje snagu grejanja.
iz prakse se pokažlo da je najbolje da u dnevnom boravku odvrnes termo glave i temperaturu regulišeš sa termostatom a u ostalim prostorijama termo glavama.
 
Tačno tako. Ja sam doduše i u dnevnoj sobi uposlio termoglave ali da zatvore radijator kad je termostat već ugasio grejanje. Razlog je to što pumpa radi 24/7, i nema potrebe da greje dnevnu sobu ako je temp postignuta. A ujedno ako negde otvori termoglava, biće dovoljno tople vode da zagreje taj radijator pre paljenja kotla, i svi drugi radijatori se ne rashlađuju. Rezultat je veoma ujednačena temeratura, jako male oscilacije sobne temperature, kao i najvažnije, radijatori su STALNO TOPLI. U kupatilu je odvrnuta termoglava, i to saml zato što je "vrsni" projektant Ivan Labović izostavio prestrujni ventil u šemi instalacije, iako je bilo dogovoreno (i plaćeno unapred) da se postave sve neophodne komponente.
 
^^Iz čije prakse?
Recimo, kod mene je radna soba najhladnija u kući (zaista ima sve preduslove za to, nalazi se na takvom mestu u objektu) i meni je logično da mi termostat bude tamo, a da ostale sobe regulišem termoglavama.
 
@PJ za dnevni boravak sam rekao jer većina ljudi najviše vremena provode u njemu, ako je to tebi radna soba ok.
 
Opet nema smisla.
Ako je to najtoplija soba, termostat će brzo kotlu slati Off signal i džaba podešavanja termo glava, kad topla voda ne stiže do radijatora.
 
Pumpa je u kotlu. Radi kada joj kotao kaže, ali to ne menja stvar za ovo gore što sam napisao, jer ako je termostat isključio gorionik, pumpa može da gura samo nedovoljno zagrejanu vodu.
 
Opet nema smisla.
Ako je to najtoplija soba, termostat će brzo kotlu slati Off signal i džaba podešavanja termo glava, kad topla voda ne stiže do radijatora.
Tačno tako. Pogotovo ako je dnevna soba orijentisana ka jugu, sa velikim staklenim površinama
Pumpa je u kotlu. Radi kada joj kotao kaže, ali to ne menja stvar za ovo gore što sam napisao, jer ako je termostat isključio gorionik, pumpa može da gura samo nedovoljno zagrejanu vodu.
Kotao može da napaja pumpu bez prestanka. S tim što pumpa radi na minimumu kada gorionik miruje
 
U 90% slučajeva dnevni boravak je najveća prostorija u stanu-kući i tu se provodi najviše vremena i ako je grejanje urađeno kako treba po nekim proračunima ne bi trebalo da bude znatnih odstupanja u temperaturi u ostalim prostorijama.
Zato se i stavljaju termo glave u spavaćim-dečijim sobama i da regulišeš temperaturu u njima. Ako ti je u njima znatno hladnije nego u dnevnom boravku ili prostoriji u kojoj porodica provodi najviše vremena onda si u projektovanju grejanja nešto debelo pogrešio.
 
Ja sam sada sa ovim on/off termostatom baš taj problem imao… termostat stoji u dnevnoj sobi… a u drugom delu kuće u hodniku i jednoj maloj sobi gde je radijator poslednji u sistemu on najkasnije krene da greje (tek nakon 10 min od početka grejanja kotla) i ni ne uspe da ugreje sobu. Razlika malo više od 1 stepena bude. Zato sam i mislio da sada kada budem menjao kotao da namestim termostat u toj sobi.
 
Ja sam sada sa ovim on/off termostatom baš taj problem imao… termostat stoji u dnevnoj sobi… a u drugom delu kuće u hodniku i jednoj maloj sobi gde je radijator poslednji u sistemu on najkasnije krene da greje (tek nakon 10 min od početka grejanja kotla) i ni ne uspe da ugreje sobu. Razlika malo više od 1 stepena bude. Zato sam i mislio da sada kada budem menjao kotao da namestim termostat u toj sobi.
Kako bre 10 minuta da se ugreje radijator? Proveri ti da ti to nije redno vezano 😂
Šalu na stranu, potrebno je izvršiti hidrauličko balansiranje sistema, tj svih radijatora i njihovih protoka. Možda ti je cirkulaciona pumpa preslaba? Ili je oslabila ako je stara? Uglavnom, projektanti "zaboravljaju" da uračunaju gubitak pritiska usled otpora instalacije. Što je instalacija duža a cevi tanje, pad pritiska je veći. I onda nema protoka.
 
@jozza iskreno ja bih tebe zvao da dodješ da mi odradiš sve što treba 🙂 baš se vidi da imaš puno znanja, za razliku od ovih majstora iz moje okoline… zvao jednog juče da mi postavi Ariston koji ima i senzor spoljne temperature… kaže šta će ti to… tako da njega neću sigurno zvati više 🙂. A inače i mislim da nije sve uradjeno baš kako treba u sistemu radijatora. Preneću majstoru koji mi je radio sve to za ovo hidrauličko balansiranje sistema.
 
Mnogo obraćate pažnju na brojeve, namestite temperaturu u prostoriji po osećaju kako vama odgovara. Taj termostat ako spustite ili podignete 30 santimetra ili ga pomerite u neki drugi deo sobe temperatura na njemu će varirati +- 1 i više stepeni.
 
Vrh Dno