Šta je novo?

Google Pay Srbija

OTP Banka ima problem sa dodavanjem Mastercard kartica u Google wallet, danas pozvao ekspozituru i rekli da su upoznati sa problemom i da ne mogu da se dodaju MC kartice. Ne znaju kada će rešiti..
 
Bila letos stranica za ApplePay i potom povučena. Još 2015. ako se ne varam su izrazili interesovanje, ali ih verovatno iz nekog razloga ne sagledavaju. Mišljenja sam da operativno spajanje EuroDirekta koči realizaciju GPay i ApplePay pa će verovatno onda raditi na tome. Eventualno, tek kad kupe Addiko, ali to će da se otegne i protegne ako čekaju na tu akviziciju.
 
Kakva je situacija kod nas sa podizanjem novca sa bankomata preko GPay?

Da ne objasnjavam u detalje, dostupna je samo virtuelna kartica strane banke.

Vidim da se na netu pominje da je to moguce preko UPI kompatibilnih bankomata pa je mozda neko od vas u toku s tim.
 
Par puta sam koristio tu mogućnost na UniCredit bankomatu, radilo je normalno.
 
Kakva je situacija kod nas sa podizanjem novca sa bankomata preko GPay?

Da ne objasnjavam u detalje, dostupna je samo virtuelna kartica strane banke.

Vidim da se na netu pominje da je to moguce preko UPI kompatibilnih bankomata pa je mozda neko od vas u toku s tim.
Koristio na otp bankomatima, sve okej
 
Uzeo novi telefon danas, dodam mastercard unicredit banke u wallet, dobijem sms da je uspesno aktivirano, i posle 2 minuta da mi je kartica privremeno blokirana od strane banke?? O cemu se radi, moram li da vadim novu ili ce je mozda odblokirati kad budem zvao?
 
Uzeo novi telefon danas, dodam mastercard unicredit banke u wallet, dobijem sms da je uspesno aktivirano, i posle 2 minuta da mi je kartica privremeno blokirana od strane banke?? O cemu se radi, moram li da vadim novu ili ce je mozda odblokirati kad budem zvao?
Moras da zoves,oni vec znaju (mene su pitali da li sam dodao u Wallet),pitace za sigurnosni kod,i odblokirace. To je kao normalno,zbog sigurnosti....Prosli vikend mi se to desilo....
 
Ima li neko iz Bosne da mi riješi jednu misteriju. Naime, ranije sam mogao plaćati GPay-om (NLB Banka Sarajevo) do 60 KM bez otključavanja sa Mastercard, a do 90 KM sa Visa karticom, međutim zadnjih mjesec dva, ni 1 KM ne mogu platiti bez da moram otključati telefon. Jel' se nešto promijenilo ili je meni neki problem sa GPay-om?
 
Ima li neko iz Bosne da mi riješi jednu misteriju. Naime, ranije sam mogao plaćati GPay-om (NLB Banka Sarajevo) do 60 KM bez otključavanja sa Mastercard, a do 90 KM sa Visa karticom, međutim zadnjih mjesec dva, ni 1 KM ne mogu platiti bez da moram otključati telefon. Jel' se nešto promijenilo ili je meni neki problem sa GPay-om?
Moraš otključati mobitel

IMG_3439.jpeg
 
Znam to sve, ali u decembru sam plaćao iznose do 90 KM na VISA da niti jednom nisam morao otključati telefon. Sad ne može, pa me to buni.
 
Колико видим апликација је ажурирана у јануару,па је можда тад уведена ова додатна безбједносна мјера.
 
Колико видим апликација је ажурирана у јануару,па је можда тад уведена ова додатна безбједносна мјера.
Vjerovatno. Sad vidim da piše da je za BIH potrebno otključavanje za sve transakcije, a ranije je pisao određeni prag za Mastercard i VISA kartice. Više tog praga nema.

Hvala za odgovore u svakom slučaju 👍
 
Na Androidu je taj security za placanja (a i inace) tolika konfuzija, da ti treba doktorat da ga ukapiras!

Ja sam dozivio par neprijatnosti gdje mi nije prolazila transakcija jer autentifikacija otiskom nije radila, a nisam mogao ukapirati zasto nekad radi nekad ne.
Ispostavilo se da za transakcije iznad tog praga koji pominjemo ovdje (a koji je u Srbiji inace postojao od samog pocetka, koliko znam) mora da se telefon otkljuca otiskom, a ja sam inace to radio sa face recognition, cak i za manje iznose gdje nije bitno, jer se na ovaj nacin telefon automatski otkljuca kad aktiviras ekran (naravno kad je telefon okrenut ka meni, a to je u 99% slucajeva).

Citav problem je sto u ovim situacijama GPay u toku transakcije ponudi da naknadno verifikujem transakciju otiskom prsta (ako sam telefon otkljucao na face), ali meni na starijem Xiaomi Mi9 to je radilo otprilike u 1/5 slucajeva, a najgore od svega je bilo sto nekad prodje iz prvog pokusaja, nekad iz drugog, a nekad nikad, pa sam se tako posteno obrukao na benzinskoj kad prvi put nisam ponijeo novcanik sa sobom (i to bas na benzinskoj, Marfi glupavi) i pouzdao se u telefon, i naravno izdao me - nije proslo ni poslije 7-8 pokusaja, pa sam crveneci isao do stana po novcanik uz ostavljanje telefona kao garancije radniku na pumpi.

Taman kad sam htio da batalim GPay, bar na ovom telefonu, skontao sam da ako unaprijed otkljucam telefon otiskom (izbjegavajuci da to uradi face recog.), prije prislonjanja telefona na terminal za placanje, sve radi savrseno.
Nesretni Andorid face recognition!
 
Glupost.
On the bright side, zar ti nije lakse da iskljucis face recognition skroz i koristis samo otisak? Mislim, ionako je i brze i bolje resenje od face recognitiona..
 
Kako otisak može biti komotnije rešenje od face recognition? Potpuno razumem situaciju i frustraciju, a nije pre bilo tako, FR nije smetao gpay plaćanju
 
Apsolutno nije osim ako imaš neki model telefona kome FR nije dobro rešen. Meni je to a must pri svakom izboru mobilnog
 
Ja razmisljam ideticno kao @Alaric , prosto mi je to prakticnije resenje.
Iako je moj Mi 9 dosta star, FR otkljucava u djelicu sekunde (u najmanju ruku kao i sam otisak, ali nakon sto ga "naciljam", ali sve ukupno subjektivno FR brze odradi posao). Meni je to neuporedivo prakticnije...
Ali mislim da nema smisla raspravljati o ukusima i preferencijama, svakako postujem i razumijem da je nekom otisak prakticnije resenje, ali meni ne (o brzini tek nema smisla diskutovati, jer pricamo o djelicu sekunde u oba slucaja).
 
Valjda bi trebalo da svi načini bezbednog otključavanja budu sa istim efektom: PIN, pattern, otisak prsta, FR. Kod mene se otisak prsta i pattern jednako ponašaju po pitanju GPaya.
 
Ne poznajem bas dovoljno materiju, ali kako su mi ljudi jednom prilikom objasnili ovdje na forumu (banalizovacu objasnjenje) - Android FR nije implementiran "hardverski" (kao kod iPhone-a valjda, gdje postoji neki zaseban cip za FR), nego cisto softverski gdje se prepoznavanje radi tako da ga je jako lako zavarati (koliko se sjecam, telefon se npr. moze otkljucati i sa slikom osobe, tako nesto) i zato se zapravo ne smatra dovoljno sigurnim i bezbijedim nacinom autentifikacije. S obzirom na to, nijedna bankarska aplikacija (bar da ja znam) ne dozvoljava logovanje (ili autorizovanje transakcija) sa FR na Androidu. Doduse, ne znam da li se nesto promijenilo na novijim Android telefonima, moj je prilicno star, 4-5 godina!?

E sad sto se tice GPay-a, i ovog gore praga koji smo komentarisali, tu je dovoljno samo upaliti ekran, koliko se sjecam, da bi se radila placanja manja od tog praga. E sad, mi koji koristimo FR, kad upalimo ekran uglavnom istovremeno otkljucamo i telefon jer je lice u vidokrugu kamere i onda ako ne razmisljas da li je iznos veci od praga u trenutku placanja, moze da se desi da te odbije, jel da, posto je Android FR nebezbijedan.

S druge strane, svi ostali nacini otkljucavanja (PIN, pattern, otisak) koje si naveo se smatraju bezbijedim (sto je jako relativno, ali dobro), pa se ponasaju drugacije (tj. bez nuspojva) u odnosu na FR.
 
Upravo to što pričaš, tek sa Pixel 8 telefonima su omogućili face recognition za bankarske usluge:


Google credits Tensor G3 and advanced machine learning algorithms as making this generation’s upgrade possible. (Notably, the Pixel 8 Pro’s front-facing camera supports autofocus, but the Pixel 8 doesn’t.)

In comparison, the Pixel 4, as well as Face ID on the iPhone, works using dedicated hardware, like a dot projector, flood illuminator, and IR camera(s). Google’s ability to use a standard camera – which supports dual-pixel autofocus (DPAF) that can generate a depth map useful for capturing the contours of your face – and ML is notable.
 
Na Androidu je taj security za placanja (a i inace) tolika konfuzija, da ti treba doktorat da ga ukapiras!
Nije nikakva konfuzija prilicno je jednostavno i potpuno identicno kao beskontaktno placanje karticom.

kada placas karticom samo prislonis do odredjenog iznosa, a preko njega unosis PIN
kada placas telefonom prislonis otkljucan telefon do odredjenog iznosa, a preko njega trazi i otisak prsta.


sa bezbednosne strane jednostavno savrseno.
ti samo nisi znao kako funkcionise inace nista nije komplikovano jer da bi aktivirao google pay otisak je obavezan.

Takodje koristim FR i to radi perfektno, ali za veca placanja mi ni malo ne smeta dodatna provera sa otiskom i to smatram vrlo mudrim.
U ostalom google trazi otisak i kada kupujes app u playstoru kako bi sprecio da neko kupi aplikaciju umesto vlasnika.

To sto apple fura pricu da je i FR "dovoljno" siguran je za neku drugu diskusiju
 
Poslednja izmena:
Problem je što traži otisak i za male cifre od nekog apdejta unazad
 
Ne citas bas pazljivo, @bakara... Savrseno znam kako funkcionise, citav problem je jer ne prihvati naknadno otisak:
Citav problem je sto u ovim situacijama GPay u toku transakcije ponudi da naknadno verifikujem transakciju otiskom prsta (ako sam telefon otkljucao na face), ali meni na starijem Xiaomi Mi9 to je radilo otprilike u 1/5 slucajeva, a najgore od svega je bilo sto nekad prodje iz prvog pokusaja, nekad iz drugog, a nekad nikad...
A zasto FR nije u rangu otiska, PIN-a ili patterna je itekako konfuzija za prosjecnog korisnika telefona, jer ne mozes smatrati da su svi tehnicki upuceni kao ti, pogotovo ljudi van Bench-a.

FR je na Androidu poluproizvod i kao takav itekako stvara konfuziju, jer nijedan poluproizvod nije dobar. Sto se tice Apple FR-a, ne poznajem tematiku i ne bih dalje da idem u offtopic.
 
Problem je što traži otisak i za male cifre od nekog apdejta unazad
Ne trazi, ne znam odakle ti to, koristim svakodnevno.
Ne citas bas pazljivo, @bakara... Savrseno znam kako funkcionise, citav problem je jer ne prihvati naknadno otisak:
ne znam sta znaci "ne prihvati otisak"?
kad trazi otisak pise na ekranu da li treba telefon ponovo da se prisloni da zakljuci transakciju.
Sve pise samo treba pratiti instrukcije koje se pojave na telefonu.
FR je na Androidu poluproizvod i kao takav itekako stvara konfuziju, jer nijedan poluproizvod nije dobar. Sto se tice Apple FR-a, ne poznajem tematiku i ne bih dalje da idem u offtopic.
ne znam sto je polurpoizvod, radi savsim dobro za otkljucavanje telefona,
ali ga google ne smatra dovoljno bezbednim za placanja.

ne znam kako je na apple reseno za potvrdu placanja za vece iznose,
nesto mi ne deluje bezbedno da je dovoljan samo taj osnovni nivo bezbednosti prepoznavanja lica.
 
Nazad
Vrh Dno