Šta je novo?

GeForce GTX 1080 Thread

Pa potrosili su brdo para na razvoj, novi proizvodni proces, sad treba povratiti taj novac + zaraditi nesto.
 
Ona najlogicnija, aj podji od sebe da li bi nesto sto je brze bolje lepse prodavao jeftinije od necega sto je sporije losije i ruznije :p Pa naravno da ne bi sem ako se ne boris za poziciju na trzistu, zar ne ? A sta ti mislis da ovo njih kosta nesto vise od 50~100e u izradi i ako ga prodaju za 900e ??? Pa ne kostao, tehnologija se naplacuje razvoj tehnologije i pre svega monopolisticka pozicija...

Na ovo treba staviti poseban akcenat jer je upravo ovo razlog sto su cijene ovako podivljale. Nikakve veze nemaju troskovi amortizacije za ovu GTX1080 ili bolje receno imaju veoma mali udio u opravdanju za ovakvo cijenovno pozicioniranje iste. Isto to vazi i za navodnu nestasicu GDDR5X memorije od strane Micron-a, ljudi su spremni, imaju i vise nego potrebne kolicine za trenutne potrebe trzista + njihova proizvodnja nece stati tako da...

Veoma je dobro pitanje, ako cemo vec govoriti o odnosu cijena/performanse, ono sto je goldi vec napisao a to je slucaj AMD-a, koji je ruku na srce najveci krivac za ovu trenutnu monopolisticku poziciju Nvidia-e, zasto oni svoju RX480 nisu cijenovno pozicionirali u nebo? A isto tako imaju troskove amortizacije i bla bla bla, doduse ne kao Nvidia ali opet na njihovom nivou su mogli da zacijene svoju kartu na MSRP 400$ recimo? Ali ne, oni sada idu na sve ili nista, ovo im je zadnja prilika da ostanu konkurentni i ja im zelim sve najbolje.





P.S. Neki trenutni konsenzus za GTX1080 :

1. Ako kupim FE ili REFERENTNU dobijam blower-style kartu (koja predobro izgleda btw), zakljucanu voltazu na 1.25 i zakljucan BIOS i max overclock od 2050MHz po cijeni od 700$ ili 740-780€
2. Ako kupim "nereferentnu" tipa Gigabyte G1, EVGA SC dobijam potpuno isti PCB, zakljucanu voltazu na 1.25 i zakljucan BIOS + max overclock od 2050MHz ALI uz nesto bolje hladjenje po cijeni od 730-750€
3. Ako kupim nereferentnu tipa Asus ROG Strix, Gigabyte Extreme, EVGA FTW, MSI Gaming X/Z, Zotac dobijam cutom PCB, voltaza ide do 1.3, i dalje zakljucan BIOS + max overclock do nekih ajde recimo 2100MHz + bolje hladjenje po cijeni od ~800€
 
^
Mnogi ovo ne kapiraju, kao sto rekoh "sem ako se ne boris za poziciju na trzistu, zar ne ?" to je razlog zasto ce RX480 kostati tako malo u odnosu na ono sto nudi...
 
Cena se formira na osnovu klase a ne na osnovu toga koliko je jedna generacija postigla napredak.

Sasvim logicno je da sa svakom novom serijom i usavrsavanjem tehnologije vidimo odredjeni napredak i skokove u performansama, nekad manje, nekad vece kao recimo sada sa Paskalom.
To je jedan normalan sled, tok.

Svugde je to isto, dobro je magny_cours dao primer za Intel.

@K e n z o

Postoje odredjeni troskovi koji zaista uticu na cenu proizvoda i samo trziste tako funkcionise. Ponuda/potraznja. Takodje ako nema dovoljan kapacitet cene ce biti vece.
Sve to ima svoje, moramo biti realni ali generalno Envidija odavno drzi monopol i vuce konce i tu lezi glavni problem.

To stanje se nije desilo odjednom i juce. To je trajalo. AMD vec godinama ima pogresnu filozofiju poslovanja do te granice da su u jednom momentu pomislili da su Envidija i da imaju takav kapacitet da uticu na trziste i masu, pa su poceli da sibaju cene kartica po sumanutim cenama od 600 i peko evra.
Poslednji primer je bio Fury X, koja je bila skuplja od GTX 980 Ti a sporija i one ribrendirane R9 R3xx karte koje su prodavane po ceni nove generacije.


Prekretnica se desila kada je izasla 7970 karta sa visokom cenom od 550 $ i smesnim skokom u performansama u odnosu na prethodnu generaciju. U Evropi je prodavana i preko 600 evra.

Tada je Envidija iskoristila svoju napredniju tehnologiju, lepo uglavila cip iz srednje klase i ponudila po ceni od 500$ nesto brzu kartu. Iz tog ugla sasvim opradvan poslovni potez. Nema greske.

Da vas ja pitam sada. Sto AMD onda nije ponudio 7970 po ceni od 400$?
Toliko je kostala 5870 karta koja je imala malte ne revolucionaran skok u performansama u odnosu na prethodnu generaciju.
Jos jedan primer za ono o cemu gore pricamo /cena se formira na osnovu klase/ i ako sada akcenat bacam na gresku koju su napravili sa 7970.

E od tada Envidija krece sada sa vec utemeljenom tradicijom cenovnog ranga od 500$=500 evra za cip iz srednje klase, odnosno kartu iz visoke klase u vremenu predstavjanja na trzistu.
Kako je koja godina prolazila malo po malo su dizali taj segment i evo sta sada imamo. Usled nedovoljne i prave konkurencije stanje je takvo kakve je.

Zato uopste nisam optimistican da trenutno AMD sta god da uradi nece uticati na Envdiiju, jer kao sto sam do sada rekao ko zna koliko puta, AMD se tu vise nista ne pita.

Voleo bih da negde pokrenu prodaju i da ugroze neke segmente, bore se protiv veoma mocnog neprijatelja, tesko nazalost.
 
Poslednja izmena:
Ako 480 bude dobro skalirao u cf, picice i ove 1070 i 1080 karte nadole vrlo brzo.
 
Nemas mnogo kupaca koji ce se opredeliti za cf. Hajpovanjem tesko da tu nesto moze da se promeni. Ja bih voleo da se nesto desi zaista. Uz to ce garantovano za mesec/dva odmah izbaciti GTX 1060.

Mnogo je bre ovo bolesno. Pa koliko sutra treba da se izdvoji za jednu takvu kartu? 1000 evra? Mada vec imas kartu od 1000 evra haha, Titan kao dobar dan:d
Ono sto je opasno jeste sto karte poput danasnjeg GTX 1080 mogu da dodju na takav polozaj.
 
Jedino se ne slazem da 7970 nije bio veliki skok. Bogami, jeste, posebno u odnosu na 6970, koji je bio sporiji od 580. Sa GCN-om je cak 7870 bio brzi od 580.

E, ali su je zato debelo zacenili, precenili a nVidia izbacila Keplera.
 
Zotac PGF GTX 1080

Bolesna kartica. Valjda ce dogurati do 2.1 Ghz :d

http://www.expreview.com/47466.html

ZotacGTX1080TGP_01.jpg
ZotacGTX1080TGP_02.jpg

ZotacGTX1080TGP_36.jpg
ZotacGTX1080TGP_03.jpg

ZotacGTX1080TGP_04.jpg
ZotacGTX1080TGP_05.jpg

ZotacGTX1080TGP_06.jpg
ZotacGTX1080TGP_07.jpg
 
Jedino se ne slazem da 7970 nije bio veliki skok. Bogami, jeste, posebno u odnosu na 6970, koji je bio sporiji od 580. Sa GCN-om je cak 7870 bio brzi od 580.

E, ali su je zato debelo zacenili, precenili a nVidia izbacila Keplera.

ultraprljav i ultra-agresivan marketing zelenih i nesposobnost amd-a da iscedi tahicanku na vreme su razlozi zasto amd nije napravio potpuni rsum sa tim cipom,inace ubedljivo najboljim od g92.
 
Kako doci i otici preko 1,25V za GTX 1080. I opet ptoblem da nece lepo da skalira sa naponom na vazduhu i vodi zbog pregrevanja, iako tehnicki nije dosla do granice.
https://xdevs.com/guide/pascal_oc/
 
Asus Strix review.

http://www.overclock3d.net/reviews/gpu_displays/asus_gtx_1080_strix_review/1

Potvrdjeno je da karta po difoltu bustuje na 2050.
Overklok je nesto iznad 2100 Mhz, ovo je generalno do sad najuverljiviji primer da su ove frekvencije moguce.
U odnosu na onoliko koliko bustuje overklok je smesan, svega 70 Mhz ali se karta pri tom penje na 70c.
Rekao bih da ovde temperatura igra poprilicno ulogu. Skoro da sam ubedjen da bi ovu kartu, tj. ovaj model na vodi doterao do 2.2 Ghz.

07052744244l.png
06123632159l.jpg
 
Ko je lud da ide na vodu za 100mhz... Karta ima los oc potencijal i treba zavrsiti s tim, tj vec je iz fabrike na nekom maksimumu.
To ne umanjuje cinjenicu da je karta brza, ali sa ovim ciframa mali je napredak naspram 980ti za ljude koji su spremni na oc.
S druge strane, gtx1070 za 470eur stoji dosta bolje u segmentu ulozeno dobijeno, jos ako se spusti na 400-420eur to je to.
 
^ Mozda najbolja GTX 1080 do sada.

Prekretnica se desila kada je izasla 7970 karta sa visokom cenom od 550 $ i smesnim skokom u performansama u odnosu na prethodnu generaciju. U Evropi je prodavana i preko 600 evra.

Meni je gora bila 7870 Ghz edition sa startnom cenom od 350$ ali to je AMD, ne moze on da predtsavi skupu kartu pa se to onda ne racuna.
 
@mcrazy

Odakle zakljucak da neko mora da stavlja kartu pod vodu zbog 100 Mhz+? Kartu ne mora ni da overklokuje, sasvim dovoljno je i tih 2050 Mhz a moze da je podigne isto toliko koliko su i na oc sajtu.
Neko recimo vec ima vodeni sistem. Ja sam samo dao primer da takva mogucnost postoji i da je ovaj model za sada idealan kandidat.
Mahom ljudi kupuju ove referentne i stavljaju na njih blokove. To u inostranstvu nije nista neuobicajeno.

@DAS
Ne vredi pricati. Ljudi ne kapiraju da su to karakterno , iste kapitalisticke koorporacije, istog kalupa i da je interes samo profit i nista vise.
Razlika je sto jedna kompanija "zna" kako da "iscedi" vise novca od korisnika dok druga zaostaje.
 
Poslednja izmena:
Sudeci prema prvim overklok rezultatima koje su dobili hardcore kloker, GTX 1080 skalira sa 100Mhz na svakih 50C dole. Tako da na vodi, cak i da je uspes drzati na ambijentalnoj temperaturi pri max kloku i opterecenju, dobijas samo 100Mhz, sto je apsurdno ulaganje novca. Jos se pokazalo da sklairanje napona i frekvencije dobijas tek na duboko ispod nule, tako da otkljucavanje biosa i hard modovanje za preko 1,25V na vazduhu i vodi gubi smisao. Nabavis dobar nereferentni dizajn, kloknes na 2050Mhz i mirna Backa :)
 
Procitao sam taj tekst i on se odnosi na bencovanje sa hard modom i naponom od 1.25v.
Mi ovde govorimo o realnim mogucnostima i maksimalnim naponom koji bios nudi.
Kada se hardver ohladi moguce je postici vise frekvencije sa istim naponom, to je neko staro pravilo.
Uostalom, kacio sam rezultat od jednog Nemca koji je svoju referentnu stabilizovao na 2.2 Ghz na vodi. Radi besprekorno.

http://forum.benchmark.rs/showthrea...-1080-Thread&p=4675060&viewfull=1#post4675060

Ko ima vodeni sistem njemu ulaganje u blok nije ni najmanji problem. Za kartu od 800 evra, 60-100 evra za blok je nista!
A uz to mozda vec ima univerzalni vodeni blok. Samo menja kartice i boli ga..
 
Poslednja izmena:
Problem kod ovog overkloka za Asus 1080 je, sto nije radjen overklok memorije, kada bi se memorija klokovala na oko 11.000mhz, verovatno bi se spustio overklok za gpu ispod 2.100mhz i opet bi to bilo na nekom proseku za 1080 kartu....
 
Poslednja izmena:
^ Isto to sam i ja hteo da napišem. :)
 
Ko to kaze? Prvo nadjes maksimalne klokove /stabilne/ za GPU, potrosis koji sat vremena kroz razne igre i benceve.
Zatim nadjes stabilan klok za memoriju na isti nacin. Tek onda podignes obe stavke na proverene frekvencije i opet probas.
Garantovano nema greske. Odakle samo dobijas te ideje da mi je znati?

Obojica mi pojasnite na osnovu cega iznosite te tvrdnje?!
 
Pa, to je opste poznata stvar, kada dodjes na granicne vrednosti kloka memorije, spusta sa klok za gpu...
Recimo, ova moja 980Ti, klok 1.520 - 8.200mhz, kada podignem na oko 1.540mhz, memorija ne moze da sljaka iznad 8.000mhz....
 
Poslednja izmena:
Procitao sam taj tekst i on se odnosi na bencovanje sa hard modom i naponom od 1.25v.
Mi ovde govorimo o realnim mogucnostima i maksimalnim naponom koji bios nudi.
Kada se hardver ohladi moguce je postici vise frekvencije sa istim naponom, to je neko staro pravilo.
Uostalom, kacio sam rezultat od jednog Nemca koji je svoju referentnu stabilizovao na 2.2 Ghz na vodi. Radi besprekorno.

http://forum.benchmark.rs/showthrea...-1080-Thread&p=4675060&viewfull=1#post4675060

Ko ima vodeni sistem njemu ulaganje u blok nije ni najmanji problem. Za kartu od 800 evra, 60-100 evra za blok je nista!
A uz to mozda vec ima univerzalni vodeni blok. Samo menja kartice i boli ga..

Treba prvo prodati stari vodeni blok, sa gubitkom naravno, a onda moras da nabavis novi full cover vodeni blok koji ce te izaci 100e pa navise, i naravno uslov da imas dovoljno radijatorskog prostora da ohladis cpu i gpu ( podrazumevam da je i CPU u sistemu ). Sto se tice univerzalnog bloka, moze on fino ohladiti GPU, ali ce zato VRM da se pece sem tako, tako da ti i za to treba neki pasivni hladnjak i ventilator, i za memoriju ako hoces da klokujes, pa se onda pitas sto nisi nabavio full cover blok :D Jedina solidna opcija tu Alphacool pseudo full cover blokovi, jer imaju univerzalni GPU deo, i izmenjljivi metalni hladnjak koji ide preko cele karte i hladi VRM i RAM, ali ne onoliko efikasno kao full cover, pa ti opet treba dobar protok preko njegovih rebara kako ne bi bilo pregrevanja. I naravno tada samo menjas taj metalni deo, ali opet i on cete kosta bar 30e, dok onaj stari mozes da bacis slobodno, jer nece niko da ga kupi bez tog univerzalnog dela :)
 
Ko to kaze? Prvo nadjes maksimalne klokove /stabilne/ za GPU, potrosis koji sat vremena kroz razne igre i benceve.
Zatim nadjes stabilan klok za memoriju na isti nacin. Tek onda podignes obe stavke na proverene frekvencije i opet probas.
Garantovano nema greske. Odakle samo dobijas te ideje da mi je znati?

Obojica mi pojasnite na osnovu cega iznosite te tvrdnje?!

Optereti se IMC na cipu i ne moze da izgura i jednu i drugu stavku do maksimuma. Nije uvek slucaj, nekad mozes obe stavke do max, ali obicno jedna mora da zagine ako teras drugu visoko.
 
Pa, to je opste poznata stvar, kada dodjes na granicne vrednosti kloka memorije, spusta sa klok za gpu...
Recimo, ova moja 980Ti, klok 1.520 - 8.200mhz, kada podignem na oko 1.540mhz, memorija ne moze da sljaka iznad 8.000mhz....

Sta je opste poznata stvar? Ali i dalje ne znas da mi odgovoris zasto se to desava? Sta utice?
Tvoja tvrdnja je da se overklokovanjem memorije gubi 100 Mhz na GPU sto jednostavno nije tacno.


Treba prvo prodati stari vodeni blok, sa gubitkom naravno, a onda moras da nabavis novi full cover vodeni blok koji ce te izaci 100e pa navise, i naravno uslov da imas dovoljno radijatorskog prostora da ohladis cpu i gpu ( podrazumevam da je i CPU u sistemu ). Sto se tice univerzalnog bloka, moze on fino ohladiti GPU, ali ce zato VRM da se pece sem tako, tako da ti i za to treba neki pasivni hladnjak i ventilator, i za memoriju ako hoces da klokujes, pa se onda pitas sto nisi nabavio full cover blok :D Jedina solidna opcija tu Alphacool pseudo full cover blokovi, jer imaju univerzalni GPU deo, i izmenjljivi metalni hladnjak koji ide preko cele karte i hladi VRM i RAM, ali ne onoliko efikasno kao full cover, pa ti opet treba dobar protok preko njegovih rebara kako ne bi bilo pregrevanja. I naravno tada samo menjas taj metalni deo, ali opet i on cete kosta bar 30e, dok onaj stari mozes da bacis slobodno, jer nece niko da ga kupi bez tog univerzalnog dela :)

Sve ja to znam detaljno ali sam jednom recenicom objasnio sve to.
Onaj ko je platio 800 evra kartu, ne znam kakav vodeni blok da ima, uzece ga bez razmisljanja.

Nemojte da posmatrate situacija kroz oci prosecnog srbina.

P.S. Nisam od tebe trazio odgovor za memorijski kontoler. Sledeci put cuti :p

Smanjis malo klok memorije, 20-30 MHz pa nek je i 50 Mhz i GPU ide glatko.
Retko sam sa tim imao problema ali ako se desi to je to.
 
Poslednja izmena:
Dobro, isto mu dodje 1080 na 2.100 - 10.800mhz i druga na 2.050 - 11.400mhz, zar ne ? :trust:
Nego, mislim, da ova Asus 1080 sa tog testa, ne boostuje konstantno na preko 2.100, vec su to samo neki pikovi koje drzi neki vremenski period..

o.jpg

Vidi se, zelenom bojom obojeno, Gpu load 99%, klok konstantan na maximum 2.113mhz. Plavom bojom obojeno, Gpu load 99%, ovaj put, kartica ima samo tri pika na 2.113mhz, ostalo vreme se vidi da trottluje, verovatno i ispod 2.100mhz....
o1.png

EDIT: Vidi se i da voltaza pada u desnom delu testa gpu-z grafikona, klasicno trotlovanje...
o3.png
 
Poslednja izmena:
Sta izvrces sada? Kakva to poredjenja dajes?
Jesi lepo rekao da se overklokom memorije gubi 100 Mhz na GPU?
A sto je najgore govorili smo o uslovima kada je graficka pod vodom i tada se hardver drugacije ponasa ali ti
to naravno ne znas.

Ne valja sto sve generalizujes i tako prenosis ovde i ljudi treba da imaju pogresna ubedjenja.

Prvo i osnovno, uvek je vazniji GPU klok od memorije. A GGDR5X treba videti kako skalira, sada na pamet ne mogu da znam
kakve rezultate postize i koliko moze da se overklokuje tako da ni tu ne moze da se kaze precizno gde treba praviti kompromis ako uopste treba da se pravi.

Sto se tice toga sto navodis, i to je diskutabilno jer je pitanje sta su testirali tada i koliko a i taj GPU boost 3 dosta utice na promene i zato hladjenje na vazduhu nije najidealnije
za ovu kartu, ili jednostavno fiksirani fan profil i modovani bios i resio si problem.
 
Pa, ima igara i testova, gde klok memorije ima odlicno skaliranje.
Kada sam imao gtx780, radio sam poredjenje u Heaven 4.0 ( gde memorija odlicno skalira), klok memorija vs klok gpu, ne mogu tacno da se setim, ali, neki odnos je bio otrprilike, 300mhz za memoriju, otprilike jednako kao 15-20mhz za gpu klok, za tu 780 karticu, mislim da se za 1080 verovatno nesto vise dobija za 300mhz kloka memorije. Negde sam video testove za 1080, kada se klokuje samo memorija, i fino skalira ( ne znam tacno koji je sajt u pitanju )...
 
Cemu ovolika rasprava, karta se lose klokuje i tacka.
 
Nazad
Vrh Dno