Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Lice je osigurano po drugom osnovu..: DA

Vratis se u januaru na portal i sve lepo popunis sa svim uplatama za 4ti kvartal.
Ako imaš obavezno zdravstveno osiguranje, tipa uplaćuje ti poslodavac (ne znam da li se računa ako sam uplaćjuješ) onda ideš DA.

Ako nemaš nikakvo obavezno zdravstveno osiguranje, onda ideš NE.
Kada sam radio obračun u kalkulatoru uneo sam i da je rezident i da ima osiguranje po drugom osnovu.
Mene je zanimalo zašto su dve opcije koje su se pojavile a razlike su velike?
Obračun po prvoj opciji je kao za ugovor o delu koji obračunava poslodavac.
 
Razlika izmedju 2 tabele je na osnovu primanja koje si ostvario, tabela 1 je povoljnija za nize iznose, a 2 za vise. Ostavili su mogucnost da moze da kombinujes po kvartalu, ako neko ima promenljiva primanja. Ako bi zaradjivao do 96000 prema tabeli 1, ne placa se nista (jer imas placeno zdrvastveno), a po tabeli 2, porez i pio.

https://frilenseri.purs.gov.rs/najcesca-pitanja.html?position=1 Na dnu ti pise detaljno, nisu toliko lose uradili FAQ, ali je malo dosadno proci kroz sve navedeno.
 
Treba mi savet:

Radim pod šifrom 7022 i sa jednim klijentom sam počeo da radim u junu pod ugovorom na fiksni mesečni iznos i nakon toga smo već posle jednog mesecana obostrani dogovor prešli na fakturisanje po satnici a zbog "lenjosti" nismo ništa menjali u ugovoru i taj ceo ugovor je zapravo postao nevazeci jos tada.
Da li je potrebno u takvoj vrsti poslovanja imati napismen ugovor u vezi satnice i ostalih stvari ili je dovoljna samo faktura za eventualno pravdanje?

Uopsteno govoreci, da li je potrebno da za svaki posao i svakog klijenta imate sve na ugovoru?
 
mislim da nije obaveza. i usmeni dogovor je "ugovor" na neki nacin...
Neka me neko ispravi ako gresim...
 
Pozdrav svima. Mozda nije pitanje bas za freelance temu ali nisam uspeo da nadjem nesto slicno na forumu. Ako pak postoji, molim moderatore da prebace pitanje tamo. Elem, arhitekta sam i firma iz USA je zainteresovana za saradnju, remote opcija naravno. To bi bio full time ugovor pa me zanima da li neko zna kako drzava gleda na to? Da li na mene gledaju kao na freelancera ili to ide nekako dugacije? Ta firma ne posluje na teritoriji Srbije. Da li neko ima iskustva s ovim nacinom rada i placanja poreza? Hvala unapred.
 
Pozdrav svima. Mozda nije pitanje bas za freelance temu ali nisam uspeo da nadjem nesto slicno na forumu. Ako pak postoji, molim moderatore da prebace pitanje tamo. Elem, arhitekta sam i firma iz USA je zainteresovana za saradnju, remote opcija naravno. To bi bio full time ugovor pa me zanima da li neko zna kako drzava gleda na to? Da li na mene gledaju kao na freelancera ili to ide nekako dugacije? Ta firma ne posluje na teritoriji Srbije. Da li neko ima iskustva s ovim nacinom rada i placanja poreza? Hvala unapred.
doo ili https://frilenseri.purs.gov.rs/
 
@imbaqq ako je taj full time ugovor u fizičkom obliku i poslodavac te tamo uredno prijavljuje u radni odnos, onda zamoliš da ti daju sve neophodne potvrde po tom osnovu, radi odbijanja obaveze plaćanja doprinosa i tvoje dotacije razlike poreza, pošto Srbija nema zaključen ugovor o dvostrukom oporezivanju sa SAD
Međutim, ako to predstavlja samo međusobni sporazum, ti faktički jesi frilenser. Ako se registruješ kao paušalac, osnovica za prvu godinu je 50% niža. Imaj na umu da ćeš zbog testa samostalnosti morati da uplaćuješ više od 30% na ime pazara, a fiskalne račune izdaješ preko TaxCore portala sa bezbednosnim elementom, ako nemaš još neki privredni subjekt u vidu sa kojim ćeš da sarađuješ.
 
najverovatnije prolazis test samostalnosti posto je poslodavac u inostranstvu (padas mozda na 3 od 9 stavki) - svakako proveri. U tom slucaju kao pausalac placas samo pausalno odredjene poreze i doprinose...
 
Pozdrav svima. Mozda nije pitanje bas za freelance temu ali nisam uspeo da nadjem nesto slicno na forumu. Ako pak postoji, molim moderatore da prebace pitanje tamo. Elem, arhitekta sam i firma iz USA je zainteresovana za saradnju, remote opcija naravno. To bi bio full time ugovor pa me zanima da li neko zna kako drzava gleda na to? Da li na mene gledaju kao na freelancera ili to ide nekako dugacije? Ta firma ne posluje na teritoriji Srbije. Da li neko ima iskustva s ovim nacinom rada i placanja poreza? Hvala unapred.
Ako firma i ti želite da imaš puna prava i obaveze prema ugovoru o radu, mogu te zaposliti preko Employer of Record (EOR).

U Srbiji zasigurno posluju Remote.com i Deel.com a verovatno ima i par drugih.

U tom slučaju ti imaš ugovor o radu sa EOR kompanijom koja ima ugovor sa tvojim poslodavcem. Idu ti domaći staž, penziono, zdravstveno i sva druga prava koja proističu iz radnog odnosa.
 
Pozdrav drugari,

Prosle godine sam ostvario prvu zaradu kao freelancer, zarada je ostvarena tokom 3 i 4 kvartala 2023 godine. Porez za oba kvartala sam platio po modelu B, jer mi je ta opcija bila isplativija. Problem je u tome sto placam preveliki porez i to na dve strane, prvo sam platio 30% poreza na celokupnu zaradu u Americi, a zatim sam platio jos 800.000 dinara (+/- 30% poreza), za prethodna dva kvartala u Srbiji i zaista smatram da to nije pravedno i da placam preveliki porez.

Problem je u tome sto Srbija nema potpisan ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa Amerikom, zbog cega mi koji radimo na Americkom trzistu moramo da platimo porez u Americi, a isto tako i u Srbiji. Interesuje me, da li ja kao neko ko je vec platio porez na ostvarenu zaradu u Americi imam pravo na povracaj tog poreza u Srbiji i da li imam pravo na povracaj novca koji sam ulozio u opremu koja mi je potrebna za rad, poput novog racunara i ostatka opreme u koju sam ulozio preko 4000 evra?

Slozicete se da je ovo zaista smesno, tretiraju nas kao da samo blago retardirani i doslovno nas pljackaju. Moram napomenuti da sam pre neki dan svratio do poreske uprave i tom prilikom pokusao da se raspitam o tome da li imam pravo na povracaj ili umanjenje poreza za tu razliku koju sam vec platio u Americi, a doticni gospodin sa kojim sam razgovarao mi je drsko odgovorio "Sram vas bilo, zelite da zaradjujete, a da pritom ne placate porez. Znate li vi da i ja placam porez, a isto tako bih voleo da svoju celokupnu zaradu primim na racun, ali ne ide to tako. ", na sta sam mu ja odgovorio da to nije isto i da on ne placa struju u zgradi u kojoj radi, da nije platio stolicu na kojoj sedi, da nije platio racunar na kojme radi, kao i to da nije platio dvostruki porez na ostvarenu zaradu.

Posto sam jos uvek u fazi razradjivanja ovog posla kojim se bavim i nisam siguran da li cu nastaviti da ostvarujem prihode, pa stoga nisam bio spreman da otvaram firmu, agenciju ili da pausalno placam porez, vec sam primoran da porez placam po jednom od dva ponudjena modela.

Molim vas da mi pomognete i da sa mnom podelite vasa iskustva, svaki savet je dobrdosao.
 
Pozdrav drugari,

Prosle godine sam ostvario prvu zaradu kao freelancer, zarada je ostvarena tokom 3 i 4 kvartala 2023 godine. Porez za oba kvartala sam platio po modelu B, jer mi je ta opcija bila isplativija. Problem je u tome sto placam preveliki porez i to na dve strane, prvo sam platio 30% poreza na celokupnu zaradu u Americi, a zatim sam platio jos 800.000 dinara (+/- 30% poreza), za prethodna dva kvartala u Srbiji i zaista smatram da to nije pravedno i da placam preveliki porez.

Problem je u tome sto Srbija nema potpisan ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa Amerikom, zbog cega mi koji radimo na Americkom trzistu moramo da platimo porez u Americi, a isto tako i u Srbiji. Interesuje me, da li ja kao neko ko je vec platio porez na ostvarenu zaradu u Americi imam pravo na povracaj tog poreza u Srbiji i da li imam pravo na povracaj novca koji sam ulozio u opremu koja mi je potrebna za rad, poput novog racunara i ostatka opreme u koju sam ulozio preko 4000 evra?

Slozicete se da je ovo zaista smesno, tretiraju nas kao da samo blago retardirani i doslovno nas pljackaju. Moram napomenuti da sam pre neki dan svratio do poreske uprave i tom prilikom pokusao da se raspitam o tome da li imam pravo na povracaj ili umanjenje poreza za tu razliku koju sam vec platio u Americi, a doticni gospodin sa kojim sam razgovarao mi je drsko odgovorio "Sram vas bilo, zelite da zaradjujete, a da pritom ne placate porez. Znate li vi da i ja placam porez, a isto tako bih voleo da svoju celokupnu zaradu primim na racun, ali ne ide to tako. ", na sta sam mu ja odgovorio da to nije isto i da on ne placa struju u zgradi u kojoj radi, da nije platio stolicu na kojoj sedi, da nije platio racunar na kojme radi, kao i to da nije platio dvostruki porez na ostvarenu zaradu.

Posto sam jos uvek u fazi razradjivanja ovog posla kojim se bavim i nisam siguran da li cu nastaviti da ostvarujem prihode, pa stoga nisam bio spreman da otvaram firmu, agenciju ili da pausalno placam porez, vec sam primoran da porez placam po jednom od dva ponudjena modela.

Molim vas da mi pomognete i da sa mnom podelite vasa iskustva, svaki savet je dobrdosao.
Mene vise interesuje zasto ti skidaju 30% u USA. Ja sam radio nikad mi nisu skinuli, direktna bila uplata izmedju USA kompanije i mene kao fizicko lice iz Srbije. Ili radis preko nekog posrednika iz USA pa on salje tebi? Onda posrednik mora da ti skine tih 30%. Obrni okreni ja sam placao nas porez samo.

U svakom slucaju nemas prava jer Srbija nema sporazum dvostrukog oporezivanja sa USA. Ako zivis u Srbiji, prebivaliste ti je u Srbiji i ako su ti pare legle na tvoj devizvni racun, payoneer ili paypal moras da platis porez na taj iznos koj ti je legao.
 
Jedno noob pitanje. Kad legnu pare iz inostranstva i banka skine neke svoje provizije, recimo 20ak €. Jel i tih 20 € ulaze u cifru za porez ili ne?
 
Mene vise interesuje zasto ti skidaju 30% u USA.
Popunjava se neki formular kod poslodavca (ovako napamet W-8/W-9/NR-1080) za izuzeće od plaćanja poreza ako nisi USA citizen, ne boraviš tamo 6 meseci, radiš iz inostranstva... tako nešto beše.
 
Popunjava se neki formular kod poslodavca (ovako napamet W-8/W-9/NR-1080) za izuzeće od plaćanja poreza ako nisi USA citizen, ne boraviš tamo 6 meseci, radiš iz inostranstva... tako nešto beše.
W-8BEN obrazac se popunjava. Kao firma w-8BEN-E

Al opet mislim da je izuzet da mu skidaju tih 30% jer nije prodao proizvod na tlu USA, vec je proizvod prodao u Srbiji. Sem ako nije prodao preko posrednika koji posluje u USA.
 
Stvarno ne znam zasto je moja zarada oporezovana u Americi, samo znam da na celokupnu zaradu ostvarenu na teritoriji Amerike placam 30% poreza.

Juce sam razgovarao sa knjigovodjom i receno mi je da imam pravo na umanjenje poreza placenog u Srbiji, bez obzira na to da li je Srbija potpisnica ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa drugom drzavom ili nije. Kako je meni receno, porez u Srbiji moze biti umanjen za maksimalnu sumu poreza placenog u drugoj drzavi.

Npr. , ako u Srbiji platim 500.000 dinara poreza, a u Americi platim 400.000 dinara poreza, onda bi to znacilo da cu u Srbiji platiti samo 100.000 dianra poreza, a u slucaju da sam u Americi platio veci porez (500.000 dinara), od poreza koji trebam da platim u Srbiji (400.000 dinara), to znaci da u Srbiji necu platiti porez, ali necu ni dobiti tu razliku od 100.000 dinara. Moram da napomenem da ovo umanjenje vazi samo za porez u Srbiji, dok PIO i zdravstveno placamo po punom procentu, odnosno 24% za PIO i 10.3% za zdravstveno osiguranje.

Problem nastaje u trenutku kada zelite da podnesete poresku prijavu, jer prilikom unosa podataka o ostvarenoj zaradi, od vas se trazi i dokument/potvrda o placenom porezu u drugoj drzavi, obzirom da ja taj dokument mogu dobiti tek 15. Aprila ove godine za proslu 2023 godinu. Sto znaci da nikada u sklopu poreske prijave necu moci da prilozim taj dokument, jer cu isti uvek dobijati polovinom Aprila naredne godine.

Npr. , kada u Aprilu budem dobio tu potvrdu o placenom porezu u Americi za 2023 godinu, moram da predam tu potvrdu i da izmenim poresku prijavu za svaki kvartal 2023 godine ponaosob, a onda ce mi oni to umanjenje priznati tek u 2025 godini i to ne za porez iz 2023, nego ce mi biti umanjen porez za 2024 godinu.

Stvarno ne znam kojoj je budali ovako nesto palo na pamet, kada i oni sami znaju da potvrdu o placenom porezu za odredjenu godinu, mozemo dobiti tek naredne godine, jer se tako radi i kod nas u SRB. Ovo je samo dokaz da nas smatraju totalnim budalama i da se trude da nam maksimalno otezaju situaciju, verovatno u cilju da bi sto vise ljudi odustalo od samog umanjenja poreza, ali im ja zasigurno necu pokloniti ni jedan jedini dinar!

Za sve one koji ne znaju, mada je verovatno vecina vas upoznata sa tim, potvrdu o placenom porezu morate prevesti na Srpski jezik i to ce vas kostati manje-vise 100 evra.
 
Stvarno ne znam zasto je moja zarada oporezovana u Americi, samo znam da na celokupnu zaradu ostvarenu na teritoriji Amerike placam 30% poreza.

Juce sam razgovarao sa knjigovodjom i receno mi je da imam pravo na umanjenje poreza placenog u Srbiji, bez obzira na to da li je Srbija potpisnica ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa drugom drzavom ili nije. Kako je meni receno, porez u Srbiji moze biti umanjen za maksimalnu sumu poreza placenog u drugoj drzavi.

Npr. , ako u Srbiji platim 500.000 dinara poreza, a u Americi platim 400.000 dinara poreza, onda bi to znacilo da cu u Srbiji platiti samo 100.000 dianra poreza, a u slucaju da sam u Americi platio veci porez (500.000 dinara), od poreza koji trebam da platim u Srbiji (400.000 dinara), to znaci da u Srbiji necu platiti porez, ali necu ni dobiti tu razliku od 100.000 dinara. Moram da napomenem da ovo umanjenje vazi samo za porez u Srbiji, dok PIO i zdravstveno placamo po punom procentu, odnosno 24% za PIO i 10.3% za zdravstveno osiguranje.

Problem nastaje u trenutku kada zelite da podnesete poresku prijavu, jer prilikom unosa podataka o ostvarenoj zaradi, od vas se trazi i dokument/potvrda o placenom porezu u drugoj drzavi, obzirom da ja taj dokument mogu dobiti tek 15. Aprila ove godine za proslu 2023 godinu. Sto znaci da nikada u sklopu poreske prijave necu moci da prilozim taj dokument, jer cu isti uvek dobijati polovinom Aprila naredne godine.

Npr. , kada u Aprilu budem dobio tu potvrdu o placenom porezu u Americi za 2023 godinu, moram da predam tu potvrdu i da izmenim poresku prijavu za svaki kvartal 2023 godine ponaosob, a onda ce mi oni to umanjenje priznati tek u 2025 godini i to ne za porez iz 2023, nego ce mi biti umanjen porez za 2024 godinu.

Stvarno ne znam kojoj je budali ovako nesto palo na pamet, kada i oni sami znaju da potvrdu o placenom porezu za odredjenu godinu, mozemo dobiti tek naredne godine, jer se tako radi i kod nas u SRB. Ovo je samo dokaz da nas smatraju totalnim budalama i da se trude da nam maksimalno otezaju situaciju, verovatno u cilju da bi sto vise ljudi odustalo od samog umanjenja poreza, ali im ja zasigurno necu pokloniti ni jedan jedini dinar!

Za sve one koji ne znaju, mada je verovatno vecina vas upoznata sa tim, potvrdu o placenom porezu morate prevesti na Srpski jezik i to ce vas kostati manje-vise 100 evra.
Jel mozes samo da potvrdis sledece. Da li radis direktno sa tom firmin i da li ti novac leze direktno na devizni racun kad fakturises. Ili imas posrednika middle man service koji posluje u USA i on naplati pa posalje tebi pare?
 
Klijent traži da izvadim potvrdu o rezidenciji. Imam par pitanja.

Može li se to završiti preko euprave ili moram lično u poresku? Ako ja njima to dostavim, da li to znači da nema dvostrukog oporezivanja za mene, tj. dobijam poreski kredit?

Kako sam skapirao, moram da dostavim sledeće, evo šta kažu na sajtu:

ШТА ЈЕ ТО ПОРЕСКИ КРЕДИТ И КАКО СЕ ОБРАЧУНАВА?

Уколико сте на остварени приход у иностранству већ платили порез у држави извора прихода (држави из које је приход исплаћен, односно у којој је тај приход остварен), остварујете право на порески кредит, односно умањење висине пореске обавезе за висину пореза плаћеног у иностранству, а највише до износа пореза који бисте платили у Србији.
КАКО ДОКАЗУЈЕМ ДА САМ ПЛАТИО ПОРЕЗ У ИНОСТРАНСТВУ?

Потребна вам је потврда о плаћеном порезу у иностранству, оверена од стране надлежног пореског органа државе у којој сте платили порез. Потврда треба да буде преведена и оверена од стране судског тумача за српски језик, након чега треба да је приложите уз пореску пријаву коју прослеђујете преко портала www.frilenseri.purs.gov.rs.

Da li je ovo neko radio i kako to izgleda? Pretpostavljam da ako bih hteo poreski kredit, da moram od klijenta da uzimam potvrdu da je porez plaćen, i onda da to nosim kod sudskog tumača, da skeniram, slikam, šta već i onda podnesem na portalu i tako 4 puta godišnje? Koliko to košta otprilike?

Da li mogu klijentu samo pošaljem potvrdu o rezidenciji, a da ne podnosim, ništa ovde, nikakve dokaze, već da plaćam normalno kao i do sada, ili ako izvadim to i prosledim dužan sam da podnosim dokaze da je porez plaćen u drugoj državi?
 
Tek sam počeo da se zanimam za frilens, razmatram opcije, pa imam nejasnoća.
Frilens propisi u Srbiji predviđaju da se za poslove obavljene u inostranstvu, ovde ne plaća PIO doprinos. Konkretno:
Zaposlen sam stalno u Srbiji (ovde sam poreski i stvarni rezident). Imam opciju da za stranog poslodavca (iz EU) radim povremene poslove u zemljama u okruženju (van zemlje sedišta poslodavca). Ugovor o delu, isplata po svakom poslu, na račun u Srbiji.
Prema kalkulatoru, plaćao bi se samo porez 10%. Da li to znači da je nekakav PIO potrebno regulisati u inostranstvu, i to ovde dokumentovati?
Hvala!
 
Posto si zaposlen po oba modela si oslobodjen zdravstvenog osiguranja, ali PIO i porez ako prelazis 96000 (uskoro bi trebalo da se povecaju normirani troskovi u prvom kvaratalu 2024) placas ovde. Koliko ce to biti i koji iznos zavisi od modela koji tebi vise odgovara.
 
Pretpostavio sam da je tako. Zbunjuje me što je zvanični kalkulator ekskluzivan: ako je prohod rezidenta ostvaren na teritoriji druge države, PIO je nula.
BTW, objavljan je novi nivo normiranih troškova:
sa 57.900 ide na 62300
sa 96.000 ide na 103.296
 
  • Like
Reagovanja: uji
Tako je, ali kontam da kalkulator nece jos srediti jer ima jos uvek ljudi koji podnose zakasnele prijave, a mogli su do sada i da srede automatsku overu knjizice...
 
Još jedno pitanje: vidim da postoji maksimalni godišnji doprinos za PIO. Koliki je?

Pretpostavljam da to znači da prilikom samooporezivanja za FL ti moraš da ga uraćinaš i platiš, a ako si prešao godišnju maksimalnu granicu, oda tražiš povrat viška, i država ti vraća.
Ako sam, pored FL, u stalnom radnom odnosu u Srbiji, onda se i PIO obračun po osnovu stalnog zaposlenja zakođe sabira sa PIO uplaćenim po osonvu FL, i traži povraćaj preko te granice?
Hvala!
 
Nemoj pogresno da me shvatis, ali mislim da over thinkujes 573.470 je maksimalni mesecni iznos i da sabiraju se sve uplate.


Sa tom stopom prinosa ne bi bio na ovom forumu, realno, i imao bi druge zivotne probleme… Bez ljutnje!

Ali nebo je granica i samo napred!
 
Ma ok, samo pokušavam da dobro razumem cifre. Maksimum (tj povraćaj) se računa na mesečnom, ili godišnjem nivou? Ako je na godišnjem, možeš potraživati povraćaj tek nakon 12*137,632 din uplaćenih od početka kalendarske godine?
 
moze li preko interneta da se odmrzne preduzetnicka radnja bez odlaska na salter? ima li neko link od stranice ako moze?
 
@branislav peranovic može sada promena podataka preduzetnika i elektronski, do skoro je mogla samo registracija i gašenje
Trebaće ti Nexu aplikacija, čitač i sertifikat lične karte za potpisivanje koga upisuješ u MUP-u, da bi podnosio elektronske prijave, kao i platna kartica radi plaćanja takse.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno