Šta je novo?

Freelance / Frilensing : banke, porezi, propisi...

Nema nista, po trenutnom stanju i iskustvima, ne mozes tako saradjivati sa domacom firmom.
I sto bi tog poslodavca uopste bilo briga da li si ti registrovana kao PR ili DOO? Mozda samo ja ne znam, ali ne vidim sta bi tu njemu pravilo razliku.

Upravo, mislim da Nevena tu nesto nije razumela ili nije sve rekla, nema logike. DOO vecini poslodavaca odgovara, samo su troskovi porezi veci za tebe, poslodavcu je verovatno i bolje DOO da ne bi imali problema.
 
Ovde ima lista licenciranih poreskih savetnika: https://ups-rs.com/licencirani-poreski-savetnici.html
A ovaj blog se zove "poreski savetnik" i evo šta kaže oko testa samostalnosti: https://poreskisavetnikkv.rs/test-samostalnosti-pausalaca/
Hvala na linku ovde je decidno receno da nalogodavac placa kazne ako se dokaze da je preduzetnik nesamostalan...odnosno test samostalnosti radi poslodavac... A PR ne snosi nikakve konsekvence ako je u pitanju ugovor sa domacim firmama
Ako te angažuje domaći DOO, on je odgovoran ako PR padne na testu samostalnosti, čisto da znaš...
Kad je strani poslodavac u pitanju, odgovara PR
E pa sad mi je jasnije I to mi je logicno
Nema nista, po trenutnom stanju i iskustvima, ne mozes tako saradjivati sa domacom firmom.


Upravo, mislim da Nevena tu nesto nije razumela ili nije sve rekla, nema logike. DOO vecini poslodavaca odgovara, samo su troskovi porezi veci za tebe, poslodavcu je verovatno i bolje DOO da ne bi imali problema.
Ja sam sve razumela da poslodavac zeli da otvorim agenciju da bi me zaposlio.. I sad me zanima jel to pametno za mene ili ne I koje su konsekvence
 
@Nenad22 sta ste misli li pod ovim., nisam razumela ovi recenicu "
Nema nista, po trenutnom stanju i iskustvima, ne mozes tako saradjivati sa domacom firmom."
 
Svi ti ovde pricaju da to ne radis a ti i dalje pokusavas da ti neko da potvrdu da je to ok.

Raspitaj se jos van foruma kod strucnih lica pa ako mislis da je ok, ti otvori, sta drugo da ti kazemo.
Zato sto mi nije jasno do kraja, negde kazu snosi poslodavac negde snosi posledice PR.... Mislila sam da ima neko ko je vec bio u ovakvoj dilemi ili vec radi tako, pa da mi kaze svoja iskustva... Jako postujem svacije misljenje I trud sto napise komentar
 
Svi su bili u dilemi i svi su prestali, ja sam znao fazon 100 ljudi koji su tako radili, sad znam 0.
 
A ono: 2 ili više drugarskih firmi plaćaju uzajamno/fiktivno radnike i tako prebijaju međusobno pa i obilaze ovu tačku testa.
 
Tih 70% je samo jedna stavka. Ako si zaposlen kod nekoga na tu foru, pasces test svakako.
 
Naravno, ali u graničnom slučaju je bolje biti na 6:3 nego na 5:4.
 
Ja sam sve razumela da poslodavac zeli da otvorim agenciju da bi me zaposlio.. I sad me zanima jel to pametno za mene ili ne I koje su konsekvence
Ne moze to da zeli, nema smisla. Pod "agencijom" su pre mislili na DOO, nema razloga da ti ne plati iste pare ako imas DOO, njima je potpuno isti trosak, i legalno cisto. Na tebi je dalje da poplacas obaveze prema drzavi, isto kao i sa pausalnom agencijom.
 
Ne moze to da zeli, nema smisla. Pod "agencijom" su pre mislili na DOO, nema razloga da ti ne plati iste pare ako imas DOO, njima je potpuno isti trosak, i legalno cisto. Na tebi je dalje da poplacas obaveze prema drzavi, isto kao i sa pausalnom agencijom.
Ako ja imam platu 2k, poslodavac meni uplaćuje 2k I ja Onda placam porez pausal 300k recimo....ovo je u slučaju PR... A kada imam DOO onda ja moram da placam vise za poreze, zar ne?
 
Ne znam tacno ali pausal je recimo 40K dinara mesecno (fiksno i zavisi od opstine, i jos nekih faktora), dok je DOO u najboljem slucaju oko 30%.
 
koji poziv na broj se mece, jel uvek isti u row sa iznosom u stanju na eporezi, posto ima 4 row-a za svaku stavku pio, zdavstveno, porez... pa je nejjasno?
 
@branislav peranovic

Negde si omanuo, u meniju istorija poreskih prijava, u tabali imas poslednju stavku akcije, tu ti se na krajnoj desnoj strani nalazi ikonica osvezi, kada se stranica osvezi, odaberes srednju ikonicu oko/pregled. Na sledecoj stranici odmah pored naslova "Пореска пријава за претходни квартал" imas tab "Nalog za placanje" koji ti pokazuju QR kod i opstu upatnicu.
 
Kako mogu da proverim pio uplate koje sam sebi uplaćujem. Mislim da sam se prešao i prvi put uplatio porez više. Jel to ostaje kao da sam u pretplati ili pojeo vuk magarca? I ovo za pio me interesuje, jel neko podneo zahtev za proveru preko neta, ovo
.
IMG_4928.png
 
Razmisljala sam da otvorim preduzetnicku agenciju na odredjeno vreme, da li je to moguce? I ako Bude potrebno da li neko zna kako se zatvara preduzetnik pravno lice? Koji su koraci? Hvala
 
Preduzetnik nije pravno lice, već fizičko. Ne možeš se registrovati na određeno vreme, ali možeš zamrznuti status ili zatvoriti radnju u bilo kom trenutku (ako su ispunjeni svi uslovi, tj. plaćena sva dugovanja)
 
Za zatvaranje, bez obzira kada, se podnosi prijava u APR-u, ali pre toga treba uzeti potvrde iz poreske i uprave javnih prihoda da je sve plaćeno
 
Znam da je bilo ovo pitanje pre, ali nije me zanimalo jer nisam bio u toj situaciji i zaboravio sam: šta da radim kad mi na PP od nekog legne neka sića, u ovom slučaju 400€? Je l' mogu to da povučem na račun banke i da se pravim lud ili moram da platim nešto? Ne zarađujem na ovaj način i ovo bi mi bio prvi put ove godine da tako nešto uradim.
 
Jutros sam hteo da povučem 700e na PayPal, al kad sam video da je kurs 112 koma nešto sitno, odustao sam. Bolje da mi te pare čuče tamo i da ih trošim na onlajn narudžbine, nego da dam nekoliko hiljada dinara na tu konverziju plus naknadu za prebacivanje.
 
Zašto ne može da se prebaci u €? Skroz sam ispao iz ovih zavrzlama, sad kao da sam pao s Marsa.
 
Iz dva moguća razloga: MasterCard uslovljava povlačenje isključivo u dinarima po PP kursku i da kartica podržava instant transfer pa makar čekali banku na ručno knjiženje. Drugi razlog je što card currency vam je namešten na RSD pa u slučaju da povlačite evre odaberite EUR, a za USD i ostale otvorite chat, zaobiđite bota sa „No" i „Need more help" pa pošaljite
Dear PayPal support,
Can you please change card currency for my Visa debit ending xxxx to USD? (poslednje 4 cifre)
 
Zapravo sam uspeo ručno da prebacim u EUR i naplatili samo fee.

Ali čekanje 5-7 dana za ovu siću... 😂 Jbt.
 
Znam da je bilo ovo pitanje pre, ali nije me zanimalo jer nisam bio u toj situaciji i zaboravio sam: šta da radim kad mi na PP od nekog legne neka sića, u ovom slučaju 400€? Je l' mogu to da povučem na račun banke i da se pravim lud ili moram da platim nešto? Ne zarađujem na ovaj način i ovo bi mi bio prvi put ove godine da tako nešto uradim.
Ako se ne varam ako ti je uplatilo fizičko lice onda nema problema pa bilo i 1000. Ako je neka firma onda je rizik ali sitna je cifra da se upali neka lampica u poreskoj.
.
.
.
Nego jedno pitanje. Ja sam paušalac i plaćam porez redovno ali istovremeno i tražim posao. Ukoliko bi našao posao, kako se regulišu stavkekoje sada ja plaćama to su zdravstveno i pio fond? Kako se to radi da se prebaci na tog poslodavca a da ja nastavim da plaćam samo porez i taksu za ne zaposlene?
 
Ukoliko bih kao paušalac našao posao, kako se regulišu stavke koje sada ja plaćam, a to su zdravstveno i pio fond? Kako se to radi da se prebaci na tog poslodavca a da ja nastavim da plaćam samo porez i taksu za ne zaposlene?
Ukoliko bi te poslodavac prijavio u radni odnos, pored paušala (poreza za samostalnu delatnost) bi nastavio da plaćaš pio, ali bi i on isto bio u obavezi. Kod nas praktično postoji ta budalaština o preklapanju doprinosa za pio u slučaju osiguranja po više osnova. Jedino zdravstveno i osiguranje za nezaposlenost ne bi morao da plaćaš, to pada na teret poslodavca.
 
Nazad
Vrh Dno