Šta je novo?

Fotografije - 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma bezi imao sam NX100 radi pristojne fotke kada se uzmu u obzir dimenzije i cena, i sasvim je ok ako znas da ga koristis. Jedino sto sam ja uvek pucao raw zbog wb. Naravno nikad ne koristiti nista osim A, S, M moda...
 
Evo jedna početnička, bio bih zahvalan ako bi mogla detaljnija analiza od strane stručnjaka :) Tu sam da naučim, tako da sam otvoren za kritike.


Snežna ulica by gizmo3211, on Flickr
 
Prvo si trebao ti da je analiziras, kao laik.
Sta ti mislis da na ovoj slici valja, a sta ti se cini da nije u redu?
Pa ako ti fotka prevagne na dobru, onda trazis misljenje nekog sa vise znanja oko fotografije.
Ovako ispada kao da si izbacio prvu fotku sa kartice i zamolio da ti neko oceni, a da ni sam nisi u neku ruku shvatio sta si pokusao da uhvatis ili postignes.
 
Ok, zagrišću :) Ovo je fotka koju je T3i izbacio u JPEG, a pucao sam RAW+JPEG sa stativa:

Original by gizmo3211, on Flickr

Ajde idemo redom šta sam uradio. Bila mi je previše žuta pa sam smanjio WB sa 3650 na 2950 i podigao Tint sa +42 na +50 kako bi sneg bio belji. Blago sam pomerio Exposure za +0.07, čisto za trunku da posvetlim. Dodao sam joj malo kontrasta, tačnije +10. Mrdnuo sam Whites na +5 da još malo akcentiram sneg, Blacks na -2 da potamnim crne oblasti. Primenio sam Clarity +20 kako bi detalji bili jasniji.

Pošto tek eksperimentišem sa Lightroom, čačnuo sam malo Tone Curve - Highlights +5, Lights +3, Darks +4, Shadows -5. Na kraju, dosta bitna stvar, uklonio sam dobar deo šuma koji je izazvao ISO 1600 - Noise reduction tačnije Luminance slajder na +50, preko toga počinju ozbiljnije da stradaju fini detalji u fotki. Kao što rekoh, više sam eksperimentisao i išao po nekom svom ukusu, nisam toliko upućen u LR, ovo mi je jedna od prvih obrada, još ne znam kako svako od podešavanja utiče na fotku, pa ću u narednom periodu da čitam o tome i da gledam YT tutoriale.

DSLR je tek par dana kod mene, a prethodna iskustva sa istim su bila ograničena, niti sam se u to vreme preterano interesovao. Ono što sam naučio je da mi mali ISO nije odgovarao u ovom konkretnom slučaju. Zbog čega? Kada stavim ISO 100 ili 200 onda moram da produžavam ekspoziciju, a to mi je pružalo zamućenja kod drveća jer duva vetar. Morao sam da podignem ISO i spustim shutter speed da bih to izbegao. F8.0 blenda naravno zbog oštrine, pa je i sve ostalo moralo biti korigovano u odnosu na to :)

Kao što rekoh, slobodno mi istaknite kako je to moglo drugačije i bolje :)
 
Poslednja izmena:
1/4ѕѕ ти није дало замућење?! Ем је преспоро за фоткање из руке ем нема потребе за f8 у овој сцени. Боље да си ишао на 5.6 или 6.3. Гледај да када фоткаш из руке сихронизујеш focal length са ѕѕ, тј. 35мм немој да идеш испод 1/20 ако имаш баш мирну руку. Шта си хтео да прикажеш кадром?
 
Nije, jer rekoh da sam fotkao sa stativa, ovo mi je bukvalno ispred stana pa sam ga izneo. Upoznat sam sa temom, kada fotkam iz ruke držim SS na vrednosti kako bih izbegao zamućenje, a IS na Kit objektivu pomaže, pa može i niže da se ide. Kako šta sam hteo da prikažem - lepo mi je izgledalo drveće i ulica nakon što je zavejana snegom. Nije sigurno nešto o čemu sam razmišljao dugo, već sam izneo fotoaparat napolje, usmerio ga ka lepšem delu ulice i to je to.
 
Па зашто онда 1600 iso ако си на стативу? Ниси нагласио да је са статива у првом посту или сам ја ћорав?! А дувао је ветар. Не знам, кадар је са свим тим аутомобилима и тим просутим снегом некако пренатрпан. Није вредна фотка постављања мада бих је и ја поставио када сам био почетник:). Капирам шта си хтео али једноставно кадар је пренатрпан:).
 
Poslednja izmena:
Овај Yongnuo ми служи само за клопу:p


 
@Gizmo

Sto se tice obrade u Lightroom-u baci pogled na ovaj kanal Link
Covek lepo objasnjava pocetnicima, i lako se kapira neka sustina sto se tice obrade.
 
Odradjen samo ColorPOP u Lightroom .

dsc0524.jpg


Cozumel,Mexico
 
ah takav je preset..., evo i original slike

 
Original ti je bolji. Nemoj koristiti te presete, mogao si rucno da cacnes malo slajdere i to bi bilo dovoljno.
 
Такав јесте preset али не иде. Застани после обраде па се загледај и видећеш зашто.
 
vazi hvala
 
Meni je prva bolja, ali obe su super :)
 
Srecan Bozic!





 
Hvala. takodje.
Odlicne su, narocito prva :)
 
Juce opalih par fotki - stigao mi blic napokon sa servisa, za sada stigoh samo jednu da obradim na brzaka.
Malo mi je bio problem sto nemam prostora pa sam kisobran stavio sa strane + nisam mogao vislje da ga podignem jer nemam stativ za rasvetu, a morao sam da fotkam na oko 40mm jer nisam mogao da se udaljim vise(mala, a natrpana prostorija).


Lucija Test shot by grubicv, on Flickr

@Micko super fotke, pogotovo taj post-production :)
 
Aj bar nema Nikonovog zombi lica :)
 
Pogled ne Zaječar sa ski staze. :)
 

Prilozi

  • 20150102_131530.jpg
    20150102_131530.jpg
    1 MB · Pregleda: 206
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno