Šta je novo?

ELEX 2 (Piranha Bytes)

Pa da, u pravu si.
 
IMG_20230811_232415.jpg

Za Xbox igrače. Igra je na popustu 50% i košta celih 3.50€ na store Argentine, pri tom pezos u poslednje vreme pada. Žali Bože para :ROFLMAO:
 
IMG_20230812_122751.jpg

Nakon par sati igre i učenja mehanike koja je u odnosu na keca malo izmenjena, mogu reći da dvojka deluje naprednije. Svet deluje gušće, punije, popunjenije, detaljnije... Takođe je i brutalan, štaviše opasan. Stare regije su izmenjene do neprepoznatljivosti.
Stvarno ne znam kako im kao malim developerima uspeva da naprave ovako zanimljiv svet u kom se non-stop nešto dešava i nikada nije dosadno. Mnoge veće kompanije bi mogle da nauče od njih a ne da popunjavaju svet nepotrebnim kampovima i "?".
Da se razumemo, ovo je klasičan PB AA junk šmek ali igra ima tako neverovatnu strukturu kakvom se mogu pohvaliti samo retke. U ovoj igri ništa nećete dobiti na tacni i nije nimalo laka. Traži vreme i trud, ali osećaj progresa i levelovanja je fantastičan.
PB verovatno razvija 3 deo, priča se da žele da update-uju engine ali što se mene tiče i on (koji će valjda biti zadnji) može biti na šablonu ova dva.
 
Sve se slažem sto kažeš. Ono sto mi je nekako ovde zasmetalo u odnosu na keca je sto ima dosta repetetivnosti, pogotovo u kasnijim nivoima kada cistis neprijateljske baze, i generalno kad se boris protiv njih. Bilo je toga i u kecu, Al mi je ovde nekako to upalo u oci, kao da je bilo više toga (malo sam kec i zaboravio :D) I moći Klerika/Alba su nekako siromašnije u od odnosu na keca (manje zanimljive, meni barem). Svakako jedva čekam treći deo:)
 
IMG_20230907_143601.jpg

Počeo sam igru pre par dana. 7h ukupno. Da me neko pita šta sam radio u igri ne bih znao odgovoriti. Obavio sam nekoliko questova za Bastion, i otišao do onog zamka gde su Clerici.
Sadržajno ova igra kida. Po meni ima najbolju strukturu generalnog dizajna za jedan RPG. Nešto slično radi i Obsidian.
Ako još neko radi igre na ovaj kalup voleo bih da znam jer nisam gejmer koji svašta igra.
 
IMG_20230916_183336.jpg

Nakon 30h igre konačno sam odabrao Alb frakciju (ali ću onu drugu kasnije).
Igra je zarazna do ludila. Obavio sam sigurno oko 400 questova (pre par dana mi je stigao achivment da sam obavio 300) te ako se to uzme u obzir igra je sadržajno preogromna. Najviše sam obavio questova u Tavaru, ovih par frakcija načeo, a kod onih Mor(k)ona nisam ni išao. Stići će se sve valjda...

Questova ima svakakvih i većina je baš zanimljiva. Novina je to da u jednom questu možete imati više manjih delova (poglavlja) koji ga zapravo čine i to je odlična stvar. Sve se lakše pohvata.
Imao sam jedan prilično dug side quest koji je bio fantastičan. Osobu X sam tako mrzeo da sam hteo da je razbijem. U kasnijim fazama questa istu sam zavoleo jer je ipak bratina. Zaista jedan dobar osećaj u nekoj RPG igri.

Šta je problem...
Na 15 levelu sam i dalje se osećam nekako slabo premda i dalje izbegavam combat u većini slučajeva protiv monstera koji su napucani, i Crony-a često vodim sa sobom.
Leveling počinje da usporava i zato sam uzeo one tri veštine koje poboljšavaju exp. i onu što mi na svakom levelu daje 1 atribut. Ono što mi jako treba jesu learning poeni. Da mi je bar 7-8 njih sad bilo bi top. Elexita imam oko 20K ali ne mogu da iskoristim. Onih Elex napitaka za LP sam uspeo da nađem par i to je to. Baš mi trebaju...
Da situacija bude još gora nakon granice od 30 poena nekog atributa svaki atribut (10 ih se dobija po levelu) vredi 2 umesto 1 što još više usporava igru.

Igram melee build trenutno ali ću takođe da idem na Alb magiju. Uzeo sam još neke veštine za lockpicking, hacking i sl. dakle ono što je bitno. Treba sad da uzmem za staminu i health samo Learning poena daj!
 
Klasika za PB igre, Gothic, Risen, uvek ista priča, maltene do pred kraj igre si polubednik i bežiš večito od jačih protivnika pa se kasnije vraćaš da ih rešiš.
 
IMG_20230930_204343.jpg

Zagazio prilično u II chapter, 70h igre, Cleric Regent 31 lvl. Za borbu koristim melee i Alb magic. Skupio 50K pa 40 dao za armor i još neke sitnice.
Može se reći da sam jak ali ima još dosta da se igra. I dalje neprijatelji brzo mogu da me pokose ali razlika je u tome što još brže mogu ja njih :cool:
 
IMG_20231028_204915.jpg

Chapter V, poslednji dakle. 100h igre, 50 level, sve veštine otključane koje sam hteo, uključujući Alb i Cleric. Preko 100K elexita.
Sad tutnjim kroz mapu i žderem one Skyande. Jeste da malo smara a mogu i bez pratioca koliko sam jak, ali put nije bio lak štaviše izuzetno težak i to je ono što ova igra radi najbolje.
Gledaću da napišem svoj utisak za koji dan kada završim igru.
Ukratko, igra je najbolji predstavnik AA formata. Kome krivo - kome pravo.
 
Tutto-finito...
120h. Svi questovi završeni, mapa (verovatno) očišćena, premda sam siguran da još nešto negde postoji što nisam otkrio (quest/POI). Takve su to igre :)
Elem, čudan neki osećaj za glavnu priču... Igra se završava kada treba da bude najinteresantnija.

Neko je negde napisao da ova igra može da se posmatra kao ogromna ekspanzija za kec. Slagao nije. Čak je i Bjorn (Elex game director) uporedio W3 i B&W i dodao da na taj način oni rade nastavke svojih igara jer su mali studio.

Po strukturi gameplaya i tehničkog dela ova igra jeste napredniji kec, iako nije baš za poređenje slično sam napisao kada sam igrao fantastični platformer Ori.

Mada se odluke iz keca ne mogu preneti na dvojku, igra po nekom najlogičnijem sledu postavlja priču koja se oslanja na događaje iz prethodnika.
Sadržajno je izuzetno bogata ali problem predstavlja poslednja trećina igre kada ćete najverovatnije odraditi sve questove a onda morati da ubijete pregršt Skyanda.
Questova ima mali milion, zanimljivih i onih drugih, čitaj dosadnih. Najdosadniji questovi su mi bili za companione jer su po nekom istom šablonu, a takvi su jako predvidivi.

Igrao sam kao Cleric (melee + alb magic). Baš sam ih voleo u kecu, iako se vidi da su u nastavku najgora frakcija, što sadržajno, što generalno. Od svih mi deluju "najnormalnije" te je to jedini razlog.
Do 20. levela sam se patio i tek tada osetio kakvo-takvo poboljšanje, na 30. je bilo lakše, na 40. već ulazak u God mode.

Ne znam kako će ovo zvučati ali kec kao da je nekako imao orginalniju ideju i svet. Bilo je više bioma za istraživanje, level dizajn pažljivije postavljen, a ovde kao da se žurilo. Obradovalo me je kada sam video da u dvojci postoje nivoi kao nekakve tamnice u fantasy igrama a onda razočarao kada sam shvatio da ih je svega nekoliko i da su 100% identični.
Celu priču oko frakcije Morkon nisam shvatio, možda zato što im se nisam priključio, ali brate što je mnogo - mnogo je. Grupa ozbiljnih idiota... :sick:
Albs su zanimljivi i razmišljao sam čak da ostanem kod njih.

Grafika jeste poboljšana ali to je to. Likovi su odlučili da ostanu u eri PS2. Soundtrack okej, zvuk tu i tamo, animacije bolje ali i dalje očajne ako govorimo ozbiljno.

Na kraju, preporuka igre za one koji vole dobar RPG, i fanovi su PB igara. Želim da se i treći deo bazira na ova dva, a ne da ode u komercijalu, jer nam treba ovakvih igara.
 
Otprilike je i moj utisak ovakav bio :) Kec se ispostavio dosta zanimljivijim i raznovrsnijim. Ja sam isto odabrao Cleric frakciju i stvarno su ih malo osakatili. Mozda da bi docarali koliko su oslabili (u prici) u odnosu na prvi deo, sta znam.
U dvojci mi je npr. gas maska trebala mozda za jednu misijiu i mozda jos nesto sitno, a koliko se secam u kecu je bas dosta umela da znaci kod istrazivanja regija koje su ispunjene otrovom. U oba dela mi se ne svidja sto se relativno brzo stice "god" mod ili priblizno njemu. "Brzo" (tj. po mom misljenju relativno rano) se dodje do dobrih oklopa i oruzja, samo kes da se skupi i odrade neke misije. U Gothicima 1/2 si morao da se otelis, tj predjes u naredni chapter, da bi imao mogucnost da dobijes bolji oklop. Imao je nekako veci znacaj. I zadnja celina, gde cistis neprijatelje po celoj mapi je onako, postao smor, jer si tad vec prejak i jedne te iste karakondzule tamanis na jedan te isti nacin. Mogli su tu makar da dodaju neku raznovrsnost.. Da prikazu neke mozda mocnije neprijatelje, do tad nevidjene i sl, da dobijes neka opet do tad neisprobana zanimljivija oruzja i sl.. Mozda da su dodali da moze da se leti onim letelicama, pa da se bombarduju Skyandi ili neke borbe u vazduhu i sl :D (previse trazim).

Bilo kako bilo, zeljno se ceka nastavak :)
 
Zapravo, vrlo lako.
Volim Gothic i Gothic 2, dopadljiv mi je i Gothic 3, na neki način, ali posle toga, objektivno gledano krštenu igru nisu izdali.
Risen mi je bio more of the same, Risen 2 mi se, zapravo, dopao i bio mi je originalan na neki šašav način, dopala mi se vudu magija, ali mi je Risen 3 bio let down, završio sam ga na silu. Ono nepotrebno menjanje glavnog lika, main kvest mi se nije dopao, ma bukvalno samo zato što je PB pravio igru sam prešao.
Ali Elex, probao sam tri puta, nijednom nisam završio, nijednom....
Iskreno, nisam ni znao da drugi deo postoji.
Tako da, imaju renome, ali koliko god im igre grafički izgledale solidno, gejmplej je loš, voice acting Isto diskutabilan...
Žao mi je, nema zbora, ali kažem ne čudi me.
Više me čudi kako su opstali do sada.
 
Meni kome je G2 najbolja igra ikada , a obozavam SF, Elex nikako nije legao. Da li su ga previse konzolizovali ili sta je ne znam.
 
Meni kome je G2 najbolja igra ikada , a obozavam SF, Elex nikako nije legao. Da li su ga previse konzolizovali ili sta je ne znam.
Sve ide u konzolitis sviđalo se to nama ili ne. Ali na drugi pogled ne mora to da bude loša stvar.

Elex je okej igra. Mene najviše podseća na Risen 1 koji mi je odličan. Žao mi je što su 2 i 3 krenuli u nekakav koloritni fantasy piratluk i to me je baš odbilo od njih tako da ih nisam mogao odigrati.

Sve i da se Pirane izvuku iz ovog blata, pitam se kakav bi bio Elex 3?...
Plašim se da bi mogao biti i najgori ako im motivacija (koje im očigledno fali) još splasne.
 
Nazad
Vrh Dno