Šta je novo?

Domaci provajderi i blokiranje spama...

silverglider

Administrator
Administrator
Učlanjen(a)
30.07.2000
Poruke
5,577
Poena
770
Dakle, neverovatno.
Vec n-ti put se desava da EUnet blokira cele provajdere pod izgovorom da su spameri. Momci koriste spamcop i lepo blokiraju IP mail servere provadera koji imaju teske milione korisnika, kao sto su svapski T-Online ili Arcor. Ja ne znam da li neko treba da ode tamo sa "ekipom" i objasni vajnim administratorima da takav vid blokiranja bez ikakve provere donosi vise stete nego koristi. Kao da si magicnim stapicem uradio "mailovi iz Nemacke vise ne stizu na nas mail server". To se tako ne radi...
Ala ste zastitili korisnike od spama, svaka vam cast (dodao bih i "bando nesposobna", ali necu, posto sam fin, gospodin covek...).
 
Poslednja izmena:
Shta je tu chudno za njih...Ima tu josh toga, recimo ne mozesh da imash vishe od 9-10 recipients-a....

Zbog toga sam i preshao na webmail.
 
Ma ne mogu roditeljima i nekim ljudima da posaljem mail bre, *****ska situacija. I desavalo se i pre da tako blokiraju. I onda zovi, intervenisi, prodje neko vreme, pa onda skinu sa liste. Mislim, to su svapski provaderi sa milionima korisnika; serveri im imaju fixne ip adrese (ili barem vrlo jasan ip interval) - ako treba posle svakog blokiranja da se pocne procedura "odblokiravanja" i na kraju ga odblokiraju, onda stavi brate IP adrese mail servera nekoliko najvecih provajdera u neku exception listu da ne pravis probleme ljudima ni zbog cega, kao i sebi uostalom zbog manuelnog rada.

Osim toga, ako je spamcop najbolje na sta su naisli u borbi protiv spama, onda radije neka raznose pisanu poshtu...
 
Poslednja izmena:
silverglider je napisao(la):
...Osim toga, ako je spamcop najbolje na sta su naisli u borbi protiv spama, onda radije neka raznose pisanu poshtu...

Ma imaju i ove:

Kod:
 <-- 553 5.3.0 Spam blocked see:[url]http://www.spamhaus.org/[/url]

:trust:
 
Sto je najgore i pored "truda" administratora, na EUnet-u dobijam nevidjenu dnevnu kolicinu spama - zapravo ubedljivo najvecu kolicinu spama od svih ISP-ova koje sam probao.
 
i infosky radi na slican nacin...
 
@SG ima kod nas svasta da se vidi, nego da tebe manje boli glava otvori roditeljima mail pipa [email protected] i miran si, inace ces svasta da vidis i da dozivis, i da se nerviras za dzabe...

Poz.
 
Jeste, po difoltu da im da superadmin privilegije pa treba posle da očekuje da ga matorci na kraju i izbanuju :d
 
Ja sam na Neobee-u sada zadovoljan u poslednjih par nendelja dobijem mozda mail-dva na dan spama.
 
Hahah strasno. Pa to ti je ono... kako cemo - lako cemo... zvek ceo IP opeg na ban listu. :d
Sad but true..

Ja svima kazem ne treba da teraju mail kod domacih provajdera.... jednostavno nije vredno toga...
 
@Matrix: Sve što treba uraditi je ne ostavljati e-mail adresu "kojekude". Za te svrhe otvori neku tipa [email protected], pa nek trpaju :) .

Uzgred, ovo gore je moja adresa za ostavljanje :) ...
 
Znaci nisam jedini koji nije skapiro' :d

Thunder, OK je to, ali ovde pricamo o STRATEGIJI i nacinu na koji se domaci _provajderi_ bore protiv spama...
 
pa evo lepo moj ortak na InfoSky nikako da primi mail od mene sa @yahoo.com i ne samo od mene nego jos par ortaka, kolege sa faksa, vrlo tesko razmenjujemo @yahoo.com mailove sa nalozima kod domacih provider-a

milina....
 
@Matrix: Razumem temu, ali šta znači ovo: "Ja svima kazem ne treba da teraju mail kod domacih provajdera.... jednostavno nije vredno toga..."?
 
Ja sam to efikasno resio sa infosky-em... koji blokira Yahoo, a i Verat je blokirao jedno vreme... zvao sam podrsku i komercijalu, i lepo sam im rekao da cu da zabatalim njihove usluge, oni su rekli da sa Yahoo-a primaju nevidjeno spama, ja im rekao, sta ja tu da radim, kad su svi moji prijatelji na Yahoo-u, iz celog sveta, i meni je jedino Yahoo i bitan... Necemo valjda svi mi zbog glupog Infoskya da menjamo svoj nalog koji radi ko sat, i vidi se iz celog sveta...

Od tada sam lepo presao na web mail, za vecinu stvari, a za posao koristim vise naloga, pa kome je bitno da mi pise, on ce se snaci...

A mogu sa ponosom da kazem da sam vec jedno 20 (dvadeset) ljudi odgovorio od koriscenja Infoskya ili sam ih u startu uputio drugde, sa pricom da nece moci da prime mail sa Yahoo-a.. pa neka vide kako ce to da im se odrazi na posao... ne verujem da sam jedini...
 
Poslednja izmena:
thunderchase je napisao(la):
@Matrix: Razumem temu, ali šta znači ovo: "Ja svima kazem ne treba da teraju mail kod domacih provajdera.... jednostavno nije vredno toga..."?

Pa znaci to da treba bezati od domacih provajdera i njihovog email servisa (cast izuzetcima..). Svojevremeno Eunet nije dozvoljavao webmail iz zemlje, vec samo iz inostranstva... i to je onda webmail!? znaci nacin razmisljanja za ginisa... :wall:
 
Tako nekako. Ne vidim ni jedan racionalan razlog zashto imati mail kod domaceg provajdera. Josh preciznije, ne vidim razlog zashto personal mail vezivati za pop3 pristup, odavno ne koristim pop3 vec webmail, poslovni mail je druga stvar, ali tu je i IMAP....
 
][V][ATRIX™ je napisao(la):
...Svojevremeno Eunet nije dozvoljavao webmail iz zemlje, vec samo iz inostranstva...

A kada su dozvolili pristup preko drugih provajdera?
 
Samo da primetim da oduvek imam samo jednu adresu koju aktivno koristim i nalazi se na Sezamu. Njihov antispam sasvim fino funkcionise, ni jedan mail koji je trebao da mi stigne nije odbijen, a 90% spama je presretnuto, prodje mi otprilike 2-3 poruke nedeljno.
 
silverglider je napisao(la):
Dakle, neverovatno.
Vec n-ti put se desava da EUnet blokira cele provajdere pod izgovorom da su spameri. Momci koriste spamcop i lepo blokiraju IP mail servere provadera koji imaju teske milione korisnika, kao sto su svapski T-Online ili Arcor. Ja ne znam da li neko treba da ode tamo sa "ekipom" i objasni vajnim administratorima da takav vid blokiranja bez ikakve provere donosi vise stete nego koristi. Kao da si magicnim stapicem uradio "mailovi iz Nemacke vise ne stizu na nas mail server". To se tako ne radi...
Ala ste zastitili korisnike od spama, svaka vam cast (dodao bih i "bando nesposobna", ali necu, posto sam fin, gospodin covek...).

Prvo kako si lepo objasnio "da li neko treba da ode tamo sa "ekipom" i objasni vajnim administratorima" dovoljno govori kako si ti fin covek, gospodin (eleGanci) a pre svega vrsni administrator.
Svaka cast. Da si imalo sposoban ne bi lupetao takve gluposti vec bi otisao na spamcop i procitao kako radi.
I ovo je mnogo posto ne zasluzujes nikakav odgovor.
 
Ah, evo da se javi neko i iz Euneta... :d

Da, znam kako spamcop radi, ali ne znam da li vi znate zasto ga koristite i tako svojim korisnicima nanosite vise stete nego zastite? Za vase lokalne korisnike korisnike ste _vi_ ti koji ste doticne ip adrese proglasili spam hostovima time sto koristete takvu konfiguraciju mail servera (vajni administratoru). Zaista je potrebna neizmerna administratorska vestina da se stavi spamcop feature u config sendmaila. Skidam kapu... Pardon, ne sendmaila, nego esmtp-a.

Sa podrskom se razgovara nekoliko puta lepo "kao covek". Nakon toga, ako problem ostaje kao permanentan, imas dve opcije - tzv. 'srpsku' (iliti "sa ekipom") ili 'proevropsku', da promenis provajdera. Sto je i ucinjeno (ovo drugo), tako da ne moras da izrazavas brigu za zdravlje ljudi koji ti vise nisu klijenti.
 
Poslednja izmena:
silverglider je napisao(la):
Ah, evo da se javi neko i iz Euneta... :d

Da, znam kako spamcop radi, ali ne znam da li vi znate zasto ga koristite i tako svojim korisnicima nanosite vise stete nego zastite? Za vase lokalne korisnike korisnike ste _vi_ ti koji ste doticne ip adrese proglasili spam hostovima time sto koristete takvu konfiguraciju mail servera (vajni administratoru). Zaista je potrebna neizmerna administratorska vestina da se stavi spamcop feature u config sendmaila. Skidam kapu... Pardon, ne sendmaila, nego esmtp-a.

Sa podrskom se razgovara nekoliko puta lepo "kao covek". Nakon toga, ako problem ostaje kao permanentan, imas dve opcije - tzv. 'srpsku' (iliti "sa ekipom") ili 'proevropsku', da promenis provajdera. Sto je i ucinjeno (ovo drugo), tako da ne moras da izrazavas brigu za zdravlje ljudi koji ti vise nisu klijenti.

nista nisi shvatio
 
gambler je napisao(la):
I ovo je mnogo posto ne zasluzujes nikakav odgovor.

Od vas iz EUnet stuff-a se i bolje ne moze ochekivati. U stvari, s obzirom kakav vam je Gazda, to je u stvari to.
 
Ne razumem - ja nisam shvatio? Pre ce biti da ti nisi shvatio prijatelju. Jer ne znam kako drugacije da protumacim ovo gore sta si napisao - kao odgovor na izneseni problem? Tj. problem je koliko sam ja gospodin i vrstan administrator (btw i nisam administrator nego programer), a ne u tome da implementirano resenje ne funkcionise kako bi trebalo?

Da pojednostavimo stvar - neka sam ja jedan obican nezadovoljni korisnik, recimo metalostrugar po zanimanji i interesovanju i neka se vec peti put javljam tehnickoj podrsci povodom gorenavedenog problema, sve sa "ljubim ruke milostiva, ja ne bih da smetam, ali...". Dakle, eliminisali smo problem ljubaznosti i problem nepoznavanja koriscenja spamcopa. Koji je onda odgovor koji bih trebao dobiti?
 
...

EUnet ne moze sebi da pozeli "lepsu" reklamu. :D
Krajnje nazadan nacin poslovanja je ovakav odnos prema musterijama. Ovde kod nas ti se sve kompanije klanjaju dok im ne das pare, a kad das posle ih boli k**a.
 
Možda su domaći provajderi pribegli taktici oko za oko pa ako njih blokira yahoo zašto im nebi vratili istom merom. Znači da to nije specijalnost samo naših provajdera, što ukazuje na nemoć u borbi protiv spama.
Ljudi pa promenite provajdere toga bar ima na pretek.
 
Da vishe ne razvlachimo, sve vishe ima smisla placati YearFee za KVALITETAN email providing....20$ i nije vishe neka cifra ni ovde u "Tanzaniji"...
 
Ne radi se o yahoo i ostalim 'divljim' free mail serverima, u tome i jeste stvar. Radi se o provajderima koji imaju fixne ip adrese na mail serverima na kojima drze samo "prave" pretplacene korisnike. Znaci, ne kao bilo koji korisnik bez provere na yahoo, mail.ru, hotmail i slicno, nego korisnike kojima su bili dosli da uvedu dsl, iznajme root server, itd - znaju ime, prezime, adresu, broj racuna i ostale prave podatke. I ti provajderi imaju milione takvih korisnika (nemaju svi bas milione, ali i ovi manji imaju hiljade korisnika, posto Svabija ipak ima oko 85 miliona stanovnika i otprilike upola toliko racunara). A pretpostavljam da se takvi slucajevi ne desavaju samo u slucaju Nemacke - po ovim listama i statistikama na netu US, Kanada, Kina, Koreja i Holandija predstavljaju izvor 90% spama. Imam u Svabiji tri accounta na tri razlicita provajdera i ne prolazi slanje maila na eunet ni sa jednog. S vremena na vreme se 'oslobodi prolaz' na kratko i to je to.

Elem, 100% bullet-proof antispam zastita ne postoji - to bar znamo svi, inace bi spam bio sveden na nivo samo nestasne dosade. Ali zato postoji vise alata i sistema, kako hardverskih, tako i softverskih - probaj, menjaj, kombinuj dok ne naletis na neku koliko-toliko prihvatljivu kombinaciju. A ova opisana je daleko od optimalne; ko kada bi doktor prehladjenom davao lek uz komentar "evo lekic, jes' da je malo kancerogen, ali zato razbija grip dok trepnes okom!". Ajde i to da se proguta u pocetku, ali nakon xy prituzbi imas valjda neki feedback od korisnika da tu nesto ne valja...
 
silverglider je napisao(la):
Ne razumem - ja nisam shvatio? Pre ce biti da ti nisi shvatio prijatelju. Jer ne znam kako drugacije da protumacim ovo gore sta si napisao - kao odgovor na izneseni problem? Tj. problem je koliko sam ja gospodin i vrstan administrator (btw i nisam administrator nego programer), a ne u tome da implementirano resenje ne funkcionise kako bi trebalo?

Da pojednostavimo stvar - neka sam ja jedan obican nezadovoljni korisnik, recimo metalostrugar po zanimanji i interesovanju i neka se vec peti put javljam tehnickoj podrsci povodom gorenavedenog problema, sve sa "ljubim ruke milostiva, ja ne bih da smetam, ali...". Dakle, eliminisali smo problem ljubaznosti i problem nepoznavanja koriscenja spamcopa. Koji je onda odgovor koji bih trebao dobiti?

ja iznosim svoje privatno misljenje koje nema veze sa EUnetom a tice se tvog pristupa resavanju problema "sve cu da vas pobijem", toliko puta vidjeno u ovoj zemlji...
 
Nazad
Vrh Dno